Προς το περιεχόμενο

Πεθαίνει ο σκληρός δίσκος - αγορά καινούργιου


Labfrog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα ξεκίνησα να ακούω κατά διαστήματα περίεργους ήχους θανάτου από το σκληρό δίσκο του mbp μου. Επειδή δεν το χω ψάξει το θέμα καθόλου, έχει κανείς να προτείνει κάνα νέο σκληρό να του βάλω? Το λέω γιατί υποτίθεται ότι αυτοί που χρησιμοποιεί η Apple έχουν αυτό το lock when drop feature ή πως λέγεται τέλος πάντων και έχει τύχει να διαβάσω παλιότερα ότι εαν πάρεις σκληρό που δεν το υποστηρίζει, μπορεί να έχεις προβλήματα or something. Οπότε έχει κανείς να προτείνει κανέναν? ( το mbp είναι προ unibody εποχής, early 2008 αν και δεν νομίζω ότι κάνει διαφορά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sudden motion sensor (sms) λέγεται αυτό που λες.

 

Δε ξέρω για αυτό συγκεκριμένα, αλλά εχω ακούσει καλά λόγια για τον wd scorpio black πως είναι ιδεατός για mbp.

 

Επίσης μήπως ήρθε η ώρα να πας σε ssd?? Ίδια λεφτά θα σου βγει πάνω κάτω για μικρότερη μεν χωρητικότητα (120-160gb) αλλά με πολύ καλύτερες ταχύτητες..!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους SSD δεν έχει σημασία,είναι άσκοπο αφού δεν υπάρχουν κινούμενα μέρη(κεφαλές) που μπορούν να κάνουν ζημιά στο platter που πάλι δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, δεν έχω πρόβλημα και για SSD. Απλά και πάλι δεν ξέρω τι παίζει οπότε χρειάζομαι προτάσεις εαν γνωρίζει κανείς. :)

 

To θέμα με τον αισθητήρα όπως είχα γράψει είναι ότι είχα διαβάσει ότι πρέπει να ψαχτείς λίγο για κάποιες ρυθμίσεις αλλιώς θα χεις κάποια προβληματάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...