Προς το περιεχόμενο

Xbox One Topic v1


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Επειδη μιλας για εμενα και τα βιντεος που ανεβασα να σου απαντησω το εξης:

Οτι μεσα στις μπαρουφες που ειχε πει τοτε η ms ειχε πει και το κορυφαιο οτι το xbox one δεν μπορει να δουλεψει χωρις το κινεκτ2(Ειμαι καπου λαθος σε αυτο?) και οπως αποδειχτηκε πριτρανα και μερικους μηνες μετα απο αυτην την ανακοινωση μια χαρα μπορουσε να δουλεψει και τελικα μια χαρα βγαλανε να πουλανε και πακετο χωρις κινεκτ2  (...)

Πάλι το πας στο ότι η Microsoft "είπε ψέμματα", ενώ πλέον το συγκεκριμένο με το απαραίτητο kinect 2 δεν ισχύει.

Γιατί δεν προτιμάς να δεις τη θετική πλευρά; Θα ήταν καλύτερο να έμενε πιστή στο αρχικό σχέδιο της; Για ποιον;

 

Και δεν ξέρω αν έχει σχέση με το αντικείμενο εργασίας μου ή όχι, αλλά ήταν προφανές εξ αρχής ότι το Xbox One ως hardware δεν μπορεί να σχεδιάστηκε ώστε να βασίζεται στην παρουσία/σύνδεση του kinect για να παίξει, αλλά το συγκεκριμένο (αρχικό) firmware/OS που έτρεχε σε αυτό θα είχε αυτόν τον περιορισμό - γιατί αυτή ήταν η αρχική τους απόφαση/σχέδιο της Microsoft.

 

Ε, το firmware μπορεί να ενημερωθεί και να τροποποιηθεί ή να αφαιρεθεί αυτός ο έλεγχος  - όπως μπορούν να τροποποιηθούν ή να αφαιρεθούν και άλλες συνθήκες. Τουλάχιστον εγώ το βλέπω ως προσαρμογή και μάλιστα σε θετική κατεύθυνση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάλι το πας στο ότι η Microsoft "είπε ψέμματα", ενώ πλέον το συγκεκριμένο με το απαραίτητο kinect 2 δεν ισχύει.

Γιατί δεν προτιμάς να δεις τη θετική πλευρά; Θα ήταν καλύτερο να έμενε πιστή στο αρχικό σχέδιο της; Για ποιον;

 

Και δεν ξέρω αν έχει σχέση με το αντικείμενο εργασίας μου ή όχι, αλλά ήταν προφανές εξ αρχής ότι το Xbox One ως hardware δεν μπορεί να σχεδιάστηκε ώστε να βασίζεται στην παρουσία/σύνδεση του kinect για παίξει, αλλά το συγκεκριμένο (αρχικό) firmware/OS που έτρεχε σε αυτό θα είχε αυτόν τον περιορισμό - γιατί αυτή ήταν η αρχική τους απόφαση/σχέδιο της Microsoft.

 

Ε, το firmware μπορεί να ενημερωθεί και να τροποποιηθεί ή να αφαιρεθεί αυτός ο έλεγχος - όπως μπορούν να τροποποιηθούν ή να αφαιρεθούν και άλλες συνθήκες. Τουλάχιστον εγώ το βλέπω ως προσαρμογή και μάλιστα σε θετική κατεύθυνση.

Ακριβως ΠΛΕΟΝ δεν ισχυει τοτε τι ειχε πει ομως η ms θυμασαι?

 

Οπως ειπα και σε προηγουμενο ποστ μου η ms εχει αναιρεσει σχεδον οτιδηποτε ειπε στην e3 2013 μεσα σε αυτα και το υποχρεωτικο κινεκτ2.

 

Επειδη μαλλον εχουν παρεξηγηθει οσα εχω πει να τονισω οτι κι εγω θετικα βλεπω ολες τις αλλαγες που εκανε η ms σχετικα με το xbox one αφου τα πηρε ολα πισω αλλα αυτο δεν κανει μια εταιρια αξιοπιστη γιατι ποιος σου εγγυατε οτι αν φτασει τις πωλησεις που θελει δεν θα τις ξανα-ενεργοποιησει?

 

Εμπασι περιπτωση θετικο ειναι οτι ακουει το κοσμο αν και κατα τη γνωμη μου αυτο θα επρεπε να το κανει πριν κυκλοφορηση τη κονσολα με ολους τους αρχικους τις περιορισμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμπασι περιπτωση θετικο ειναι οτι ακουει το κοσμο αν και κατα τη γνωμη μου αυτο θα επρεπε να το κανει πριν κυκλοφορηση τη κονσολα με ολους τους αρχικους τις περιορισμους.

Ο κόσμος "μιλάει" σε τέτοιες εταιρείες με το λεξιλόγιο της αγοράς, όμως. Μπορεί ο καθένας να φώναζε όσο ήθελε στο twitter, αλλά αν μετά πήγαινε και αγόραζε αυτό που έκραζε δε θα είχε τίποτα να "ακούσει" η MS. Οπότε, πριν την κυκλοφορία δεν είχε κάτι χειροπιαστό να ακούσει, γι' αυτό και παρέμεινε σταθερή στα αρχικά σχέδια. 

 

Γι' αυτό κάποιοι λένε ότι δεν πρέπει να προπαραγγέλνουμε προϊόντα.

 

ΥΓ: Εν πάσει περιπτώσει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συμφωνω με αυτο που λες γιατι αλλα εχουν δειξει οι ερευνες.

Οτι αν οι πλειψηφια του ιντερνετ κοσμου απανταει σε καποια ερωτηματα της εκαστοτε εταιριας αρνητικα αν δεν τους υπολογισει η εκαστοτε εταιρια το ποιο πιθανο ειναι να φαει τρελο ακυρο οταν κυκλοφορησει το προιον της με αυτα που ο κοσμος δεν ηθελε.

 

Αλλωστε αυτος ειναι ο σκοπος των γκαλοπ για το τι ζηταει ο κοσμος και αναλογα η καθε εταιρια κρινει αν θα το κανει ή οχι.

 

Οι εταιριες κινητων πως ακριβως διαλεγουν τι θα βαλουν στα επομενα μοντελα τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πώς ξέρουμε αν η MS δεν είχε φτάσει σε αυτές τις αποφάσεις από τέτοια surveys; 

 

Ξέρεις, δεν αρκούν τα δεδομένα, κάποιος πρέπει και να τα ερμηνεύσει. Και υπάρχει και η οδός του ρίσκου, επειδή δεν ξέρει πάντα ο κόσμος τι θέλει πριν του το δώσεις.  

 

Τέλος πάντων, μην ξεφύγουμε τώρα σε θεωρητικές συζητήσεις άσχετες με το X1. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως προτιμώ "αναξιόπιστες" εταιρίες που ακούν (έστω και αργά) τι θέλει ο κόσμος και πράττουν ανάλογα, από "αξιόπιστες" εταιρίες που τους γράφουν όλους στ' **********  και κάνουν πως δεν ακούν τίποτα ακολουθώντας τυφλά και πεισματικά την δήθεν παράδωση και φιλοσοφία τους. Το τελευταίο υποννούμενο για το ποια/ποιες είναι αυτές οι εταιρίες το αφήνω ανοικτό να το αποφασίσουν όσοι ενδιαφέρονται για να μη χαλάσω το νήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλαχιστον αυτες δεν κοροιδευουν τον καταναλωτη με αισχρο και ψευτικο marketing.To ποιες ειναι αυτες το αφηνω ανοιχτο για να αποφασισουν οσοι ενδιαφερονται για να μη χαλασω το νημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ψευτικο marketing εχει κανει χειρoτερο η Nintendo.Βλ N64 κ τα περιοδικα της εποχης.

Δεν θελω να ξεφυγουμε, αλλα ολοι εκαναν τα ιδια και χειροτερα στο παρελθον οσο τους επαιρνε.

Επειδη μας ενδιαφερει το σημερα ομως(Ps4-one-wiu) το αφηνω και εγω ανοιχτο να αποφασισουν οσοι  ενδιαφέρονται (για το σημερα) για να μην χαλασουμε το νημα...:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να παω σε κάτι on topic<br>

δυο ερωτήσεις διάβασα κάπου αλλα δεν θυμάμαι που ότι η ms θα βγάλει directx 12 για το one αληθεύει<br>

και αν αληθεύει τι σημαίνει αυτό επί της ουσίας? πόσο μεγάλη θα είναι η αναβάθμιση του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να παω σε κάτι on topic<br>

δυο ερωτήσεις διάβασα κάπου αλλα δεν θυμάμαι που ότι η ms θα βγάλει directx 12 για το one αληθεύει<br>

και αν αληθεύει τι σημαίνει αυτό επί της ουσίας? πόσο μεγάλη θα είναι η αναβάθμιση του

Αν δεν δούμε πώς δουλεύει στην πράξη δεν μπορούμε να πούμε τίποτα με σιγουριά.Προσωπικά πάντως πιστεύω δεν θα υπάρξει σοβαρή βελτίωση στα παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως προτιμώ "αναξιόπιστες" εταιρίες που ακούν (έστω και αργά) τι θέλει ο κόσμος και πράττουν ανάλογα, από "αξιόπιστες" εταιρίες που τους γράφουν όλους στ' **********  και κάνουν πως δεν ακούν τίποτα ακολουθώντας τυφλά και πεισματικά την δήθεν παράδωση και φιλοσοφία τους. Το τελευταίο υποννούμενο για το ποια/ποιες είναι αυτές οι εταιρίες το αφήνω ανοικτό να το αποφασίσουν όσοι ενδιαφέρονται για να μη χαλάσω το νήμα.

 

 

Βέβαια από αυτές τις εταιρείες ξέρεις και τι να περιμένεις.

Ενώ οι άλλες μπορείς αύριο να ακούσουν πως ο κόσμος είναι casual και να παίζεις angry birds σε 4Κ γιατί αυτό βγάζει λεφτά. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η MS ανακοίνωσε ότι έκανε ship 1.1 εκ Xbox* κονσόλες για το Q4 2014 (1 July 2014 – 30 September 2014).

 

Που σημαίνει πως οι shipped Xbox One κονσόλες υπολείπονται τα 6 εκ. (Oc-Dc 3.9,  Ja-Mr  1.2, Ap-Jn ?, Jl.Se 1.1*)

 

*Xbox One & Xbox 360

 

http://www.dualshockers.com/2014/07/22/xbox-one-and-xbox-360-ships-1-1-million-combined-in-q4-xbox-revenue-up-14/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...