Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φλας θες σιγουρα

το σωμα ειναι δυστυχως κακο, με λιγα λεφτα μπορεις να βρεις κατι σαν 600D, φανταζομαι θα ειναι αρκετα μεγαλη αναβαθμιση.

αλλα ξεκινα ετσι και βλεπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σιγουρα χρειαζεται αναβαθμιση το σωμα σου,οπως επισης χρειαζεσαι και φλας.
Υπαρχει η 600d στα 350euro στα public αλλιως αν το σηκωνει η τσεπη σου πας σε νεοτερο μοντελο.

Επεξ/σία από devill0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα στο φορουμ.

ειμαι 19 χρονων και θελω να αρχισω δουλεια σαν φωτογραφος σε events,γαμους κλπ,οχι σαν πρωτος φωτογραφος αλλα σαν βοηθος. απο εξοπλισμο εχω μονο μια canon 450d ,εναν 50μμ f1.8 stm και εναν 18-35 f1.8. Πιστευετε θα με δεχοταν καποιος με τοσο παλιο σωμα; σε τι σωμα θα μπορουσα να αναβαθμισω,σε καποια λογικη τιμη,για να μπορω να καλυπτω events και μυστηρια;

 

Δεν ειναι κακή η μηχανή, μια χαρά ειναι. Και οι φακοι μια χαρα

Μια χαρά ειναι ο εξοπλισμός σου για να πας σαν βοηθός, έτσι και αλλιώς η πρωτη σου δουλειά θα ειναι να κουβαλάς τσάντες

Για να τραβάς μόνος σου (σωστά) θέλει κατα βάση εμπειρία και μετά εξοπλισμό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ήθελα να μου αναφέρετε για ποιούς λόγους θα επιλέγατε και για ποιούς όχι, μια  sony a58 με τον κιτ στα 200-250 (το πολύ) για ερασιτεχνική χρήση σε τοποία, στατικά θέματα και in door καταστάσεις.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα τι εχει παιχτει με τους φακους. ο απλός ο nikon 18-55 ξεκινάει καινούριος απο 160  :huh: πριν κανα διμηνο τον ειχανε 90  :mellow:

 

Στον Παπαδακη παντως μου ειπαν πως 18-55 vr ii θα τον καταργήσει η Nikon. Τον ζητανε απο την Nikon και δεν βρίσκουν να φερουν . Δεν ξερω αν αληθεύει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς μπορώ να βρω τον αριθμό των κλικ σε μια nx300 samsung; Στα site που βάζεις φωτό, την κάνει upload και σου δείχνει, λένε πώς η κάμερα δεν υποστηρίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι, θα το δω και θα σου πω, αν και στο νετ τώρα που κοιτάω παλαιότερα θέματα επίσης το ψάχνανε μερικοί πώς γίνεται κλπ..

 

 

Edit: 

 

raw δοκιμασες?

 

Και με raw, πάλι το ίδιο:

 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις Mirrorless παντως τα κλικ δεν παίζουν τόσο μεγάλο ρόλο όσο στις Dslr. Πιο πολύ είναι μια τάξη μεγέθους για να καταλάβεις ποσο έχει δουλευτεί γενικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στις Mirrorless παντως τα κλικ δεν παίζουν τόσο μεγάλο ρόλο όσο στις Dslr. Πιο πολύ είναι μια τάξη μεγέθους για να καταλάβεις ποσο έχει δουλευτεί γενικα. 

 

Aπό πράγματα που διάβασα σε άλλο φόρουμ:

 

''Άλλο πράγμα ο καθρέπτης και άλλο πράγμα ο μηχανικός φωτοφράκτης τον οποίο μια mirroless κάλλιστα μπορεί να έχει.''

 

 

''Οι mirrorless δεν έχουν καθρέφτη, κλείστρο όμως έχουν. Δεν σημαίνει ότι δεν έχουν καθόλου μηχανικές καταπονήσεις απλά έχουν λιγότερες.''

Aναφέρεται στο ποστ του emanuele εδώ το πώς μπορώ να βρω τα κλικς της nx300:

 

https://www.dpreview.com/forums/thread/3566065

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπό πράγματα που διάβασα σε άλλο φόρουμ:

 

''Άλλο πράγμα ο καθρέπτης και άλλο πράγμα ο μηχανικός φωτοφράκτης τον οποίο μια mirroless κάλλιστα μπορεί να έχει.''

 

 

''Οι mirrorless δεν έχουν καθρέφτη, κλείστρο όμως έχουν. Δεν σημαίνει ότι δεν έχουν καθόλου μηχανικές καταπονήσεις απλά έχουν λιγότερες.''

Aναφέρεται στο ποστ του emanuele εδώ το πώς μπορώ να βρω τα κλικς της nx300:

 

https://www.dpreview.com/forums/thread/3566065

 

Στις Mirrorless παντως τα κλικ δεν παίζουν τόσο μεγάλο ρόλο όσο στις Dslr. Πιο πολύ είναι μια τάξη μεγέθους για να καταλάβεις ποσο έχει δουλευτεί γενικα. 

 

Ναι το γνωρίζω, γιαυτό γράφω δεν παιζουν τόσο μεγάλο ρόλο και όχι δεν παιζει ρόλο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστο πολλές έχουν ηλεκτρονικό ή σου δίνουν την επιλογή να το επιλέξεις.. Ομως ρε ντιναρα χαλάει κ ο μηχανισμός του καθρέπτη..Συγκεκριμένα πριν κανα μήνα πήγα την d800 για σερβις κ ο τεχνικος (Καραμπας) οταν τον ρώτησα για το κλείστρο (280K κλικς) μου είπε ότι οι 800 βγάζουν πιο πολύ καθρέπτη ή πλάκα όπλισης κ όχι κλείστρο.. Είναι κ λίγο λαχείο βέβαια.. Ξέρω D4 που τα έφτυσε στις 15κ και ξέρω κ 3100 που βαράει ακόμα στις 300Κ++...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...