Προς το περιεχόμενο

Game of Thrones : Season 2 [Spoiler Free up till Season 1]


Kasrith

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 9 μήνες μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Την είχα ακούσει παλιότερα τη σειρά αλλά ήμουν απασχολημένος με άλλα πράματα... Όλο έλεγα "κάποια στιγμή θα τη δω" μέχρι που αποφάσισα προχθές!!!

Μέσα σε 3 μέρες είδα τις 2 πρώτες σεζόν. 20 ώρες.  :whistle:  :-D    :D

Πόρωση !!!! Γιατί έχανα τέτοια διαμάντια τόσο καιρό ???

Έβαλα το Θείο να μου φέρει και τη 3η σεζόν!!!  :)

Δε μπαίνω στο άλλο θέμα που απαντήθηκε πιο πρόσφατα γιατί φοβάμαι για spoilers!!!  :o  :mad:

Ειδικά στο youtube σε διάφορα σχόλια γίνεται χαμός! Και το πιο σπαστικό είναι όταν σου το λεν άτομα που διάβασαν τα βιβλία,και σου λεν π.χ. σπόιλερ για το 5ο βιβλίο/σεζόν!!!!  :mad:  :mad:

Φυσικά και σιχαίναμαι το τζόφρι και θέλω η σκηνή του θανάτου όποτε και αν γίνει να κρατήσει αρκετά και από πολλές οπτικές γωνίες!!!

Συμπαθώ πολύ τη Καλίσι,τον Νάνο,Άρυα και τον Μπάσταρδο Σνόου!!!!

 

υστυχώς πεθαίνουν πολλοί...

  :mellow:

Τέσπα. Μένω συγκλονισμένος να δω τη συνέχεια!!!!


Δεδομένο φίλε μου είναι μόνο το τι καταφέρνει να σε καθηλώσει μπροστά στην οθόνη.Και σ'αυτό μια βαρετή σειρά οπως το GoT δεν τα καταφέρνει καλά.Μιλάω πάντα για μένα, έτσι ?




Τις περισσότερες δεν τις έχω δει, αλλά είσαι σίγουρος ότι είναι φάντασι.
Για το Spartacus έχω πει τη γνώμη μου, όσο για την Xena εντάξει τώρα...

Το θέμα ρε παιδιά είναι το εξής: Γνωρίζω προσωπικά δέκα άτομα που τους αρέσει να παρακολουθούν σειρές.Απ'αυτούς, δεν υπάρχει κάποιος που να τρελαίνεται με το GoT, το ίδιο και εγώ που με το ζόρι μπορώ να παρακολουθήσω ένα επεισοδιο χωρίς να με πάρει ο ύπνος στη μέση (μετά από μια μέρα σκλήρης δουλειας).
Η απορία μου λοιπον είναι πως γίνεται να υπάρχει αυτός ο χαμός στο ίντερνετ ?

 

Κοίτα οι περισσότεροι που ακούω να λένε ότι τη βαριούνται είναι σε μια από 2 ομάδες ανθρώπων:

 

α) άνθρωποι που περίμεναν πολύ μάχη και ειδικά εφέ,κάτι σαν το transformers 2 αλλά με σφαγές.

β) άνθρωποι που επειδή είδαν μια άλλη σειρά και τους άρεσε,και διάβασαν κάπου στο ίντερνετ μια σύγκριση με το GoT αποφάσισαν να μη δουν το GoT από αντίδραση γιατί έτσι νιώθουν ότι υπερασπίζονται την άλλη σειρά.

 

Ερώτηση Α: Υπάρχει κανένας νόμος ο οποίος λέει ότι πρέπει να δούμε μόνο 1 σειρά ή να μας αρέσει 1 franchise ?

Πρέπει οπωσδήποτε να κάνουμε συγκρίσεις για το ποια είναι η καλύτερη ? Δε μπορούμε να τις δούμε όλες δηλαδή ?

Είτε είναι "καλύτερο" (πράμα υποκειμενικό ανάλογα τα γούστα) το Α ή το Β,δε σημαίνει ότι δε πρέπει να δούμε το Α ή το Β..

 

Τώρα από κει και πέρα,εγώ απεναντίας όχι μόνο δε ξενερώνω απ το ότι το GoT δεν είναι ένα show ειδικών εφέ που προσπαθήσει να κερδίσει viewers με τα skills των animators. Χαίρομαι που υπάρχει η ίντριγκα,η υπόθεση,το σενάριο,οι χαρακτήρες,που σε κάνουν να θες να δεις τι θα γίνει στη συνέχεια.

 

Δε βλέπω GoT για να δω αίματα,ούτε γαμήσια,άσχετα αν έχει και απ τα 2.

Το βλέπω γιατί

 

Α) Δείχνει μια πολύ ενδιαφέρον ιστορία να εξελίσσεται

Β) Δεν τραβάει τη κάθε σκηνή υποφερτά πολύ σε στυλ Αγγελόπουλου να βλέπεις τους ηθοποιούς να μη κάνουν απολύτως τίποτα για πόση ώρα. (συνέχεια κάτι γίνεται,ακόμα και αν το μόνο που βλέπεις στην οθόνη είναι τους ηθοποιούς να μιλάνε.Και έχουν ουσία αυτά που λένε,μεγάλο ενδιαφέρον. συγκριτικά ο λόγος που δεν άντεξα να δω ολόκληρο το LOTR είναι επειδή τραβούσε τη κάθε σκηνή απίστευτα πολύ. 2 λεπτά -120 δεύτερα- να βλέπω τα χόμπιτ πάνω στα ζωντανά δέντρα να περπατάνε χωρίς να μιλάνε,χωρίς να πολεμάνε,χωρίς να γαμιούντε,χωρίς τίποτα,απλά να περπατάνε.Στο GoT ο μέγιστος χρόνος που θα σου δείχνει ηθοποιούς χωρίς να κάνουν τίποτα είναι 5 δεύτερα ?)

Γ) Είναι μια σειρά σε ένα setting που λατρεύω. Σπαθιά,ιππότες,δράκοι,μεσαιωνική μυθολογία κτλπ.

Ε) Οι ηθοποιοί είναι πειστικοί. Με πείθουν

 

Από κει και πέρα γιατί να μη το γουστάρω ?

Σε ένα είδος που μου αρέσει (φαντασία μεσαιωνικής εποχής με υπερφυσικά όντα κτλπ) μια καλή παραγωγή,με ηθοποιούς που "το ζουν",και ενδιαφέρον σενάριο.

 

Απλά το GoT σπάει το κατεστημένο του να υπάρχει ένας "καλός ήρωας που πάντα νικάει" και μερικοί μπερδεύονται,δυσκολεύονται να παρακολουθήσουν μια σειρά χωρίς κεντρικό πρωταγωνιστή που γαμάει τα πάντα,μιας και όλοι στη σειρά είναι εύθραυστοι.

Αλλά αυτό ακριβώς που κάνει,πιστεύω είναι και το ατού του. Με αυτό το τρόπο μας κρατάει σε αγωνία για το τι θα γίνει στον καθένα. Δεν είμαστε σίγουροι ότι με κάποιον τρόπο ο τάδε 100% θα τα γαμήσει όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...