Προς το περιεχόμενο

Αναπαραγωγή video μέσω DXVA - κέρδος σε κατανάλωση ρεύματος ή όχι;


teodor_ch

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημείωση συντονιστή: Το παρόν προήλθε από split του Αναπαραγωγη HD mkv με τελεια ποιοτητα και DXVA

 

 

Κάποιες αποριες:

 

Παίζοντας αρχεία 720p και 1080p μου εμφανίζεται κάτω αριστερά η ένδειξη DXVA αλλά δεν έχω εγκαταστήσει το cccp. Τις άλλες ρυθμίσεις που προτείνει ο οδηγός τις έκανα όλες. Είναι λογικό να έχω κατά την αναπαραγωγή cpu utilization 1-6 % και gpu 12-52%? Η απορία μου δλδ είναι η εξής: Με αυτήν την μέθοδο η κάρτα γραφικών αναλαμβάνει εξολοκλήρου την αναπαραγωγή? Και μια δεύτερη θεωρητική απορία: Από τη σκοπια της ποιότητας έχει καμιά διαφορά αν αναλαμβάνει την αναπαραγωγή η 6870 αντί του i5? Ευχαριστώ.

 

Επίσης απο άποψη κατανάλωση ρεύματος, το DXVA είναι μπούρδα σε συστήματα με δυνατούς επεξεργαστές γιατί η GPU καταναλώνει περισσότερο ρεύμα απο το CPU.

 

Αν κάποιος έχει >C2D@2Ghz στο περίπου, να ΚΛΕΙΣΕΙ to DXVA για να καταναλώνει λιγότερο ρεύμα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης απο άποψη κατανάλωση ρεύματος, το DXVA είναι μπούρδα σε συστήματα με δυνατούς επεξεργαστές γιατί η GPU καταναλώνει περισσότερο ρεύμα απο το CPU.

 

Αν κάποιος έχει >C2D@2Ghz στο περίπου, να ΚΛΕΙΣΕΙ to DXVA για να καταναλώνει λιγότερο ρεύμα ;)

Είσαι σίγουρος γι αυτό; Δεν το χω ψάξει αλλά ξέρω πως ο φόρτος κατά την αναπαραγωγή HD ταινιών είναι εντελώς διαφορετικός απ αυτόν που θα χε μια κάρτα πχ σε κάποια 3D εφαρμογή. Διαφορετικά «υποσυστήματά» της αναλαμβάνουν την αναπαραγωγή και διαφορετικά την 3D επιτάχυνση. Ειδικά αν σκεφτείς ότι HD movies παίζουν μέσω DVXA χαλαρά από τσιπάκια όπως το GMA500 που δεν παίζει να καταναλώνει πάνω από 5W, μάλλον δεν ισχύει αυτό που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομένου ότι το τμήμα των GPU που κάνει το video decoding είναι ένα fixed-function ASIC σχεδιασμένο να κάνει ακριβώς αυτήν τη δουλειά και καμία άλλη, μου φαίνεται πολύ δύσκολο να ισχύει αυτό που γράφει ο φίλος teodor_ch. Τα ASIC/DSP σε θέμα efficiency έχουν κατά κανόνα χοντρό πλεονέκτημα έναντι επεξεργαστών γενικού σκοπού (όπως είναι οι CPU και το programmable τμήμα των GPU)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύστημά μου είναι

Ε8400@3,6

Ατι 6950

 

για full HD 1080p σε δοκιμές που έκανα με μετρητή ρεύματος στη πρίζα

με DXVA κατανάλωνα παραπάνω ρεύμα.

 

Τώρα για GMA500 δε γνωρίζω.

 

Απο άλλο φόρουμ δοκιμές που είχα κάνει

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=4104699&highlight=dxva#post4104699

Έκανα κάτι δοκιμές σήμερα και απογοητεύτηκα...

 

Με DXVA=enabled σε 1080p ταινία καταναλώνει ο υπολογιστής ΟΛΟΣ 163watt

ενώ με DXVA=disabled στην ίδια ταινία 120-140watt (cpu usage 40-50%)

 

έχει κανείς μετρητή κατανάλωσης να δοκιμάσει και αυτός?

Το συμπέρασμα που έβγαλα' date=' για htpc καλύτερα δυνατός επεξεργαστής με onboard gpu...WTF?!?!

 

 

EDIT:

 

παρατηρήσεις:

1) με DXVA η κάρτα γραφικών έχει κλειδώσει στα 500/1375 ενώ χωρίς DXVA ανεβοκατεβαίνει ΑΡΑΙΑ στις ίδιες συχνότητες

2) με DXVA το gpu load είναι 0-5% ενώ χωρίς ανεβαίνει έως και 25% (σε χαμηλότερα ρολόγια όμως)[/quote']

 

και εδώ περισσότερες δοκιμές

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=429223

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης απο άποψη κατανάλωση ρεύματος, το DXVA είναι μπούρδα σε συστήματα με δυνατούς επεξεργαστές γιατί η GPU καταναλώνει περισσότερο ρεύμα απο το CPU.

 

Αν κάποιος έχει >C2D@2Ghz στο περίπου, να ΚΛΕΙΣΕΙ to DXVA για να καταναλώνει λιγότερο ρεύμα ;)

 

θα γλιτωσει 10 watt και κατι τρεχει στα γυφτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα γλιτωσει 10 watt και κατι τρεχει στα γυφτικα.

 

ενώ απο την άλλη,

να κάνει όλη τη διαδικασία να το παίξει με DXVA για να καταναλώνει ΕΞΤΡΑ 10watt έχει νόημα? grin.pnggrin.pnggrin.pnggrin.pnggrin.pnggrin.png

 

εννοείται ότι δε μιλάμε για αδύναμα συστήματα....!

ειδικά όταν μου λέτε για GMA500

 

 

Άσε που η διαφορά που είδα ήταν

ΑΠΟ 23 watt

ΕΩΣ 43 watt

 

Για σύνολο MAX 160 watt τα 20-40 είναι μεγάλο ποσοστό.

Και για να τα καταναλώνουμε αυτά πρέπει να κάνουμε ΚΑΙ ρυθμίσεις χωρίς ΚΑΝΕΝΑ άλλο όφελος!!!!!

 

Δεν έχω κάτι άλλο να πώ, ο καθένας κάνει ότι νομίζει rolleyes.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να τα καταναλώνουμε αυτά πρέπει να κάνουμε ΚΑΙ ρυθμίσεις χωρίς ΚΑΝΕΝΑ άλλο όφελος!!!!!

 

Δεν έχω κάτι άλλο να πώ, ο καθένας κάνει ότι νομίζει rolleyes.gif

 

Δεν αμφισβητώ τα στοιχεία σου, πιθανότατα να έχεις 100% δίκιο. Αλλά α) Οι ρυθμίσεις παίρνουν 2 λεπτάκια και β) υπάρχει κέρδος. Όσο λιγότερο καταπονείται ο επεξεργαστής τόσο το καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αμφισβητώ τα στοιχεία σου, πιθανότατα να έχεις 100% δίκιο. Αλλά α) Οι ρυθμίσεις παίρνουν 2 λεπτάκια και β) υπάρχει κέρδος. Όσο λιγότερο καταπονείται ο επεξεργαστής τόσο το καλύτερο.

 

Αν υπήρχε όφελος θα συμφωνούσα μαζί σου.

Αν κάποιος ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ παράλληλα και τον επεξεργαστή του, τότε σαφώς και ενεργοποιεί το DXVA.

 

Πόσος κόσμος όμως όταν βλέπει ταινίες τρέχει προγράμματα που ζορίζουν τον επεξεργαστή?

Είναι πάνω απο 1%?

 

Και έβαλες λάθος λέξη. Δεν καταπονείται αλλά αξιοποιείται.

Ο επεξεργαστής αντέχει ΠΟΛΛΑ χρόνια ακόμα και με 100% χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμή πριν λίγο. SilverStone ST50EF Plus, ASUS M3N-HD/HDMI, Athlon II X3 450, 4x2GB DDR2-800, WD 640GB SATA2, ATI Radeon HD 4870, Windows 7 Professional x64, MPC-HC 1.5.3.3933 x64, με το 2048x872 MP4 trailer της ταινίας μικρού μήκους Sintel, μετρώντας με βαττόμετρο στο σημείο της ταινίας από 4m43s μέχρι 5m40s (έχει μερικές από τις πιο high-motion σκηνές της):

 

>
DXVA  on: 127 - 128W
DXVA off: 144 - 148W

 

 

Γιατί σ' εσένα βγαίνουν τόσο ανάποδα οι μετρήσεις, ειλικρινά δε μπορώ να εξηγήσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμή πριν λίγο. SilverStone ST50EF Plus, ASUS M3N-HD/HDMI, Athlon II X3 450, 4x2GB DDR2-800, WD 640GB SATA2, ATI Radeon HD 4870, Windows 7 Professional x64, MPC-HC 1.5.3.3933 x64, με το 2048x872 MP4 trailer της ταινίας μικρού μήκους Sintel, μετρώντας με βαττόμετρο στο σημείο της ταινίας από 4m43s μέχρι 5m40s (έχει μερικές από τις πιο high-motion σκηνές της):

 

>
DXVA  on: 127 - 128W
DXVA off: 144 - 148W

 

 

Γιατί σ' εσένα βγαίνουν τόσο ανάποδα οι μετρήσεις, ειλικρινά δε μπορώ να εξηγήσω...

 

Τί να σου πώ. Πλέον μου είναι πολύ δύσκολο να ξαναβάλω το μετρητή ρεύματος.

Πάντως παίζουν πάρα πολλοί παράγοντες.

Τροφοδοτικό (καμπύλη efficiency), κάρτα γραφικών (αν ανεβάζει επίπεδα απο low power, gpu usage), πού βλέπεις τις ταινίες (όταν εξάγω στη τηλεόραση η κάρτα γραφικών ανεβάζει ένα κλικ τις συχνότητες/ρεύματα), κλπ κλπ.

 

Επίσης δοκίμασες συγκεκριμένο κομμάτι του κλιπ. Βάλε και μια στιγμή ηρεμίας μήπως αλλάξει κάτι. Γιατί στο >90% δεν υπάρχει δράση στις ταινίες :)

 

Αν δεν είχαν επαληθευτεί τα αποτελέσματά μου και απο άλλο άτομο δε θα μιλούσα. Αλλά είμαστε πολλοί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, δεν ξέρω ποιός έχει δίκιο ίσως να είναι και οι δύο μετρήσεις έγκυρες και να πάιζουν κι άλλοι παράγοντες. Θέλω να κάνω μια γενική παρατήρηση:

Δεν μπορώ να καταλάβω αυτόν τον παροξυσμό με τ ρεύμα που έχει πιάσει τους περισσότερους τα τελευταία χρόνια. Δεν αναφέρομαι σε κάποιον προσωπικά αλλά με ενοχλεί αυτή η "ευρωπαϊκή" ψευτοοικολογική οπτική. Π.χ. βλέπεις κόσμο με κάρτες γραφικών θηρία και κλοκαρισμένους επεξεργαστές να μετράνε πόσα καίει ή κάτι τύπους που είναι διατεθιμένοι να δώσουν 3000 ευρώ για τηλεόραση αλλά δεν θέλουν πλάσμα γιατί καίει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@^:

 

Ξεφεύγουμε off-topic αλλά δε βλέπω κάτι κακό σ αυτό που περιγράφεις, εκτός αν μιλάς για περιπτώσεις που αγγίζουν τα όρια της υστερίας.

Πχ αν η Α κάρτα έχει που καταναλώνει 100W παρόμοια απόδοση με την Β που καταναλώνει 200W και οι τιμές είναι παραπλήσιες, γιατί να πάρω την B; Συν ότι στα pc μας ενδιαφέρουν κι οι θερμοκρασίες, οπότε μεγαλύτερη κατανάλωση σημαίνει και αυξημένες θερμοκρασίες.

Στο άλλο παράδειγμα με την tv, πιθανόν μια tv να λειτουργεί 12 ώρες/μέρα. Οπότε αν μιλάμε για καμιά αρκετά Watt διαφορά, θα φανεί η διαφορά αυτή στο λογαριασμό της ΔΕΗ.

 

Για παρόμοιους λόγους βγήκαν λαμπτήρες οικονομία, ορίστηκαν ενεργειακές κλάσεις σε ηλεκτρικές συσκευές κλπ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, δεν ξέρω ποιός έχει δίκιο ίσως να είναι και οι δύο μετρήσεις έγκυρες και να πάιζουν κι άλλοι παράγοντες. Θέλω να κάνω μια γενική παρατήρηση:

Δεν μπορώ να καταλάβω αυτόν τον παροξυσμό με τ ρεύμα που έχει πιάσει τους περισσότερους τα τελευταία χρόνια. Δεν αναφέρομαι σε κάποιον προσωπικά αλλά με ενοχλεί αυτή η "ευρωπαϊκή" ψευτοοικολογική οπτική. Π.χ. βλέπεις κόσμο με κάρτες γραφικών θηρία και κλοκαρισμένους επεξεργαστές να μετράνε πόσα καίει ή κάτι τύπους που είναι διατεθιμένοι να δώσουν 3000 ευρώ για τηλεόραση αλλά δεν θέλουν πλάσμα γιατί καίει...

 

Μαζί σου στο περίπου.

Άλλο το θέλω να παίζω ένα παιχνίδι με πολλά fps και άλλο το θέλω να κάνω οικονομία ρεύματος ή αλλιώς, να μήν καταναλώνω ΆΧΡΗΣΤΟ ρεύμα.

παράδειγμα,

για το δικό μου σύστημα να βάλω τροφοδοτικό >500watt (επώνυμο εννοείται πάντα)

Αφού το μαξ που πιάνω είναι ~400watt και στο idle είμαι στα ~100w οπότε σε ένα >600άρι στα 100watt το efficiency θα είναι πολύ χάλια

Ειδικά όταν ανοίγω τον υπολογιστή το πρωί και τον κλείνω το βράδυ, οπότε μιλάμε για 12ωρα κάθε μέρα!

 

Στο θέμα μας τώρα,

Αν πρόσεξες,

αναφέρομαι σε δυνατά συστήματα που ούτως ή άλλως δεν χρειάζονται DXVA για να μπορούν να παίξουν την ταινία.

Οπότε λέω εγώ, είναι τσάμπα κόπος να το ενεργοποιήσουμε αφού δε προσφέρει τίποτα και αντιθέτως αυξάνει την κατανάλωση.

Με εξαιρέσεις, όσοι χρειάζονται παράλληλα τον επεξεργαστή και όσοι εν τέλη βλέπουν μείωση στην κατανάλωση ρεύματος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...