Προς το περιεχόμενο

BSOD:..και μετά τι;


Gi0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, hp8 είπε

και γιατί δεν τον πήγες πίσω Εκτιμώ ότι είχε - έχει κάποια εγγύηση ?

Ναι, φυσικά έχει εγγύηση. Αλλά φοβάμαι ότι δεν θα το βρούν, και θα τον επιστρέψουν όπως είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 896
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, petasis είπε

Ναι, φυσικά έχει εγγύηση. Αλλά φοβάμαι ότι δεν θα το βρούν, και θα τον επιστρέψουν όπως είναι.

Αυτό που μπορείς να δοκιμάσεις είναι bios update + καθαρή εγκατάσταση windows 10 (γνήσιο iso) χωρίς να βάλεις drivers για δοκιμή.Οτιδήποτε άλλο θα χρειαστείς parts για δοκιμές οπότε τους το στέλνεις πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, petasis είπε

Ναι, φυσικά έχει εγγύηση. Αλλά φοβάμαι

όποιος φοβάται πέφτει και κοιμάται :D Αν λήξει η εγγύηση μετά την πάτησες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, hp8 είπε

όποιος φοβάται πέφτει και κοιμάται :D Αν λήξει η εγγύηση μετά την πάτησες 

Αφού το αγόρασα Χριστούγεννα, έχει ακόμα 1,5 χρόνο... 🙃

3 ώρες πριν, Dark_Nightfall είπε

Αυτό που μπορείς να δοκιμάσεις είναι bios update + καθαρή εγκατάσταση windows 10 (γνήσιο iso) χωρίς να βάλεις drivers για δοκιμή.Οτιδήποτε άλλο θα χρειαστείς parts για δοκιμές οπότε τους το στέλνεις πίσω.

Καθαρή εγκατάσταση έχω κάνει. BIOS update είπα να μην κάνω, γιατί η μητρική φοράει ένα A71 (Οκτώβρης 2019). Στο site του κατασκευαστή υπάρχει μόνο Α70, με πολύ πρόσφατη ημερομηνία (Μάρτης 2020). Θέλω να τους ρωτήσω πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, petasis είπε

Αφού το αγόρασα Χριστούγεννα, έχει ακόμα 1,5 χρόνο... 🙃

Καθαρή εγκατάσταση έχω κάνει. BIOS update είπα να μην κάνω, γιατί η μητρική φοράει ένα A71 (Οκτώβρης 2019). Στο site του κατασκευαστή υπάρχει μόνο Α70, με πολύ πρόσφατη ημερομηνία (Μάρτης 2020). Θέλω να τους ρωτήσω πρώτα.

Ποια μητρική έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, hp8 είπε

όποιος φοβάται πέφτει και κοιμάται :D Αν λήξει η εγγύηση μετά την πάτησες 

Επειδή αγοράζω δεκαετίες από το πλαίσιο, και ξέρω πως λειτουργούν στο σέρβις, δεν μπορούν να έχουν έναν υπολογιστή αναμμένο μέρες μέχρι να παγώσει ή να βγάλει blue screen. Αυτό που ξέρω ότι θα συμβεί, είναι θα τα σβήσουν όλα, θα βάλουν windows, θα το αφήσουν 2-4 ώρες, δεν θα γίνει τίποτα, θα πουν δεν έχει τίποτα, τόσα ο έλεγχος. Χώρια η ταλαιπωρία...

Για αυτό καλό είναι να βρω πρώτα τι πρόβλημα έχει, να γλιτώσω και μετακινήσεις και τσακωμούς.

(Και το είπα ότι δεν έπρεπε να αγοράσω MSI μητρική, αλλά αναγκάστηκα...)

2 λεπτά πριν, Dark_Nightfall είπε

Ποια μητρική έχεις;

Αυτήν εδώ: https://www.msi.com/Motherboard/MPG-Z390-GAMING-EDGE-AC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, petasis είπε

Επειδή αγοράζω δεκαετίες από το πλαίσιο, και ξέρω πως λειτουργούν στο σέρβις, δεν μπορούν να έχουν έναν υπολογιστή αναμμένο μέρες μέχρι να παγώσει ή να βγάλει blue screen. Αυτό που ξέρω ότι θα συμβεί, είναι θα τα σβήσουν όλα, θα βάλουν windows, θα το αφήσουν 2-4 ώρες, δεν θα γίνει τίποτα, θα πουν δεν έχει τίποτα, τόσα ο έλεγχος. Χώρια η ταλαιπωρία...

Για αυτό καλό είναι να βρω πρώτα τι πρόβλημα έχει, να γλιτώσω και μετακινήσεις και τσακωμούς.

(Και το είπα ότι δεν έπρεπε να αγοράσω MSI μητρική, αλλά αναγκάστηκα...)

Αυτήν εδώ: https://www.msi.com/Motherboard/MPG-Z390-GAMING-EDGE-AC

Πέρνα την A70 ξέρεις πως γίνεται θωρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

image.png.055b4d9434e5e38206c5f96ef0ca5341.png

Έχω αυτό το πρόβλημα. Το είχα και τον περασμένο μήνα λόγω ημιτελούς ενημέρωσης, αλλά κατάφερα με την εγκατάσταση όλων των διαθέσιμων ενημερώσεων να το φτιάξω. Τώρα όμως τι είναι; Δεν έκανα κάποιο ''βίαιο'' τερματισμό για να προκληθεί κάποιο θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Έχω αυτό το πρόβλημα. Το είχα και τον περασμένο μήνα λόγω ημιτελούς ενημέρωσης, αλλά κατάφερα με την εγκατάσταση όλων των διαθέσιμων ενημερώσεων να το φτιάξω. Τώρα όμως τι είναι; Δεν έκανα κάποιο ''βίαιο'' τερματισμό για να προκληθεί κάποιο θέμα. 


findstr /c:"[SR]" %windir%\Logs\CBS\CBS.log >"%userprofile%\Desktop\sfcdetails.txt δες και αυτο το αρχειο για λεπτομερειες  με admin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στη γραμμή εντολών; Όπως το γράφετε;

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι για δοκίμασε

How to Interpret the CBS.log File

Every time you run System File Checker, a LOG file is created that itemizes every file that was checked and every repair operation that completed.

Assuming Windows is installed on the c:/ drive then the log file can be found here and opened with Notepad or some other text editor:

εδω λεει με text editor απο recovery disk
C:\Windows\Logs\CBS\CBS.log
Επεξ/σία από Aris_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρέπει να φταίξεις ένα live disk και να bootαρεις απο εκεί ανηγεις το σκληρο που εχεις κανει εγκατάσταση τα win και βρίσκεις το cbs.log

σου λέει windir\logs\....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...