Προς το περιεχόμενο

Xbox One Topic v1


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι ειναι κατι το οποιο επασχε το Xbox σε σχεση με τον ανταγωνισμο,δηλαδη τα exclusives γιαυτο εχω εγω προσωπικα τοση εμμονη να δω να βγαζει exclusives το xbox.

Eνα χρονο που ειναι και οι δυο κονσολες στην αγορα, και η microsoft πραγματικα εχει σκουπισει το πατωμα με τα μαλλια της sony σε θεμα exclusives, κι εσυ παραπονιεσαι για ms exclusives?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Eνα χρονο που ειναι και οι δυο κονσολες στην αγορα, και η microsoft πραγματικα εχει σκουπισει το πατωμα με τα μαλλια της sony σε θεμα exclusives, κι εσυ παραπονιεσαι για ms exclusives?

Μιλαω για Console Only exclusive P3tran ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και θα κοιτάξεις και τι αποκλειστικά έχει η κάθε κονσόλα για να κάνεις την επιλογή σου, και, εξίσου φυσικά, θα λάβεις υπόψη σου και το ιστορικό της κάθε μίας αγοράζοντας και για το μέλλον, όχι μόνο για το παρόν. Αν κάποιον τον αφήνουν εντελώς αδιάφορο τα περισσότερα αποκλειστικά της Sony, για παράδειγμα, και γουστάρει κάργα racing games, αυτή τη στιγμή το Χ1 είναι καλύτερη αγορά με κλειστά τα μάτια. Παρόμοια παραδείγματα μπορεί να αφορούν το Halo, το χειριστήριο ή ξέρω 'γώ τι άλλο. 

 

Ταυτόχρονα, είναι λογικό να ενθουσιάζεται κανείς και για τα multiplatform όταν αγοράζει μια κονσόλα, αν παίζει σε μία μόνο. Βρίσκω πολύ killjoy mentality στο να λέει κάποιος "θα πάρω Χ1 μες στο '15, που έρχονται παιχνιδάρες" και να πεταγόμαστε να του λέμε "ναι, αλλά δεν είναι exclusives", αυτό λέω μόνο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και θα κοιτάξεις και τι αποκλειστικά έχει η κάθε κονσόλα για να κάνεις την επιλογή σου, και, εξίσου φυσικά, θα λάβεις υπόψη σου και το ιστορικό της κάθε μίας αγοράζοντας και για το μέλλον, όχι μόνο για το παρόν. Αν κάποιον τον αφήνουν εντελώς αδιάφορο τα περισσότερα αποκλειστικά της Sony, για παράδειγμα, και γουστάρει κάργα racing games, αυτή τη στιγμή το Χ1 είναι καλύτερη αγορά με κλειστά τα μάτια. Παρόμοια παραδείγματα μπορεί να αφορούν το Halo, το χειριστήριο ή ξέρω 'γώ τι άλλο. 

 

Ταυτόχρονα, είναι λογικό να ενθουσιάζεται κανείς και για τα multiplatform όταν αγοράζει μια κονσόλα, αν παίζει σε μία μόνο. Βρίσκω πολύ killjoy mentality στο να λέει κάποιος "θα πάρω Χ1 μες στο '15, που έρχονται παιχνιδάρες" και να πεταγόμαστε να του λέμε "ναι, αλλά δεν είναι exclusives", αυτό λέω μόνο. 

Μα το οτι θα βγουν καλα Multiplattform παιχνιδια σε μια χρονια αυτο ειναι σιγουρο.Το θεμα ομως ειναι να δουμε και αντιστοιχα καλα exclusives.Αλλωστε καποιοι και για το 2014 λεγανε πιο παλια οτι θα βγαινανε πολλες παιχνιδαρες,βλεπε Destiny κλπ και να που αυτη η χρονια δεν ηταν και οτι το καλυτερο γενικα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτο θελω να πω οτι γενικα δεν μου αρεσει το υπερβολικο Hype εκτως αν προκειται για exclusives που αρκετες φορες ειναι και System sellers βλεπε Halo MCC και αν βγει του χρονου Halo 5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπιζω να μην εννοεις exclusives γιατι τα πιο πολλα κλασσικα θα ειναι Multiplattform :P

απλά για gaming ρε εσύ,στην κονσόλα έχει δικό της αέρα και ps4 έχω στου αδερφού μου αν θέλω(του το έχω δώσει αφού το κέρδισα σε έναν διαγωνισμό και δεν έπαιζα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε νομιζω fulgore οτι εισαι αντικειμενικος...

 

πχ, ο παιχτης σου ο fulgore, εχει ηδη -οχι μια αλλά- δυο σεζον στο xbox, αναπαντητο (και καλο) exclusive το killer instinct που η sony κατεφυγε στο να πληρωσει για το street fighter... δυο χρονια μετα. oπως πληρωσε και τον μιγιαζακι για το επομενο παιχνιδι του.

 

το driveclub δεν ειναι αξιος αντιπαλος ουτε για το forza motorsport 5, αλλα ουτε και για το horizon 2. και το forza 6 βγαινει το '15.

το killzone εξακολουθει να ειναι ανεκδοτο κοντρα στο master chief collection και στο halo 5,

και το πολυβραβευμενο infamous (και exlclusive-κορωνιδα για το ps4 μεχρι στιγμης) φαινεται ...κενο εαν το βαλεις παραλληλα με το sunset overdrive, συν οτι ο βασιλιας του ειδους ερχεται, λεγεται crackdown και ειναι και αυτο xbox only.

 

αυτα εχουμε απο exclusives. "σκετα" exclusives, που δεν βγαινουνε πουθενα αλλου.

παραλειπω ΟΛΑ τα console exclusive, time exclusive to pc, time exclusive κλπ κλπ.

 

 

στη γωνια ειναι και ερχονται τρεχοντας τα quantum break, banjo, scalebound, tomb raider, gears of war, και αρκετα ακομη εξισου σημαντικα games τα οποια ειναι και αυτα σκετα exclusives.

 

 

 

τωρα, εγω προσωπικα ειμαι οπαδος του ενοποιημενου live, να αγοραζω δηλαδη ενα game στο live και αυτο να ειναι διαθεσιμο στην κονσολα μου, στο pc μου, στην ταμπλετα μου και στο κινητο μου. οπως/οπου βολευομαι. και ειμαστε ενα βημα μακρια απο αυτο.

για αυτο το λογο ακριβως, επιχειρηματα οπως <<μα θα βγει του χρονου και στο pc, αρα δε μετραει>> τα βρισκω μπαγιατικα, ξυνισμενα και στραβα.

ειδικα οταν μιλαμε για κονσολες, και μια απο τις δυο κονσολες δεν τα εχει τα games. απλα πραγματα.

 

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε νομιζω fulgore οτι εισαι αντικειμενικος...

 

πχ, ο παιχτης σου ο fulgore, εχει ηδη -οχι μια αλλά- δυο σεζον στο xbox, αναπαντητο (και καλο) exclusive το killer instinct που η sony κατεφυγε στο να πληρωσει για το street fighter... δυο χρονια μετα. oπως πληρωσε και τον μιγιαζακι για το επομενο παιχνιδι του.

 

το driveclub δεν ειναι αξιος αντιπαλος ουτε για το forza motorsport 5, αλλα ουτε και για το horizon 2. και το forza 6 βγαινει το '15.

το killzone εξακολουθει να ειναι ανεκδοτο κοντρα στο master chief collection και στο halo 5,

και το πολυβραβευμενο infamous (και exlclusive-κορωνιδα για το ps4 μεχρι στιγμης) φαινεται ...κενο εαν το βαλεις παραλληλα με το sunset overdrive, συν οτι ο βασιλιας του ειδους ερχεται, λεγεται crackdown και ειναι και αυτο xbox only.

 

αυτα εχουμε απο exclusives. "σκετα" exclusives, που δεν βγαινουνε πουθενα αλλου.

παραλειπω ΟΛΑ τα console exclusive, time exclusive to pc, time exclusive κλπ κλπ.

 

 

στη γωνια ειναι και ερχονται τρεχοντας τα quantum break, banjo, scalebound, tomb raider, gears of war, και αρκετα ακομη εξισου σημαντικα games τα οποια ειναι και αυτα σκετα exclusives.

 

 

 

τωρα, εγω προσωπικα ειμαι οπαδος του ενοποιημενου live, να αγοραζω δηλαδη ενα game στο live και αυτο να ειναι διαθεσιμο στην κονσολα μου, στο pc μου, στην ταμπλετα μου και στο κινητο μου. οπως/οπου βολευομαι. και ειμαστε ενα βημα μακρια απο αυτο.

για αυτο το λογο ακριβως, επιχειρηματα οπως <<μα θα βγει του χρονου και στο pc, αρα δε μετραει>> τα βρισκω μπαγιατικα, ξυνισμενα και στραβα.

ειδικα οταν μιλαμε για κονσολες, και μια απο τις δυο κονσολες δεν τα εχει τα games. απλα πραγματα.

αντικειμενικός...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε νομιζω fulgore οτι εισαι αντικειμενικος...

 

πχ, ο παιχτης σου ο fulgore, εχει ηδη -οχι μια αλλά- δυο σεζον στο xbox, αναπαντητο (και καλο) exclusive το killer instinct που η sony κατεφυγε στο να πληρωσει για το street fighter... δυο χρονια μετα. oπως πληρωσε και τον μιγιαζακι για το επομενο παιχνιδι του.

 

το driveclub δεν ειναι αξιος αντιπαλος ουτε για το forza motorsport 5, αλλα ουτε και για το horizon 2. και το forza 6 βγαινει το '15.

το killzone εξακολουθει να ειναι ανεκδοτο κοντρα στο master chief collection και στο halo 5,

και το πολυβραβευμενο infamous (και exlclusive-κορωνιδα για το ps4 μεχρι στιγμης) φαινεται ...κενο εαν το βαλεις παραλληλα με το sunset overdrive, συν οτι ο βασιλιας του ειδους ερχεται, λεγεται crackdown και ειναι και αυτο xbox only.

 

αυτα εχουμε απο exclusives. "σκετα" exclusives, που δεν βγαινουνε πουθενα αλλου.

παραλειπω ΟΛΑ τα console exclusive, time exclusive to pc, time exclusive κλπ κλπ.

 

 

στη γωνια ειναι και ερχονται τρεχοντας τα quantum break, banjo, scalebound, tomb raider, gears of war, και αρκετα ακομη εξισου σημαντικα games τα οποια ειναι και αυτα σκετα exclusives.

 

 

 

τωρα, εγω προσωπικα ειμαι οπαδος του ενοποιημενου live, να αγοραζω δηλαδη ενα game στο live και αυτο να ειναι διαθεσιμο στην κονσολα μου, στο pc μου, στην ταμπλετα μου και στο κινητο μου. οπως/οπου βολευομαι. και ειμαστε ενα βημα μακρια απο αυτο.

για αυτο το λογο ακριβως, επιχειρηματα οπως <<μα θα βγει του χρονου και στο pc, αρα δε μετραει>> τα βρισκω μπαγιατικα, ξυνισμενα και στραβα.

ειδικα οταν μιλαμε για κονσολες, και μια απο τις δυο κονσολες δεν τα εχει τα games. απλα πραγματα.

 

Η αντικειμενικότητα στο μεγαλείο της...εμπεριστατωμένες απόψεις, οχι αστεία...

Never change P3tran, keep fighting the good fight, και που είσαι, περιμένω να το δω αναρτημένο και στο GAF,  ξέρεις εσύ ;)

 

Κάποτε θα πρέπει να σταματησουμε να πλασάρουμε τις προσωπικές μας απόψεις ως γεγονότα, ολο το κείμενο διαβάζει ως " Tης δικής μου εταιρείας τα προϊόντα είναι καλύτερα απο τα LOL της άλλης επειδή έτσι λέω εγώ".

 

Console wars, serious business και έτσι :-D

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να είμαστε δίκαιοι, βέβαια, όντως δεν τίθεται σύγκριση μεταξύ Halo και Killzone αν τα δεις αποστασιoποιημένα. Πέρα από γούστα, δηλαδή, και μόνο το impact και το fanbase του Halo το θέτει σε άλλη κατηγορία. 

 

Τώρα, για το Crackdown, η έκφραση απορίας που είχα και στην προηγούμενη γενιά σχετικά με αυτό το παιχνίδι παραμένει. Δεν καταλαβαίνω τι βρίσκουν σε αυτό, ειδικά τώρα, στη μετά Saints Row εποχή. 

 

Τέλος πάντων, ούτε μία μέρα δεν έχει που επέστρεψε ο p3tran κι αρχίσαμε ήδη τις συγκρίσεις πάλι. Φαν τάιμς :D

Επεξ/σία από Vole Maulder
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μιας και αναφερθηκε το Halo θελω το Master Chief Collection για τις γιορτες αλλα 60αρι δεν δινω τωρα.. :P

Εχει παρει το ματι σας καμια προσφορα ή ποια θεωρειται οτι ειναι η πιο συμφερουσα λυση για να το παρω; Καλες γιορτες να εχουμε ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν ειναι αντικειμενικος ο Petran αλλα στις συγκρισεις που κανει εχει αδικο πουθενα;Δεν ειναι καλυτερο το Forza απο το αθλιο Gran Turismo;

 

Το Halo απο το Killzone;

 

Και σε τελικη αναλυση μου αρεσει που του τη πεφτετε καθε φορα μαζικα οτι και καλα ειναι MS fanboy ενω αυτος δεν το κρυβει οπως εσεις που το παιζετε αντικειμενικοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν ειναι αντικειμενικος ο Petran αλλα στις συγκρισεις που κανει εχει αδικο πουθενα;Δεν ειναι καλυτερο το Forza απο το αθλιο Gran Turismo;

 

Το Halo απο το Killzone;

 

Και σε τελικη αναλυση μου αρεσει που του τη πεφτετε καθε φορα μαζικα οτι και καλα ειναι MS fanboy ενω αυτος δεν το κρυβει οπως εσεις που το παιζετε αντικειμενικοι.

 

Να ηταν αυτο το μήνυμα φίλος μόνο...

 

Η επανάληψη και το οπαδιλίκι κουράζει, τα ίδια και τα ίδια επι σειρά ετών, ο μηδενισμός και οι απίστευτα μονόπλευρες "αντικειμενικές" (ω γλυκιά ειρωνεία) απόψεις δεν έχουν ποτέ χώρο σε διάλογο - αν κάνουμε διάλογο δηλάδή και όχι μονόλογο.

Οταν ήδη ξέρεις τι θα πει κάποιος προτού καν το πει...περνάμε πλέον στο στάδιο της γραφικότητας.

 

Ο συνεχής υπερβάλλον ζήλος για κάτι το τόσο ανούσιο όπως το gaming...δεν ξέρω αδερφέ, που να μιλούσαμε για θρησκείες κιόλας, μερικοί θα βγάζανε και μαχαίρια μου φαίνεται.

 

Προσωπικά, τα Killzone είναι απο τα πιο μάπα FPS που είχα την ατυχία να παίξω ποτέ, ναι, τα Halo είναι καλύτερα (κατα την άποψή μου πάντα).

Μεταξύ Forza και GT...το συζητάμε, και τα 2 ειναι καλές σειρές ολα τα άλλα είναι για κουβέντες καφενείου και οπαδιλίκια σε φόρουμ."Άθλιο" ? Ποιος το κρίνει αυτό ? Εσύ ?

Το ποιο κάνει περισσότερους υπολογισμούς ανα sec αρα και καλύτερη εξομοίωση...Κάνενας υπερ-παγκόσμιος χεράς της παραλιακής δεν θα μπορέσει να το κρίνει, ουτε εσύ, ουτε εγώ ουτε και ο P3tran ;)

Να ξέρουμε γιατί μας αρέσει κάτι (ή, το αντίθετο) , οχι επειδή μας το λένε κάποιοι σε φόρα αλλά επειδή μπορούμε να σχηματίσουμε και μόνοι μας άποψη.

 

 

 

ΥΓ : Θα πάω να γίνω Nintend-άκιας ρε πστ μου, ορκίζομαι :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...