Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft αφαιρεί το Start μενού από τα Windows 8


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελπιζω να υπαρχει αρκετη αντιδραση κ να μη περασουν σ'αυτη την αλλαγη!

 

Φωνάξτε την ΑΔΕΔΥ!Να οργανώσουμε απεργία! :P

 

Είμαι πολύ περίεργος κι εγώ πάντως να έβλεπα πώς θα αντιδρούσα σε μια τέτοια αλλαγή.Αν και όλοι μας το έχουμε συνηθίσει πλέον, μπορεί να είναι κάτι πιο βολικό για μερικούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 153
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μην βγάζετε συμπεράσματα μόνο από φωτογραφίες... Αν είναι καλοστημένο, εύχρηστο και βρίσκεις γρήγορα αυτό που ψάχνεις, χωρίς ταυτόχρονα να ξεζουμίζει τους πόρους, μια χαρά ευπρόσδεκτο είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πχ.. πας στα τυφλά αριστερά κάτω το mouse, κάνεις κλικ, συνεχίζεις..

είναι πολύ βολικό..

 

αφού αντιγράφουν το MacOs καλό είναι να περάσουν και τα gestures, όπου το MacOs χωρίς αυτά δε θα ήταν σημαντικό (για μένα που είμαι keyboard maniac)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην βγάζετε συμπεράσματα μόνο από φωτογραφίες... Αν είναι καλοστημένο, εύχρηστο και βρίσκεις γρήγορα αυτό που ψάχνεις, χωρίς ταυτόχρονα να ξεζουμίζει τους πόρους, μια χαρά ευπρόσδεκτο είναι.

Αυτο ειναι το θεμα!Αν θες να δουλεψεις μονο στο περιβαλλο desktop,δε θα μπορεις να το κανεις ευκολα!Θα πρεπει να το γεμισεις shortcuts!Eκτος αν προσθεσει κατι που να καλυψει το κενο του σταρτ σε τετοιες περιπτωσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πχ.. πας στα τυφλά αριστερά κάτω το mouse, κάνεις κλικ, συνεχίζεις..

είναι πολύ βολικό..

 

αφού αντιγράφουν το MacOs καλό είναι να περάσουν και τα gestures, όπου το MacOs χωρίς αυτά δε θα ήταν σημαντικό (για μένα που είμαι keyboard maniac)

Οχι κ τοσο βολικο,οταν δουλευεις με τα δακτυλα κ δε θες να βγεις απο το desktop.Και οπως ειναι τωρα δινει παρα πολυ λιγες δυνατοτητες κ επιλογες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να και το Unity της GNU στα Windows! Άντε παιδιά! σειρά τώρα έχει το HUD! Και μετά χρησιμοποιούμε και ένα σοβαρό File System, κάνουμε και το λειτουργικό λίγο πιο σοβαρό και κάνουμε τα Minux(Microsoft Linux).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου αρέσει η αλλαγή. Οπως όλοι είπαμε μπράβο όταν βγήκε το start και αρα ήταν καλό τώρα νομίζω όλοι δεν θα συμπαθήσουμε την αφαορεσή του. Ηταν ένα μέρος που ήξερες ότι "ολα" είναι εκεί..

Κατι παρόμοιο εκανε πρόσφατα το ubuntu (καταργόντας το gnome ως default GUI shell) και όλοι το βρίζουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς πρέπει να καταλάβουν εκει στην microsoft και γενικότερα οτι ο κόσμος δεν ειναι μόνο τα tablets και smartphones και αρα προσαρμόζουμε και τα λειτουργικά μας εκει. Οσο γρηγορότερα το καταλάβουν τοσο καλύτερα αλλιώς θα δουν τις συνέπειες στο άμεσο μέλλον.

 

Απο τις πρώτες εικόνες των windows 8 αλλα και την γενικότερη φιλοσοφία που θέλουν να περάσουν δεν θα πάρω προτιμώ να μείνω με τα 7 , την πάθανε μια φορά με τα vista πάνε να κάνουν παλι το ίδιο λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι το θεμα!Αν θες να δουλεψεις μονο στο περιβαλλο desktop,δε θα μπορεις να το κανεις ευκολα!Θα πρεπει να το γεμισεις shortcuts!Eκτος αν προσθεσει κατι που να καλυψει το κενο του σταρτ σε τετοιες περιπτωσεις!

 

Γιατί να το γεμίσεις shortcuts ; Το ότι κάνεις Pinned τα αγαπημένα στην μπάρα (Windows 7) είναι τεράστια διευκόλυνση και οτιδήποτε άλλο το κάνεις search στη charm bar όπως και τώρα στο start μενού αλλά με πολύ καλύτερα αποτελέσματα.

 

5238.App-search-results_0CEE294C.jpg

 

Σε αυτό το blog post το γράφουν αναλυτικά. Μια απορία έχω πως θα έχουμε άμεση πρόσβαση στα Documets/Pictures αλλά σίγουρα κάπως θα γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λαθος της micro ειναι οτι παει με τη μια να βγαλει λειτουργικο για pc και tablet. Η χρησιμοτητα της νεας μπαρας πιστευω οτι ειναι να διευκολινει τη χρηση με το χερι αντι για mouse. Μ@λ@κο ειναι η apple που το δουλευει τοσα χρονια σιγα σιγα;εκει θα καταληξουμε δεν αμφιβαλω αλλα η μεταβαση πρεπει να γινει αργα για να ειναι ομαλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...