Προς το περιεχόμενο

Επιλογή επεξεργαστή


KotsosGolden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να ζητήσω τη γνώμη σας σχετικά με την επιλογή επεξεργαστή.

 

1)Επεξεργαστής Intel Core 2 Quad Q9450 / 2,66 GHz (115ευρω)

 

2)INTEL PENTIUM DUAL CORE E5800 3.20GHZ LGA775 - 800 FSB(66,5ευρω)

 

δεδομενου οτι το socket της μητρικής ειναι lga775.

 

Αυτός που έχω τωρα είναι ό intel core duo E6550 2.33Ghz.

Υπάρχει κάποια καλύτερη πρόταση σε αυτό το έυρος τιμών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στην θέση σου θα τσιμπούσα τον τετραπύρηνο (αν όμως αξίζει και το υπόλοιπο pc) από τί αποτελείται..?

 

μητρική:gigabyte GA-G33M-S2

γραφικάsapphire Radeon HD 6870

μνήμη:ddr2 4gb

ήχος:SB audigy 2zs

 

Η βασική χρήση που τον θέλω είναι για παιχνίδια τύπου fifa, nfs και συναφή. Π.χ. το fifa 12 σε κάποια σημεία κολλάει σα να "σπάει καρε" που λένε. Βάσει αυτών ψάχνω να δω ποιός επεξεργαστής είναι πιο βιώσιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύστημά σου θα παίζει καλά παιχνίδια με τον τετραπύρηνο εφόσον έχει καλή κάρτα γραφικών...! προχώρα το... χωρίς ενδοιασμούς.. αρκεί να δουλεύει ο επεξεργαστής... (αν είναι μεταχειρισμένος..)

και θα μπορείς να παίζεις στο full nfs the run bf3 mw3.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως βλέπεις από το σύστημα της υπογραφής. έχω τον ίδιο επεξεργαστή overclocked στα 3.2GHz , με παραπλήσια κάρτα γραφικών και όλα τα games τρέχουν στο high/max. τσίμπα τον χωρίς δεύτερη σκέψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως βλέπεις από το σύστημα της υπογραφής. έχω τον ίδιο επεξεργαστή overclocked στα 3.2GHz , με παραπλήσια κάρτα γραφικών και όλα τα games τρέχουν στο high/max. τσίμπα τον χωρίς δεύτερη σκέψη.

 

Αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση. Στη συνέχεια θα ήθελα να σε ρωτήσω, κατα τη γνώμη σου, το overclocking μπορει να επιφέρει αρνητικές συνέπειες τύπου υπερθέρμανση και καταστροφη επεξεργαστή ή/και μητρικής; Χρησιμοποιηείς κάποιο ιδιαίτερο σύστημα ψύξης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...