Προς το περιεχόμενο

BSOD:..και μετά τι;


Gi0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο συστημα της υπογραφης εδω και 4 μερες μου κανει random restart (windows 10 pro γνησια). Στην αρχη μου το εκανε ενω επαιζα heavily modded skyrim, σκεφτηκα οτι απλα κατι δεν πηγε καλα. Στρεσαρα gpu με msi kombustor και cpu με prime,κανενα προβλημα. Χθες μου εκανε restart μολις μπηκε στην επιφανεια των windows αρα η θερμοκρασια αποκλειεται, Τωρα τρεχω memtest αλλα πιθανολογω οτι δεν προκειται να βρει κατι. Επισης πριν λιγο στρεσαρα και το τροφοδοτικο με occt αλλα για 5 λεπτα καθως η μητρικη μου ανεβαζει πολυ θερμοκρασια στα vrm και αρχιζει το throttle. Το τροφοδοτικο ειναι ποιοτικο 750w, παραπανω απο οσο χρειαζεται το συστημα μου. Το εχω περιπου 4 χρονια και εχει 7 χρονια εγγυηση. Ειχα κλοκαρισμενο τον επεξεργαστη στα 4,3 αλλα τα ξαναγυρισα ολα σε default settings. Δεν ξερω τι αλλο να δοκιμασω... 

 

Μετα απο ημερες ψαξιματος, απειρες προσπαθειες, 2 format, στρεσαρισμα σε ολο το hardware κατεληξα οτι ο ssd με το λειτουργικο τα επαιξε καθως το sentinel τον εδειχνε με 93% υγεια και εναν κατεστραμμενο τομεα, Σημερα αγορασα κανουριο ssd και...τζιφος, απλα πεταξα 70 ευρω απο το παραθυρο καθως μετα την εγκατασταση των windows μου πεταξε την γνωστη BSOD με Whea uncontrollable error. Το μονο που μενει ειναι η μητρικη...και τα σπασμενα μου νευρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 896
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μετα απο ημερες ψαξιματος, απειρες προσπαθειες, 2 format, στρεσαρισμα σε ολο το hardware κατεληξα οτι ο ssd με το λειτουργικο τα επαιξε καθως το sentinel τον εδειχνε με 93% υγεια και εναν κατεστραμμενο τομεα, Σημερα αγορασα κανουριο ssd και...τζιφος, απλα πεταξα 70 ευρω απο το παραθυρο καθως μετα την εγκατασταση των windows μου πεταξε την γνωστη BSOD με Whea uncontrollable error. Το μονο που μενει ειναι η μητρικη...και τα σπασμενα μου νευρα.

Από την λίγη επαφή που είχα με τα windows 10 με τους υπολογιστές της οικογένειας και κάποιον φίλων, κατέληξαν οτι η λύση στα προβλήματα που βγάζουν τα συστήματα που έχουν το συγκεκριμένο λειτουργικο, εφοσον εχεις δοκιμάσει τα παντα, ειναι να βάλεις τα 7 ή τα 8. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την λίγη επαφή που είχα με τα windows 10 με τους υπολογιστές της οικογένειας και κάποιον φίλων, κατέληξαν οτι η λύση στα προβλήματα που βγάζουν τα συστήματα που έχουν το συγκεκριμένο λειτουργικο, εφοσον εχεις δοκιμάσει τα παντα, ειναι να βάλεις τα 7 ή τα 8. 

 

 

ελεος ρε φιλε δε φταιει το λειτουργικο

Μετα απο ημερες ψαξιματος, απειρες προσπαθειες, 2 format, στρεσαρισμα σε ολο το hardware κατεληξα οτι ο ssd με το λειτουργικο τα επαιξε καθως το sentinel τον εδειχνε με 93% υγεια και εναν κατεστραμμενο τομεα, Σημερα αγορασα κανουριο ssd και...τζιφος, απλα πεταξα 70 ευρω απο το παραθυρο καθως μετα την εγκατασταση των windows μου πεταξε την γνωστη BSOD με Whea uncontrollable error. Το μονο που μενει ειναι η μητρικη...και τα σπασμενα μου νευρα.

 

 

αυτο το δοκιμασες?

 

https://www.drivereasy.com/knowledge/fix-whea-uncorrectable-error-windows-10/

 

 

υπαρχουν πολλα πραγματα για το συγκεκριμενο που αναφερεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Από την λίγη επαφή που είχα με τα windows 10 με τους υπολογιστές της οικογένειας και κάποιον φίλων, κατέληξαν οτι η λύση στα προβλήματα που βγάζουν τα συστήματα που έχουν το συγκεκριμένο λειτουργικο, εφοσον εχεις δοκιμάσει τα παντα, ειναι να βάλεις τα 7 ή τα 8. 

Τραγικο συμπερασμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την λίγη επαφή που είχα με τα windows 10 με τους υπολογιστές της οικογένειας και κάποιον φίλων, κατέληξαν οτι η λύση στα προβλήματα που βγάζουν τα συστήματα που έχουν το συγκεκριμένο λειτουργικο, εφοσον εχεις δοκιμάσει τα παντα, ειναι να βάλεις τα 7 ή τα 8. 

 

Λίγη; Μάλλον καμία επαφή δεν φαίνεται να είχες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

 

Έχω το συγκεκριμένο θέμα εδώ και αρκετό καιρό, δεν το παθαίνει μόνο με βαριά χρήση, μπορεί να βλέπω πχ ταινία και να μου πετάει bsod. Άλλες φορές απλά κάνει restart.

 

Έχω αλλάξει 3423543254325 drivers (πάντα με DDU) αλλά εξακολουθεί να το κάνει.

Επίσης έκανα install ΜΟΝΟ τους drivers χωρίς radeon settings κτλ.

Μέχρι και φορματ έχω κάνει.

Είναι τελείως random. Μπορεί μεσα σε μια βδομάδα να το κάνει από 2 εως 6-7 φορές (μπορεί και καθόλου)

 

Το pc είναι καινούριο και αποτελείται από:

 

Ryzen 1600

RX 580 Sapphire limited edition 8gb

Sound Blaster Z

8 gb Ram (θα βάλω άλλα 8 κάποια στιγμή :P)

Asrock gaming k4 b350

Zalman z1 Neo

Dell SE2717H (Monitor)

SSD Samsung evo 850, 250gb και έναν παλιό HDD για αποθήκη. 

PSU: Thermaltake SE 530 

 

Δοκίμασα και anniversary update αλλά και το creators. 

 

Καμιά ιδέα ;

Ελαττωματική κάρτα, η δεν την παλεύει το τροφοδοτικό; 

post-227331-0-40135900-1499591140_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τροφοδοτικο, δεν νομιζω. Με κανενα linux live δοκιμασες? Να δεις μια ταινια απο εκει ας πουμε.

 

Όχι, τώρα πχ δεν μου το έχει ξανά κάνει απ τις 8 του μήνα.

Μπορεί να το κάνει πάλι σε καμιά βδομάδα. Θα ενημερώσω όταν και άμα γίνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες μια και με το bluescreenview να δουμε τι κωδικους σου βγαζει απο τα bsods

Δεν είδες αυτό που ανέβασα χθες; Και πριν καιρό τα ίδια έβγαζε πάλι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστειλα mail στο caseking.de με screenshots από bluescreenview κτλ και μου είπαν να την στείλω πίσω.

Θα ενημερώσω στο μέλλον για το τι έγινε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συγχωρεις, δεν το ειδα :-) Η καρτα ηταν τελικα?

 

Έβαλα μια παλιά Amd 6570 ενός φίλου μου πάνω στο pc και περιμένω να δω αν πετάξει πάλι κανα περίεργο bsod.

Από αύριο μεθαύριο θα στείλω την RX προς Γερμανία μεριά. 

 

Να και η απάντηση τους όταν τους είπα το πρόβλημα μου. 

Τους είχα ξανά στείλει πριν κανα μήνα πάλι στο fb και τους το είχα αναφέρει.

 

 

Hello Mr. T,

 

thank you for your eMail.

 

You can the item send back. Therefore please fill out the following

claim form and put a copy into the package. Please use the cheapest

logistic provider for the return and keep the invoice safe.

We contact you again via eMail as soon as we received your return.

Please note that the parcel must be insured.

You will also receive a refund for the shipping costs, after you payed

them in advance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...