Προς το περιεχόμενο

BSOD:..και μετά τι;


Gi0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, GIORGOS IOANNOY είπε

Μπορει να φταιει η μπαταρια που χριεαζεται για να ρυθμιστει η ωρα?

Όχι, η μπαταρία είναι μόνο για κρατάει τις ρυθμίσεις και την ώρα/ημερομηνία του bios.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 896
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σε καινούριο λαπτοπ μου εμφάνισε blue screen με error code 0xc000021a και έπεσε σε bootloop. Δοκίμασα restore αλλά δεν διορθώθηκε. Αυτό συνέβη την τριτη ημέρα χρήσης αφού είχα τελειώσει τα update των Windows και των drivers. Να σημειώσω ότι σε ένα Windows update είχε κολλήσει κατά την διαδικασία του restart και αναγκάστηκα να το κλείσω από το power button. 

Επειδη ούτως ή άλλως δεν είχα προλάβει να περάσω αρχεία έκανα reset στο σύστημα για να είμαι σίγουρος και θα ξανακάνω τα updates από σήμερα. 

Λογικα όλο αυτό προέκυψε από το κόλλημα στο update;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...
  • 8 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα!

Έστησα πριν λίγες μέρες το ακόλουθο PC:
Windows 10
Core i9 9900k
Noctua NH-D15S
Asus Z390-E Gaming
HyperX 3333MHz (σε XMP 3000MHz) 2x8GB
AMD RX5700 XT
Creative AE-5

Οι δίσκοι είναι οι εξής:

Samsung 970 Pro 512GB M.2 SSD (Windows 10)

και 2x4TB WD Blue


Δυστυχώς από τότε που στήθηκε δεν είναι καθόλου σταθερό. BSOD κάθε 30 λεπτά!

Έχω δει ένα σωρό error codes όπως:

SYSTEM THREAD EXCEPTION NOT HANDLED
KERNEL MODE HEAP CORRUPTION
KMODE EXCEPTION NOT HANDLED
IRQL NOT LESS OR EQUAL

Τελευταία το πρόβλημα έχει περιοριστεί μόνο στο IRQL NOT LESS OR EQUAL.

Έχω δοκιμάσει:
1. να αλλάξω θέση στις RAM.
2. να κλείσω το fast startup
3. να απεγκαταστήσω το Panda Free Antivirus και να μείνω μόνο με τον defender
4. να ξανά βάλω τους AMD drivers (έχω τους πιο πρόσφατους)
5. να ρίξω τα MHz της RAM και να τρέχω στα 2666
6. να απενεργοποιήσω το wifi της μητρικής και να βάλω ένα USB που είχα στο προηγούμενο PC
7. να απενεργοποιήσω την ενσωματωμένη κάρτα ήχου της μητρικής, δεδομένου ότι έχω την Creative AE-5
8. να κλείσω το Facebook Messenger Windows 10 App (δεδομένου ότι έχει συμβεί κάποιες φορές ενώ γράφω εκεί να βλέπω BSOD - μια φορά μάλιστα έγινε με το που πάτησα X στον messenger για να κλείσει το παράθυρο)
9. να απεγκαταστήσω τον εκτυπωτή δικτύου

Τι άλλο να κάνω, έχω απελπιστεί.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να δω ξεκάθαρα σε κάποιο Windows 10 error log file που ακριβώς σκαλώνει το σύστημα;

 

edit: θα τρέξω τώρα και Windows 10 Memory Diagnostic και θα σας πω..

 

Δεν εντοπίστηκαν σφάλματα στη μνήμη. :)

Επεξ/σία από philos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/9/2019 στις 4:15 ΜΜ, philos είπε

Παιδιά καλησπέρα!

Έστησα πριν λίγες μέρες το ακόλουθο PC:
Windows 10
Core i9 9900k
Noctua NH-D15S
Asus Z390-E Gaming
HyperX 3333MHz (σε XMP 3000MHz) 2x8GB
AMD RX5700 XT
Creative AE-5

Οι δίσκοι είναι οι εξής:

Samsung 970 Pro 512GB M.2 SSD (Windows 10)

και 2x4TB WD Blue


Δυστυχώς από τότε που στήθηκε δεν είναι καθόλου σταθερό. BSOD κάθε 30 λεπτά!

Έχω δει ένα σωρό error codes όπως:

SYSTEM THREAD EXCEPTION NOT HANDLED
KERNEL MODE HEAP CORRUPTION
KMODE EXCEPTION NOT HANDLED
IRQL NOT LESS OR EQUAL

Τελευταία το πρόβλημα έχει περιοριστεί μόνο στο IRQL NOT LESS OR EQUAL.

Έχω δοκιμάσει:
1. να αλλάξω θέση στις RAM.
2. να κλείσω το fast startup
3. να απεγκαταστήσω το Panda Free Antivirus και να μείνω μόνο με τον defender
4. να ξανά βάλω τους AMD drivers (έχω τους πιο πρόσφατους)
5. να ρίξω τα MHz της RAM και να τρέχω στα 2666
6. να απενεργοποιήσω το wifi της μητρικής και να βάλω ένα USB που είχα στο προηγούμενο PC
7. να απενεργοποιήσω την ενσωματωμένη κάρτα ήχου της μητρικής, δεδομένου ότι έχω την Creative AE-5
8. να κλείσω το Facebook Messenger Windows 10 App (δεδομένου ότι έχει συμβεί κάποιες φορές ενώ γράφω εκεί να βλέπω BSOD - μια φορά μάλιστα έγινε με το που πάτησα X στον messenger για να κλείσει το παράθυρο)
9. να απεγκαταστήσω τον εκτυπωτή δικτύου

Τι άλλο να κάνω, έχω απελπιστεί.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να δω ξεκάθαρα σε κάποιο Windows 10 error log file που ακριβώς σκαλώνει το σύστημα;

edit: θα τρέξω τώρα και Windows 10 Memory Diagnostic και θα σας πω..

Δεν εντοπίστηκαν σφάλματα στη μνήμη. :)

Τροφοδοτικό;

Σε εμένα αυτό έφταιγε για παρόμοια προβλήματα πέρυσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Τροφοδοτικό;

Σε εμένα αυτό έφταιγε για παρόμοια προβλήματα πέρυσι.

Έχω το Corsair RMx Series RM850x. Είναι αρκετά δυνατό και σταθερό και πάνω από όλα ικανό να σηκώσει άνετα το hardware, ειδικά σε κατάσταση μη gaming που βλέπω τις μπλε οθόνες.

Εγώ υποψιάζομαι ότι είναι θέμα με drivers αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω. Για αρχή δεν ανοίγω την εφαρμογή (Facebook) Messenger και τα πράγματα είναι καλύτερα, αλλά πολύ φοβάμαι ότι το πρόβλημα δεν έχει λυθεί.

Δεν υπάρχει κάποιο Windows 10 error log ή κάποιο πρόγραμμα του στυλ guardian να βοηθήσει να εντοπίσω από που προέρχονται οι μπλε οθόνες;

Μόλις τώρα επέστρεψα από BSOD. Μου είναι αδύνατον να αρχίσω να βγάζω συσκευές και τροφοδοτικά (που με τόσο κόπο έστησα το κουτί με cable management) μέχρι να εντοπίσω την πηγή. Ήδη έχω κάνει πολλές δοκιμές και εναλλαγές σε επίπεδο software και συσκευών (αυτά που περιέγραψα παραπάνω).

Λοιπόν, ακολούθησα αυτό: https://www.digitalmastersmag.com/magazine/tip-of-the-day-how-to-find-crash-logs-on-windows-10/

Σύμφωνα με το Προβολή Συμβάντων, βγάζει το εξής για την μπλε οθόνη:

Αναφορά σε κείμενο

Συμβάν 41: Kernel Power

Έγινε επανεκκίνηση του συστήματος χωρίς προηγούμενο πλήρη τερματισμό. Αυτό το σφάλμα μπορεί να προκλήθηκε, αν το σύστημα σταμάτησε να ανταποκρίνεται, αν διακόπηκε η λειτουργία ή αν παρουσιάστηκε απρόσμενη διακοπή ρεύματος.

- EventData
    BugcheckCode 10
    BugcheckParameter1 0xffff9d85
    BugcheckParameter2 0x2
    BugcheckParameter3 0x0
    BugcheckParameter4 0xfffff80468042454
    SleepInProgress 0
    PowerButtonTimestamp 0
    BootAppStatus 0
    Checkpoint 0
    ConnectedStandbyInProgress false
    SystemSleepTransitionsToOn 0
    CsEntryScenarioInstanceId 0
    BugcheckInfoFromEFI false
    CheckpointStatus 0

 

Επεξ/σία από philos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/9/2019 στις 5:52 ΜΜ, philos είπε

Έχω το Corsair RMx Series RM850x. Είναι αρκετά δυνατό και σταθερό και πάνω από όλα ικανό να σηκώσει άνετα το hardware, ειδικά σε κατάσταση μη gaming που βλέπω τις μπλε οθόνες.

Εγώ υποψιάζομαι ότι είναι θέμα με drivers αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω. Για αρχή δεν ανοίγω την εφαρμογή (Facebook) Messenger και τα πράγματα είναι καλύτερα, αλλά πολύ φοβάμαι ότι το πρόβλημα δεν έχει λυθεί.

Δεν υπάρχει κάποιο Windows 10 error log ή κάποιο πρόγραμμα του στυλ guardian να βοηθήσει να εντοπίσω από που προέρχονται οι μπλε οθόνες;

Μόλις τώρα επέστρεψα από BSOD. Μου είναι αδύνατον να αρχίσω να βγάζω συσκευές και τροφοδοτικά (που με τόσο κόπο έστησα το κουτί με cable management) μέχρι να εντοπίσω την πηγή. Ήδη έχω κάνει πολλές δοκιμές και εναλλαγές σε επίπεδο software και συσκευών (αυτά που περιέγραψα παραπάνω).

Λοιπόν, ακολούθησα αυτό: https://www.digitalmastersmag.com/magazine/tip-of-the-day-how-to-find-crash-logs-on-windows-10/

Σύμφωνα με το Προβολή Συμβάντων, βγάζει το εξής για την μπλε οθόνη:

Δεν δοκιμασες κατι, live linux. Μπες με μια διανομη πχ ubuntu και ξεκινα λειτουργησε την  για καμια ωρα. μπες facebook ανοιξε youtube, γενικα παιξε. Αν δεν κανει το παραμικρο, κατι γινεται με τα windows. Αν σου πεταξει kernel panic (bsod), πας ψαξιμο hardware

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, τελικά αυτό που μου έδωσε λύση ήτανε η... επανεγκατάσταση των Windows. Έλα Χριστέ να μην κάθεται καλά το OS έτσι στα καλά του καθουμένου!

Και μάλιστα συνέχιζα να βλέπω διαφορετικούς κωδικούς λαθών πέραν του βασικού IRQL. Έβλεπα BSOD κάθε 20 - 30 λεπτά!

Τώρα θα ανεβάσω τα mhz των μνημών μέσω XMP (σημ: και στην προηγούμενη την προβληματική εγκατάσταση τα είχα ρίξει δοκιμαστικά), ενώ μετά θα ξανά εγκαταστήσω την AE-5 και την PCI-E USB 3.0 κάρτα (σημ: και στην προηγούμενη εγκατάσταση τα είχα βγάλει).

Κλείνοντας να πω ότι αυτή τη δεύτερη φορά έκανα την εγκατάσταση από USB (αντί DVD) και ότι ξανά κατέβασα το Windows 10 ISO, το οποίο όμως αποδείχθηκε ίδιας έκδοσης με αυτό που είχα κατεβάσει πριν κάποιες μέρες.

Αυτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα παιδια εδω και πολλες ημερες  κολλάει το pc και μου βγάζει μπλε οθονη με μήνυμα την πρώτη φορα  unexpected store exception και capital process died    , έκανα καποια πράγματα ακολουθώντας βιντεακια στο Youtube αλλα ξανά πάλι μου κολλαει με μπλε οθόνη και  με μήνυμα capital process died  , να πω έχω κάνει το scannow από την γραμμή εντολών και κάτι άλλα που είδα αλλα μετά από ένα 20 λεπτο ανάλογα με την χρηση , ουσιαστικά chrome και firefox, μου ξανακολλαει ...  Να σημειώσω όταν μου βγάζει μπλε οθόνη πατάω το κουμπί γιο restart από το Pc και με πετάει στο Bios κάνοντας Save &Exit πάλι εκει με πάει ... μόνο αν σβήσω το Pc και το ξανά ανάψω ανοίγει κανονικά !μπήκα και σε safe mode απεγκατεστησα την καρτα γραφικων , ενημέρωσα με καινούργιους drivers, το μόνο που έφτιαξε είναι λίγο παραπάνω να κρατάει αλλά πάλι τα ίδια , μπλε οθονη !τι να κάνω ???

σας έχω βάλει και δυο φώτο .. 

 

20190923_204924.jpg

20190923_205048.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, bill_2 είπε

Καλησπερα παιδια εδω και πολλες ημερες  κολλάει το pc και μου βγάζει μπλε οθονη με μήνυμα την πρώτη φορα  unexpected store exception και capital process died    , έκανα καποια πράγματα ακολουθώντας βιντεακια στο Youtube αλλα ξανά πάλι μου κολλαει με μπλε οθόνη και  με μήνυμα capital process died  , να πω έχω κάνει το scannow από την γραμμή εντολών και κάτι άλλα που είδα αλλα μετά από ένα 20 λεπτο ανάλογα με την χρηση , ουσιαστικά chrome και firefox, μου ξανακολλαει ...  Να σημειώσω όταν μου βγάζει μπλε οθόνη πατάω το κουμπί γιο restart από το Pc και με πετάει στο Bios κάνοντας Save &Exit πάλι εκει με πάει ... μόνο αν σβήσω το Pc και το ξανά ανάψω ανοίγει κανονικά !μπήκα και σε safe mode απεγκατεστησα την καρτα γραφικων , ενημέρωσα με καινούργιους drivers, το μόνο που έφτιαξε είναι λίγο παραπάνω να κρατάει αλλά πάλι τα ίδια , μπλε οθονη !τι να κάνω ???

σας έχω βάλει και δυο φώτο .. 

20190923_204924.jpg

20190923_205048.jpg

Πρέπει να αποκλείσεις πρώτα το ενδεχόμενο unstable oc σε cpu, gpu, ram (γύρισε τα στοκ). Από εκεί και πέρα, υπάρχει ένα προγραμματάκι το Bluescreenview, το οποίο μπορεί και διευκρινίζει τι είναι αυτό που οδήγησε σε BSOD. Το έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν με επιτυχία, δοκίμασε το αφού διαβάσεις πρώτα πως μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. Το πρόβλημα σου μπορεί να οφείλεται σε software (το ποιο πιθανό) ή και σε hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα επειδή δεν ειμαι και πολύ ειδικός πανωστο θέμα ( ενδεχόμενο unstable oc σε cpu, gpu, ram (γύρισε τα στοκ). ) αν εννοείς αν εχω  κατι σε Cpu kai Gpu Ram και να ήξερα δεν θα το κάνα , τώρα οσο αναφορά για το προγραμμα που λες (  Bluescreenview ) μου είναι λιγο δύσκολο να καταλάβω πως δουλεύει .. προσπαθώ βεβαία αλλα ! υπαρχει κάποια άλλη λύση ? υπαρχει κανένα βιντεακι να δω απο αυτο το προγραμμαα γιανα καταλάβω δλδ πως δουλεύει ? δεν μπορω να βρω αυτο το αρχειο π.χ C:\Windows\Minidump"

Επεξ/σία από bill_2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, bill_2 είπε

Καλησπερα επειδή δεν ειμαι και πολύ ειδικός πανωστο θέμα ( ενδεχόμενο unstable oc σε cpu, gpu, ram (γύρισε τα στοκ). ) αν εννοείς αν εχω  κατι σε Cpu kai Gpu Ram και να ήξερα δεν θα το κάνα , τώρα οσο αναφορά για το προγραμμα που λες (  Bluescreenview ) μου είναι λιγο δύσκολο να καταλάβω πως δουλεύει .. προσπαθώ βεβαία αλλα ! υπαρχει κάποια άλλη λύση ? υπαρχει κανένα βιντεακι να δω απο αυτο το προγραμμαα γιανα καταλάβω δλδ πως δουλεύει ? δεν μπορω να βρω αυτο το αρχειο π.χ C:\Windows\Minidump"

Έλεος με αυτό το "όσο αναφορά"!! Τι ελληνικά μαθαίνετε;

Το σωστό είναι "όσον αφορά σε".

Το ρήμα είναι "αφορώ, αφοράς, αφορά".

Η "αναφορά" είναι ουσιαστικό, η αναφορά, της αναφοράς κλπ.

Αυτό το τραγικό πραγματικά λάθος το έχω διαβάσει χιλιάδες φορές στο insomnia! Και φυσικά δεν είναι το μόνο.

Είναι πολύ λυπηρός ο βαθμός άγνοιας - κακοποίησης της γλώσσας μας.

Συγγνώμη για το εκτός θέματος, απλά δεν άντεξα άλλο και ελπίζω να συνέβαλα στη μείωση εμφάνισης του σφάλματος αυτού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...