Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, CONAN_ είπε

Οντας και εγώ στα πρώτα μου βήματα στην φωτογραφία, είμαι υπερ αυτής της άποψης.  Μου κάνει εντύπωση όμως οτι σε πολλά εκπαιδευτικά βίντεο που έχω δεί απο επαγγελματίες φωτογράφους υποστηρίζουν ακριβώς το αντίθετο. 

Βγάζω μια φωτό, και μετα την φτιαχνω όσο θέλω στο photoshop και όχι απαραίτητα μικροδιορθώσεις. Δεν ξέρω γιατι επικρατεί αυτή η άποψη, αν κάποιος μπορεί ας μας το τεμκηριώσει ωστε να μαθαινουμε και εμείς  :)

 

7 ώρες πριν, and_64 είπε

Αυτό έχει να κάνει και με το τι δουλειά πρέπει να παραδώσεις, μπορεί να είναι για τεκμηρίωση πχ οπότε πρέπει να αποτυπώσεις οσο πιο κοντά στο 100% το θέμα χωρίς αλλοιώσεις ή μπορεί να πρέπει απλά να το πουλήσεις.

Ενα αυτοκίνητο πχ συνήθως τρώει άπειρο post γιατί ελάχιστοι έχουν το budget να το πάρουν και να το πάνε στο ιδανικό σκηνικό την ιδανική μέρα κλπ κλπ (πέρα απο το ότι είναι δύσκολο σαν αντικείμενο λογω αντακλάσεων και γωνιών και συνήθως θέλει blend πολλών καρέ για να βγει το ίδιο το αυτοκίνητο σωστά φωτισμένο πέρα απο το background)

Δε νομίζω πως υπάρχει σωστό και λάθος. Εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις και πως προσεγγίζεις τη φωτογραφία. 

Όπως τα λέει και ο φίλος για τα αυτοκίνητα. Εκεί ακόμα και το blur στην κίνηση του αυτοκινήτου το βάζουν αρκετοί εκ των υστέρων. 

Ή έχεις ελεύθερο χρόνο και βγάζεις τοπία. Μπορείς να πας 10 φορές σε μια τοποθεσία μέχρι να πετύχεις τον κατάλληλο ουρανό. 

Αν είσαι επαγγελματίας φωτογράφος αρχιτεκτονικής και έχεις μία μέρα για να βγάλεις ένα σπίτι, αν ο ουρανός είναι χάλια θα τον αντικαταστήσεις μετά. Πρέπει να παραδώσεις την καλύτερη δυνατή φωτογραφία στον πελάτη. 

Όπως και να έχει γλυτώνεις χρόνο αν πετύχεις σωστή τη λήψη στην κάμερα.

Από εκεί και πέρα είναι θέμα δικό σου που θέτεις τα όρια στην επεξεργασία μιας φωτογραφίας. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

44 λεπτά πριν, Axelfc είπε

 

Δε νομίζω πως υπάρχει σωστό και λάθος. Εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις και πως προσεγγίζεις τη φωτογραφία. 

Όπως τα λέει και ο φίλος για τα αυτοκίνητα. Εκεί ακόμα και το blur στην κίνηση του αυτοκινήτου το βάζουν αρκετοί εκ των υστέρων. 

Ή έχεις ελεύθερο χρόνο και βγάζεις τοπία. Μπορείς να πας 10 φορές σε μια τοποθεσία μέχρι να πετύχεις τον κατάλληλο ουρανό. 

Αν είσαι επαγγελματίας φωτογράφος αρχιτεκτονικής και έχεις μία μέρα για να βγάλεις ένα σπίτι, αν ο ουρανός είναι χάλια θα τον αντικαταστήσεις μετά. Πρέπει να παραδώσεις την καλύτερη δυνατή φωτογραφία στον πελάτη. 

Όπως και να έχει γλυτώνεις χρόνο αν πετύχεις σωστή τη λήψη στην κάμερα.

Από εκεί και πέρα είναι θέμα δικό σου που θέτεις τα όρια στην επεξεργασία μιας φωτογραφίας. 

Νομιζω οτι αυτή ειναι και η πιο σωστή άποψη. Δεν υπαρχει σωστό και λάθος, ειναι καθαρά θέμα προσωπικό του καθένα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, CONAN_ είπε

Οντας και εγώ στα πρώτα μου βήματα στην φωτογραφία, είμαι υπερ αυτής της άποψης.  Μου κάνει εντύπωση όμως οτι σε πολλά εκπαιδευτικά βίντεο που έχω δεί απο επαγγελματίες φωτογράφους υποστηρίζουν ακριβώς το αντίθετο. 

Βγάζω μια φωτό, και μετα την φτιαχνω όσο θέλω στο photoshop και όχι απαραίτητα μικροδιορθώσεις. Δεν ξέρω γιατι επικρατεί αυτή η άποψη, αν κάποιος μπορεί ας μας το τεμκηριώσει ωστε να μαθαινουμε και εμείς  :)

       Δεν θέλω να το πάω πολύ μακριά , διότι ξεχειλώνει το θέμα , διάβασα και τις θέσεις παρακάτω , συμφωνώ με τα περισσότερα .

       Οι προσωπικές μου ενστάσεις , όχι ντε και καλά , είναι πως ναι , το post processing μπορεί να σώσει κάποιες φορές , όχι πάντα .

      Προτιμώ να τραβάω φωτογραφίες , μέχρι να πετύχω κάτι που αρέσει τελικά σε μένα , αντί του να τρώω ώρες επεμβαίνοντας από τεχνικά έως και αμφίβολα αισθητικά σε φωτογραφίες . 

    Επαγγελματικά επιβάλλεται η διαδικασία , όμως είναι στοχευμένη αφού ο επαγγελματίας γνωρίζει τι θέλει και τι πρέπει να παρουσιάσει .

   Όλα τα παραπάνω τα λέω διότι η τεχνολογία έφτασε σε αξιοζήλευτο επίπεδο ( και καλά έκανε ) όμως έχουμε φτάσει στο σημείο να μην μπορούμε να ξεχωρίσουμε μια πρωτότυπη εικόνα από την μετάλλαξη της , λόγω post processing .  

  Πιστεύω πως , εφόσον μία φωτογραφία αρέσει σ' αυτόν που την τράβηξε , αυτό είναι αρκετό . Είναι στην δική του διακριτική ευχέρεια , να προχωρήσει μπροστά , βελτιώνοντας τα σημεία , κι' αυτό θα γίνει τραβώντας ξανά και ξανά φωτογραφίες , όχι διορθώνοντας τα τυχόν κακώς κείμενα εκ των υστέρων η ακόμη χειρότερα να προχωράει μέσω post processing σε διορθώσεις και παρεμβάσεις αμφίβολης σκοπιμότητας .

  Ναι στο post processing , αρκεί να μου χρειάζεται πραγματικά .

   

IMG_20210726_121223_251.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έπεσα τυχαία μόλις πάνω σε ένα blog που έχει ενδιαφέροντα άρθρα για την φωτογραφία για αρχάριους (και υπενθυμίζει και στους πιο προχωρημένους..)

https://physics4u.wordpress.com/category/τεχνολογία-νέες-εφαρμογές/

Κάποια στιγμή δεν εμφανίζει κατεβαίνοντας άλλα θέματα. Πρέπει να πατήσετε το παλαιότερες δημοσιεύσεις και θα εμφανίσει και άλλα.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/7/2021 στις 8:22 ΠΜ, georgerapp είπε

 

Εχε υπόψη οτι έχω επάνω διαρκώς κ μόνιμα τον 1.8 nikor , έτσι έμαθα να τραβαω με αυτή . Πόδια κ μπροστά πίσω κ αν βγει κατι βγήκε .

 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλει κάποιος φακό γενικής χρήσης , σταθερό , πιστεύω κοιτάει σε full frame, μεταξύ 35mm και 40mm .... άντε 42mm που ήταν οι φακοί κάποιων τηλεμετρικών πολλές δεκαετίες πριν . Οι 50ρηδες που όλοι πήραμε κάποια στιγμή , είναι μεν φθηνοί , λειτουργικοί , φωτεινοί χωρίς παραμορφώσεις, αλλά ξεφεύγουν ενοχλητικά προς τα όρια του τηλεφακού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω εδώ είναι το σωστό νημα εξοπλισμου.

Ψάχνω οικονομικό, αλλά όχι ευτελές τρίποδο. Κάτω των 100 ευρώ, αλλά να μην είναι της πλάκας. Κατα προτίμηση προτάσεις απο όσους έχουν δοκιμάσει αυτό που προτείνουν.

Για πείτε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τι εξοπλισμό θες να το δουλεύεις (βάρος/μεγεθος) και για τι χρήση σε γενικές; 

Σε αυτό το budget λίγο ή πολύ κάτι θα είναι σχετικά της πλάκας είτε τα πόδια είτε η κεφαλή...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω αυτό εδώ και είμαι ευχαριστημένος https://www.rollei.com/collections/reisestative/products/carbon-stativ-compact-traveler-no-1?variant=32958968496205

το χρησιμοποιώ με Olympus E M5 II και δεν έχω πρόβλημα, δεν μου έτυχε με αέρα πολύ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, highpriest είπε

Νομίζω εδώ είναι το σωστό νημα εξοπλισμου.

Ψάχνω οικονομικό, αλλά όχι ευτελές τρίποδο. Κάτω των 100 ευρώ, αλλά να μην είναι της πλάκας. Κατα προτίμηση προτάσεις απο όσους έχουν δοκιμάσει αυτό που προτείνουν.

Για πείτε; 

Έχω αυτό σε άλλο χρωματισμό https://www.skroutz.gr/s/11014856/Cullmann-Mundo-525M-55460-Τρίποδο-Φωτογραφικό-Black.html το είχα πάρει περίπου 90 ευρώ και είναι μια χαρά.

Το έχω δουλέψει με Nikon d7100, sony A7, Nikon d7500, Olympus em10 iii φίλου μου κλπ κλπ.

 

ΥΓ: έχω αφαιρέσει την κεντρική κολώνα και έχω κερδίσει 300 γραμμάρια σε βάρος. 

 

1 ώρα πριν, akatel είπε

Εγώ έχω αυτό εδώ και είμαι ευχαριστημένος https://www.rollei.com/collections/reisestative/products/carbon-stativ-compact-traveler-no-1?variant=32958968496205

το χρησιμοποιώ με Olympus E M5 II και δεν έχω πρόβλημα, δεν μου έτυχε με αέρα πολύ.

Καλή επιλογή και αυτό, το είχε φίλος με 80d και όλα καλά. Ελαφρώς λιγότερο σταθερό από το δικό μου αλλά 600 γραμμάρια κάτω σε βάρος... σημαντικός παράγοντας για κάποιους το βάρος μεταφοράς.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, and_64 είπε

Με τι εξοπλισμό θες να το δουλεύεις (βάρος/μεγεθος) και για τι χρήση σε γενικές; 

Σε αυτό το budget λίγο ή πολύ κάτι θα είναι σχετικά της πλάκας είτε τα πόδια είτε η κεφαλή...

Μια Canon M50 έχω, και γενικά όχι βαριούς φακούς.

Χρήση σίγουρα για βουνό landscaping , αλλά και σκηνοθετημένη μακροφωτογραφία (με κάποιον ελαφρύ slider και stacking)

52 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Έχω αυτό σε άλλο χρωματισμό https://www.skroutz.gr/s/11014856/Cullmann-Mundo-525M-55460-Τρίποδο-Φωτογραφικό-Black.html το είχα πάρει περίπου 90 ευρώ και είναι μια χαρά.

Το έχω δουλέψει με Nikon d7100, sony A7, Nikon d7500, Olympus em10 iii φίλου μου κλπ κλπ.

 

Βλέπω γινεται και μονόποδο το δικό σου ή δεν κατάλαβα καλά;

 

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, highpriest είπε

Νομίζω εδώ είναι το σωστό νημα εξοπλισμου.

Ψάχνω οικονομικό, αλλά όχι ευτελές τρίποδο. Κάτω των 100 ευρώ, αλλά να μην είναι της πλάκας. Κατα προτίμηση προτάσεις απο όσους έχουν δοκιμάσει αυτό που προτείνουν.

Για πείτε; 

https://www.skroutz.gr/s/24527774/Sirui-Traveler-7A-3T-05PH.html

109 βέβαια αλλά πολύ τίμιο και με πολύ καλή κεφαλή γενικά για τα λεφτά. Όταν το πήρα εγώ τουλάχιστον ήταν πολύ καλύτερη από τις αντίστοιχες στα τρίποδα αυτού του χρηματικού εύρους. 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, highpriest είπε

Μια Canon M50 έχω, και γενικά όχι βαριούς φακούς.

Χρήση σίγουρα για βουνό landscaping , αλλά και σκηνοθετημένη μακροφωτογραφία (με κάποιον ελαφρύ slider και stacking)

Βλέπω γινεται και μονόποδο το δικό σου ή δεν κατάλαβα καλά;

 

Ναι, καλά κατάλαβες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, highpriest είπε

Μια Canon M50 έχω, και γενικά όχι βαριούς φακούς.

Χρήση σίγουρα για βουνό landscaping , αλλά και σκηνοθετημένη μακροφωτογραφία (με κάποιον ελαφρύ slider και stacking)

Μάλιστα...

Έχω και γω ενα κινεζο καρμπον σαν το rolei που προτάθηκε ήδη (πιο παλιά εκδοχή, δεν γίνεται μονόποδο) που χρησιμοποιώ σαν travel οταν δεν μπορώ να κουβαλάω το manfrotto. 

Για μοναδικό τρίποδο δεν μου έκανε με τίποτα, υπο προυποθέσεις όμως δουλεύει άψογα (καθόλου/ελάχιστος αέρας, σταθερό εδαφος, οχι ανοιγμένο τέρμα, κολώνα πάντα κάτω) βέβαια παίζω με πιο βαρύ combo (nikon 7200 + οι περισσότεροι φακοί εχουν ενα σχετικό βάρος).

Για slider δεν ξερω αν κάνει κάτι τέτοιο, ειδικά οι κεφαλές τους είναι ετσι κι έτσι. Μάκρο αν παίζεις με φλας και εχεις γρήγορες ταχύτητες λογικά θα είσαι οκ

Επεξ/σία από and_64
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...