Προς το περιεχόμενο

BSOD:..και μετά τι;


Gi0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/9/2019 στις 3:10 ΠΜ, RTW4ever είπε

 

Είναι πολύ λυπηρός ο βαθμός άγνοιας - κακοποίησης της γλώσσας μας.

Συγγνώμη για το εκτός θέματος, απλά δεν άντεξα άλλο και ελπίζω να συνέβαλα στη μείωση εμφάνισης του σφάλματος αυτού.

και μετά σε εμένα ξεσπάς   ?

που έχω ένα σοβαρό πρόβλημα με το pc μου ?  και αντί να μου πείτε τι να κάνω μας την λες κιόλας ? 

Εντάξει δεν είμαστε όλοι σαν και εσένα ..  

Ωστόσο θα προσέχω περισσότερο από δω και πέρα τα ελληνικά μου ,τα οποία δεν είναι και άριστα ...  το γνωρίζω ... 

Επεξ/σία από bill_2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 896
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 27/9/2019 στις 2:17 ΜΜ, NIKOS25271 είπε

Πρέπει να αποκλείσεις πρώτα το ενδεχόμενο unstable oc σε cpu, gpu, ram (γύρισε τα στοκ). Από εκεί και πέρα, υπάρχει ένα προγραμματάκι το Bluescreenview, το οποίο μπορεί και διευκρινίζει τι είναι αυτό που οδήγησε σε BSOD. Το έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν με επιτυχία, δοκίμασε το αφού διαβάσεις πρώτα πως μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. Το πρόβλημα σου μπορεί να οφείλεται σε software (το ποιο πιθανό) ή και σε hardware.

 Συγνωμη που επανέρχομαι αλλα δεν θελω να ξαναβάλω ta Windows πάλι , μπορείς να μου πεις αν οπως τα λες δουλεύει αυτό το προγραμμα πως γινετε ?

επειδή δεν ειμαι και πολύ ειδικός πάνω στο θέμα ( ενδεχόμενο unstable oc σε cpu, gpu, ram (γύρισε τα στοκ). ) αν εννοείς αν έχω  κατι σε Cpu kai Gpu Ram και να ήξερα δεν θα το κάνα , τώρα οσο αναφορά για το προγραμμα που λες (  Bluescreenview ) μου είναι λιγο δύσκολο να καταλάβω πως δουλεύει .. προσπαθώ βεβαία αλλα ! υπαρχει κάποια άλλη λύση ? υπαρχει κανένα βιντεακι να δω απο αυτο το προγραμμα γιανα καταλάβω δλδ πως δουλεύει ? δεν μπορώ να βρω αυτό το αρχείο π.χ C:\Windows\Minidump" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, bill_2 είπε

 Συγνωμη που επανέρχομαι αλλα δεν θελω να ξαναβάλω ta Windows πάλι , μπορείς να μου πεις αν οπως τα λες δουλεύει αυτό το προγραμμα πως γινετε ?

επειδή δεν ειμαι και πολύ ειδικός πάνω στο θέμα ( ενδεχόμενο unstable oc σε cpu, gpu, ram (γύρισε τα στοκ). ) αν εννοείς αν έχω  κατι σε Cpu kai Gpu Ram και να ήξερα δεν θα το κάνα , τώρα οσο αναφορά για το προγραμμα που λες (  Bluescreenview ) μου είναι λιγο δύσκολο να καταλάβω πως δουλεύει .. προσπαθώ βεβαία αλλα ! υπαρχει κάποια άλλη λύση ? υπαρχει κανένα βιντεακι να δω απο αυτο το προγραμμα γιανα καταλάβω δλδ πως δουλεύει ? δεν μπορώ να βρω αυτό το αρχείο π.χ C:\Windows\Minidump" 

Έχω καιρό να το δουλέψω και δεν θυμάμαι τη διαδικασία. Πάντως αν έχεις συνέχεια bsods η επανεγκατάσταση των windows δεν είναι κακή ιδέα...

 

Κατά το παρακάτω θα πρέπει να έχεις στο c/windows το minidump. Αν όχι τότε ίσως μπορείς να χρησιμοποιήσεις το memory.dmp.

The procedure for finding and uploading the DMP files:

Navigate to C:\Windows\Minidump and drag the contents to your desktop. If the minidump folder is not there or empty there may be a larger DMP file located at C:\WINDOWS called MEMORY.DMP which we can also use.  If you have minidumps use them FIRST, andonly upload the full dump file (MEMORY.DMP) if there are no minidumps.  It is faster for you to upload and faster for us to download

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, NIKOS25271 είπε

Έχω καιρό να το δουλέψω και δεν θυμάμαι τη διαδικασία. Πάντως αν έχεις συνέχεια bsods η επανεγκατάσταση των windows δεν είναι κακή ιδέα...

Κατά το παρακάτω θα πρέπει να έχεις στο c/windows το minidump. Αν όχι τότε ίσως μπορείς να χρησιμοποιήσεις το memory.dmp.

The procedure for finding and uploading the DMP files:

Navigate to C:\Windows\Minidump and drag the contents to your desktop. If the minidump folder is not there or empty there may be a larger DMP file located at C:\WINDOWS called MEMORY.DMP which we can also use.  If you have minidumps use them FIRST, andonly upload the full dump file (MEMORY.DMP) if there are no minidumps.  It is faster for you to upload and faster for us to download

Ευχαριστώ , έχω κάνει τα πάντα  , drivers ενημερωμενους από Safe mode , απεγκατάσταση ενημερώσεων κτλ. Δεν γίνετε τίποτα , μου το κάνει ποιο συχνά τώρα ... 

Δεν Βλέπω να γλιτώνω αυτό που απευχόμουνα ... 😡

Επεξ/σία από bill_2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας, έχω ένα πρόβλημα σε ένα pc με απανωτά BSOD.

Τις τελευταίες 2 εβδομάδες γινόταν ένα ανα 3-4 μέρες αλλα σήμερα έχει πάνω απο 6-7.

Το περίεργο είναι ότι κάθε φορά έχει άλλο error code.

Τα τελευταία 3 είναι:

  • critical process died
  • kmode_exception_not_handled
    atikmdag.sys
  • kernel_security_check_failure
  • Page Fault in Nonpaged Area

Έκανα ένα scan χωρίς να βρει κάτι όπως και ένα Windows memory diagnostic.

Τώρα μόλις έκανα το τελευταίο update των Win και πήγε 1909 έκδοση 18363.535

h/w: ryzen 3 2200g, 16gb ram 2*8, 64bit

Επίσης όταν βάζω να τρέξω full scan με το windows defender κολλάει και ζητάει restart που δεν κάνει...

Τι άλλο μπορώ να δώ;

Επεξ/σία από theo93
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα..σε πρόσφατη εγκατάσταση windows,είδα την παρακάτω μπλε οθόνη..να σημειώσω οτι είναι η δεύτερη σε αυτή την εγκατάσταση των windows,ενώ μέχρι πριν λίγες μέρες (στον προηγούμενο δίσκο) δεν είχα δει ποτέ..καμία ιδέα;;

Υπογραφή προβλήματος:
  Όνομα συμβάντος προβλήματος:	BlueScreen
  Έκδοση λειτουργικού συστήματος:	6.1.7601.2.1.0.256.1
  Αναγνωριστικό τοπικών ρυθμίσεων:	1032

Πρόσθετες πληροφορίες για το πρόβλημα:
  BCCode:	101
  BCP1:	0000000000000019
  BCP2:	0000000000000000
  BCP3:	FFFFF88002F64180
  BCP4:	0000000000000002
  OS Version:	6_1_7601
  Service Pack:	1_0
  Product:	256_1

Αρχεία για την περιγραφή του προβλήματος:
  C:\Windows\Minidump\122419-12183-01.dmp
  C:\Users\Κωνσταντίνος\AppData\Local\Temp\WER-19983-0.sysdata.xml

Ανάγνωση της δήλωσής μας προστασίας προσωπικών δεδομένων ενώ είστε συνδεδεμένοι:
  http://go.microsoft.com/fwlink/?linkid=104288&clcid=0x0408

Εάν η ηλεκτρονική δήλωση απορρήτου δεν είναι διαθέσιμη, διαβάστε τη δήλωση απορρήτου χωρίς σύνδεση:
  C:\Windows\system32\el-GR\erofflps.txt

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, bananasplit είπε

καλημέρα..σε πρόσφατη εγκατάσταση windows,είδα την παρακάτω μπλε οθόνη..να σημειώσω οτι είναι η δεύτερη σε αυτή την εγκατάσταση των windows,ενώ μέχρι πριν λίγες μέρες (στον προηγούμενο δίσκο) δεν είχα δει ποτέ..καμία ιδέα;;


Υπογραφή προβλήματος:
  Όνομα συμβάντος προβλήματος:	BlueScreen
  Έκδοση λειτουργικού συστήματος:	6.1.7601.2.1.0.256.1
  Αναγνωριστικό τοπικών ρυθμίσεων:	1032

Πρόσθετες πληροφορίες για το πρόβλημα:
  BCCode:	101
  BCP1:	0000000000000019
  BCP2:	0000000000000000
  BCP3:	FFFFF88002F64180
  BCP4:	0000000000000002
  OS Version:	6_1_7601
  Service Pack:	1_0
  Product:	256_1

Αρχεία για την περιγραφή του προβλήματος:
  C:\Windows\Minidump\122419-12183-01.dmp
  C:\Users\Κωνσταντίνος\AppData\Local\Temp\WER-19983-0.sysdata.xml

Ανάγνωση της δήλωσής μας προστασίας προσωπικών δεδομένων ενώ είστε συνδεδεμένοι:
  http://go.microsoft.com/fwlink/?linkid=104288&clcid=0x0408

Εάν η ηλεκτρονική δήλωση απορρήτου δεν είναι διαθέσιμη, διαβάστε τη δήλωση απορρήτου χωρίς σύνδεση:
  C:\Windows\system32\el-GR\erofflps.txt

απο τη στιγμη οπως λες με τον προηγουμενο σκληρο δεν σου πεταξε ποτε μπλε οθονη, μηπως αυτος που εχεις τωρα εχει θεμα? τσεκαρε τον με το hard disk sentinel

Στις 19/12/2019 στις 11:58 ΠΜ, theo93 είπε

Καλημέρα σας, έχω ένα πρόβλημα σε ένα pc με απανωτά BSOD.

Τις τελευταίες 2 εβδομάδες γινόταν ένα ανα 3-4 μέρες αλλα σήμερα έχει πάνω απο 6-7.

Το περίεργο είναι ότι κάθε φορά έχει άλλο error code.

Τα τελευταία 3 είναι:

  • critical process died
  • kmode_exception_not_handled
    atikmdag.sys
  • kernel_security_check_failure
  • Page Fault in Nonpaged Area

Έκανα ένα scan χωρίς να βρει κάτι όπως και ένα Windows memory diagnostic.

Τώρα μόλις έκανα το τελευταίο update των Win και πήγε 1909 έκδοση 18363.535

h/w: ryzen 3 2200g, 16gb ram 2*8, 64bit

Επίσης όταν βάζω να τρέξω full scan με το windows defender κολλάει και ζητάει restart που δεν κάνει...

Τι άλλο μπορώ να δώ;

εχεις κανει καθαρη εγκατασταση των 10 η εισαι απο αναβαθμιση των 8? Επισης, τις οθονες στις πεταει μετα την 1909?

Επεξ/σία από Alex-V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το έχω το Sentinel..100% και η υγεία και η απόδοση..έκανα και το τεστ της ραμ,καθαρό..
έβαλα και το prime για τον επεξεργαστή,πήγε στους 80 η θερμοκρασία,αλλά μισή ώρα που το έτρεχα δεν έβγαλε σφάλμα..

Επεξ/σία από bananasplit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σας. Τον τελαυταίο μήνα έχω συνεχώς BSOD. Στην αρχή ήταν αραιά και τώρα έγιναν συχνότερα. Ακόμη και μετά από καθαρή εγκατάσταση των windows 10 και μόνο συνδεδεμένο ποντίκι και πληκτρολόγιο με πετάει μπλε οθόνες. Το περίεργο είναι ότι με πετάει διαφορετικούς κωδικούς κάθε φορά. Αυτά που δοκίμασα ήταν:

  1. Ξήλώμα όλα τα περιφερειακά, μόνο ποντίκι και πληκτρολόγιο συνδεδεμένα
  2. καθαρή εγκατάση windows 10, πάλι τα ίδια χωρίς να προλάβω να εγκαταστήσω drivers
  3. Αλλαγή ssd, μητρικής και επεξεργαστή, πάλι μπλε οθόνες
  4. έτρεξα memtest86 3 φορές, βγήκε καθαρό χωρίς errors, καθώς και 2 φορές έτρεξα το ενσωματωμένο διαγνωστικό των windows δίχω να βγαλει προβλήματα ακόμη και με ένα ένα τα στικ της ram
  5. δοκίμασα πολλαπλούς drivers της gpu
  6. τρέξιμο το sfc /scannow και το dism
  7. update το bios της πρώτης μητρικής χωρίς αποτέλεσμα
  8. Τα πήρα σχεδόν όλα και τα έδωσα στο πλαίσιο για διάγνωση εκτός από τις ram και το τροφοδοτικό καθώς τα αγόρασα από άλλο μαγαζί, δεν βρήκαν κάποιο πρόβλημα

Το σύστημα που είχα ήταν ryzen 3600, msi aorus M, gtx 2060 super, ram gskill 3200mhz 16gb 2x8, psu: be quiet straight power 11 650w 80+ gold, ssd sandisk ultra 500gb

Άλλαξα μητρική και cpu, τώρα έχω asrock taichi x470 και ryzen 3800x. Παρακάτω επισυνάπτω φωτο από το bluescreenview και από το debug tool της microsoft

Σκέφτομαι, ακόμη και αν το memtest δεν δείχνει error θα μπορούσε να είναι ακόμη η ραμ; Μπορεί να φταίει και το τροφοδοτικό; Μήπως να δοκίμαζα και με linux;

 

Τα 4 τελευταία που είχαν ήταν τα εξής: 

DPC watchdog violation

whea uncorrectable error x3

Το "process name" είναι διαφορετικό κάθε φορά οπότε δεν μπορώ να βγάλω άκρη πια ακριβώς εφαρμογή φταίει 

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Capture.PNG

debug.txt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/2/2020 στις 3:00 ΠΜ, equilibrium είπε

Αληθεια, υπαρχει χρηστης που να μην εχει δει ποτε bsod σε windows 10? 

Παρων! Στο δικό μου το laptop ποτέ. Σε ξένο laptop λόγω ιού ναι

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

καλησπέρα, εβαλα στο λάπτοπ με windows7 το avast το οποιο ειχε και το avast updater το οποιο απ οτι καταλαβα οτι πρόγραμματα εχει ο υπολογιστής ψαχνει και βρίσκει updates  που κυκλοφορούν ετσι εκανα μερικα updates για την καρτα γραφικών και καποια που δεν κατάλαβαινα τι ειναι και πατησα να τα κανει ολα. μου ζήτησε να κανω επανεκκίνηση για για τις εγκαταστάσεις και μου εβγαλε αυτό κατα την εκκίνηση. τι κάνω ρε μάστορες;;; μονο τα αρχεία μου δε θελω να χασω.

IMG_20200430_134403.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, someone- είπε

μονο τα αρχεία μου δε θελω να χασω.

τα αρχεία σου δεν τα χάνεις αν βάλεις το δίσκο σένα άλλο pc και τα πάρεις Η να τρέξεις ένα live linux και να τα σώσεις Τώρα ως προς το πρόβλημα δες εδώ support.microsoft.com/el-gr και γενικότερα  www.google.com/search?q=stop+0x000006B

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγώ την περίπτωσή μου (που είναι δύσκολη). Υπολογιστής σχετικά καινούργιος, αγοράστηκε από το πλαίσιο τα Χριστούγεννα, συναρμολογημένος. Ποτέ δεν δούλεψε σωστά, με το καλημέρα και freezes & blue screens. Έχω βάλει 3 φορές windows. Ποτέ δεν σταθεροποιήθηκε. Τα blue screens είναι πολύ λιγότερα (6 από την τελευταία εγκατάσταση) τα freezes πολύ περισσότερα. Από τα 6 blue screens, τα 5 συμφωνούν στον ίδιο κωδικό, ο οποίος παραπέμπει σε hardware error (κυρίως CPU/memory). Έχω τσεκάρει την μνήμη ένα βράδυ με το memtest86, δεν βρήκε κάτι. Είναι δυνατόν να φταίει η CPU, ή να μην πατά καλά η ψήκτρα; Δεν μου έχει τύχει ποτέ ελλατομματικός επεξεργαστής και θεωρώ αδύνατο να μην έβαλαν καλά την ψήκτρα στο πλαίσιο (ένα AIO corsair).

Πώς μπορώ να τεστάρω τον επεξεργαστή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, petasis είπε

Υπολογιστής σχετικά καινούργιος, αγοράστηκε από το πλαίσιο τα Χριστούγεννα, συναρμολογημένος. Ποτέ δεν δούλεψε σωστά,

και γιατί δεν τον πήγες πίσω Εκτιμώ ότι είχε - έχει κάποια εγγύηση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...