Προς το περιεχόμενο

Software για C


mogolfiero

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερίζω παίδες

 

Έχετε καμια καλή προταση για καποιο προγραμμα μεσω του οποιου θα μπορω να γραφω κωδικα και να τρεχω προγραμματα για C?

 

Δοκίμασα το Visual Studio αλλα μου έχει βγάλει το λαδι.

 

Κατι σε στυλ Emacs με compile , debugging κλπ?

 

1000 thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερίζω παίδες

 

Έχετε καμια καλή προταση για καποιο προγραμμα μεσω του οποιου θα μπορω να γραφω κωδικα και να τρεχω προγραμματα για C?

 

Δοκίμασα το Visual Studio αλλα μου έχει βγάλει το λαδι.

 

Κατι σε στυλ Emacs με compile , debugging κλπ?

 

1000 thanks!

 

 

Τι λειτουργικο έχεις ? Αν παιζεις σε Linux εγω θα σου προτεινα

να κατεβάσεις το geany :)

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Geany

 

Εμενα με εχει βολεψει αρκετα αυτο το IDE παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Codeblocks , DevC++ ..

 

Δεν το γουσταρω καθολου το DevC++ σημερα το δοκιμασα

στα εργαστηρια της σχολης για λιγο και μου φανηκε αχρειαστα δυσχρηστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

check here too http://www.iiengineers.gr/content/c-programming-integrated-development-environment-ide

 

Δεν το γουσταρω καθολου το DevC++ σημερα το δοκιμασα

στα εργαστηρια της σχολης για λιγο και μου φανηκε αχρειαστα δυσχρηστο.

πολύ συμφοιτητές μου στην αρχή της σχολής το χρησιμοποιούσαν , αφού στα εργαστήρια μας πρότειναν το borland5, εγώ είχα βρει το codeblocks και από τότε για C/C++ εκεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια να κανω μια ερωτηση το Borland υπαρχει ακομα ???

Το εκανα το 2007 στη σχολη σαν Ηλεκτρολογος και τωρα λεω να ξανααρχισω τη C++.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

ο Emacs υπάρχει και για Windows: http://www.gnu.org/s.../emacs/windows/ (και download & εξήγηση). Υπάρχουν και πιο λιτές εκδοχές του, π.χ. micro-emacs, uemacs.

 

Εφόσον ξέρεις Emacs δεν νομίζω πως υπάρχει καλύτερη λύση για σένα (συν ότι ο Emacs είναι απλά ασύγκριτος!!! ).

 

Προσωπικά σε Windows δουλεύω με Notepad++ και 3-4 plugins που το κάνουν ένα σχεδόν πλήρες IDE... έχω ποστάρει πολλές φορές οδηγίες για το πως, και σε αυτό το φόρουμ... κάνε ένα search στο topic που μιλάει για C++, C# και C). To βασικό plugin είναι το NppExec που όχι μόνο ανοίγει κονσόλα μέσα στο Notepad++, αλλά και μέσω των ρυθμίσεών του και των πολύ απλών scirpt του σου δίνει τη δυνατότητα από το να κάνεις compile σε οποιαδήποτε γλώσσα μέχρι να κάνεις διπλό κλικ στα μηνύματα λάθους των compiler και να σε πηγαίνει στο πηγαίο κώδικα).

 

Το Geany που προτάθηκε, είναι επίσης εξαιρετικό κι ελαφρύ, αλλά στην Windows εκδοχή του δεν ανοίγει κονσόλα μέσα του (μικρό το κακό, μιας και υποστηρίζει project building αυτόνομα).

 

Το Code::Blocks είναι ολοκληρωμένο IDE, πανάλαφρο κι εντυπωσιακά σφαιρικό. Εφόσον όμως δεν σε βόλεψε το Visual Studio, μάλλον δεν θα σε βολέψει ούτε το Code::Blocks... δεν ξέρω, δοκίμασέ το και βγάλε τα δικά σου συμπεράσματα.

 

Πλην του Code::Blocks που παρέχει ξεχωριστό download με ενσωματωμένο τον gcc στην MinGW παραλλαγή του, τα υπόλοιπα από τα παραπάνω προϋποθέτουν πως έχεις ήδη στημένα σωστά στο σύστημά σου έναν C compiler. Με εξαίρεση τον vc/vc++ ο με διαφορά πιο χρησιμοποιημένος στην πλατφόρμα των Windows είναι ο gcc του MInGW32 (που πρόσφατα μετονομάστηκε σε σκέτο MinGW). Αμέσως μετά, αν ενδιαφέρεσαι μόνο για C είναι η Pelles-C (ολοκληρωμένο IDE, εντυπωσιακά εστιασμένο, ελαφρύ και στοχευμένο και ως IDE και ως compiler).

 

Εναλλακτική πρόταση για compiler είναι ο gcc του MinGW64... ξεχωριστό project από το MinGW που μόλις πρόσφατα χαρακτηρίστηκε stable. Αν θέλεις πλήρες Unix/Linux (Posix) compliant περιβάλλον αλλά με Windows binaries, τότε θέλεις το Cygwin (μόλις πρόσφατα υιοθέτησε τον gcc του MinGW64 ως default compiler).

 

Προσωπικά για C/C++ χρησιμοποιώ το MinGW32 (πλέον σκέτο MinGW) + Notepad++.

 

Αν είσαι "μαμούνι" και σου αρέσει να έχεις πλήρη έλεγχο στο τι και γιατί κάνεις το κάθε τι που κάνεις, τότε Emacs | Notepad++ | Geany συν MinGW | MinGW64 (με αυτή τη σειρά προτεραιότητας) είναι η προφανής επιλογή κατά την προσωπική μου άποψη.

 

Αλλιώς Code::Blocks ή Visual Studio (το VS είναι η προφανής επιλογή αν προτίθεσαι να κάνεις .net προγραμματισμό). Αν δεν σε ενδιαφέρει η C++, τότε δες οπωσδήποτε και την Pelles-C.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια να κανω μια ερωτηση το Borland υπαρχει ακομα ???

Το εκανα το 2007 στη σχολη σαν Ηλεκτρολογος και τωρα λεω να ξανααρχισω τη C++.

Όταν λες Borland είτε εννοείς την Borland Turbo C++ 32bit v. 5.0 είτε τον Borland C++ Builder 5.0 ή τέλος μια (τότε τουλάχιστον) ελεύθερη έκδοση του Borland C Compiler για την κονσόλα.

 

Αν στην σχολή σου δουλεύατε με τον C++ Builder 5.0, ναι υπάρχει αλλά όχι από την Borland πλέον αλλά από την Embarcadero. Για περισσότερα δες εδώ (ονομάζεται πια Embarcadero C++ Builder XE 2).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις προτάσεις, migF1 ησουν κατατοπιστικότατος, θα κοιτάξω όλες τις επιλογές μου ευτυχώς υπάρχουν αρκετές για να μπορέσω να διαλέξω την καλύτερη και πιο user friendly :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για heavy duty stuff για μένα το περιβάλλον του Visual Studio σε συνδυασμό με το plugin Visual Assist είναι με διαφορά ότι καλύτερο για c++. Τόσο η συγγραφή κώδικα με το intellisense, όσο και ο φοβερός debugger δεν εχουν σύγκριση με τίποτα άλλο εκεί έξω..... Μιλάμε βέβαια για πληρωμένες λύσεις.

 

Για δωρεάν, θα έλεγα σίγουρα Netbeans. Παιζει και σε windows με compiler MinGW, και linux με οτι compiler εχει εκεί (gcc?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιμένω όμως για τον συνδυασμό Visual Studio + Visual Assist, το τελευταίο ΔΕΝ ειναι δωρεαν but it makes a hell of a difference. Όλοι όσοι το έχουμε χρησιμοποιήσει συμφωνουμε πως χωρίς αυτό αισθανόμαστε κουλοί. Μιλάμε πάντα για professional καταστάσεις και απλά το παραθέτω εδώ για τη πληρότητα του νήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...