Προς το περιεχόμενο

Xbox One Topic v1


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν βρω ευκαιρία να το δοκιμάσω χωρίς kinect θα σας πω αν υπάρχει κάποιο θέμα, αν και από ότι κατάλαβα είναι η παρτίδα που ήρθε στην Ελλάδα προβληματικα, ότι λένε και οι άλλοι δλδ.

 

Είναι η ίδια παρτίδα που αφορά τις αγορές Ελλάδες, Πολωνίας, Ρωσίας κτλ. Εϊναι οι 4 αγορές που έχουν και τις αντίστοιχες γλώσσες αν δείτε στο πίσω μέρος της συσκευασίας ενός game.

 

Επίσης, το τροφοδοτικό μπορεί να είναι διαφορετικού design, έχει όμως την ίδια κατανάλωση, καθώς το Kinect θα πωλείται ως optional περιφερειακό και θα τραβάει ρεύμα από την κονσόλα, άρα από το power brick.

 

Ακόμα όμως και να οφείλεται το πρόβλημα στο power brick (ή να ακούγεται ο θόρυβος από το power brick, γιατί από τα video δε μπορώ να είμαι και σίγουρος από πού ακούγεται) σίγουρα θα αντικατασταθεί από την MS.

απανταω στον εαυτο μου!μετα απο λιγο παιχνιδι στο ryse και στο forza θα τον κανω μαλλον τον συμβιβασμο!χαχα!!ειναι κονσολαρα περα απο τα προβληματα αξιοπιστιας!

 

Τα exclusive στο One θα αφήσουν πολλούς με το στόμα ανοικτό με την ποιότητα των γραφικών.

 

Παρόλα αυτά, θα συνιστούσα στον καθένα να ζητήσει RMA της κονσόλας και όλοι επικοινωνήσουν με e-mail στη Microsoft Hellas και να περιγράψουν το πρόβλημα.

99 τις εκατο ειναι ο σκληρος δισκος και οχι το fan!

 

Και σε αυτή την περίπτωση θα αλλαχτεί από MS.

Επικοινώνησε μαζί τους (και όλοι όσοι αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα) και ζητήστε αλλαγή κονσόλας και περιγράψτε τους το πρόβλημα.

το lb δεν παταει καλα!σαν να εχει ξεκουμπωσει φαντασου!απο την αριστερη μερια το χειριστηριο ηταν ξεκουμπωτο το πλαστικο!σαν να επεσε κατω και να εφυγε απο την θεση του!συν οτι το τροφοδοτικο εχει καποιες τεραστιες γρατσουνιες πανω!εχω φαει τρελο ξενερωμα!

 

Πιο πολύ για ανοιγμένη και repacked κονσόλα από το κατάστημα που την πήρες μου ακούγεται αυτό :P

Από επίσημη απάντηση της MS στο thread με το πρόβλημα:

 

"Hey, guys! The replacement consoles we have given to customers that were experiencing this issue no longer have the noise on their console.

 

SuperPin 360 already confirmed for me that their noise is specifically the console and not the disc drive.

 

I need the following people in Chile to also confirm for me that you are getting the dashboard noise only while on the dashboard. Please let me know if this noise is happening when you insert a disc, as that is a different issue.

  • ignachoo
  • UncausedFoncho
  • Deathman cl

I also need BartekAziPL to confirm this for me, too. We're gathering this information for the regions that the console has just launched in.

 

If you are getting the console noise on your dashboard, please return your console to the retailer for a replacement console. If that does not work, please set up a repair through us. This is the best way that the noise will be resolved. This answer is the same no matter what region you are in. I am sincerely sorry to see that so many of you are getting this noise on your new consoles. The noise should be resolved by setting up a repair, though, if a replacement console from your retailer does not.

 

You can set up a repair by using either the Online Service Center or by contacting support. Please do report back once you have a replacement console through us so we can verify you have been resolved."

 

Οπότε θα συμβούλευα όλους όσοι αντιμετωπίζετε πρόβλημα να την γυρίσετε πίσω και αν και η καινούρια αντιμετωπίζει προβλήματα, να τη στείλετε στην MS για επισκευή.

 

Επιπλέον, όλοι όσοι δεν έχουν παραλάβει ακόμα, να καθυστερήσουν/ακυρώσουν την παραγγελία τους τουλάχιστον 1 μήνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από τη κονσόλα ακούγεται ο ήχος.Συγκεκριμένα από τη μεριά που είναι το Power button.Το θέμα είναι και RMA να κάνεις είναι πολύ πιθανό να σου τύχει πάλι κονσόλα που κάνει τον θόρυβο.

 

Προσωπικά από άτομα που ξέρω και όσους είδα στο insomnia,myxbox να ποστάρουν ότι το πήραν,σύνολο είχαν θέμα 9/12 κονσόλες περίπου.

 

Εγώ όπως είπα πήγα πίσω στα Pubic και ανοίξαμε επιτόπου άλλη κονσόλα με την οποία μου αντικατέστησαν την άλλη και έκανε και αυτή το θόρυβο αν και δεν άκουσα πόσο δυνατά επειδή το τέσταραν μέσα σε ένα δωμάτιο που ήταν για τους τεχνικούς.Μου είπαν θα μιλήσουν με Microsoft και θα με πάρουν τη Δευτέρα να μου πουν τι θα γίνει.

 

Πάντως εμένα έκανε πολύ θόρυβο ενώ πχ του ξαδέρφου μου ίσα που ακούγεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη κονσόλα ακούγεται ο ήχος.Συγκεκριμένα από τη μεριά που είναι το Power button.Το θέμα είναι και RMA να κάνεις είναι πολύ πιθανό να σου τύχει πάλι κονσόλα που κάνει τον θόρυβο.

 

Προσωπικά από άτομα που ξέρω και όσους είδα στο insomnia,myxbox να ποστάρουν ότι το πήραν,σύνολο είχαν θέμα 9/12 κονσόλες περίπου.

 

Εγώ όπως είπα πήγα πίσω στα Pubic και ανοίξαμε επιτόπου άλλη κονσόλα με την οποία μου αντικατέστησαν την άλλη και έκανε και αυτή το θόρυβο αν και δεν άκουσα πόσο δυνατά επειδή το τέσταραν μέσα σε ένα δωμάτιο που ήταν για τους τεχνικούς.Μου είπαν θα μιλήσουν με Microsoft και θα με πάρουν τη Δευτέρα να μου πουν τι θα γίνει.

 

Πάντως εμένα έκανε πολύ θόρυβο ενώ πχ του ξαδέρφου μου ίσα που ακούγεται.

 

Επικοινώνησε με την MS με e-mail, περιέγραψέ τους το πρόβλημα και ανέφερέ τους πως ήδη από το κατάστημα σου αντικατέστησαν την κονσόλα και είχες τα ίδια προβλήματα. Αν χρειαστεί, στείλε την κονσόλα στη MS για δωρεάν επισκευή ή αλλαγή με καινούρια.

 

Όπως το περιγράφετε το πρόβλημα έχει να κάνει με συγκεκριμένες παρτίδες και απ' ό,τι φαίνεται είναι θέμα που δε μπορεί να λυθεί με κάποιο software update.

 

Επαναλαμβάνω πως όλοι όσοι δεν έχετε παραλάβει, ας καθυστερήσετε/ακυρώσετε την παραγγελία σας τουλάχιστον 1 μήνα, μέχρι να λυθεί το πρόβλημα.

 

Δεν είναι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία φορά που προκύπτουν προβλήματα στο launch μιας κονσόλας. 

Το καλύτερο είναι να μην αγοράζετε στο launch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζω τα forums του Xbox.com και οι χρηστες λενε πως παρατηρουν το προβλημα μονο στις "Kinect-less" κονσολες, σε κονσολες που ηρθαν με το Kinect και δεν το χρησιμοποιουν οι ιδιοι κλπ.

Επισης υπαρχουν περιπτωσεις με ανθρωπους που παρατηρησαν το προβλημα, αλλαξαν αμεσως την κονσολα και η καινουρια που πηραν παρουσιασε το προβλημα αμεσως μετα το system update.

 

Μια σκεψη που εκανα, που ενδεχομενως να μην στεκει but it's still a thought, ειναι πως με το Update που αποδεσμευσανε εκεινο το περιβοητο 10% απο την χρηση του Kinect, εδωσαν περισσοτερο ρευμα στην κονσολα και καποιο κυκλωμα/πυκνωτης κανει whine.

 

Αν ισχυει κατι τετοιο, ισως να λυνεται με downclock/downvolt με update. 

Αν ειναι Hardware Issue πρεπει να γινει αντικατασταση.

 

Προς το παρον στο community της Microsoft λενε απλα γυριστε πισω τις κονσολες. Πρεπει να γινει επισημη τοποθετηση τωρα να ξερει ο κοσμος πως να κινηθει.

 

 

 

Οσο για το ποτε πρεπει να αγορασει ο καθενας την κονσολα του...

Απο ολες τις αποψεις το launch ειναι κακη ιδεα. Και απο ελειψη lineup στα games, και απο ελαττωματα στις υλοποιησεις του hardware και καθαρα για οικονομικους λογους. Απο κει και περα το hype που ικανοποιεις με την αγορα για καποιους ειναι αρκετο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τα πολλά (βλ. τροπική καταιγίδα+κίνηση+σβηστά φανάρια) το πήρα αν και φάγαμε κάμποση ώρα μέχρι να βρούμε που είχαν καταχωνιάσει το κουτί. Στο τέλος ήμουν έτοιμος να του πω "ξέχνα το, δώσε μου ένα από αυτά τα Fifa15/Forza που έχουν περισσέψει" αλλά τελικά έγινε το θαύμα. Βλέπετε το bundle Χ1+Kinect πωλείται σε μαύρο κουτί και δεν το ήξερε ο υπάλληλος, οπότε έψαχνε για την κλασική ασπροπράσινη συσκευασία.

 

Μέχρι τώρα όλα καλά. Το σύνδεσα (τι καλά να καθόταν και όρθιο όπως το 360...), το άναψα (την πρώτη φορά έκανε 2+ λεπτά να μπουτάρει), έγινε το πρώτο update (~570MB), σέταρα μερικά βασικά πράγματα, δοκίμασα καναδυο Skype videocalls (θέλω να βρω αν και πως θα γίνει να χρησιμοποιώ άλλο MS account για το gamertag και άλλο για το Skype) και άρχισαν τα κατεβάσματα. Τώρα κατεβάζει το Dance Central Spotlight αλλά κυρίως με ενδιαφέρει να δω κανα demo.

 

Στα συν η ποιότητα κατασκευής του controller (για μένα του 360 είναι το καλύτερο ever, αλλά του Χ1 φαίνεται ακόμα πιο βελτιωμένο) και το ότι δεν χρειάζεται καν να γράψω 25ψήφιους κωδικούς, αφού αρκεί να δείξω το QR code στο Kinect και αμέσως αναγνωρίζει ποιο είναι το game.

 

Θα ήθελα η συσκευή να είναι λιγότερο ογκώδης, δεν το είχα δει ποτέ από κοντά και το περίμενα σαν το 360/PS3 slim αλλά τελικά μου βγήκε όσο το... original Xbox. Πάει να πει δεν χωράει στο έπιπλο της τηλεόρασης και προς το παρόν το έχω χύμα στο πάτωμα (θα χρειαστεί να πάρω κανονικό έπιπλο με ραφάκια κλπ, ουφφφφ). Μου έκανε επίσης εντύπωση ότι είχε και καλώδιο HDMI στη συσκευασία. Που είναι οι εποχές που το 360 δεν είχε καν θύρα HDMI (είχα ένα τέτοιο για κάμποσα χρόνια μέχρι που χάλασε, του έβγαλα όμως τα συκώτια στα παιχνίδια του, εχμ, θείου).

 

Θόρυβο δεν έχω ακούσει. Αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα χωρίς το Kinect, ίσως το δοκιμάσω αργότερα για να καταλάβω για τι πράγμα μιλάμε.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επικοινώνησε με την MS με e-mail, περιέγραψέ τους το πρόβλημα και ανέφερέ τους πως ήδη από το κατάστημα σου αντικατέστησαν την κονσόλα και είχες τα ίδια προβλήματα. Αν χρειαστεί, στείλε την κονσόλα στη MS για δωρεάν επισκευή ή αλλαγή με καινούρια.

 

Όπως το περιγράφετε το πρόβλημα έχει να κάνει με συγκεκριμένες παρτίδες και απ' ό,τι φαίνεται είναι θέμα που δε μπορεί να λυθεί με κάποιο software update.

 

Επαναλαμβάνω πως όλοι όσοι δεν έχετε παραλάβει, ας καθυστερήσετε/ακυρώσετε την παραγγελία σας τουλάχιστον 1 μήνα, μέχρι να λυθεί το πρόβλημα.

 

Δεν είναι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία φορά που προκύπτουν προβλήματα στο launch μιας κονσόλας. 

Το καλύτερο είναι να μην αγοράζετε στο launch.

 

Ναι είχα μιλήσει ήδη με Microsoft πριν πάω πίσω στα Public.Εκεί μου το άλλαξαν αμέσως με άλλο απλά το δοκιμάσαμε και το άλλο εκεί για να γυρνάω πίσω σπίτι και έχει και αυτό πρόβλημα και αφού όντως είχε και το δεύτερο τα άφησα εκεί και τα 2 και θα επικοινωνήσουν από Δευτέρα λογικά για να μου δώσουν και τρίτη κονσόλα.Ο λόγος που το πήρα day one ήταν γιατί είχα δωροεπιταγή 100€ που έληγε σε λίγο οπότε κρίμα να πάει χαμένη :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον εχω το κινεκτλεςς και οταν το πηρα με το μπαινω ονλαιν μου ζηταει το πρωτο update. To κανω, καποια στιγμη τελειωνει, παιζει λιγο, σβηνω την κονσολα και αρχιζει αυτος ο ηχος, σαν να διαβαζει σκληρο δισκο αλλα οχι τυπου κρακ κρακ κρακ (βελονα) , πιο ηλεκτονικος, σαν να ειναι σαμπλαρισμενος. μου αναβαουν τα λαμπακι αγιατι αυτη η βλακεια κουγεται πολυ, εντωμεταξυ η κονσολα τελειως αδρανης. Τεσπα, περνουν κανα 2-3 βδομαδες με τον ηχο το βραδυ να μου σπαει λιγο τα νευρα. Κανω το δευτερο update  πριν 5-6 μερες και ο ηχος εξαφανιστηκε. Δεν ακουγεται πια.

 

Eλιωσα μεχρι στιγμης το wolfenstein και το Max , αλλα τρελο λιωσιμο. Και τα δυο single only. Σειρα εχει το Ryse, που γινεται αυτη τη στιγμη install/κατεβαζει δλδ ενα αρχειο 9GB σαν update. Οποτε αυτο θα ειναι το πρωτο μου multi - εστω και αρενα απλως- για να δω τι παιζει με τα party/party chat/nat και τα λοιπα.

 

Ειναι κονσολαρα ομως, εχει πολυ ψωμι μπροστα της. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια μια απλη απορια. ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΕΛΕΝΧΟΣ δεν εκαναν καθόλου στις κονσολες?? Ειναι δυνατον να συμβαίνει Ακομα κατι τετοιο?? Και δεν ειναι μονο στην Ελλαδα.. Αδιανόητο εμενα μου φαινεται να σκαω 400-500€ για ελλατοματικη οπως φαινεται παρτίδα! Παλια υπηρχε ενα ποσοστο ας πουμε με καποιες κονσολες να εχουν θεματα κτλπα, εδω μιλαμε για πανω απο 80% kinectless κονσολες! Και δεν ειχε παρει πρεφα καθολου η Ms τι παιζει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ Cortan μιλας σοβαρα;Θα στειλουμε για επισκευη brand new κονσολα;Για να παρουμε πισω μια refurbished;

 

Και ολα αυτα που λες να μην αγοραζουμε στο launch ιστοριες για αγριους!Προφανως και αγορασαμε μια κονσολα που κυκλοφορει 9 μηνες και προφανως την αγορασαμε για το συγκεκριμενο bundle!!!

Σε τελικη αναλυση το μονο που με ενδιαφερει ειναι οτι η κονσολα απο τη πρωτη μερα εχει προβλημα και οτι η MS ΠΡΕΠΕΙ να το λυσει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι οτι οπως φενετε μπορεί και να μην φταίει η παρτίδα αλλά κάτι στο λογισμικό σε συνδιασμο με κάτι άλλο αφού πολλοί λενε με παλιά κονσόλα βγάζοντας το kinect κάνει αυτόν τον θόρυβο.

και όλοι το έπαθαν μετά το update αλλά τον θόρυβο τον κάνει με το που το βαζεις στην πρίζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο σιγουρο ειναι οτι η Ms καταφερε αλλη μια φορα να δυσαρεστησει τον κοσμο.Σκατα τα εκανε παλι.

Καντε υπομονη λιγες μερες να ξεκαθαρισει το πραγμα.Ισως  μην ειναι τοσο σοβαρο το προβλημα και με ενα καινουργιο update να λυθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια μια απλη απορια. ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΕΛΕΝΧΟΣ δεν εκαναν καθόλου στις κονσολες?? Ειναι δυνατον να συμβαίνει Ακομα κατι τετοιο?? Και δεν ειναι μονο στην Ελλαδα.. Αδιανόητο εμενα μου φαινεται να σκαω 400-500€ για ελλατοματικη οπως φαινεται παρτίδα! Παλια υπηρχε ενα ποσοστο ας πουμε με καποιες κονσολες να εχουν θεματα κτλπα, εδω μιλαμε για πανω απο 80% kinectless κονσολες! Και δεν ειχε παρει πρεφα καθολου η Ms τι παιζει??

Σε ό,τι παράγεται τόσο μαζικά (μιλάμε για εκατομμύρια κομμάτια) δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο να γίνει σωστός έλεγχος. Δειγματοληπτικά πιστεύω γίνεται πιο πολύ.

 

Απορία, τα συγκεκριμένα πακέτα στη συγκεκριμένη τιμή (399€) έχουν ημερομηνία λήξης? Έχουν πει κάτι? Γιατί σκέφτομαι να το καθυστερήσω περίπου μέχρι τέλος του μήνα που θα βγει και το φίφα και ελπίζω να έχει λυθεί και το θεματάκι με το θόρυβο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...