Προς το περιεχόμενο

Xbox One Topic v1


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε συ Cortan μιλας σοβαρα;Θα στειλουμε για επισκευη brand new κονσολα;Για να παρουμε πισω μια refurbished;

 

Και ολα αυτα που λες να μην αγοραζουμε στο launch ιστοριες για αγριους!Προφανως και αγορασαμε μια κονσολα που κυκλοφορει 9 μηνες και προφανως την αγορασαμε για το συγκεκριμενο bundle!!!

Σε τελικη αναλυση το μονο που με ενδιαφερει ειναι οτι η κονσολα απο τη πρωτη μερα εχει προβλημα και οτι η MS ΠΡΕΠΕΙ να το λυσει!

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα και επαναλαμβάνω είναι απαράδεκτο.

 

Από κει και πέρα, το γράφω 4η φορά, επικοινωνήστε με τον retailer και ζητήστε αλλαγή κονσόλας. Αυτό είπα πρώτα! Αν μετά από μία-δύο αλλαγές, διαπιστώνετε το ίδιο πρόβλημα, δυστυχώς πρέπει να το στείλετε για repair.

Το brand-new γίνεται used από τη στιγμή που έκοψες το αυτοκόλλητο ασφαλείας στο κουτί της κονσόλας κατά το unboxing.

Από κει και πέρα ισχύει η εγγύηση της κονσόλας και είναι πολύ καλύτερο να έχεις εγγύηση παρά να μην έχεις (ή ωσάν να έχεις). 

 

Εσύ μπορεί να είσαι στην 3η μέρα χρήσης της κονσόλας σου και να θεωρείς την κονσόλα σου brand-new, δεν είναι όμως σύμφωνα με τους όρους της εγγύησης. Οπότε από το να κάτσεις με μία προβληματική κονσόλα σπίτι σου, με ένα coil/capacitor whine που μετά από 1-2 χρόνια μπορείς να την πάρεις πακέτο, είναι πολύ καλύτερο να έχεις την κονσόλα σου επισκευασμένη.

 

Σκέψου ότι αυτό στο έκανε στους 8 μήνες. Τι θα έκανες? Δε θα ζητούσες repair? Από τη στιγμή που η MS Hellas δέχεται repairs και επισκευάζει τις κονσόλες δωρεάν και με συνέπεια, νομίζω είναι η λογική επιλογή, αν η αλλαγές κονσόλας μέσω retailer δεν διορθώσουν το πρόβλημα. Η ισχύς της εγγύησης είναι μία "εγγύηση" πως ο κατασκευαστής έχει υποχρέωση να σου επιδιορθώσει το πρόβλημα όσο το προιόν βρίσκεται σε εγγύηση και το γεγονός πως στη συγκεκριμένη περίπτωση, θα λυθεί το πρόβλημα, είναι σίγουρα καλό.

 

Long story short αν την πας για repair μέσα στο χρονικό όριο της εγγύησης, θα λυθεί το πρόβλημα.

Αν δε στο λύσουν, θα σου δώσουν brand-new ή refurbished χωρίς πρόβλημα. Αυτές είναι οι υποχρεώσεις τους.

 

Τα περί launch που λες δεν είναι άτοπα, καθώς προβλήματα με launch periods σε κάθε είδους device εμφανίζονται παντού. Είναι θέμα statistics. Εμφανίστηκε στο 360, στο ps3, στο iphone4, στο xperia L, τώρα τελευταία στο Nexus5 κ.ο.κ.

Η kinect-less έκδοση δεν έχει 9 μήνες στην αγορά, εμφανίστηκε κυρίως από MFC από Ιούνιο και μετά...Δε μπορούμε να ξέρουμε πως δεν έχει κάτι διαφορετικό στο design από τις πρώτες κονσόλες, το θέμα είναι πως σαν bundle έχει πολύ λίγο χρόνο στην αγορά και ειναι λογικό να εμφανιστούν προβλήματα.

 

Σαφώς εσύ δε φέρεις κάποια "ευθύνη" που αγόρασες launch. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν πρέπει να έχεις επίγνωση του  "τι ψωνίζεις" και πως έχεις πολλές περισσότερες πιθανότητες να αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα αγοράζοντας launch.

 

Από κει και πέρα, και δεδομένου πως υπάρχει πρόβλημα, θα συνιστούσα ψυχραιμία, επικοινωνία μέσω e-mail με MS ώστε να καταλάβουν/κατανοήσουν το πρόβλημα που επαναλαμβάνω είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ για το QC της κονσόλας και τελικώς να λυθεί πιο γρήγορα για τον τελικό καταναλωτή.

Σε ό,τι παράγεται τόσο μαζικά (μιλάμε για εκατομμύρια κομμάτια) δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο να γίνει σωστός έλεγχος. Δειγματοληπτικά πιστεύω γίνεται πιο πολύ.

 

Απορία, τα συγκεκριμένα πακέτα στη συγκεκριμένη τιμή (399€) έχουν ημερομηνία λήξης? Έχουν πει κάτι? Γιατί σκέφτομαι να το καθυστερήσω περίπου μέχρι τέλος του μήνα που θα βγει και το φίφα και ελπίζω να έχει λυθεί και το θεματάκι με το θόρυβο

 

 Περίμενε τουλάχιστον 1 μήνα ώστε να έχει συγκεκριμενοποιηθεί το πρόβλημα και να έχουμε μία επίσημη απάντηση/οδηγία από MS.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη δικια μου παντως χωρις kinect (Νοεμβριου) δε τον κανει τον θορυβο οποτε δεν νομιζω να ειναι θεμα dashboard.

 

Παντως τωρα που το εχει περισσοτερος κοσμος, πως σας φενεται το dashboard, ειδικα για αυτους που δεν εχουν kinect, ευκολο δυσχρηστο, στουμπωμενο, η χρηση των εξτρα υπηρεσιων, ευκολες στη χρηση, δυσχρηστες, οπως πχ το να τραβηξεις φωτο ή video απο gameplay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα να σου πω την αληθεια hollow το dash δεν μου αρεσει τοσο!για απλα πραγματα θελει λιγο διαδικασια!ισως να μην το ξερω καλα ακομα αλλα η αληθεια ειναι το το dash του ps4 ειναι πιο κοντα στις αναγκες μου!τα avatars τα ψιλοεθαψαν...κριμα γιατι ειχαν πλακα!εν το μεταξυ τον θορυβο τον κανει και οταν ειναι σε stand by..!ωραια πραγματα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο θεμα ειναι αυτοι με το προβλημα τι σειρας κονσολα εχουν.

 

Γιατι αν το πηραν τωρα πχ μαζι με kinect δεν εχει να κανει το kinect. Αν το ειχαν πιο πριν, πολυ πιθανον η κονσολα να εχει

καποιο ελλατωμα που εμφανιζεται με τον καιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμερικανός φίλος έφερε XB1 απο ΗΠΑ και προσπάθησε να το συνδέσει εδώ με αντάπτορα ρεύματος αλλά του κάηκε το PSU. Υπάρχει τρόπος να αγοράσει ευρωπαϊκό power supply απο κάπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα το πηρα δεν αντεξα κ γω

K one k ps4 λοιπον γι αυτην τη γενια

 

Λοιπον οσο αναφορα τον θορυβο εμενα μου κανει σαν τον ηχο που κανουν οι σκληροι δισκοι οταν φορτωνουν στους υπολογιστες.Δεν κανει δλδ αυτον το θορυβο τον τοσο εντονο που ειδα στα video πριν.Εχω παθει κ φοβια τι να κανω.Οι πιο πολλοι φιλοι μου παντως που το ακουσαν μου ειπαν οτι ειμαι τρελος κ δεν εχει τπτ κ να μην το επιστρεψω

Να ρωτησω κ κατι αλλο Το trial code για το gold live δεν ισχυει κ για το 360 ;;; Κ αν ναι γιατι δεν μπορω να κατεβασω το δωρεαν game του σεπτεμβριου για το 360;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί για να κατεβάσεις τα δωρεάν παιχνίδια πρέπει να έχεις συνδρομή τουλάχιστον 1 μήνα.

 

Με τις 14ημερες gold δε μπορείς να κατεβάσεις τα games with gold.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμερικανός φίλος έφερε XB1 απο ΗΠΑ και προσπάθησε να το συνδέσει εδώ με αντάπτορα ρεύματος αλλά του κάηκε το PSU. Υπάρχει τρόπος να αγοράσει ευρωπαϊκό power supply απο κάπου;

 

Δες εδώ:

http://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_sb_noss_1?url=search-alias%3Daps&field-keywords=xbox%20one%20power%20supply&sprefix=xbox+one+po%2Caps

 

Έχε υπόψη σου πως δεν είναι official και επιπλέον πως θα χρειαστείς έναν αντάπτορα λογικά από UK σε EU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aαα thanks για την ενημερωση (του one το gold game μια χαρα το κατεβασα)

Τα εσκασα κ για ea access (fifa 14,need for speed,battlefield 4 ) βαλε το forza 5,(το fifa 15 θα το πουλησω)το δωρεαν του gold κ το killer instict  , γενικα νομιζω οτι για τα χρηματα που εχω δωσει εχω παιχνιδαρες που θα με κανουν να ασχοληθω περισσοτερο απο ps4

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...