Προς το περιεχόμενο

Διέρρευσαν οι πρώτες πληροφορίες για τα Windows Phone 8


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε φίλε εσένα τι σε πειράζει; 1000 widget ας έχει ο άλλος. Όπως είπε και κάποιος παραπάνω καλύτερα να είσαι ελεύθερος να κανείς αλλαγές παρά να μην σου δίνουν καν το δικαίωμα. Και καλύτερα οποίος είναι γύφτος κατά εσένα να φαίνεται από το κινητό του παρά να κρύβεται πίσω από πλακάκια.

 

Προσωπικα εγώ ήμουν παλιός χρήστης των WM και ανυπομονούσα για τα WM7. Το γεγονός όμως ότι ακολουθούν τη λογική της Apple με απωθεί. Όσο για της κοινές εφαρμογές αν πότε αναπτυχθούν αυτές μπορεί να έχουν εφαρμογη μεταξύ desktop και tablet αλλά στα κινητά πέρα από email και basic office reader που και τα android προσφέρουν ήδη δεν νομίζω ότι χρειαζόμαστε κάτι άλλο.

 

Και στο λέω εγώ που λόγω δουλειάς είμαι με ένα Blackberry και ένα Galaxy Note στο χέρι όλα μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε φίλε εσένα τι σε πειράζει; 1000 widget ας έχει ο άλλος. Όπως είπε και κάποιος παραπάνω καλύτερα να είσαι ελεύθερος να κανείς αλλαγές παρά να μην σου δίνουν καν το δικαίωμα. Και καλύτερα οποίος είναι γύφτος κατά εσένα να φαίνεται από το κινητό του παρά να κρύβεται πίσω από πλακάκια.

 

Προσωπικα εγώ ήμουν παλιός χρήστης των WM και ανυπομονούσα για τα WM7. Το γεγονός όμως ότι ακολουθούν τη λογική της Apple με απωθεί. Όσο για της κοινές εφαρμογές αν πότε αναπτυχθούν αυτές μπορεί να έχουν εφαρμογη μεταξύ desktop και tablet αλλά στα κινητά πέρα από email και basic office reader που και τα android προσφέρουν ήδη δεν νομίζω ότι χρειαζόμαστε κάτι άλλο.

 

Και στο λέω εγώ που λόγω δουλειάς είμαι με ένα Blackberry και ένα Galaxy Note στο χέρι όλα μέρα.

 

λάβε υπόψη σου τη παρακάτω άποψη πρώτα και μετά ξανασκέψου τι ακριβώς θέλεις απο μια συσκευή. Να είναι εργαλείο, ή το σύμβολο της ελευθερίας;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λάβε υπόψη σου τη παρακάτω άποψη πρώτα και μετά ξανασκέψου τι ακριβώς θέλεις απο μια συσκευή. Να είναι εργαλείο, ή το σύμβολο της ελευθερίας;

 

Μόλις τελείωσε το βιντεο που έδωσες!

Η απάντηση είναι,"το σύμβολο της ελευθερίας",εφόσον είναι κ εργαλείο!

Μερικοί λόγοι:

1.Προτιμώ να μην μπορώ να επιλέξω να πάρω κάτι,γιατί υπάρχουν πάρα πολλά που μ'αρεσουν.Παρά να επιλέξω κάτι που δε μου πολύ αρέσει,μόνο και μόνο,γιατί δεν μπορούσα να βρω κάτι που να μ'αρεσει!

 

2.Αν πάρω κάτι που δε μ'αρεσε τελικά,προτιμώ να βρίζω τον εαυτό μου,που δε το έψαξε/μέτρησε σωστά,παρά κάποιον άγνωστο γιατί δε κατάφερε να φτιάξει κάτι που να με ικανοποιεί!

 

3.Δε θέλω να είμαι άνθρωπος και να ζω σαν "πρόβατο"!

 

 

Υ.Γ.Οι απαντήσεις μου,δεν αναφέρονται μόνο σε θέματα τεχνολογίας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λάβε υπόψη σου τη παρακάτω άποψη πρώτα και μετά ξανασκέψου τι ακριβώς θέλεις απο μια συσκευή. Να είναι εργαλείο, ή το σύμβολο της ελευθερίας;

 

 

και τα 2.

Ακόμα όμως δεν καταλαβαίνω γιατί νομίζετε οτι το android είναι μόνο "σύμβολο της ελευθερίας" και όχι εργαλείο...όταν έχεις τόσες επιλογές:roms,launchers,apps/widgets.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τα 2.

Ακόμα όμως δεν καταλαβαίνω γιατί νομίζετε οτι το android είναι μόνο "σύμβολο της ελευθερίας" και όχι εργαλείο...όταν έχεις τόσες επιλογές:roms,launchers,apps/widgets.

 

γιατί δεν τόσο σταθερό όσο το iOS, τουλάχιστον όχι στις official εκδόσεις (δεν ξέρω με custom rom τι παίζει).επίσης η υποστήριξη απο την κάθε εταιρεία.

 

το ρεζουμέ με βάση την είδηση είναι οτι τα win8 για κινητά έχουν πολύ πιο σεμνό, καθαρό και ελαφρύ GUI σε σχέση με το android (ξέρω δεν αρέσει σε όλους το Metro, για αυτό και επέλεξα τα 3 συγκεκριμένα επίθετα), το οποίο απο τη μέχρι στιγμής εμπειρία μου είναι ένα πιο ασταθές, αλλά μακράν πιο παραμετροποιήσιμο λειτουργικό απο το iOS + widgets (σε μεγάλες ηλικίες, 45+ έχω παρατηρήσει και μειωμένη παραγωγικότητα λόγο των widgets, ενώ με τα shortcuts και τις native+λίγες επιλεγμένες εφαρμογές απο το appstore, περισσότερη άνεση και ταχύτητα).

 

Τα win8phone όμως έχουν και native αλληλεπίδραση πλέον με την desktop έκδοση και μάλιστα σε επίπεδο developer (ενσωματωμένη υποστήριξη στο api), και μάλιστα με την υποστήριξη webapps απο το azure γραμμένα σε πληθώρα γλωσσών [δυστυχώς δεν υποστηρίζει Django, αλλά η ssjs είναι το μέλλον!] <=> μεγαλύτερη ευελιξία για μικρές επιχειρήσεις να φτιάξουν γρήγορα χωρίς "εξωτικές" γνώσεις τις δικές τους homebrew apps με όλο το οικοσύστημα συσκευών που βολεύουν τους σημερινούς ανθρώπους (βλ ειδήσεις για διείσδυση των tablet και smartphone στην αγορά).

 

πχ server στην εταιρεία, tablet o αποθηκάριος, smartphone οι υπάλληλοι στις εξωτερικές δουλειές και backup στο cloud, χαλάει το smartphone, αγοράζεις άλλο -χρεώνεις το τιμολόγιο στην εταιρεία- login με το username του υπαλλήλου, συνεχίζεις τη δουλειά απο εκεί που την άφησες. features που τρέχουν στις desktop εκδόσεις εύκολα μετατρέπονται σε mobile, με τη βοήθεια VM στο Azure cloud (και linux server υποστήριξη πλέον η Μ$!) και ένα client app στα smartphone. Αυτό δε λέω οτι δεν γίνεται και τώρα, αλλά πλεόν αυτή η διασυνδεσιμότητα έχει την επίσημη υποστήριξη της εταιρείας και - πιστεύω - θα είναι πολύ άνετο και για junior programmer να υλοποιούν τέτοιο infrastructure μέσα σε μήνες.

 

σαν developer, όλο αυτό δε μπορώ να το συγκρίνω με τη χυμαδιό (όσο πολλά υποσχόμενη και αν είναι ) κατάσταση του android, ακόμα και του ICS...

 

ps: και μη συγκρίνουμε ποιότητα κατασκευής htc, samsung και πολλές άλλες με nokia ή apple... όχι οτι του δίνω στημασία, αλλά μου έχει κάτσει απο τη 1η μέρα η κατασκευή του galaxy s στο λαιμό, 500 ευρώ και βλέπω κάτι huawei να είναι πιο "γεροδεμένα" τα υλικά του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή η ελευθερία επιλογών, δεν λέω, καλά και τα linux μου που έχω εγκατεστημένα και στα 3 μου pc (1 netbook, 2 desktop) αλλά αυτό που πιο πολύ με ενδιαφέρει είναι:

 

α) Να κάνω τη δουλειά μου όσο πιο εύκολα και απλά γίνεται, και

β) Να κάνω τη δουλειά μου όσο πιο εύκολα και απλά γίνεται σε όσο πιο λίγο χρόνο γίνεται.

 

Περιττό να πω ότι από τότε που τσίμπησα το Optimus 7, περισσότερο χρόνο αφιερώνω, δουλεύοντας, στα Windows των pc μου παρά στα linux (πληθυντικός γιατί είπαμε ότι το έχω x3).

 

Edit:

 

Και, φυσικά, όταν γίνει κάτι τέτοιο με τα 8 το πιο πιθανό είναι να βγει το linux από τη ζωή μου σχεδόν ολοκληρωτικά.

 

 

Αυτά για μένα.

 

Για τους υπόλοιπους (δεν εννοώ εμάς εδώ στο insomnia) ανθρώπους, πρέπει να καταλάβετε, ότι οι πολλές επιλογές τους μπερδεύουν, period.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι τόσο ξεκάθαρα που απορώ πως μερικοί δυσκολεύονται να τα δούνε.

 

Η microsoft είναι ηγέτης στην αγορά (ποια αγορά θα μου πείτε και δίκιο θα έχετε)

και εγώ θα σας απαντήσω στην αγορά ... όλου αυτού του κόλπου που λέγεται <<κομπιούτερ>> .

χαρακτηριστικά παραδείγματα ανθρώπων (σαν και εμένα) που το πρώτο πράγμα που ρωτάμε είναι πως θα βάλω λίνουξ στο

μηχάνημα μου , ΑΛΛΑ να κρατήσω και τα παράθυρα . (αν δεν είναι καλά γιατί να τα κρατήσω? ρωτάω τώρα εγώ)

Οι δικαιολογίες του τύπου δεν τρέχει αυτό ή δεν τρέχει το άλλο είναι καλλιγραφίες στον κώλο της μαιμούς . ξαφνικά είμαστε όλοι επαγγελματίες και τα προγράμματα μας δεν τρέχουνε στο λίνουξ ... αν δεν τρέχει ρε αδερφέ μην το βάζεις , γιατί το βάζεις?

για να λες ότι τρέχεις λίνουξ και να αντιπαρατίθεσαι στα φόρουμ ότι η κάρτα ήχου σου δεν τρέχει σε λίνουξ για αυτό και έχεις ντουαλμποτ με παράθυρα?

κορυφαίο επίσης αυτό που διάβασα για κάποιον που αγόρασε macbook και ήθελε λέει να φορμάτ και να βάλει παράθυρα.....τι το ήθελες τότε το macbook βρε άνθρωπε του θεού? για να λες ότι έχεις mac?

 

τα παράθυρα είναι εδώ και πολύ γουστάρω να βγει καμιά πατέντα ,αλλά να μην <<σπάει>> που να μην σε αφήνει να βάλει άλλο λειτουργικό ούτε σε εξωτερικό δίσκο , να δω τότε πόσοι θα έχετε μόνο λίνουξ στο μηχάνημα σας....

 

 

 

ουπς , το θέμα εδώ είναι τα τηλέφωνα...σόρρυ βρε παιδιά , αλλά παρασύρθηκα ....

 

είχα παλιότερα ένα HTC με παράθυρα...δεν λέω καλό ήταν . :-D , τώρα έχω ένα samsung της πλάκας ....άντε φτάνει με τα τηλέφωνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...