Προς το περιεχόμενο

Xbox One Topic v1


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόνο hardware σκοπεύουν να πουλήσουν αυτή τη γενιά?

Σοφη κουβεντα.

Οσο για τα περι οπαδων του Αυναν που πρωτοεθιξα απορω γιατι σταθηκατε εκει ορισμενοι αν και το περιμενα οπως εγραψα.

Αυτο ειναι καθαρα υποκειμενικη αποψη και πως το βλεπω εγω. Δε περιμενω κανενας να το ασπαστει ποσο μαλλον να συμφωνησουν ολοι.

Και φυσικα το πρωτο που ανεφερα ειναι πως το price drop ειναι πολυ καλη κινηση. Δεν ειπα κατι διαφορετικο αλλωστε θα ακουγοταν εντελως παραλογο.

Και ξανατονιζω οτι το ζουμι της ολης υποθεσης ειναι πως αυτη τη στιγμη οποιος αγοραζει κονσολα δεν εχει κανεναν απολυτως λογο να παει σε PS4. Στα multis ειναι μικρη η διαφορα και εξισωνεται με τα διαφορα parities ωστε να επιλεξει καποιος Sony.

Θα συμφωνησω με τον Vole οτι και γω προσωπικα την κονσολα την αγορασα για 2 βασικους λογους:

1 και κυριοτερος το price drop του Κωτσου day one. 2ος και βασικος επειδη ειχα μπουχτισει απο το PS3 ολα αυτα τα χρονια. Περιμεναμε ολοι πως και πως τις Next Gen. Εξ ου και λεω οτι καλα καναν και αγορασαν οσοι αγορασαν το X1 day one.

Τα exclusives και των 2 δεν ειναι αυτα που κανουν τη διαφορα για τα δικα μου γουστα πλην του Forza.

Η ουσια ειναι πως η Sony επαναπαυεται στις δαφνες της και αρχιζει να δειχνει αλαζονεια. Φυσικα και δε μου αρεσει και αν συνεχισει ετσι θα το πληρωσει αυτο.

Τωρα το να θιγουμε το 50ρικο του PSN απ τη στιγμη που αυτο ηταν παγια τακτικη στην αλλη πλευρα απο τον πρωτο διδαξαντα σε ολη τη προηγουμενη γενια το θεωρω παντελως ακυρο :)

Ενα χρονο τωρα ειδες τη αψογη συμπεριφορα εχει απεναντι στον καταναλωτη σε αντιθεση με την αλλη που λεει εχω hype παρε το παιχνιδι-σκουπιδι μου και παιξε και αν σου αρεσει..

Το θεμα μου ειναι οτι δεν ειχε την αψογη συμπεριφορα απεναντι στον καταναλωτη τον καιρο που επρεπε. Και εκει εφαγε την φολα. H αλαζονεια που εδειξε πριν εναμιση χρονο δεν εχει προηγουμενο στην ιστορια του gaming. Και παρακολουθω gaming εδω και παρα πολυ καιρο. Πως λοιπον να την εμπιστευτω day one?

Αν δεν ετρωγε τη φολα ξερουμε και οι δυο πως δε θα ειχε καμια αψογη συμπεριφορα. Θα τραβαγε το κουπι της Sony. Απλα αναγκαζεται πλεον εκ των πραγματων να ριξει παντου λεφτα (development νεων τιτλων, parities και συμφωνιες με τριτους, price drops).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο ακυρο επιχειρημα ειναι οτι "νοιωθω μαλακας που αγορασα πρωτος πρωτος τη κονσολα και ενα χρονο μετα επεσε τοσο πολυ η τιμη"....ειναι δεδομενο οτι θα γινοταν αυτο και απολυτα αναμενομενο ποσο μαλλον οταν με ολες τις μαλακιες που εκανε η M$ στο launch βρεθηκε τοσο πισω απο τον ανταγωνιστη.

 

Τουλαχιστον αυτη το παλευει λιγακι....τι να πουν οι αλλοι που αγορασαν το PS4 και πραγματικα δεν εχουν ΤΙΠΟΤΑ της προκοπης να παιξουν.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοφη κουβεντα.

Οσο για τα περι οπαδων του Αυναν που πρωτοεθιξα απορω γιατι σταθηκατε εκει ορισμενοι αν και το περιμενα οπως εγραψα.

Αυτο ειναι καθαρα υποκειμενικη αποψη και πως το βλεπω εγω. Δε περιμενω κανενας να το ασπαστει ποσο μαλλον να συμφωνησουν ολοι.

Και φυσικα το πρωτο που ανεφερα ειναι πως το price drop ειναι πολυ καλη κινηση. Δεν ειπα κατι διαφορετικο αλλωστε θα ακουγοταν εντελως παραλογο.

Και ξανατονιζω οτι το ζουμι της ολης υποθεσης ειναι πως αυτη τη στιγμη οποιος αγοραζει κονσολα δεν εχει κανεναν απολυτως λογο να παει σε PS4. Στα multis ειναι μικρη η διαφορα και εξισωνεται με τα διαφορα parities ωστε να επιλεξει καποιος Sony.

Θα συμφωνησω με τον Vole οτι και γω προσωπικα την κονσολα την αγορασα για 2 βασικους λογους:

1 και κυριοτερος το price drop του Κωτσου day one. 2ος και βασικος επειδη ειχα μπουχτισει απο το PS3 ολα αυτα τα χρονια. Περιμεναμε ολοι πως και πως τις Next Gen. Εξ ου και λεω οτι καλα καναν και αγορασαν οσοι αγορασαν το X1 day one.

Τα exclusives και των 2 δεν ειναι αυτα που κανουν τη διαφορα για τα δικα μου γουστα πλην του Forza.

Η ουσια ειναι πως η Sony επαναπαυεται στις δαφνες της και αρχιζει να δειχνει αλαζονεια. Φυσικα και δε μου αρεσει και αν συνεχισει ετσι θα το πληρωσει αυτο.

Τωρα το να θιγουμε το 50ρικο του PSN απ τη στιγμη που αυτο ηταν παγια τακτικη στην αλλη πλευρα απο τον πρωτο διδαξαντα σε ολη τη προηγουμενη γενια το θεωρω παντελως ακυρο :)

Το θεμα μου ειναι οτι δεν ειχε την αψογη συμπεριφορα απεναντι στον καταναλωτη τον καιρο που επρεπε. Και εκει εφαγε την φολα. H αλαζονεια που εδειξε πριν εναμιση χρονο δεν εχει προηγουμενο στην ιστορια του gaming. Και παρακολουθω gaming εδω και παρα πολυ καιρο. Πως λοιπον να την εμπιστευτω day one?

Αν δεν ετρωγε τη φολα ξερουμε και οι δυο πως δε θα ειχε καμια αψογη συμπεριφορα. Θα τραβαγε το κουπι της Sony. Απλα αναγκαζεται πλεον εκ των πραγματων να ριξει παντου λεφτα (development νεων τιτλων, parities και συμφωνιες με τριτους, price drops).

Σορρυ αλλα το τι εγινε σε μια μερα δεν αναιρει 2 προηγουμενες γενιες του xbox που ο καταναλωτης δεν μπορει να πει οτι η εμπειρια του ειναι χαλια απο την κονσολα.... Εμενα προσωπικα δεν με απογοητευσε η Ms ισως γιατι το βλεπω και αλλιως το θεμα... Θιγω το πενηνταρι γιατι ειναι βασικο γιατι αγορασα μια υπηρεσια και εφοσον και εσυ σαν εταιρια εισαι ετοιμη να κανεις launch εναν τιτλο και περιμενεις να εχει κοσμο πρεπει να εχεις και την σωστη υποδομη(παει στο διαολο μια μερα πες εγινε μαμακια αντε δυο αντε τρεις...) Στην αλλη βεβαια εγω εχω δωσει πολυ λιγα πενηνταρια ολα αυτα τα χρονια για Live αλλα δεν το μετανιωσα ουτε λεπτο δεν συναντησα ποτε προβλημα στην προηγουμενη γενια ετσι γιατι και τωρα οπως παντα πεταει.... Μην σου πω οτι με ενα acc εχω και αλλες υπηρεσιες ασχετες με το xbox... αυτοματα σε καλυπτει και σαν επαγγελματια αλλα και σαν gamer

Αυτο που λες εμενα η ms μου εχει αποδειξει στο xbox οπως και καθε μερα στο λειτουργικο μου αλλα και στο smartphone ποια ειναι και την εμπιστευομαι για day one και για Preorder δεν μου χτυπαει τοσο μια μερα στην E3 που αποφασισε να πει οτι πει... εχω δεθει με το συστημα της και μπορω και εγω να κανω την δουλεια μου σαν ανθρωπος καταλαβαινεις....

Και για να το κλεισουμε αντε πες εκεινη την μερα εδειξε αλαζονεια αλλα μετα πληρωσε κανεις τιποτα περα απο την ms γιαυτη την αλαζονεια? Ενταξει τιμωρηθηκε το καταλαβαμε οκ η ζωη συνεχιζεται

Εγω παντως δεν ειδα να κραζει κοσμος την αλαζονεια της sony που την πληρωνετε οσοι ειστε κατοχοι...

Εγω εξαρχης εθιξα οτι αυτη την στιγμη ισως και οποιαδηποτε στιγμη ειναι καλυτερο να παρει xbox γιατι οτι και να λεμε εδω η γενικα η ms δεν το παραταει το xbox και δεν ειναι στο θεμα τιτλων αλλα στην υποστηριξη του προιοντος, καθε μηνα Update με καινουργιο πραγμα και καθε τοσο τιτλοι που εχουν αποδοση... Εγω θελω αυτη την εταιρια γιατι εχει και το χρημα να το διαθεσει για να βγαλει διαμαντια, ειτε λεγεται forza ειτε λεγεται sunset ριχνει χρημα στο gaming και αυτο μονο οφελος ειναι για τον καταναλωτη.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Σωστά...

Να πω το δικό μου τώρα ως (κυρίως) χρήστης X360 στην προηγούμενη γενιά :
Τα περι οπισθοπεταλιας απο πλευράς MS καθώς και την όλη σκ@τίλα που πήγε να επιβάλει δεν θα την αναφέρω καθώς οι περισσότεροι συμφωνούμε σ'αυτό.

Το ζουμί μάγκες όμως είναι :

 

A) Tα multiplatform : Στο X360 9/10 αυτών τρέχανε καλύτερα στο 360 σε σύγκριση με την τοστιέρα του Darth Vader - σ'αυτή την γενιά οι ρόλοι αντιστράφηκαν - οτι και να θέλει να πιστέψει οποιοσδήποτε, το πιο δυνατό hardware στο PS4 είναι γεγονός που να χτυπάμε το κεφάλι μας κάτω.
Προσωπικά κύριοι, και τις 2 κονσόλες να είχα, εννοείται οτι multiplat τίτλο θα αγόραζα σ'αυτη που τρέχει/δείχνει καλύτερα.Θα προτιμήσω λίγο περισσότερα particle effects/καλύτερη ανάλυση η/και framerate απο την version που...είναι υποδεέστερη (λογικό).
Μπορεί οι exclusive τίτλοι να είναι αυτοί που σπρώχνουν πολλούς στην αγορά συγκεκριμένης κονσόλας/hardware αλλά...αυτοί είναι πάντα  λιγότεροι απο τους multiplat (λογικότατο), προσωπικά, προτιμώ να παίξω multiplat που τρέχουν καλύτερα και ας μου λείψει και κανα'καλό exclusive - μπορεί να ανήκω στη μειοψηφία αλλά... :)

B ) Ενοικιάσεις : Ελλάδα, κρίση, τα φράγκα για κάψιμο με vidya δεν παίζουν οπως παλαιότερα...Τα έχω αλλά δεν θέλω πλέον να δίνω 60άρες στο "έτσι" όπως παλιά ρε πστ μου και δεν νομίζω να είμαι ο μόνος.

Βάλτε στην εξίσωση και το (κλασσικό) του οτι ολα τα games δεν είναι για αγορά (βλέπε: single player games 7-8ωρών παρόλο που θα ήθελες να τα παίξεις ίσως) και...οι ενοικιάσεις έχουν ακόμα περισσότερη σημασία (πλέον)...
Μπαίνεις σε 7even spot και...15-20 τίτλοι για PS4, 2-3 για XONE (κλασσικά FIFA/FORZA/PES και άντε και κανα' Mάστερ Τσίφτης collection με το που βγεί για τους έξτρα "μερακλήδες")...κλασσικά πράματα.

 

Προτού μερικοί πουν "ρε φιλεεε, στο δικό σου videoclub είναι έτσι μόνο" ...όχι...ευτυχώς ή δυστυχώς η Ελλάδα υπήρξε πάντα Sony land ("μπλεϊστέεεεσιο" φάααση κι'ετς, σαν το "Νιντέντο έχω").
 Η πραγματικότητα είναι πως δεν μένουμε όλοι Αθήνα (όπου μπορεί τα videoclub να είναι περισσότερα η/και να φέρνουν τον ίδιο αριθμό τίτλων και για τις 3 κονσόλες) και οτι οι τίτλοι για τα προϊόντα της Sony στα ράφια είναι πάντα σε μεγαλύτερο αριθμό.
Οπότε, ενώ συμφωνώ κατα 99% με τα λεγόμενα του φίλτατου mzts, στο "δεν υπάρχει τώρα κανένας λόγος για να προτιμήσει καποιος το PS4" διαφωνώ.

Ναι, η MS παίζει καλή μπάλα, ναι, μέχρι στιγμής τα exclusive της MS είναι πολύ καλύτερα απο αυτά της Soony®, ναι, η Sony έχει αρχίσει να επαναπαύεται στις δάφνες της απ'ότι φαίνεται - και για να το πάω ακόμα πιο πέρα - ακόμα και τα επερχόμενα exclusives της (βλέπε: Τhe Order) φαίνεται απίστευτα μέτριο και μούφα...Βλέπε επίσης πρόσφατη μούφα που ακούει στο όνομα Driveclub...

Tα 400 γιούρια τα έχω ζεστά-ζεστά και είμαι έτοιμος να τα αποχωρήσω απο το πορτοφόλι μου, το Sunset overdrive bundle φαίνεται μούρλια και θα είχε αγοραστεί ήδη ΑΝ...όλα αυτά που έγραψα πιο πάνω δεν ίσχυαν (multiplat+ενοικιάσεις κτλπ)...δυστυχώς...

 

Πέρα απο αυτά όμως, το ηθικό δίδαγμα είναι το εξής : πολύ καλό πράμα ο ανταγωνισμός, αυτός που βγαίνει πάντα κερδισμένος είναι ο καταναλωτής.

Τις καλησπέρες μου κύριοι ;)

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι είπε ο red1.Ειδικά αυτό με τις ενοικιασεις, πήγα στα seven να πάρω κανένα παιχνιδάκι να παίξω και είχε μόνο το ryse σε αντίθεση για το ps4 είχε όλα τα τελευταία game (the evil within,alien isolation κτλ) ρωτάω τον υπάλληλο αν θα φέρουν παιχνίδια για το xbox one και μου λέει πως η κονσόλα είναι καινούρια και ότι δεν έχουν κυκλοφορήσει πολλά για αυτό δεν φέραν ΕΛΕΟΣ. Αν συνεχίσουν να μην φέρνουν games για το one ουσιαστικά με αναγκάζουν να αλλάξω κονσόλα γιατί δεν έχω να σκάω 60 ευρώ για παιχνίδια που κρατάνε λιγότερο από 20 ώρες.
Το άλλο μεγάλο μειονέκτημα του one είναι πως δεν ξέρεις αν τα exclusives θα παραμείνουν exclusive σε αντίθεση με το ps4 που τα games του δεν πρόκειται να τα βρεις πουθενά αλλού (και από ότι ακούγετε τα νέα exclusive θα έχουν και ελληνικούς υπότιτλους)
Κατα τα άλλα η microsoft κάνει πολύ σωστές κινήσεις με την μείωση τιμής και σε θέμα "exclusives" έχει αφήσει αρκετά πίσω τον ανταγωνισμό τουλάχιστον για το 2014 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα multiplatform : Στο X360 9/10 αυτών τρέχανε καλύτερα στο 360 σε σύγκριση με την τοστιέρα του Darth Vader - σ'αυτή την γενιά οι ρόλοι αντιστράφηκαν - οτι και να θέλει να πιστέψει οποιοσδήποτε, το πιο δυνατό hardware στο PS4 είναι γεγονός που να χτυπάμε το κεφάλι μας κάτω.

 

 

Επιμένεις σε ένα μύθο, τρέχανε καλύτερα τα πρώτα χρόνια αυτά που ήταν ports στο PS3, κυρίως εξαιτίας των timed συμφωνιών της MS και της επακόλουθης έλλειψης εξοικείωσης των developers. Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι αυτό των παιχνιδιών της Platinum (Bayonetta -> Vanquish -> MGR). Χαρακτηριστικότερο παράδειγμα το ZoE 2 HD πριν και μετά το patch. Μετά το 2010 τα περισσότερα παιχνίδια ήταν πανομοιότυπα.

 

Και μιας και θες το ζουμί της υπόθεσης, αν εξαιρέσουμε τις περιπτώσεις του Bayonetta & Skyrim, η διαφορά που είχαν υπερ του 360 τα multiplats σε καμία περίπτωση δεν φθάνει την διαφορά που έχουν σήμερα υπερ του PS4 τα multiplats που φένετε με "γυμνό μάτι" και δεν χρειάζετε το eurogamer να ψάχνει σε πια γωνία πρέπει να στρίψεις για να πέσουν 5 frames στο PS3. Και αυτό γιατί κανένας ρόλος δεν αντιστράφηκε. Και το PS3 και το PS4 είναι δυνατότερα από τον ανταγωνισμό. 

 

 

Ναι, η MS παίζει καλή μπάλα, ναι, μέχρι στιγμής τα exclusive της MS είναι πολύ καλύτερα απο αυτά της Soony®, ναι, η Sony

 

Εκτός από το Forza (ίσως και κανένα άλλο) η MS δεν φτιάχνει τα δικά της παιχνίδια (Ryse, DR3, Sunset Overdrive) και τον όρο exclusive τον χρησιμοποιεί καταχρηστικά. Και δεν ξέρω για το DriveClub αλλά ξέρω πως το Diablo 3 που είχε και αυτό θέματα με τους servers ποτέ δεν κατάφεραν να το κάνουν να ορθοποδήσει...

 

Πέρα απο αυτά όμως, το ηθικό δίδαγμα είναι το εξής : πολύ καλό πράμα ο ανταγωνισμός, αυτός που βγαίνει πάντα κερδισμένος είναι ο καταναλωτής.

 

Αυτό ακούγετε αστείο από την στιγμή που έχουμε δύο πανομοιότυπες κονσόλες. Ο καταναλωτής δεν έχει τίποτα να κερδίσει από τον ανταγωνισμό PS vs Xbox. Ο πραγματικός ανταγωνισμός σήμερα είναι ανάμεσα σε όλες τις πλατφόρμες που παίζουν παιχνίδια PCs, consoles, tablets κτλ. Αν δεν θέλεις να πάρεις ένα PS4 είναι ανόητο να μην σκεφτείς μία GeForce GTX 970 που στα 330 ευρώ είναι η καλύτερη value for money πρόταση που υπάρχει.

 

Το πιο ακυρο επιχειρημα ειναι οτι "νοιωθω μαλακας που αγορασα πρωτος πρωτος τη κονσολα και ενα χρονο μετα επεσε τοσο πολυ η τιμη"

Φυσικά και είναι άκυρο. Πρέπει να προσθέσεις πως πολλά από τα μεγάλα παιχνίδια του Xbox One μπορεί να τα παίξεις σε PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Red panda νομιζω πως ψαχνεις καθημερινά την επιβεβαιωση οτι επραξες σωστα και αγορασες ps4.

Το έχουμε καταλάβει οτι αν δεν είναι Σόνυ βγαζεις σπυρουκλες.....

Βγαινεις με μια χαρά τις προαλλες με ενα βιντεακι που εκραζε το So και εκραζες...βγήκαν τα reviews ,εξαφανίστηκες......

τραλλαρουν οτι θα βγει σε pc , πανηγυρια και χαρές......έρχεται διάψευση το χαβα σου.....

 

Για να μην το κουραζουμε το θέμα,ας πάρει ο καθένας οτι γουσταρει .....

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο οτι χάνει πιθανούς πελάτες. Πχ εγώ δεν βρίσκω κάποιον λόγο να πάρω XBone.

DR3 = PC, Ryse = PC, FH2 = X360. Αν βγούνε και τα Quantum Break/Sunset Overdrive κλπ σε PC, ζήτω που καήκανε.

Πάλι με Halo/Forza/Gears θα μείνει η κονσόλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο οτι χάνει πιθανούς πελάτες. Πχ εγώ δεν βρίσκω κάποιον λόγο να πάρω XBone.

DR3 = PC, Ryse = PC, FH2 = X360. Αν βγούνε και τα Quantum Break/Sunset Overdrive κλπ σε PC, ζήτω που καήκανε.

Πάλι με Halo/Forza/Gears θα μείνει η κονσόλα.

 

Και τι να πάρεις ps4? Ακόμα αν υπήρχαν και αλλού τα Driveclub, Killzone shadow fall, Infamous second son κτλ σιγά μην καθόσουν να τα παίξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θα μείνω με το πισάκι μου και τις κονσόλες που ήδη έχω.

Τώρα που είμαι και στρατό μαζεύονται όλο και περισσότερα παιχνίδια που θέλω να παίξω, οπότε δεν υπάρχει λόγος να προτρέξω.

 

Όσο για τα παιχνίδια του PS4, για μένα προσωπικά το KZ SF είναι λόγος κάποια στιγμή να πάρω την κονσόλα.

Αλλά φυσικά προέχει το Smash Bros. με το WiiU.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιμένεις σε ένα μύθο, τρέχανε καλύτερα τα πρώτα χρόνια αυτά που ήταν ports στο PS3, κυρίως εξαιτίας των timed συμφωνιών της MS και της επακόλουθης έλλειψης εξοικείωσης των developers. Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι αυτό των παιχνιδιών της Platinum (Bayonetta -> Vanquish -> MGR). Χαρακτηριστικότερο παράδειγμα το ZoE 2 HD πριν και μετά το patch. Μετά το 2010 τα περισσότερα παιχνίδια ήταν πανομοιότυπα.

 

Και μιας και θες το ζουμί της υπόθεσης, αν εξαιρέσουμε τις περιπτώσεις του Bayonetta & Skyrim, η διαφορά που είχαν υπερ του 360 τα multiplats σε καμία περίπτωση δεν φθάνει την διαφορά που έχουν σήμερα υπερ του PS4 τα multiplats που φένετε με "γυμνό μάτι" και δεν χρειάζετε το eurogamer να ψάχνει σε πια γωνία πρέπει να στρίψεις για να πέσουν 5 frames στο PS3. Και αυτό γιατί κανένας ρόλος δεν αντιστράφηκε. Και το PS3 και το PS4 είναι δυνατότερα από τον ανταγωνισμό. 

 

Οτι οι διαφορές ήταν μικρότερες σε σχέση με τώρα είναι γεγονός, αλλά μύθος δεν ήταν σε καμία περίπτωση. Και οι μικρές διαφορές είναι ζωτικής σημασίας όταν κάνουν ένα παιχνίδι σχεδόν unplayable. 

Μέχρι και το 2012 έβγαιναν παιχνίδια που ήταν οριακά playable (και αυτό ακόμα συζητιέται, και μιλάμε για 2 από τα μεγαλύτερα και σημαντικότερα παιχνίδια το '11 και το '12 - Skyrim και Mass Effect 3 - να μην παίζονται σχεδόν) στο PS3. 

 

Το ότι το PS3 ήταν δυνατότερο μηχάνημα φάνηκε στα exclusives του μόνο, κι εκεί πάλι ήταν κυρίως λόγω καλλιτεχνικής αριστοτεχνίας που έλεμψαν τα παιχνίδια, όχι λόγω καμιάς χαοτικής διαφοράς.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο οτι χάνει πιθανούς πελάτες. Πχ εγώ δεν βρίσκω κάποιον λόγο να πάρω XBone.

DR3 = PC, Ryse = PC, FH2 = X360. Αν βγούνε και τα Quantum Break/Sunset Overdrive κλπ σε PC, ζήτω που καήκανε.

Πάλι με Halo/Forza/Gears θα μείνει η κονσόλα.

Ποιο πολυ την ενδιαφερει πιστευω να μην βγει κατι στον ανταγωνιστη παρα αν θα χασει μερικες πωλησεις... ετσι και αλλιως η ms βγαζει πολυ χρημα απο το pc gaming χωρις να ιδρωσει καθολου....

Και τι να πάρεις ps4? Ακόμα αν υπήρχαν και αλλού τα Driveclub, Killzone shadow fall, Infamous second son κτλ σιγά μην καθόσουν να τα παίξεις.

Καλα στο pc τα συγκεκριμενα θα ειχαν πατωσει πριν καν βγουν... Εχουν δυναμη γιατι ειναι exclusive και μονο... Ενα Killzone εχει το ps4 100 αντιστοιχα θα βρεις στο pc.. οπως και ολα τα παιχνιδια το steam εχει απειρα παιχνιδια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θα μείνω με το πισάκι μου και τις κονσόλες που ήδη έχω.

Τώρα που είμαι και στρατό μαζεύονται όλο και περισσότερα παιχνίδια που θέλω να παίξω, οπότε δεν υπάρχει λόγος να προτρέξω.

 

Όσο για τα παιχνίδια του PS4, για μένα προσωπικά το KZ SF είναι λόγος κάποια στιγμή να πάρω την κονσόλα.

Αλλά φυσικά προέχει το Smash Bros. με το WiiU.

Και για μένα ήταν λόγος αγοράς μέχρι που το έπαιξα σε φίλο και έφριξα.Για κανένα λόγο δεν παίρνεις ps4 για το Killzone.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που είναι σίγουρο πάντως είναι ότι μαρκετιστικά καθαρά μιλώντας, η SONY χειρίζεται πολύ καλύτερα την κονσόλα της και γιαυτό πουλάει και σε ρυθμούς PlayStation 2 , που εννοείται ότι αν συνεχίσει έτσι θα κερδίσει αποκλειστικότητες στο μέλλον. Κάποιοι εκδότες θα προτιμήσουν να δώσουν ένα παιχνίδι τους στην κονσόλα που σίγουρα θα έχει μια τεράστια βάση από gamers. Όλα αυτά βέβαια είναι υποθέσεις , μένει να δούμε πως θα κινηθεί η αγορά και αν, και πως θα ανακάμψει η Microsoft κερδίζοντας πρώτα την εμπιστοσύνη των παλιών loyal fans της και μετά το υπόλοιπο πελατολόγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...