Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι για 3 φλας χρειαζεσαι 1 trigger που μπαινει πανω στην φωτογραφικη και 3 recievers που μπαινουν κατω απο καθε φλας. Μπορεις να ριξεις μια ματια και στο strobist (υπαρχει και site και γκρουπ στο flickr) που εχει αρκετες πληροφοριες για off camera flash. Απλα οπως σου ειπε και ο TAKE5 οταν κανεις την αρχη θα θες να παρεις και αλλα πραγματα οπως καποιο stand γιατι ειναι δυσκολο να τα στηνεις καπου, ομπρελα η softbox για να μαλακωσεις τις σκιες και ισως καποια φιλτρακια μπροστα για να δωσεις στην φλασια αλλο χρωμα (εχω ειχα παρει κατι δειγματα δωρεαν και τα προσαρμωσα στα φλας μου).

Οσο για τα φλας να ξερεις οτι θα τα χειριζεται σε manual μιας και τα φθηνα triggers δεν υποστηριζουν ttl, γενικα δεν ειναι κατι το δυσκολο απλα θελει εξασκηση στην αρχη και πειραματισμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ενα ενδιαφερον αρθρο για μια καινουργια τεχνολογια [ΤΒ filesharing among creatives]

 

http://nofilmschool.com/2013/02/send-files-1-terabyte-free-soshare/

 

 

 

επισης

ποια η γνωμη σας για τις 4K cameras...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cine lenses guyssss! από μακριά και αγαπημένοι!

 

Πριν λίγο καιρό τσίμπησα 1 manual φακό μούρλια.. Θα σας πω μόνο τo mount έτσι για να υπάρχει σασπένς :P C/Y. Θα υπάρξει update εντός εβδομάδος με κανένα sample.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδες ξερω οτι ειμαι λιγο off αλλα επειδη βλεπω οτι το εχετε το θεμα θα το ρωτησω.. εχω μια nikon d5100 με τον 18-55mm VR,  ολα καλα απ οτι μπορω να καταλαβω απλα οταν πχ βγαζω μια φωτο με την επιλογη A στον φακο (για το focus) βγαινει κανονικα χωρις προβλημα, γυριζω την επιλογη στο M, focusαρω χειροκινητα ολα καλα παλι βγαινει η φωτο κανονικα, αλλα οταν το ξαναγυριζω στο A και παω να βγαλω παλι φωτο, κανει ενα μικρο ''τσικ'' μεσα στον φακο οταν παει να focusαρει αυτοματα, και μετα ολα νορμαλ, το κανει δηλαδη μονο την πρωτη φορα μετα την αλλαγη Μ -> Α και μετα δεν το ξανακανει.. Ηθελα να ρωτησω αυτο ειναι φυσιολογικο? Φανταστηκα οτι αυτος ο ηχος θα ειναι απο το μοτερακι που ''πιανει'' ξανα τον φακο για να κανει focus. (το ιδιο κανει και με εναν 55-200mm που δοκιμασα.

Θενξ και σορρυ για το off. :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά η αλλαγή από M σε Α πρέπει να γίνεται με κλειστή τη μηχανή ώστε το μοτεράκι να "αναγνωρίσει" το φακό στο auto. To κάνεις έτσι ή με ανοικτή γυρνάς το διακόπτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως και να το κανω το ιδιο κανει, αν και σε μερικες φορες που το δοκιμασα τις 1-2 δεν εκανε το ''τσικ'', μηπως φταιει η θεση που το αφηνω μετα το manual focus?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μία ερώτηση:

Θεωρείται καλύτερο τον εξοπλισμό

http://www.buydig.com/shop/product.aspx?sku=E5NKD5100KT

η

http://www.buydig.com/shop/product.aspx?sku=E6NKD5100KT

η

ο 18-105 ειναι καλυτερη επιλογη ?

Επεξ/σία από Anubis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Anubis13

Από Nikon δεν ξέρω πολλά, αλλά ο 55-300 λένε ότι είναι κάπως καλύτερος από τον 55-200. Ο 18-105 σίγουρα είναι πιο βολικός από τον 18-55 γιατί θα σε γλιτώσει από αρκετό βάλε-βγάλε φακών.

 

@viper τι θες να πάρεις; bigger-smaller? Από φακό τι;

 

Εγώ πάντως χρειάζομαι επειγόντως μηχανή με live view γιατί με τον από κάτω φακό (o c/y που λέγαμε...) το miss rate μου είναι ~80% :lol:

 

planar_zpsd6be4f04.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...