Προς το περιεχόμενο

Xbox One Topic v1


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απο αυτη τη λιστα που εδωσες λιγα ειναι τα παιχνιδια με παραπανω αναλυση και ακομα λιγοτερα με διαφορα στα fps.Αν βαλω δυο τηλεορασεις και η μια τρεχει στα 900p και η αλλη στα 1080 και δε σου πω ποιο μηχανημα τρεχει σε ποια τηλεοραση δε προκειται να καταλαβεις καμια διαφορα.Αν το παιχνιδι τρεχει στα 60 και το αλλο στα 30 τοτε το καταλαβαινεις πανευκολα.Οι διαφορες ειναι μικρες οσο και αν θελουν να νομιζουν οι sonaκηδες οτι το ps4 εχει μεσα του μια Titan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως.

Πιστευω παιζει και τεραστιο ρολο σε τι τηλεοραση θα δεις το καθε παιχνιδι.

 

Αν η τηλεοραση ειναι σωστη για παιχνιδια τοτε πιστευω θα καταλαβεις ποιο ανετα τις διαφορετικες αναλυσεις και fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει σε αυτό που έχει δίκαιο o just gamer είναι ότι την προηγούμενη γενιά όταν ήταν καλύτερα τα multi στο XBOX οι xboxακιδες το κάναμε super θέμα ενώ τώρα προσπαθούμε να το δικαιολογήσουμε.  Το μόνο που ενίσταμαι είναι ότι και ίδιος έπαιζε αυτό το παιχνίδι πριν μερικά χρόνια αλλά υπέρ της Microsoft τότε.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως.

 

Ακομα εχω το xbox360 και αυτο σημαινει οτι δεν ειμαι fanboy αφου στη προηγουμενη γενιά προτίμαγα το xbox360(Τουλαχιστον στα multiplatform games) και σε αυτη το ps4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

εντάξει σε αυτό που έχει δίκαιο o just gamer είναι ότι την προηγούμενη γενιά όταν ήταν καλύτερα τα multi στο XBOX οι xboxακιδες το κάναμε super θέμα ενώ τώρα προσπαθούμε να το δικαιολογήσουμε.  Το μόνο που ενίσταμαι είναι ότι και ίδιος έπαιζε αυτό το παιχνίδι πριν μερικά χρόνια αλλά υπέρ της Microsoft τότε.  

Μα αυτο ειναι το θετικο του just gamer.Τουλαχιστον αυτος ειναι σταθερος στο γιατι καθε φορα υποστηριζει καποια εταιρια.

Εδω στην προηγουμενη γενια με μικροτερες διαφορες εβλεπε ''θεμα'', τωρα δεν θα εβλεπε?

Φυσικα και διαφωνω μαζι του και τωρα και τοτε διαφωνουσα, στο πως βλεπει το gaming, ομως καποιοι που διαφωνουν σημερα ,συμφωνουσαν μαζι του παλιοτερα(χαιρομαι που καταλαβαινεις οτι ειναι καπως).

 

Οποτε τουλαχιστον αυτος ακολουθει σταθερα την προτιμηση του(για αυτον ειναι τα pixels) και δεν υποστηριζει ή κραζει τυφλα μια εταιρια.Ειναι ξεκαθαρο αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε παλι.

μαθετε να διαβαζετε πριν σχολιασετε τα λεγομενα καποιου.

 

Εσυ απο οτι ειπα ποιο πανω αυτο καταλαβες?

 

Αν ναι τοτε δεν εχω να σου πω κατι μιας και το εξηγησα πολυ απλα και οσο ποιο ευκολα γινεται αν τωρα δεν το καταλαβες δεν μπορω να κανω κατι αλλο γι' αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορα των frames και της αναλυσης ειναι ορατη, εδω βλεπεις διαφορα απο οθονη σε οθονη με τα ιδια πραματα.

 

Το θεμα ειναι οτι αν αυτη η διαφορα αποτελει προβλημα.

 

Εμενα εκει ειναι η ενσταση μου.

 

ΤΟ 60αρι θεωρω οτι δεν ειναι απαραιτητο σε ολες τις περιπτωσεις. Για μενα ειναι must σε ραλακια και Fighting. Σε παιχνιδια οπως το Resident, το Tomb, Last of us, δε μου κανουν κατι, το χω πει και λιγο παλιοτερα οτι το Tomb με χαλασε στο PS4 με την αυξημενη ταχυητητα που ειχε, μου κοψε ολο το immersion.

 

Eγω αυτο που θελω ειναι τα παιχνιδια να ειναι stable. 30αρι καρφωμενο αν ειναι να ειναι τοσο και να μην εχουν broken glitches.

 

Tωρα για τα δυο μηχανηματα, η διαφορα υπαρχει, καλως ή κακως το PS4 ειναι πιο δυνατο, δεν ειναι ομως τοσο οστε να πεις οτι θα υπαρχει τρομερη διαφορα, απλα λιγο μικροτερη αναλυση το Χβοχ και λιγο χειροτερο performance. Τα μηχανηματα περα απο αυτο ειναι σχετικα ιδια.

 

Την προηγουμενη γεννια το προβλημα ηταν οτι τα δυο μηχανηματα ειχαν εντελως αλλη φιλοσοφια και γι'αυτο υπηρχαν κραυγαλεες διαφορες μεταξυ των δυο κονσολων παρολο που το PS3 ηταν παλι δυνατοτερο. Επισης ειχε καποια θεματακια το PS3 και δεν ειχε HW alpha blending, και επρεπε να γινει με software. Απο το 09 και μετα αυτα τα θεματα εξαλειφτηκαν καπως.

 

Εγω προσωπικα τον Just-gamer δε μπορω να τον παρω σοβαρα. Τα επιχειρηματα του ειναι μικρου παιδιου, ασε που πιστευω οτι θα επιλεξει κονσολα βαση σπασιματος οποτε και κει δε μπορω να τον παρω σοβαρα. Αποψη μου μιας και τον ξερω και απο αλλα φορου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απο τα ιδια και για εμενα για τις δικες σου αποψεις αλλα οπως εχουμε πει ο καθε ενας εχει την αποψη του δεν ειναι υποχρεωτικο να συμφωνουν ολοι με αυτη οποια και να ειναι αυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα φωτα σας παιδια.λοιπον εχω 53 ευρω σε ελληνικο account. και τωρα ειμαι στο αγγλικο αν κανω mingration θα παω στο ελληνικο αλλα ξερει κανεις σε τι μπορει να εχω προβλημα με το ονε; η να περιμενω το σεπτεμβριο να το κανω που θα ερθει και επισημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τελευταία απάντηση από μένα για να μπορεί να θεωρηθεί off-topic από τους nods.

 

 

Και καλο ειναι να μην βαζεις λογια στο στομα του αλλου που ποτε δεν εχει πει ετσι.

Οπως και να μην προσβαλεις τον αλλον γιατι μπορω να σε προσβαλω κι εγω αν θελω αλλα οπως θα παρατήρησες προτίμησα να μην το κανω.

 

Απαντάω μόνο σε αυτό^^ γιατί αφενός θεωρώ ότι κακώς θίχτηκες και αφετέρου τα άλλα που γράφεις τα θεωρώ, κατά την προσωπική μου άποψη, ανάξια σχολιασμού*.

 

Σε quotάρω ξανά για να διαβάσεις και πάλι εσύ ο ίδιος τι έγραψες:

 

 

Παντως για εμενα προσωπικα το οτι ακομα δεν μπορει να βγαλει ακομα και αποκλειστικα παιχνιδια να τρεχουν σε native 1080p 60fps τη στιγμη που τα περισσοτερα αν οχι ολα τα παιχνιδια του ps4 τρεχουν σε μεγαλυτερη αναλυση απο το xbox one ειναι ενα μεγαλο ατου για να αγορασει καποιος ps4 εναντι του xbox one.

 

Από αυτό το quote (εκτός του ότι δείχνει άγνοια, αφού το Forza 5 είναι exclusive στο XBONE με 1080p60) εγώ καταλαβαίνω ακριβώς αυτό που λες:

 

Κατά την προσωπική σου άποψη, ενα μεγάλο ατού για να αγοράσει PS4 έναντι XBONE είναι η ανάλυση και τα frames.

 

Ε, κατά την προσωπική μου άποψη, άτομο με τέτοια άποψη δεν παίρνει το gaming στα σοβαρά και δεν υπάρχει λόγος να ασχολείται με το αθλήμα. Δεν το λέω για να σε μειώσω ή να σε προσβάλω, λάθος το παίρνεις. Είναι απλά η στάση μου προς το gaming, δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου, δεν σε ξέρω καν.

 

 

-----------------

 

 

*Για παράδειγμα αυτό:

 

 

Αν η αναλυση και τα περισσοτερα fps δεν παιζανε κανενα μα κανενα ρολο σε ενα παιχνιδι τοτε ποιος ο λογος να αγοραζουμε τις νεοτερες και ποιο δυνατες κονσολες που θα τρεχουν πολυ ποιο ανετα τα ποιο βαρια παιχνιδια ή ποιος ο λογος να αγοραζουν πολλοι τουμπανα υπολογιστες?

Θα μεναμε ολοι στα 5-10 ετιες υπολογιστες και κονσολες και θα παιζαμε τα παιχνιδια σε 640χ480-1024χ768 ουτε αναλυσεις θα κοιταγαμε, ουτε γραφικα, ουτε ηχο, ουτε τιποτα απλα θα παιζαμε τα παιχνιδια οπως παιζανε χωρις να εχουμε απαιτησεις.

 

Αυτό και μόνο δείχνει ότι δεν έχεις μεγάλη επαφή με το gaming ή με το πως λειτουργεί το πράγμα. Θεωρείς ότι περισσότερη ιπποδύναμη σημαίνει αποκλειστικά και μόνο καλύτερα γραφικά (ανάλυση, συχνότητα όπως θες πες το).

 

Ε, εγώ σου λές ότι περισσότερη ιπποδύναμη μπορεί να σημαίνει ΕΛΑΧΙΣΤΑ καλύτερα γραφικά με πριν, με καλύτερη AI και περισσότερα physics έτσι ώστε να έχουμε καλύτερο immersion. Να ένας σοβαρός λόγος να αλλάξεις H/W. Όχι να φαίνονται οι μύξες στη μύτη του boss. Και μάλιστα σε περισσότερα frames.

 

Το κρίμα είναι ότι είναι πολλοί σαν εσένα και δυστυχώς είναι αρκούντως πολλοί ώστε να ορίζουν με το πορτοφόλι τους το μέλλον της βιομηχανίας στην οποία αρέσκομαι να σπαταλάω κι εγώ τα χρήματά μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπα οτι δεν εχει ουτε ενα αποκλειστικο παιχνιδι που να τρεχει στα 1080p 60fps απλα ειπα οτι εχει τρομερα ποιο λιγα απ' οτι εχει το ps4.

 

Το οτι εχεις καποια διαφορετικη αποψη απο τη δικη μου δεν μου στερει το δικαιωμα να εχω μια αλλη.

 

Οπως εσυ πιστευεις οτι η αποψη μου ειναι αναξια σχολιασμου και λαθος το ιδιο εχω το δικαιωμα να πιστευω κι εγω για τη δικη σου.

 

Και στο κατω - κατω ποιος εισαι εσυ που θα καθορισεις τι απαιτει περισσοτερη ισχύει και τι οχι και το τι ειναι καλυτερο για τον οποιοδηποτε και τι οχι?

 

Το οτι παλι δεν ξερεις να διαβαζεις και το πρωτο quote μου που εκανες δεν καταλαβες οτι ειναι ενα απο τα πολλα κριτηρια που εγω προσωπικα κοιταω πριν προβω στην αγορα καποιας κονσολας δεν το σχολιαζω καν.

 

Οσο για τα υπολοιπα που λες θα σου πω το παναπλο οτι ο καθε ενας εχει την αποψη του θεμιτη ή οχι ειναι η αποψη του και ουτε εσυ μπορεις να του την αλλαξεις αλλα ουτε κανενας αλλος μπορει να αλλαξει τη δικη σου.

 

edited. Το off-topic σταματάει εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπα οτι δεν εχει ουτε ενα αποκλειστικο παιχνιδι που να τρεχει στα 1080p 60fps απλα ειπα οτι εχει τρομερα ποιο λιγα απ' οτι εχει το ps4.

 

Παντως για εμενα προσωπικα το οτι ακομα δεν μπορει να βγαλει ακομα και αποκλειστικα παιχνιδια να τρεχουν σε native 1080p 60fps τη στιγμη που τα περισσοτερα αν οχι ολα τα παιχνιδια του ps4 τρεχουν σε μεγαλυτερη αναλυση απο το xbox one ειναι ενα μεγαλο ατου για να αγορασει καποιος ps4 εναντι του xbox one.

 

θα πρέπει τότε να προσέχεις πως διατυπώνεις αυτό που θες να πεις γιατί πραγματικά άλλη εντύπωση δίνεις...ξεκάθαρα υπονοείς ότι ακόμα δεν έχει βγάλει κανένα game σε 1080/60 fps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι να παρω xbox one στα 400€ με την προσφορα των 2 παιχνιδιων

Aν το τρεναρω κι αλλο πιστευετε οτι θα χασω την προσφορα; (θελω να πουλησω κατι πρωτα για να εχω τα χρηματα σιγουρα)

Γενικα  οσο υπαρχει στο site πχ των public,πλαισιο κτλ υποδηλωνει οτι υπαρχει ακομα περιθωριο για προπαραγγελια κ δεν θα κρεμαστει καποιος το Σεπτεμβριο ε;;

 

## Εκτος κ αν μπορω να προπαραγγειλω κ στην εσχατη περιπτωση να ακυρωσω μελλοντικα αν δεν εχω μαζεψει τα χρηματα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...