Προς το περιεχόμενο

Software για C


mogolfiero

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εξαρτάται καθαρά από το τι προτίθεται να κάνει. Παίρνοντας ως δεδομένο πως ο τίτλος του νήματος μιλάει για C, τότε το Visual Studio δεν είναι και πολύ ψηλά στη λίστα επιλογών, επειδή σε όλες του τις εκδοχές το VS έχει την C... παρατημένη στο πρότυπο C89.

 

Αντίθετα η Pelles-C είναι πολύ ψηλά στη λίστα επιλογών (πάντα κατά την προσωπική μου άποψη) όχι μόνο γιατί υλοποιεί πάρα πολύ μεγάλο μέρος του προτύπου C99 (νομίζω πάνω από 95%) αλλά κι επειδή είναι πανάλαφρη και πάρα, μα πάρα, πολύ στοχευμένη. Έχει και δικό της debugger, και δικό της resource editor και υποστηρίζει όλο το Win32 API με δική της τεκμηρίωση, άμεσα προσβάσιμη μέσα από το IDE της, με 2 κλικ (με την προϋπόθεση πως έχει κατεβάσει κανείς το SDK της).

 

Προβλήματα με το πρότυπο C99 έχει και ο MinGW32, αλλά καμία σχέση με τις ελλείψεις του Visual Studio. Για παράδειγμα δεν υποστηρίζει I/O long long int και long double, πετώντας warnings όταν χρησιμοποιεί κανείς τους specifiers: %lld, %llu, %lli, %Lf κλπ. Ίσως στo MinGW-64 (που είναι ξεχωριστό project) να μην υπάρχει αυτό το πρόβλημα... δεν ξέρω γιατί δεν το έχω δοκιμάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ακριβως! Προς το παρον εχω χωθει μονο στην C. Οταν παρω μπρος για C++ θα δωσω στο VS αλλη μια ευκαιρια :)

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello, ms. Άσχετη here

 

Ένα free software για Macbook? Για το πιο καινούριο για την ακρίβεια, με τα Lion...

 

Κάτι παρόμοιο με το DevC++ αν γνωρίζει κάποιος γιατί το έχω ήδη στο pc(το θέλω και στο λάπτοπ) και το χρησιμοποιούμε και στη σχολή και μου φαίνεται πανεύκολο στη χρήση. Μήπως κάποιο από αυτά που είπατε παραπάνω? Όποιος γνωρίζει κάτι καλό και εύχρηστο να προτείνει με την προϋπόθεση ότι είμαι πιο αρχάρια και από αρχάρια με τη C και γενικά τα all stuff.

 

PS. Έχω δοκιμάσει Eclipse και δυσκολεύτηκα οπότε το άφησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Code::Blocks έχει ξεχωριστό download για Macintosh, δοκίμασέ το γιατί από Mac δεν έχω ιδέα. Το μόνο που ξέρω είναι πως ο περισσότερος κόσμος χρησιμοποιεί το XCode (που είναι επίσης δωρεάν και είναι το official IDE για Mac development)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Code::Blocks έχει ξεχωριστό download για Macintosh, δοκίμασέ το γιατί από Mac δεν έχω ιδέα. Το μόνο που ξέρω είναι πως ο περισσότερος κόσμος χρησιμοποιεί το XCode (που είναι επίσης δωρεάν και είναι το official IDE για Mac development)

Ok, κάνω install το XCode αρχικά και αν δε κάνω δουλειά δοκιμάζω και CodeBlocks. Ευχαριστώ πολύ!

 

 

Αν δε ξανακάνω δουλειά(ω ναι, I can be a real loser), θα με ξαναδείτε μπροστά σας μπουχαχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, κάνω install το XCode αρχικά και αν δε κάνω δουλειά δοκιμάζω και CodeBlocks. Ευχαριστώ πολύ!

 

 

Αν δε ξανακάνω δουλειά(ω ναι, I can be a real loser), θα με ξαναδείτε μπροστά σας μπουχαχα.

 

Τίποτα!

 

Βάλε και στο google αυτό: how to compile c with xcode on mac

 

Εμένα 1ο αποτέλεσμα μου έδωσε... http://www.youtube.c...h?v=7f6QIInt1M8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν θες μία απλή αντικατάσταση του DevC++, τότε δες NetBeans ή Code::Blocks.

 

Το XCode είναι OverKill (ίδιο, σε overkill, με το Eclipse).

 

 

Επίσης, μίας που είσαι σε *nix σύστημα, δες και το vim. Άνοιξε terminal και γράψε

 

>
vimtutor

 

Έχει οδηγίες στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ! :P

(Πλοηγείσαι στην επόμενη σειρά με το πλήκτρο J)

 

Μόλις δεις τα ωραία που μπορεί να κάνει και την ταχύτητα στο editing που μπορείς να αναπτύξεις, εάν το συνηθίσεις, πες μου μετά για DevC++ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε και στο google αυτό: how to compile c with xcode on macΕμένα 1ο αποτέλεσμα μου έδωσε... http://www.youtube.c...h?v=7f6QIInt1M8

Άψογος! IT WORKS! :D

Έτοιμη κι εγώ με το XCode να ξεκινήσω δυναμικά!

Υπερ-ευχαριστώ! ^_^

Εάν θες μία απλή αντικατάσταση του DevC++, τότε δες NetBeans ή Code::Blocks.Το XCode είναι OverKill (ίδιο, σε overkill, με το Eclipse). Επίσης, μίας που είσαι σε *nix σύστημα, δες και το vim. Άνοιξε terminal και γράψε

>vimtutor

Έχει οδηγίες στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ! :P(Πλοηγείσαι στην επόμενη σειρά με το πλήκτρο J)Μόλις δεις τα ωραία που μπορεί να κάνει και την ταχύτητα στο editing που μπορείς να αναπτύξεις, εάν το συνηθίσεις, πες μου μετά για DevC++ :P

Κι όμως το κατάφερα. Δε μου φάνηκε overkill, ξέρω γω? :huh:

Δεν έχω θέμα να δοκιμάσω και αυτό που λες αλλά μήπως ξέρεις που να βρω το terminal? :P

Όμως δεν έχω ιδέα από mac γενικά(μιας και είναι καινούριο και τώρα μαθαίνω) αλλά και στη χρήση terminal δηλώνω άσχετη οπότε θα έχω πρόβλημα φαντάζομαι.

 

EDIT: Applications->Utilities->Terminal

ΚΛΙΚ: The Terminal is a program included with all versions of Mac OS X. It is located in the Utilities folder within the Applications folder.

Του έριξα μια ματιά αλλά θα προτιμήσω XCode. Και το προτείνω και σε άλλους. Θενξ για τη βοήθεια anyway, να σαι καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε C, επαγγελματικά τουλάχιστον, γράφω σε εξειδικευμένα εργαλεία για συγκεκριμένες αρχιτεκτονικές επεξεργαστών, λειτουργικά και εφαρμογές.

 

 

Δεν γνωρίζω τι απήχηση έχει να γράφει κανείς σε C σε projects που δεν απαιτούν εξειδίκευση σε κάτι από τα παραπάνω που ανέφερα.

 

 

Για αυτό, και μιας και το XCode δεν είναι ένα απλό εργαλείο αλλά ένα πλήρες περιβάλλον, θεωρώ πως είναι overkill να ανοίγει κανείς XCode για να γράψει C για απλά projects = εργασίες σχολής. Εκτός αυτού, προσωπικά προτιμώ να γνωρίζω τι ακριβώς κάνει το περιβάλλον που δουλεύω παρά να χρησιμοποιώ το 10% του συνειδητά.

 

Για αυτό το λόγο προτείνω NetBeans (ή Code::Blocks) για κάποιον που θέλει κάτι στα γρήγορα ή vim + gcc + gdb (όπου μπορείς να φτιάξεις εντολές στο vim για build και debugging μέσα από το vim) για κάποιον που θέλει να εντρυφήσει λίγο παραπάνω.

 

Παρ΄όλα αυτά, περί ορέξεως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Για αυτό το λόγο προτείνω NetBeans (ή Code::Blocks) για κάποιον που θέλει κάτι στα γρήγορα ή vim + gcc + gdb (όπου μπορείς να φτιάξεις εντολές στο vim για build και debugging μέσα από το vim) για κάποιον που θέλει να εντρυφήσει λίγο παραπάνω.

...

+1 κι από μένα για vim + gcc + gdb

+2 για emacs + gcc + gdb (+2 στον emacs επειδή είναι gdb-ready, δηλαδή λειτουργεί από τη μάνα του ως gdb front-end )

 

Αλλά όχι για αρχάριο/α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Εχω δοκιμάσει τα πάντα, από περιέργεια.

 

Αρχικά δοκίμασα Eclipse και μου φάνηκε δύσκολο. Μου δημιουργούσε προβήματα στο να εμφανίσει το exe αρχείο και όσο και αν παιδευόμουν δεν έβρισκα λύση. Επίσης κάτι έπαιζε με compilers αλλά δε θυμάμαι τι. Πάντως είχα θέμα και δεν μου φάνηκε ούτε εύχρηστο ούτε κατάλληλο για αρχάριο. Μπορεί να μην είναι δύσκολο για άλλους, για μένα ήταν.

 

Έπειτα δοκίμασα Netbeans (και Code::Blocks αλλά δεν ασχολήθηκα πολύ με αυτό γιατί μου είχε ήδη βγει η πίστη με τα προηγούμενα. Είχα κάποιο θέμα από την αρχή και με αυτό και το άφησα) το οποίο οκ, δεν ήταν όπως το Eclipse αλλά είχα επίσης πρόβλημα στο exe. Δε ξέρω τι και ποιος φταίει αλλά αυτό το καιρό δεν έχω και πολύ χρόνο στη διάθεσή μου για να το ψάξω σε περισσότερο βάθος.

 

Μετά από ότι είδα για τη χρήση terminal με vim(οδηγίες στα ελληνικά δε βρήκα, αλλά οκ ξέρω αγγλικά :P) πρέπει να μάθω από την αρχή να κάνω συγκεκριμένες διαδικασίες και όπως ξαναείπα δεν είναι ο στόχος μου αυτή τη στιγμή. Χρήσιμο και ενδιαφέρον, δε λέω, αλλά θέλω κάτι αντίστοιχο του Dev(σε θέμα ευχρηστίας, το είχα πει και στο 1ο μου post). Το ανοίγω, φτιάχνω source file, το κάνω save, γράφω κώδικα, κάνω compile και run. Με απλές και συνοπτικές κινήσεις. Χωρίς να χρειάζεται να ψάχνω και να ψάχνω και να ψάχνω και τελικά να μη βρίσκω κιόλας :P. Και αυτό το κατάφερα με το XCode.

 

Συνοψίζοντας, για τον επόμενο αρχάριο και παντελώς άσχετο που θα θελήσει κάποια βοήθεια στην εύρεση software για c σε mac, οι πρώτες επιλογές είναι οι παραπάνω. Εγώ προτείνω XCode γιατί ήταν το μόνο που δούλεψε σε εμένα(κατευθείαν) και με συνοπτικές διαδικασίες.

 

Καλό βράδυ, σας ευχαριστώ και τους 2 για τη βοήθεια

 

PS. See you soon, ετοιμάζω project hohoho :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 κι από μένα για vim + gcc + gdb

+2 για emacs + gcc + gdb (+2 στον emacs επειδή είναι gdb-ready, δηλαδή λειτουργεί από τη μάνα του ως gdb front-end )

 

Αλλά όχι για αρχάριο/α.

 

 

Ου emacs 666, ου emacs 666, ου emacs 666!!!!!

 

 

VIM.-

 

 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Εχω δοκιμάσει τα πάντα, από περιέργεια.

 

Αρχικά δοκίμασα Eclipse και μου φάνηκε δύσκολο. Μου δημιουργούσε προβήματα στο να εμφανίσει το exe αρχείο και όσο και αν παιδευόμουν δεν έβρισκα λύση. Επίσης κάτι έπαιζε με compilers αλλά δε θυμάμαι τι. Πάντως είχα θέμα και δεν μου φάνηκε ούτε εύχρηστο ούτε κατάλληλο για αρχάριο. Μπορεί να μην είναι δύσκολο για άλλους, για μένα ήταν.

 

Έπειτα δοκίμασα Netbeans (και Code::Blocks αλλά δεν ασχολήθηκα πολύ με αυτό γιατί μου είχε ήδη βγει η πίστη με τα προηγούμενα. Είχα κάποιο θέμα από την αρχή και με αυτό και το άφησα) το οποίο οκ, δεν ήταν όπως το Eclipse αλλά είχα επίσης πρόβλημα στο exe. Δε ξέρω τι και ποιος φταίει αλλά αυτό το καιρό δεν έχω και πολύ χρόνο στη διάθεσή μου για να το ψάξω σε περισσότερο βάθος.

 

Μετά από ότι είδα για τη χρήση terminal με vim(οδηγίες στα ελληνικά δε βρήκα, αλλά οκ ξέρω αγγλικά :P) πρέπει να μάθω από την αρχή να κάνω συγκεκριμένες διαδικασίες και όπως ξαναείπα δεν είναι ο στόχος μου αυτή τη στιγμή. Χρήσιμο και ενδιαφέρον, δε λέω, αλλά θέλω κάτι αντίστοιχο του Dev(σε θέμα ευχρηστίας, το είχα πει και στο 1ο μου post). Το ανοίγω, φτιάχνω source file, το κάνω save, γράφω κώδικα, κάνω compile και run. Με απλές και συνοπτικές κινήσεις. Χωρίς να χρειάζεται να ψάχνω και να ψάχνω και να ψάχνω και τελικά να μη βρίσκω κιόλας :P. Και αυτό το κατάφερα με το XCode.

 

Συνοψίζοντας, για τον επόμενο αρχάριο και παντελώς άσχετο που θα θελήσει κάποια βοήθεια στην εύρεση software για c σε mac, οι πρώτες επιλογές είναι οι παραπάνω. Εγώ προτείνω XCode γιατί ήταν το μόνο που δούλεψε σε εμένα(κατευθείαν) και με συνοπτικές διαδικασίες.

 

Καλό βράδυ, σας ευχαριστώ και τους 2 για τη βοήθεια

 

PS. See you soon, ετοιμάζω project hohoho :P

 

Δεν έχω καταλάβει... όταν λες .exe, και μιας και είσαι σε MAC OS, τι ακριβώς εννοείς;

 

Επίσης, το Eclipse είναι, ίσως, το πιο ολοκληρωμένο εργαλείο που έχω συναντήσει και, νομίζω, υπάρχει γενικώς. Υποστηρίζει μέχρι και versioning και CASE, στο ίδιο περιβάλλον. Και όλα αυτά, χωρίς να ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ. Είναι ΕΛΛΑΚ. Πιστεύω είναι από τις καλύτερες προσφορές της κοινότητας, εάν όχι η καλύτερη.

 

 

Υ.Γ. Όσο για τις οδηγίες στα Ελληνικά του VIM, ξαναλέω πως εάν γράψεις στο terminal (που είναι εκεί που το βρήκες) vimtutor (και πατήσεις Enter) τότε θα δεις ΕΛΛΗΝΙΚΟ κείμενο να σου μαθαίνει το vim.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καταλάβει... όταν λες .exe, και μιας και είσαι σε MAC OS, τι ακριβώς εννοείς;

Unix Executable File

Επίσης, το Eclipse είναι, ίσως, το πιο ολοκληρωμένο εργαλείο που έχω συναντήσει και, νομίζω, υπάρχει γενικώς. Υποστηρίζει μέχρι και versioning και CASE, στο ίδιο περιβάλλον. Και όλα αυτά, χωρίς να ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ. Είναι ΕΛΛΑΚ. Πιστεύω είναι από τις καλύτερες προσφορές της κοινότητας, εάν όχι η καλύτερη.

Ok. Δε μπορώ να πω πως καταλαβαίνω τι είναι αυτά που λες, αλλά τέσπα.

Λογικά θα έχεις δίκιο, ίσως να έκανα κάτι λάθος(δε νομίζω) αλλά εμένα δε μου φάνηκε εύκολο στη χρήση.

Ίσως στο μέλλον το χρησιμοποιώ κι εγώ,who knows? Όταν θα έχω γνώσεις και άποψη πάνω στο θέμα, I will let you know.

Υ.Γ. Όσο για τις οδηγίες στα Ελληνικά του VIM, ξαναλέω πως εάν γράψεις στο terminal (που είναι εκεί που το βρήκες) vimtutor (και πατήσεις Enter) τότε θα δεις ΕΛΛΗΝΙΚΟ κείμενο να σου μαθαίνει το vim.

Not. Αυτό ακριβώς έγραψα αλλά το βγάζει στα αγγλικά(δεν έχω θέμα εγώ προσωπικά, το είπα για κάποιον άλλο που ίσως αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα).

Το έχω παραγγείλει από εξωτερικό το Macbook(δε ξέρω αν έχει σημασία but it makes sense)

 

Καλό βράδυ!

 

ΥΓ. Πλιζ βάλε στο άβαταρ τον Τιμόν και τον Πούμπα ρε συ! :P Τους αγαπώ! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...