Προς το περιεχόμενο

Οδηγος: Κεραιες τηλεοπτικού σήματος - Εγκατάσταση


graphist83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 5/11/2021 στις 3:47 ΜΜ, tony_pro είπε

Καταρχάς συγχαρητήρια για την φοβερή ανάλυση των τεχνικών θεμάτων στον αρχικό συγγραφέα.
Μια ερώτηση θέλω να κάνω σχετικά με το πρόβλημα που αντιμετωπίζω, στην Κρήτη είχαμε πρόσφατα νέες συχνότητες στη Digea και έως τότε δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα. Από τη μέρα εκείνη το mega και star που από όσο βλέπω είναι στο κανάλι 37 (αν το λέω σωστά???) θα έχει διαρκώς θόρυβο η εικόνα, είτε μια λωρίδα θα κάνει νερά είτε  η μισή οθόνη. Σύμφωνα με την τηλεόραση το σήμα μου είναι της τάξεως του 80-90% ενώ η ποιότητα στα 2 αυτά κανάλια που πατάνε στην ίδια συχνότητα 37 (???) τρεμοπαίζει από 10-35%.
Αυτό ισχύει για όλες τις τηλεοράσεις στο διώροφο κτίριο που μένω.
Δοκίμασα ξανά επανασυντονισμό, δοκίμασα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στην τηλεόραση και μετά επανασυντονισμό χωρίς καμιά διαφορά.
Η κεραία είναι 4ετίας και οπτικά είναι εντάξει. Τι θα μπορούσε να ρίχνει την ποιότητα σήματος τόσο, σε ένα μόνο κανάλι? Στο άρθρο εδώ διάβασα όταν η ποιότητα είναι χαμηλή ενώ η ισχύς σήματος ισχυρή θέλει λίγο στρίψιμο η κεραία (περίεργο μου ακούγεται με το σκεπτικό ότι μέχρι τέλη οκτώβρη με τις παλιές συχνότητες όλα έπαιζαν σωστά). Σε συζήτηση με κάποιο ηλεκτρολόγο, μου είπε ότι σε πολλές περιπτώσεις που του προέκυψαν, αφαίρεσε τελείως τον ενισχυτή και τότε όλα διορθώθηκαν, αλλά και ότι μπορεί κάποιο καλώδιο να έχει σκάσει. Έτσι όπως το διαβάζετε με την ποιότητα σήματος μόνο στα κανάλια που πατάνε στο κανάλι 37, είναι θέμα ρύθμισης κεραίας, ρύθμισης ενισχυτή ή καλωδιακό? Προφανώς και δε ζητάω "θεραπεία", απλά το αν είναι κάτι που μπορώ να το κοιτάξω ή διορθώσω ο ίδιος εντάξει, αν είναι κάτι εξειδικευμένο φυσικά και δε το συζητώ θα ασχοληθεί επαγγελματίας.
ΥΓ: αυτό που διάβασα αρκετά ότι πρέπει να μειωθεί η ισχύς του ενισχυτή θα μπορούσε να είναι το πρόβλημα? Ρωτώ γιατί τις εγκαταστάσεις κτλ τις έκανε ηλεκτρολόγος και δε ξέρω κατά πόσο ήξερε τι έκανε τότε και ίσως απλά το ρύθμισε στο τέρμα.... μια σκέψη

Καλησπερα, 

Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια. Για τον λογο αυτο θα βρουμε μαζι λυση στο στο προβλημα σου. 

Εφοσον ολα λειτουργούσαν μια χαρα και μετα την αλλαγη της Digea ολα κατέρρευσαν, μια θεωρεια προκύπτει. Αλλαξε το level σε dbmv. Το κεντρο ειναι στη ιδια θεση, αρα απο στοχευση κεραιας δεν ασχολείσαι.

Εαν ειχες δυνατο ενισχυτη, και αυξησαν σοβαρα το level το συστημα σου τοτε ισως, ενδοδιαμορφωνει. Δοκιμασε να κατεβασεις το level του ενισχυτη. (αλλιως ως UHF gain). μεχρι να δεις καποια διαφορα? Βαλε ως σημειο αναφορας το καναλι 37.

Με βαση τις περιέγραφες σου απο αλλες περιπτωσεις, τιαριαζει/..

Φωτο απο το συστημα θα βολευαν αφανταστα.

Εκτος εαν κερνας ρακι και ψητο στο καρβουνα να ερθω να στο μετρήσω εγω....🤣🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 516
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για να βοηθήσω κι άλλο έλεγξα ένα ένα τα κανάλια για ισχύ σήματος, σε όλα το σήμα είναι 100%, η ποιότητα στο κανάλι 37 602099kHz που είναι star-mega και κανάλι 44 που είναι τοπικά κανάλια το σήμα είναι 100% και η ποιότητα ανεβοκατεβαινει απο 0 σε 30 σε 84 και πάλι 0, δε μένει καθόλου σταθερό δηλαδή, ούτε για ένα δευτερόλεπτο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επανέρχομαι μετά από μέρες, μείωσα το uhf gain και άλλαξα την μονωτική ταινία σε ένα καλώδιο του splitter (αυτό το μεταλλικό της εικόνας με τα 3 καλώδια τέλος πάντων είδα είχε ξεκολλήσει λίγο) και παίζει καμπάνα!!! 100% σήμα και 100% ποιότητα! 

Σε υπέρ ευχαριστώ και ο ξυλοφουρνος σε περιμένει!!! 

Επεξ/σία από tony_pro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, στην παρέα. Έχει σπάσει το lnb holder και τώρα με δυσκολία στέκεται το lnb στη θέση του και φοβάμαι με αυτόν τον καιρό μην το πάρει και το σηκώσει. Ο μάστορας μου είπε ότι πρέπει να πάω γι αλλαγή πιάτου γιατί αυτό είναι της μάνας του. Αλλά λυπάμαι να δώσω τόσα λεφτά για κάτι τόσο απλό φαινομενικά. Στο skroutz βρίσκω αλλά για συγκεκριμένες μάρκες κλπ. Υπάρχει καμία άλλη λύση που προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιάτο είναι 1 μέτρο. Τώρα ακριβώς ή στο περίπου θα σε γελάσω δεν ξέρω να σου πω, όπως επίσης και τη μάρκα του. Ηθελα 3 LNB πάνω και γι αυτό ζήτησα 1 μέτρο, πριν 10 χρόνια μιλάμε τώρα. Μου το είχε φέρει και το είχε τοποθετήσει ένας τεχνικός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού δεν γνωρίζεις τη μάρκα του δεν μπορω να σε βοηθήσω για το ανταλλακτικό βαση LNB . Αν πας για νέο πιατο στο 1μ ή 1,20μ  δεν ειναι μεγάλο το κόστος 40 με 70 ευρώ χωρίς βάση αφού ήδη υπάρχει https://gagas.gr/grp-κάτοπτρα-47.html              

Επεξ/σία από adsl2+
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην κοινότητα, κάποια πρόταση για πρίζα 3πλή sat-tv-radio; Ειχα την ikusi artu s1 αλλά μου είπαν ότι έχει μεγάλες απώλειες. Είδα την televes 524201 θα μου κάνει; 

Επεξ/σία από taskon
B
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/9/2021 στις 1:07 ΠΜ, graphist83 είπε

Οι ενισχυτές ιστου επιλέγονται για περιοχές με δύσκολο σημα και απαιτείται πολυ προσεχτική εγκατάσταση αυτων. (κοντινή απόσταση με το δίπολο για αποφυγή εισαγωγής θορύβου και σωστο - ακριβο θωρακισμένο καλώδιο απο δίπολο μεχρι προενισχυτη). Ενα αλλο βασικο μειονέκτημα των ενισχυτών ιστου ειναι οτι ο προενισχυτης βρισκεται στο κοντάρι αρα και εκτιθεται στον καιρο: Νερο , υγρασια, ζεστη, κρυο, ανεμος κτλ. Αρα αστοχούν συντομότερα.

Μόνο καθηγητές που διδάσκουν το μάθημα της επίγειας λήψης τηλεοπτικού σήματος στα ΙΕΚ ή στα Πανεπιστήμια και δεν έχουν πιάσει ποτέ στα χέρια τους κεραιοσύστημα για να τον εγκαταστήσουν λένε τέτοια πράγματα.

Κύριε καθηγητά σας παρακαλώ πολύ μπορείτε να μου πείτε σε ποιο εδάφιο της τεχνολογικής βιβλιογραφίας όσον αφορά την λήψη επίγειου τηλεοπτικού σήματος αναφέρεται ρητά αυτό που υποστηρίζετε; Να σας πακετάρω τον 40αρη Johansson που έχω σε λειτουργία για πάνω απο 20 χρόνια και έχει φάει στη πλατούλα του ατελείωτα λίτρα νερού,ατελείωτη ζέστη,ατελείωτο άνεμο και δουλεύει ρολόι και να σας στον στείλω μήπως ανακαλύψετε πως οι θεωρίες σας είναι για τα πανηγύρια;

Σε ποιο ΤΕΙ και σε ποιο Πανεπιστήμιο διδάσκουν πως οι ενισχυτές ιστού επιλέγονται για περιοχές με δύσκολο σήμα να πάω να κάνω εγγραφή για να μάθω σωστά τα τεχνολογικά γράμματα;

Στις 29/9/2021 στις 1:07 ΠΜ, graphist83 είπε

30 μετρα καλου προς μέτριου καλωδίου RF στο εύρος 470-862MHz δίνει μεσο ορο απώλεια 4 με 5 dbmv.

Τέτοια συμβουλή μόνο αν είσαι σε απόσταση αναπνοής απο το κέντρο εκπομπής δίνεις.Τι το πέρασες;Οπτική ίνα;Κύριε καθηγητά αν βάλω ένα RF στα 50 οhm θα κάνω καλύτερη δουλειά,διότι στο εύρος 470-862MHz μπορείς να βρείς πιο ποιοτικά καλώδια στα 50ohm παρά στα 75; Τι λες; Να κάνω μια δοκιμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/12/2021 στις 11:22 ΜΜ, VXT είπε

Μόνο καθηγητές που διδάσκουν το μάθημα της επίγειας λήψης τηλεοπτικού σήματος στα ΙΕΚ ή στα Πανεπιστήμια και δεν έχουν πιάσει ποτέ στα χέρια τους κεραιοσύστημα για να τον εγκαταστήσουν λένε τέτοια πράγματα.

Κύριε καθηγητά σας παρακαλώ πολύ μπορείτε να μου πείτε σε ποιο εδάφιο της τεχνολογικής βιβλιογραφίας όσον αφορά την λήψη επίγειου τηλεοπτικού σήματος αναφέρεται ρητά αυτό που υποστηρίζετε; Να σας πακετάρω τον 40αρη Johansson που έχω σε λειτουργία για πάνω απο 20 χρόνια και έχει φάει στη πλατούλα του ατελείωτα λίτρα νερού,ατελείωτη ζέστη,ατελείωτο άνεμο και δουλεύει ρολόι και να σας στον στείλω μήπως ανακαλύψετε πως οι θεωρίες σας είναι για τα πανηγύρια;

Σε ποιο ΤΕΙ και σε ποιο Πανεπιστήμιο διδάσκουν πως οι ενισχυτές ιστού επιλέγονται για περιοχές με δύσκολο σήμα να πάω να κάνω εγγραφή για να μάθω σωστά τα τεχνολογικά γράμματα;

Τέτοια συμβουλή μόνο αν είσαι σε απόσταση αναπνοής απο το κέντρο εκπομπής δίνεις.Τι το πέρασες;Οπτική ίνα;Κύριε καθηγητά αν βάλω ένα RF στα 50 οhm θα κάνω καλύτερη δουλειά,διότι στο εύρος 470-862MHz μπορείς να βρείς πιο ποιοτικά καλώδια στα 50ohm παρά στα 75; Τι λες; Να κάνω μια δοκιμή;

Τελείως ειρωνικο και καθολου χρησιμό το ποστ σου. Η λογική των γραφομένων σου ειναι καθαρά για να προκαλέσεις ίντριγκα και flaming, κατι που λογω εμπειρίας στο φόρουμ ειναι παγιδα στην οποια δεν θα πεσω, ουτε θα σου κανω την χαρη για συνεχεια.

Εδω απαντάμε με τεκμήρια. Άποψη και γνώμη εχουν ολοι. Ατεκμηριωτες δεν έχουν καμία αξία.

Η θεωρία στα ηλεκτρονικά εχει αναπτυχθεί για να την ακολουθούμε, πολλες φορες ακομα και εαν παρεκτρέπουμε απο αυτήν απο λιγο εως πολυ, δεν σημαίνει απαραίτητα οτι δεν θα έχουμε αποτέλεσμα, σίγουρα ομως οχι το καλύτερο δυνατο.

Τοσο η θεωρία αλλα και τα manual εγκατάστασης των κατασκευαστών, προτείνουν ο προενισχυτης να μπει οσο πιο κοντα στο δίπολο. Αφενός για να μην ''μαζεψει'' παρεμβολες το ιδιο το καλωδιο (ειδικα σε πυκνοκατοικημενα αστικα κεντρα οπου υπαρχουν απειρες ανακλάσεις  αλλα και απο την απρόσκοπτη μη θελητη ληψη απο πολλα κέντρα ταυτόχρονα Αιγινα Υμηττος Πάρνηθα κτλ). αφετέρου οσο πιο κοντα στο δίπολο τοσο λιγότερες απώλειες και περισσότερη ισχυ να διεγείρει την είσοδο του ενισχυτη.

Αν εσυ θελησεις να τοποθετησεις τον προενισχυτη πχ 5 μετρα μακριά (σε αστικο κεντρο) δεν σημαινει οτι δεν θα δουλεψει. Παρε μια μετρηση με ενα σοβαρο πεδιομετρο και συγκρινε τις τιμες, τοσο σε BER- ΜΕR οσο και στο spectrum. Και πες μου μετα.... 

Η διαφορα του απλως τα εστησα ισα ισα να παιζουν απο το ''επαγγελματική εγκατάσταση'' δυστυχώς ειναι τεραστια και εχει μεγαλη αξια - διαφορα..

Οι ενισχυτές ιστου εχουν την ιδιότητα να ''κλειδώνουν'' πιο ευκολα πολυ χαμηλα σηματα. Ειδικα σε νησια και χωρια οπου ακομα και ενα σημα 25dbmv με εναν καλο ενισχυτη ιστου μπορει να κλειδώσει επιτυχως. Οι ενισχυτες κεντρικης δυστηχως λογω της σχεδιασης τους αν λαβουν τοσο χαμηλα σηματα αδυνατούν να δωσουν σωστη καμπυλη αλλα και απροβλημάτιστο BER - MER. Το πως το ξερω? Μετα απο 20 χρονια κατι κατάλαβα. Α επίσης εχω σπουδάσει και την άχρηστη θεωρεία που αναφέρεις. Μετα απο απειρες δοκιμες και μετρησεις με οργανα εχω κατασταλάξει σε τυπους και μοντελα εξοπλισμου.

Το οτι σου κρατησε εσενα 20 χρονια δεν σημαινει οτι ολοι κρατανε τοσο. Θεμα στεγανότητας είναι. εκτίθεται στο νερο και την υγρασια, ειναι δεδομενο αυτο. Τα ηλεκτρονικά υπο ταση και το νερο δεν ειναι φιλοι και δεν χρειαζεται να εισαι ουτε καθηγητης ουτε ηλεκτρονικος για να το ξερεις αυτο.

Τωρα περι καλωδίων. 50 ohm καλωδιο εν ετη 2021 δεν χρησιμοποιεί κανένας για RF TV-SAT διανομη.

Για τα νουμερα που εδωσα περι απωλειών βαση των στοιχείων που δινει η ''ασχετη'' cavel για ενα σχετικά μετριο προς καλο καλωδιο ειναι 18db στα 100 μετρα. Αν ξερεις στοιχειωδη μαθηματικα θα δεις οτι στα 30μ προκυπτει καπου 4 με 5.

https://www.cavel.it/en/prodotti/cavi/1/1/44

Δεν ειχα σκοπο να απαντησω στο ειρωνικο troll αλλα μου δωθηκε η ευκαιρια να εμπλουτισω το τεχνικο κομματι.

Καλο απογευμα σε ολους. 

 

Επεξ/σία από graphist83
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια αν μπορειτε να με βοηθησετε βρισκομαι σε νησι κυκλαδων που διατηρω μια πολυ μικρη ξενοδοχειακη μοναδα,εδω και 1 μηνα δεν εχω καλη ληψη,πιο συγκεκριμμενα ενω τα καναλια της digea εδω και μια εβδομαδα παιζουν κανονικα ,τα καναλια τα κρατικα καποιες φορες παιζουν πχ μιση ωρα αδιακοπα και μετα παιζουν με παρα πολλα σπασιματα η χανεται τελειως το σημα ,αυτο συμβαινει εδω και 1 μηνα και η κεραια ειναι σχετικα καινουρια 1 χρονου,να αναφερω οτι τα διαμερισματα που εχουν κεραια ειναι 8.Η κεραια τελος βρισκεται στην ταρατσα.Επισης να αναφερω πως με σπασιματα παιζουν και τα μικρα καναλια τυπου νικολοντεον ,μαντ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι ιδιοκτητο καταλυμα {μικρη οικοδομη} με μια κεραια ,οι γειτονες μου δεν ξερω αν εχουν θεμα μιας και δεν τους μιλαω.Το καταλυμα βρισκεται μεσα στην πολη του νησιου.Επισης εχει ενισχυτη κεραιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις μετρηση με οργανο δεν γινεται να δωθει λύση.Ενδεχομενως κακη στόχευση κεραιας. Στα νησια θελει ακριβεια γιατι τα κεντρα εκπομπης ειναι μακρυα. Εαν εχει επιλεχτεί κεραια κατευθυντικη θελει πολυ ακριβεια. Αυτο μονο οργανο γινεται σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...