Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησε ο Firefox 10


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περα απο την ταχυτητητα του, ο chrome εχει το καλυτερο scroll που εχω δει σε browser. Ειδικα με το Chromium Wheel Smooth Scroller το σκρολαρισμα παει βουτηρο με αποτελεσμα να μη κουραζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 Την ταχύτητα του Opera δεν την φτάνει μέχρι στιγμής κανένας. Εντομεταξύ από τον 8 στον 9 η ταχύτητα βελτιώθηκε αισθητά στον Firefox. Από τον 9 στον 10 δεν παρατήρησα παραμικρή διαφορά.

 

 

 

Τότε βάλε Opera.

 

Ουτε καν φιλε!! εχω συγκρινει και τα 2 και ειναι πολυ ποιο γρηγορο το chrome!! εδω το safari τρεχει ποιο γρηγορα απο το opera..ελεος..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε καν φιλε!! εχω συγκρινει και τα 2 και ειναι πολυ ποιο γρηγορο το chrome!! εδω το safari τρεχει ποιο γρηγορα απο το opera..ελεος..!

Συμφωνω με 1000! Πηγα για πλακα και το δοκιμασα και το Opera παρα ειναι αργο μπροστα σε Chrome.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον φίλο μας επάνω πως το Opera όντως σέρνεται μπροστά στο Chrome. Όσο για το firefox το κουμπί για μπροστά παραμένει στο 10 ακόμα χωρίς να έχω πειράξει το θέμα ποτέ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ, ο Opera είναι πολύ αργός μπροστά στον Chrome. Ήμουν χρόνια κολλημένος με τον γρήγορο κάποτε firefox, αλλά πλέον δεν αλλάζω με τίποτα τον Chrome, από την στιγμή που τον πρωτοδοκίμασα όταν είχε αρχίσει κάτι κολλήματα και κλεισίματα Ο firefox. Δεν υπάρχει σύγκριση του Chrome σε ταχύτητα με κανέναν άλλον browser, τουλάχιστον αυτή είναι η εμπειρία μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πφφ..δεν με βολεύει το scroll του firefox.

Εγω αηδιαζω πραγματικα, μου σπαει τα νευρα στην κυριολεξια το scroll του Chrome ενω επισης στην κυριολεξια ΛΑΤΡΕΥΩ το scroll του Firefox! Smooth like hell!

Ξερει κανείς κανενα τροπο να "πειραξεις"/παραμετροποιησεις το scroll του Chrome?

 

μεν γρήγορο το chrome άλλα δυνατότητες και παραμετροποίηση του ff δεν το πλησιάζει, η ταχύτητα δεν είναι το παν για πολλούς δεν νοιάζει όλους αν σελίδα θα ανοίγει σε 0,05 η σε 0,03 ms

Εγω βασικα δεν παρατηρω ΚΑΜΙΑ διαφορα. :-D

Και τωρα που ως δια μαγειας εξαφανιστηκαν τα προβληματα με την μνημη στον Firefox ολα μια χαρα ξανα. Οταν ειχα απογοητευτει και ελεγα πως θα παρατησω τον Firefox στο τοπικ για αυτον, ειχα πει οτι το προβλημα εντεινεται οταν ανοιγω το google και αναζητω αρκετα.

Και ακομη και τωρα που τα προβληματα μνημης σχεοδν μηδενιστηκαν οταν ανοιγω 3-4 tabs με αναζητησεις απο το google και κανω αρκετες σε καθε tab ο Firefox συνεχιζει να κολλαει και να lagαρει. Δεν ξερω αν λεω σουπερ ανοησιες αλλά δνε θα μου εκανε εκπληξη αν η google εχει βαλει το χερακι της σε αυτο....

 

Περα απο την ταχυτητητα του, ο chrome εχει το καλυτερο scroll που εχω δει σε browser. Ειδικα με το Chromium Wheel Smooth Scroller το σκρολαρισμα παει βουτηρο με αποτελεσμα να μη κουραζεσαι.

Αυτο το Chromium Wheel Smooth Scroller τι ειναι? Add-on για τον Chrome ή κανενα ειδικο ποντικι ξερω γω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παραμένω στον firefox για δύο βασικούς λόγους. Ο πρώτος είναι η mypocotoolbar με το ραδιόφωνό της, καθώς είναι η μοναδική toolbar που έχω βρει και μπορώ απλά γράφοντας το όνομα του σταθμού να τον ακούσω. Ο δεύτερος είναι ο ορθογραφικός έλεγχος σε αγγλικά και ελληνικά (μπορεί και να υπάρχει στον chrome, δεν το έχω βρει). Σε μια παλαιότερη έκδοση του Chrome, το ραδιόφωνο του mypoco δούλεψε κανονικά. Όμως, μετά από μια αναβάθμιση (την οποία δεν κατάλαβα πότε έγινε), δεν ξαναδούλεψε ποτέ. Ό,τι άλλο και να βάλω σαν ραδιόφωνο κολλάει καθώς έχω αργή σύνδεση.

 

Απ'ότι βλέπω, ο 10 δεν είναι συμβατός και με τον FreeDownloadManager. Άρα περιμένουμε ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταστικός ο 10.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω μερικούς που λένε ότι έχουν αργό scrolling :huh:

 

Δηλαδή τι Η/Υ έχετε εσείς ρε παιδιά ; Σε εμένα είναι ίδιο με smooth scrolling ενεργοποιημένο.

 

Επίσης πλέον ο φφ έχει πολύ καλύτερη διαχείριση μνήμης, ειδικά στα πολλά τάμπς που ο chrome & opera & ie κοκομπλοκιάζουν στην κυριολεξία. (Ο όπερα είναι βέβαια σε καλύτερα επίπεδα από τους άλλους.)

 

Και όταν λέω chrome εννοώ SRware Iron(Έτσι γιατί δεν γουστάρω μερικά πράματα ) που πιάνει 155mb μόνο με το ινσόμνια ανοιχτό

 

*

Επίσης για όσους ενδιαφέρονται ας δούνε εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κρυφτεί το κουμπί για forward, πολύ απλά δεν πρέπει να παρεμβάλεται άλλο κουμπί ανάμεσα στα back/forward και τη μπάρα διευθύνσεων (τουλάχιστον εμένα έτσι μου δούλεψε)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αυτο το Chromium Wheel Smooth Scroller τι ειναι? Add-on για τον Chrome ή κανενα ειδικο ποντικι ξερω γω?

 

Ειναι addon το δοκιμασα και οντως κανει ωραια δουλεια. Ομως οι συνηθειες και ο firefox δυσκολα κόβονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παραμένω στο firefox για πολλούς λόγους, αλλά ο κύριος είναι η αφοσίωσή του στο open standards. Δεν είναι καθόλου λίγο για μένα η προώθηση συγκεκριμένων υλοποιήσεων γιγάντων όπως η Microsoft, Apple, Google. Ειλικρινά θα έπρεπε να είναι πολύ χάλια ο firefox για να προτιμήσω να "ψηφίσω" υπέρ ενός κολοσσού.

 

Όμως όχι μόνο χάλια δεν είναι ο firefox αλλά πολύ ανταγωνιστικός αν όχι καλύτερος σε σημεία.

 

Για τους λόγους αυτούς (open standards + ανταγωνιστικός σε όλα) όχι μόνο χρησιμοποιώ firefox αλλά προσπαθώ να τον προωθώ, να τον στηρίζω είτε οικονομικά, είτε με testing και bug reporting, είτε με ότι άλλο μου κατέβει.

 

Το open internet θα έπρεπε να ενδιαφέρει περισσότερο την κοινότητα κατά τη γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως και μετά την αναβάθμιση στην έκδοση 10, το κουμπί για μπροστά συνεχίζει να υπάρχει είτε έχω πατήσει "πίσω", είτε όχι.

Απλά όταν είναι ανενεργό, είναι γκρι όπως ήταν και πριν.

 

 

Λογικά έχεις custom Bar για αυτό δεν σου γυρνάει στην νέα μορφή και θέλει restore σε Default Bar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό γίνεται γιατι εχετε βάλει άλλο θέμα.Μόνο με το default theme εξαφανίζεται το κουμπί.

 

εγω default θέμα έχω..και το κουμπί υπάρχει.... laaaame!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...