Προς το περιεχόμενο

Σύλληψη ειδικού φρουρού στο Πάντειο, γιατί... φόραγε τη στολή του


free@last

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οι γονεις μου δεν πηγαν πανεπιστημιο

πες τα εσυ ο φωτεινος μας παντογνωστης

 

οι γονεις σου δε πηγαν ποτε στη καλπη?

δε σου μαθαιναν απο μικρος τι να ψηφιζεις?

αυτους ρωτα πρωτα και μετα τα 100 ασχετα ατομα στο φορουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο τύπος φόραγε παντελόνι και όχι τζιν. Και έγινε μέγα θέμα.

 

Δηλαδή εμένα θα με λιτζάρουν αν πάω σε κάποιο πανεπιστήμιο γιατί φοράω κουστούμι; Θα με περάσουν για πράκτορα της Ασφάλειας ή της ΕΥΠ;

 

Και μετά λέτε για την γενιά τον 400 ευρώ. Με αυτά τα μυαλά, στον Καιάδα. Να μην σπαταλούν και το οξυγόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μαζοποίησε κανείς ΟΛΟΥΣ τους φοιτητές. Δεν είπε κανείς ότι είναι ΟΛΟΙ ζώα.

 

Από ΖΩΑΔΙΑ όμως αποτελείται στην ολότητά του, το σύνολο εκείνων των φοιτητών που θίχτηκαν επειδή ένας μπάτσος φόραγε το παντελόνι της δουλειάς του στο πανεπιστήμιο και έκαναν λες και κουβάλαγε το όπλο του μαζί.

 

Και νομίζω ξέρουμε όλοι από ποιούς αποτελείται αυτό το σύνολο.

Ο pournaras στο κομμάτι που παρέθεσα αυτό έκανε.

 

Στα υπόλοιπα δεν διαφωνώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχόλιο από την ίδια πηγή,που με βρίσκει απολύτως σύμφωνο..

 

Σε αυτή τη χώρα έχει χαθεί κάθε έννοια του μέτρου και της σοβαρότητας. Eνας νεαρός εκπαιδευόμενος ειδικός φρουρός, ο οποίος όπως προφανώς έφυγε από τη σχολή του φόρεσε το μπουφάν του πάνω από τη στολή του και πήγε να δει μια φίλη του φοιτήτρια. Το ραντεβού είχε δοθεί στη Βιβλιοθήκη του Πάντειου Πανεπιστήμιου.

Οι φοιτητές που κατάλαβαν ότι πρόκειται για αστυνομικό διαμαρτυρήθηκαν. Εως εδώ μπορούμε να μιλήσουμε απλώς για μια υπερβολή, λόγω και των πρόσφατων γεγονότων που έχουν συμβεί.

Από εδώ και πέρα όμως αρχίζει ο παραλογισμός και η παράνοια.

Αντί, λοιπόν, να του υποδείξουν να απομακρυνθεί και να τελειώσει εκεί το ζήτημα ξεκίνησε μια απίστευτη ιστορία.

Ο πρύτανης του ιδρύματος δηλώνει ότι «οι φοιτητές έδειξαν παροιμιώδη αυτοσυγκράτηση» και ότι «λειτούργησε για μια ακόμη φορά η ψυχραιμία και η νηφαλιότητα των εκπροσώπων του Ιδρύματος».

Πρόκειται για μια δήλωση που επιεικώς μπορεί να χαρακτηριστεί ατυχής. Και απλώς αποδεικνύει πως ένας πρύτανης για να έχει ήσυχο το κεφάλι του μετατρέπεται σε συνδικαλιστή φοιτητικής παράταξης, χαϊδεύοντας αφτιά αντί να βοηθά στην επικράτηση της κοινής λογικής.

Από εκεί και πέρα, το Πανεπιστήμιο υπέβαλλε έγγραφη καταγγελία στην αστυνομία, ο νεαρός εκπαιδευόμενος τέθηκε σε διαθεσιμότητα και διατάχθηκε σε βάρος του Ενορκη Διοικητική Εξέταση, ενώ ο ίδιος θα προσαχθεί και στο Αυτόφωρο.

Με ποιά κατηγορία άραγε; Οτι κατέλυσε το Πανεπιστημιακό Ασυλο; Οτι προσέβαλε τα χρηστά ήθη της πανεπιστημιακής κοινότητας; Οτι μπήκε στην Απαγορευμένη Πόλη; Οτι πήγε να ξεκινήσει την επανάσταση για την κατάλυση του Κράτους;

Οποιος έχει μια σοβαρή απάντηση που να αντέχει στο διάλογο, δεκτή...

 

http://www.iefimerida.gr/content/37078/%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CF%83%CF%8D-%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%AF-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC%CF%82-%CF%84%CE%BF-%CE%BA%CF%81%CE%AC%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CF%83%CE%BF%CF%85

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε σου μαθαιναν απο μικρος τι να ψηφιζεις?

 

κανεις δε μου εμαθε τι να ψηφιζω. η ψηφος ειναι προσωπικη αποφαση σκεπτομενου ανθρωπου

 

μην νομιζεις οτι ολοι ενεργουν σαν εσενα παπαγαλιστικα και ψηφιζουν μετα απο προπαγανδα και πλυση εγκεφαλου μεσα στην οικογενεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανεις δε μου εμαθε τι να ψηφιζω. η ψηφος ειναι προσωπικη αποφαση σκεπτομενου ανθρωπου

 

μην νομιζεις οτι ολοι ενεργουν σαν εσενα παπαγαλιστικα και ψηφιζουν μετα απο προπαγανδα και πλυση εγκεφαλου μεσα στην οικογενεια

 

θα θελες πολυ ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλακεια του μπατσου.

 

επρεπε να παρει μαθηματα απο κατι φοιτητες που το παιζουν πολιτικοποιημενοι,κοκκινοι,επαναστατες κτλ μεσα στα πανεπιστημια,αλλα προσεχανε και αφηνανε τις bmw και τις mercedes τους 5 τετραγωνα πιο κατω απο τις σχολες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση να γράψω αυτά που θέλω και να μην banαριστώ; Αν ναι, δεν με νοιάζει το βρισίδι από τους υπόλοιπους.

 

Btw, δεν είμαι με τον "συλληφθέντα".

Είμαι κατά του άσυλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είδα και quoted, το πρόβλημα δεν είναι ένα μάτσο φοιτητόζωα στην προκειμένη. Εντάξει, τσούζει λίγο η κατάργηση του ασύλου, έγιναν πάλι οι γνωστές μαλακίες στις διαδηλώσεις πρόσφατα, ειδικός φρουρός ήταν και ο άλλος, κατά πάσα πιθανότητα τρώει μακαρόνια με τα χέρια δηλαδή, σιγά μην του 'κοβε ότι μπορεί να τσινούσαν οι προοδευτικοί, νταξ.

 

Αυτό το αρχιπρόβατο ο πρύτανης, τι στο μπέο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι 5 συλληφθεντες ειναι ηδη προφυλακισμενοι (τεκμηριο αθωοτητας??) και εκτος των αλλων με ψευδεις/φουσκωμενες κατηγοριες, φαινεται πως ενδιαφερει λιγοτερο απο τον μπατσουλη που πηγε να δει την φιλεναδιτσα του και τραμπουκιστηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι 5 συλληφθεντες ειναι ηδη προφυλακισμενοι (τεκμηριο αθωοτητας??) και εκτος των αλλων με ψευδεις/φουσκωμενες κατηγοριες, φαινεται πως ενδιαφερει λιγοτερο απο τον μπατσουλη που πηγε να δει την φιλεναδιτσα του και τραμπουκιστηκε.

Δεν τραμπουκίστηκε απλώς. Χωρίς κανένα νομικό έρεισμα, τέθηκε σε διαθεσιμότητα και ο πρύτανης ενός πανεπιστημίου έβγαλε μια κατάπτυστη και γελοία ανακοίνωση. Το θέμα δεν είναι ο μπατσούλης, αλλά ο παραλογισμός και μάλιστα στον υποτιθέμενο ναό του πνεύματος. Και ο παραλογισμός είναι αυταπόδεικτος και προφανής.

 

Αντίθετα, οι "φουσκωμένες/ψευδείς" κατηγορίες είναι κάτι που ούτε εσύ ούτε εγώ μπορούμε να ξέρουμε. Και η προφυλάκιση ουδεμία σχέση έχει με το τεκμήριο αθωότητας. Και το ότι ενδεχομένως συμβαίνει μια αδικία εναντίον των 5 δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει με τη συζήτηση.

 

Καταλήγοντας, το πρόβλημα δεν είναι ούτε ο ειδικός φρουρός, ούτε καν οι φοιτητές που "ενοχλήθηκαν". Το πρόβλημα φαίνεται από τον πρύτανη και το τι ανακοίνωση έβγαλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...