Προς το περιεχόμενο

Οδηγος: Κεραιες τηλεοπτικού σήματος - Εγκατάσταση


graphist83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Είναι όντως τόσο καλή αυτή;

 

Λοιπόν, η περίπτωσή μου έχει ως εξής (περιοχή Δάφνη-Υμηττός):

 

Στο υπνοδωμάτιο, έχω αυτή, η οποία όπως τη βλέπετε στη φωτό, με κατεβασμένες κεραίες και τον ενισχυτή στη μέση, πιάνει καμπάνα. Βέβαια είναι ακριβώς δίπλα στο παράθυρο.

 

Στα σαλόνι, αυτή τη στιγμή έχω COSMOTE TV, επειδή όμως θέλω να το κόψω, δοκίμασα αυτή που έχω στο υπνοδωμάτιο να δω τι ψάρια πιάνει στο σαλόνι, όπου η τηλεόραση δεν είναι κοντά σε παράθυρο.

Με τέρμα ανεβασμένες τις κεραίες και γενικό «παίξιμο» με την κεραία, κατάφερα να βρω αρκετά κανάλια, αλλά κάνουν σπασίματα.

Εν τω μεταξύ στο σαλόνι έχω τρύπα στον τοίχο για το καλώδιο του COSMOTE TV.

 

Βέβαια κι εγώ δε θέλω να τρυπάω (ξανά) τον τοίχο (σπίτι με ενοίκιο) για να στερεώσω την κεραία, αλλά ακριβώς πάνω από την τρύπα για το καλώδιο του COSMOTE TV, έχω τραπεζάκι μπαλκονιού, οπότε φαντάζομαι μπορώ να την βάλω εκεί πάνω (αυτή τη Matel εννοώ).

 

Είναι όντως τόσο καλή;

 

Την έχω 2 χρόνια. Αμα είσαι σίγουρος εκεί  που θα την βάλεις ότι θα πιάνει σήμα η κεραία κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά. Πρόσφατα με τον αέρα που είχε είχε ξεραθεί και το tire-up με τον ήλιο του καλοκαιρού φόυνταρε απο την ταράτσα 2 ορόφων. Αθικτη την ξανα έβαλα όλα καλά. Για μένα η πιό vfm λύση ever.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 516
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Κοίτα, προς τον Υμηττό κοιτάει το μπαλκόνι, τώρα από εκεί και πέρα δεν ξέρω πόσο καλή λήψη θα έχω.

 

Μάλλον πρέπει να βγάλω την κεραία του υπνοδωματίου έξω στο μπαλκόνι του σαλονιού, μαζί με μια μικρή τηλεόραση, για να δω πώς πάει. Μια ιδέα θα την πάρω νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πολυκατοικία είσαι? Δές άμα είναι προς τα πού κοιτάνε οι κεραίες άλλων. Εγώ πάντως ταράτσα την έβαλα. Μπαλκόνι τώρα δέν μπορώ να σου εγγυηθώ. Κάνε το πείραμα που λές και δές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 μήνες μετά...

Επανέρχομαι σε παλιότερο θέμα για μια ερώτηση:
Επειδή δεν το κατέχω με τα ηλεκτρολογικά ζητώ την κατανόησή σας αν γράψω καμιά λαλακία. rolleyes.gif
Στο σπίτι υπάρχουν 3 πρίζες κεραίας και 2 δορυφορικές. Στην ταράτσα καταλήγουν δύο όμοια καλώδια. Μετά από δοκιμή, με την τηλεόραση, βρήκα ποιο αντιστοιχεί στην κεραία, οπότε συνδέθηκε σε αυτή. Τοποθέτησα δορυφορικό πιάτο, συνέδεσα το LNB με το καλώδιο που περισσεύει, βρήκα τον HOTBIRD μέσω πεδιόμετρου, αλλά σήμα δορυφόρου μηδέν στην τηλεόραση, κανένα κανάλι εντοπισμένο.
Οπότε ανέβασα την τηλεόραση στην ταράτσα και την συνέδεσα απευθείας με το LNB, με άλλο καλώδιο, και πιάνω μια χαρά τον HOTBIRD.
Τι μου διαφεύγει; Υπάρχει άλλη λύση πέρα από το να τραβήξω εξωτερικό δορυφορικό καλώδιο από το πιάτο στην τηλεόραση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Μένω σε ακριτικο νησί και παρολο που έχουμε ψηφιακό σημα... κάποιες ωρες της ημερας  ένα απο τα 4 μπουκετα της digea με 4 καναλια ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΑΙ...  μιλάμε για ισχυ και ποιοτητα 0..Τις υπολοιπες ωρες ειναι και τσ δυο 100.. Υποψιαζομαι παρεμβολές απο γειτο ικούς τουρκικους σταθμούς με αναλογικο σημα... Βεβαια συντονισα τον αναλογικο δεκτη.. αλλα δεν εδειξε καποιο σημα παρα μονο static noise... βεβαια δεν εχω πεδιομετρο για να μετρησω... Τα υπολοιπα καναλια ειναι τζαμι.. Για κεραια εχω μια τυπου χελιδονας με πολλα στοιχεια και εναν ισχυρο ενυσχυτη της ikusi.. μπουκωμα δεν υπαρχει... γιατι ελλατωσα την ενίσχυση αλλα παλι το ιδιο... ΤΙ ΚΕΡΑΙΑ ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΑΠΟ ΠΑΤΕΜΒΟΛΕΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

καλησπερα σε καταλλυμα που εχει ηδη διαχωριστη για 25 τηλεορασεις αλλα δεν μπορεις να βρεις την καθε συνδεση πως μπορουμε να βελτιωσουμε το σημα σε τηλεορασεις που ειναι στα βορινα σημεια και αλλες φορες πιανει και σε αλλες οχι; . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Βαζεις ενισχυτη πριν τον διαχωριστη και κανεις δοκιμες με το gain ουτως ωστε να παιζουν οι μακρινες και επειτα οι τελειως κοντινες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, BackFromHell είπε

Βαζεις ενισχυτη πριν τον διαχωριστη και κανεις δοκιμες με το gain ουτως ωστε να παιζουν οι μακρινες και επειτα οι τελειως κοντινες.

καλησπερα η κεραια που υπαρχει εχει και vhf και uhf και απο οτι διαβαζω μονο τα uhf πια εκπεμπουνε τα ψηφιακα οποτε δεν χρειαζεται η κεραιαα αυτη . επισης λες να βαλω ενισχυτη ιστου πανω στην κεραια αλλα και μετα ενισχυτης γραμμης πριν τον διαχωριστη; ( ξερω οτι πανε και τα 2 μαζι ) 

οσο για τον διαχωριστη εχει κατι που γυριζονται με κατσαβιδι και δεν θελω να τα πειραξω. 

οσο για το gain αφορα τον ενισχυτη ; και με το gian τι κερδιζω; οι καλωδιωσεις τις κεραιας ερχονται στον διαχωριστη για 25 δωματια, ερχονται απο οσο θυμαμαι 7-8 καλωδια κεραιας οποτε δεν ξερω πως μπορω να βρω που διακλαδιζονται μεσα απο τον τοιχο και γινονται λιγοτερα καλωδια που φτανουνε πανω στην ταρατσα , χρειαζεται να αγορασω συσκευη που μπορεις να εντοπισει καλωδιο κεραιας μεσα στον τοιχο; ή οχι; .δεν χρειαζεται;  ή επειδη ειναι μεσα στον τοιχο δεν εχει θεμα να χαλασει το καλωδιο; . 

τελος το καλωδιο που ειναι μεσα στον τοιχο δεν εχει μονωση οπως τα καινουργια αυτο που μοιαζει με αλουμινοχαρτο που χωριζει την τριχα απο το ασπρο. 

παιζει ρολο;.  

κατι αλλο επισης υπαρχουνε 2 δωματια που εχει ερθει ενα καλωδιο κεραιας και εχουνε συνδεθει σε μια πριζα και δινει το ενα σε ενα δωματιο και το αλλο απο το αλλο δωματιο . η συνδεση της κεραιας γινεται σε μια πριζα και μετα δινει στο αλλο δωματιο πισω μεσα απο τον τοιχο. περυσι που ειχα ασχοληθει , ειχα αφαιρεσει το καλωδιο της μεσοτοιχιας και ειχα βαλει καινουργιο και ειχα πιασει αρκετα καναλια, αλλα οταν οι δυο τηλεορασεις δουλευαν στο ιδιο καναλι η μια επιανε και η αλλη εχανε απο το σημα ( ισως να ειναι φυσιολογικο ;  ) φετος που το τσεκαρα ξανα πιανουνε 8 καναλια η μια πισω απο τον τοιχο και αλλη 3 καναλια μονο. 

αμα τους εβαζα ενα ενισχυτη γραμμης θα εστρωνε το θεμα; . αλλα δεν ειναι ευκολο να το συνδεσω μεσα στον τοιχο! . 

συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα μου εχουνε σπασει τα νευρα και το πως η μια τηλεοραση επιανε καλα και τωρα τιποτα. λες και ειναι με τις ωρες του.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

To VHF εκτος συζητησης, πηγαινε και ξυλωσε την κεραια να μην σου ασχημαινει την ταρατσα κιολας.

Διαχωριστης με ρεγουλες δεν υπαρχει, αρα μαλλον δεν ειναι διαχωριστης αλλα κατι αλλο. Για στειλε φωτο ή μοντελο.

Αλλο θεμα ειναι οτι 7-8 καλωδια κεραιας δυσκολο να ερχονται. Δυο κεραιες εχεις, δυο καλωδια θα ερχονται θεωρητικα. Τα αλλα πανε μαλλον καπου αλλου. Στειλε φωτο.

Στο κομματι του ενισχυτη, δεν θες ενισχυτη ιστου, αλλα ενισχυτη κάτω, μεταξυ του καλωδιου που κατεβαινει απο τον ιστο και του input του διαχωριστη (που ισως να μην ειναι διαχωριστης ομως).

Το gain που δινει ο ενισχυτης ουσιαστικα σου ανεβαζει τη δυναμη του σηματος ωστε να μπορεσει να φτασει ως τα μακρινα δωματια που προφανως οι απωλειες λογω μηκους καλωδιων ειναι μεγαλες. Kαι ειναι ρυθμιζομενο στους περισσοτερους ενισχυτες.

Η μονωση που δεν εχει το καλωδιο σου δεν νομιζω να ειναι το προβλημα στη δικη σου περιπτωση.

Η τελευταια ερωτηση για τα 2 δωματια, δυσκολο να σου πω τι φταιει, γιαυτο ξεκινα λεγοτνας μας το μοντελο αυτο που θεωρεις οτι ειναι διακλδωτης (ή φωτο) και με εναν ενισχυτη πριν το διακλαδωτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, BackFromHell είπε

To VHF εκτος συζητησης, πηγαινε και ξυλωσε την κεραια να μην σου ασχημαινει την ταρατσα κιολας.

Διαχωριστης με ρεγουλες δεν υπαρχει, αρα μαλλον δεν ειναι διαχωριστης αλλα κατι αλλο. Για στειλε φωτο ή μοντελο.

Αλλο θεμα ειναι οτι 7-8 καλωδια κεραιας δυσκολο να ερχονται. Δυο κεραιες εχεις, δυο καλωδια θα ερχονται θεωρητικα. Τα αλλα πανε μαλλον καπου αλλου. Στειλε φωτο.

Στο κομματι του ενισχυτη, δεν θες ενισχυτη ιστου, αλλα ενισχυτη κάτω, μεταξυ του καλωδιου που κατεβαινει απο τον ιστο και του input του διαχωριστη (που ισως να μην ειναι διαχωριστης ομως).

Το gain που δινει ο ενισχυτης ουσιαστικα σου ανεβαζει τη δυναμη του σηματος ωστε να μπορεσει να φτασει ως τα μακρινα δωματια που προφανως οι απωλειες λογω μηκους καλωδιων ειναι μεγαλες. Kαι ειναι ρυθμιζομενο στους περισσοτερους ενισχυτες.

Η μονωση που δεν εχει το καλωδιο σου δεν νομιζω να ειναι το προβλημα στη δικη σου περιπτωση.

Η τελευταια ερωτηση για τα 2 δωματια, δυσκολο να σου πω τι φταιει, γιαυτο ξεκινα λεγοτνας μας το μοντελο αυτο που θεωρεις οτι ειναι διακλδωτης (ή φωτο) και με εναν ενισχυτη πριν το διακλαδωτη.

καλησπερα σου εβγαλα φωτογραφια. 

IMG_20190502_174520.jpg

3 λεπτά πριν, johnmegarythmos είπε

καλησπερα σου εβγαλα φωτογραφια. δες το και πες μου εαν μπορεις τι κανω ; . αυτο το ενα που το κανει 2 αραγε τι ειναι; .  τελικα ειναι 5 τα καλωδια που ανεβαινουνε επανω και οχι 7-8 που νομιζα. 

IMG_20190502_174520.jpg

 

Επεξ/σία από johnmegarythmos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενισχυτης ειναι αυτο στη φωτο.

Οτι βρισκεται στην πανω πλευρα παει σε κεραιες.

Τις ρεγουλες που λενε VHF (στην πανω μερια) και αυτην που λεει UHF αλλα δεν εχει καλωδιο πανω της, γυρνα τις οσο αριστερα πανε. Την 3η ρεγουλα του UHF που εχει καλωδιο οσο δεξια παει, αρκει να μην αναψει το λαμπακι intermodulation. Aν αναψει γυρνα την αριστερα μεχρι να σβησει. Επισης βγαλε εντελως τα 2 βυσματα που ειναι κουμπωμενα στα VHF.

Και επειτα πηγαινε ελεγξε τα δωματια που εχεις θεμα. Αν αυτα παιζουν τοτε παιξε με την 3η ρεγουλα μεχρι να φερεις ολα τα δωματια σε ικανοποιητικη κατασταση. Αν αυτο δεν το καταφερεις, τοτε χρειαζεσαι τεχνικο.

Τα καλωδια που βρισκονται στο κατω μερος της φωτο ειναι αυτα που φευγουν προς τα δωματια. Το διπλο ειναι διακλαδωτης προφανως επειδη ο αμπαλος εγκαταστατης ηθελε ακομα μια εξοδο αλλα δεν πηρε ενισχυτη με 5 εξοδους, αλλα πηρε με 4 και την μια την εκανε διπλη.

Το ερωτημα μου ειναι που ειναι ο διαχωριστης; Διοτι αυτο που εβγαλες φωτο δεν εχει 25 θεσεις.

 

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα αυτα τα καλωδια μεσα στο κτηριο διακλαδιζονται και πανε και στα 25 δωματια. δεν μπορω να βρω που διακλαδιζονται επειδη ειναι μεσα στο τοιχο ( υποθετω!  ) . 

οσο για το vhf δεν χρειαζεται καθολου ; 

αμα το αφησω δημιουργει προβλημα ; αφου δεν εκπεμπουνε; οσο για την βιδα που περιστρεφεις αμα το γυρισω και μετα χαθει το σημα απο ολες τις tv τι κανω; πως το επαναφερω; 

φοβαμαι να το σκλαλισω. διοτι μετα αμα υπαρχει προβλημα τι γινεται; . 

το intermodilation τι ειναι;  

οσο για το ρεγουλα αυτο που λεμε οτι ειναι βιδα που γυριζει ξεβιδωνει προς τα εξω; 

 

οσο για τις τηλεορασεις που δεν εχουνε καλο σημα εκει συνδεονται. 

επισης το καλωδι το καινουργιο που φαινεται στο διπλο φευγει εξωτερικα και παει στην κεντρικη μας τηλεοραση του χωρου και εκει εχουμε βαλει ενα ενισχυτη γραμμης και δινει και σε μια αλλη τηλεοραση αυτο ειναι ξεχωρο απο τα 25 δωματια. 

παντως παλια ειχαμε ενα απλο ταφ κεραιας και δουλευαν οι 2 τηλεορασεις αλλα οταν η μια επαιζε λες και 1η εκλεβε  το σημα απο την δευτερη!, αλλα τωρα με τον ενισχυτη γραμμης ολα οκ. 

οσο για τις τηλεορασεις στα 25 δωματια, οτι ειναι βορινα δεν εχει καλο σημα . μετα οτι ειναι προς την ανατολη πια καλα αφου να καταλαβεις πιανει περισσοτερα καναλια απο τις κατω! μπορει πχ το αντ1 να το πιανει σε 3-4 συχνοτητες κατι που ουτε εμεις κατω μπορουμε, ξερουμε οτι πιανει μια σε hd και μια το απλο ant1.

μακαρι να μπορουσα να μοιρασω το σημα!

ή να μπορουσα να δω που περναει το καθε καλωδιο της κεραιας και που διακλαδιζεται. υπαρχει τροπος; με καποια συσκευη να το βρω; ή θα μπερδευτει με καλωδια ρευματος μεσα; .  που πιθανον να εχει ο τοιχος;. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 2/3/2018 στις 11:14 ΜΜ, dimis 414 είπε

Επανέρχομαι σε παλιότερο θέμα για μια ερώτηση:
Επειδή δεν το κατέχω με τα ηλεκτρολογικά ζητώ την κατανόησή σας αν γράψω καμιά λαλακία. rolleyes.gif
Στο σπίτι υπάρχουν 3 πρίζες κεραίας και 2 δορυφορικές. Στην ταράτσα καταλήγουν δύο όμοια καλώδια. Μετά από δοκιμή, με την τηλεόραση, βρήκα ποιο αντιστοιχεί στην κεραία, οπότε συνδέθηκε σε αυτή. Τοποθέτησα δορυφορικό πιάτο, συνέδεσα το LNB με το καλώδιο που περισσεύει, βρήκα τον HOTBIRD μέσω πεδιόμετρου, αλλά σήμα δορυφόρου μηδέν στην τηλεόραση, κανένα κανάλι εντοπισμένο.
Οπότε ανέβασα την τηλεόραση στην ταράτσα και την συνέδεσα απευθείας με το LNB, με άλλο καλώδιο, και πιάνω μια χαρά τον HOTBIRD.
Τι μου διαφεύγει; Υπάρχει άλλη λύση πέρα από το να τραβήξω εξωτερικό δορυφορικό καλώδιο από το πιάτο στην τηλεόραση;

Η πριζα κατω ειναι Sat - TV??

Επεξ/σία από graphist83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...