Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μηχανικό έχει η nx300;;

 

Το κλειστρο ειναι μηχανικο και φυσικα εχει καποια ζωη, η οποια στην χειροτερη περιπτωση θα ειναι αρκετες χιλιαδες κλικ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρήκα τελικά τα κλικς με τον οδηγό που έγραψε ένας στο dpreview:

 

1) Create a text file as follows:

file name: nx_dev.adj

file content: "smart_camera" - NB no carriage return, no nothing except the string (NB excluding quotes). File length should be exactly 12 bytes.

2) Place this file on the root of an SD card and put the card in your camera.

3) Power on the camera. Make sure camera is on Auto.

4) Press, in succession: down, OK, up, OK, right, press and keep pressed the exposure compensation button, press and release OK, and finally release the exposure compensation button.

Now you should see the new menu on the screen. Go to "3. Adjustment Control" (press OK) and from there, to "(6) Adjust Results" (Press OK). There you should see "Shutter Release Count:" with the number of actuations.

 

To close the DEV menu, just press the MENU button a few times.

 

https://i.imgur.com/7QVHOnx_d.webp?maxwidth=640&shape=thumb&fidelity=high

 

Τώρα μένει να βρω γιατί στα 18mm τραβηγμένες φωτογραφίες στο info τους αλλά και στο flickr λένε 19mm.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Έχω μια canon eos m10 περίπου ±5 μήνες.. Το shutter button μερικές φορές όταν το πατάς για focus(μέσο πάτημα) ακούγεται μέσα το ελατήριο - πράγμα που δε γίνοταν πιο πριν..

 

Περίπου (εμπειρικά) πόσα κρατάει η διάρκεια ζωής του; Τι γίνεται όταν χαλάσει; φτιάχνεται; αξίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβγαλα 2 μακράς εκθεσης δοκιμάστικα στο σπίτι, μια με την αποθορυβοποίηση για μακρας εκθεσης στο on και μια στο off. Στο off πήρα αρκετά σημάδια, άσπρα και εγχρωμα ενώ στο on 2 πάρα πολύ μικρά. Γενικά έχει συμβεί και σε άλλους;; (όχι αναγκαστικά με την ίδια μηχανή). Με την tz7 ακόμα και με 30 δευτερόλεπτα δεν είχα παρατηρήσει κάτι τέτοιο.

 

 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Έβγαλα 2 μακράς εκθεσης δοκιμάστικα στο σπίτι, μια με την αποθορυβοποίηση για μακρας εκθεσης στο on και μια στο off. Στο off πήρα αρκετά σημάδια, άσπρα και εγχρωμα ενώ στο on 2 πάρα πολύ μικρά. Γενικά έχει συμβεί και σε άλλους;; (όχι αναγκαστικά με την ίδια μηχανή). Με την tz7 ακόμα και με 30 δευτερόλεπτα δεν είχα παρατηρήσει κάτι τέτοιο.

 

 

 

 

 

Βρήκα αυτό, οπότε συμβαίνει σε μερικούς. Θα το ψάξω και άλλο, απλά βάζω εδώ αυτό που βρήκα μήπως ενδιαφέρει κάποιον:

 

http://tonysweet.com/2013/05/16/long-exposures-and-the-hot-sensor/

 

Edit:

 

Και ακόμα:

 

''Τα hot pixels δεν φαίνονται πάντα σε όλες τις φωτογραφίες (σε αντίθεση με τα Dead pixels).

Τα hot pixels γίνονται εμφανέστερα σε μεγαλύτερες χρονικά εκθέσεις αλλά κυρίως με την αύξηση του GAIN (περισσότερα ASA) της μηχανής μας.

Τα  hot pixels με τον καιρό και την υπερθέρμανση του αισθητήρα αυξάνονται και συχνά παρουσιάζονται σε ομάδες των 3-4 αλλά ακόμη και 10-20. Στην δική μου μηχανή έχω αρκετά και φυσικά φαίνονται στις φωτογραφίες αν δεν τα αφαιρέσω. Με ένα action στο Photoshop είναι πανεύκολο και δεν χάνεις τίποτα σε ποιότητα.

Συχνά παρουσιάζονται και σε σταυρούς. Όλοι έχετε τέτοια αν το ψάξετε. Αν εμφανίζονται μετά από μισό και παραπάνω δευτερόλεπτο έκθεσης δεν υπάρχει πρόβλημα με τον αισθητήρα σας, είναι φυσιολογικό.

Τα προβληματικά hot pixels μπορεί να εμφανίζονται ακόμη και σε ταχύτητα 250 στα 100άσα.

 

 

Τα hot pixels που έχω συναντήσει προσωπικά (δεν ήπιαμε και καφέ) είναι κόκκινα, μπλε ή πράσινα.

Κάποιος γνωστός μου που έχει την Nikon CP990 μου ανέφερε ότι σε αυτά τα compact μοντέλα συναντάμε συχνά Cyan Magenta Yellow ή Green hot pixels.

Συχνά υπάρχουν 2 διπλανά hot pixels και παρουσιάζονται οι ανάλογες αποχρώσεις από τις προσμίξεις των δυο χρωμάτων. 

 

Άρα τα hot pixels δεν είναι πάντα κόκκινα (κόκκινο= hot στο μυαλό μας).

 

 Κάποιες κάμερες χρησιμοποιούν software noise reduction που κάνει τα hot pixels να φαίνονται λευκά αντί για το κανονικό τους χρώμα. Νομίζω η Minolta and η Sony ακολουθούν αυτή την τακτική.

 Η canon έχει φροντίσει να αφαιρεί τα HOT pixels μέσω του συνοδευτικού software (η 20D μου ήρθε από παλιά με αυτό το πρόγραμμα αλλά τώρα με τα RAW το κάνουν όλες οι μηχανές της στο Photoshop (ACR), χωρίς εγκατάσταση του προγράμματος). 

 

Είδα ανακρίβειες και λάθη σε κάποια threats και newsgroups έτσι αποφάσισα να γράψω αυτό το άρθρο. 

Ότι γράφω παρακάτω είναι σωστό, σύμφωνα με την εμπειρία μου.

 

Μη φοβάστε ότι  θα καταστραφεί ο αισθητήρας σας από μεγάλες εκθέσεις την νύχτα (αν και φθείρεται).

Συγκριτικά, η φθορά που του κάνετε όταν βλέπετε τις φωτογραφίες σε προεπισκόπηση στο LCD της compact κάμερας σας είναι μεγαλύτερη και ανεβάζει την θερμοκρασία του πολύ περισσότερο από αρκετές τέτοιες νυχτερινές λήψεις. Άρα, το live preview ανεβάζει την θερμοκρασία του αισθητήρα σας, προσοχή!

Φωτογραφίζοντας απευθείας τον ήλιο κάνει κακό στον αισθητήρα.Το καλοκαίρι τα HOT pixels συμπεριφέρονται χειρότερα από ότι τον χειμώνα. Γενικά η ζέστη τα επιδεινώνει.

Τα καμένα πίξελς φαίνονται στις εκτυπώσεις όταν η περιοχή γύρω τους τύχει να τα τονίζει και όταν είναι δίπλα-δίπλα με άλλα προβληματικά εικονοστοιχεία.

Στα 100άσα και ταχύτητες πάνω από 100 δεν πρέπει να έχουμε κανένα προβληματικό πίξελ. Αν βλέπετε κακό πίξελ έχετε το δικαίωμα να γυρίσετε πίσω την μηχανή σας (φυσικά εντός εγγύησης).

 

Στα 1600άσα και ταχύτητα 1δευτερόλεπτο ξεχάστε το… Είναι μέσα στο πρόγραμμα.. φυσιολογικό, και να περιμένετε και νέα να εμφανιστούν… Αφού αλλάζουμε μηχανές κάθε 2-3 χρόνια τι στεναχωριέστε βρε?

Φιλικά Λάζαρος Αναστασιάδης, Θεσσαλονίκη.''

 

http://www.dpgr.gr/forum/index.php?topic=24789.0;wap2

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα τελικά τα κλικς με τον οδηγό που έγραψε ένας στο dpreview:

 

1) Create a text file as follows:

file name: nx_dev.adj

file content: "smart_camera" - NB no carriage return, no nothing except the string (NB excluding quotes). File length should be exactly 12 bytes.

2) Place this file on the root of an SD card and put the card in your camera.

3) Power on the camera. Make sure camera is on Auto.

4) Press, in succession: down, OK, up, OK, right, press and keep pressed the exposure compensation button, press and release OK, and finally release the exposure compensation button.

Now you should see the new menu on the screen. Go to "3. Adjustment Control" (press OK) and from there, to "(6) Adjust Results" (Press OK). There you should see "Shutter Release Count:" with the number of actuations.

 

To close the DEV menu, just press the MENU button a few times.

 

https://i.imgur.com/7QVHOnx_d.webp?maxwidth=640&shape=thumb&fidelity=high

 

Τώρα μένει να βρω γιατί στα 18mm τραβηγμένες φωτογραφίες στο info τους αλλά και στο flickr λένε 19mm.

 

Εχθές πηγαινοντας κάποια στιγμή από τα 24mm στα 18mm και βγάζοντας φωτογραφία είδα ότι τραβήχτηκε στα 18 και όχι 19mm όπως όλες σε τέρμα αζουμάριστο τον φακό. Κάνω ζοομ και ξανα ξεζουμάρω εως τα 18mm, βγάζω φωτό και ήταν πάλι 19. Κάνω πάλι λίγο ζοομ και τον κλείνω ελαφρώς πιο δυνατά προς τα 18mm και μετά έλεγε 18 η επόμενη φωτό. Από τί μπορεί να συμβαίνει; 

 

Οπτικά, είτε όταν μου λέει 18 είτε όταν μου λέει 19 στις φωτό, ο φακός δεν έχει καμία διαφορά και η ενδειξη είναι στα 18mm στο σώμα του φακού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποιο μαγαζί στην Αττική που να κάνει καθαρισμό αισθητήρα επιτόπου υπάρχει;

 

Θέλω να καθαρίσω έναν φακό και προληπτικά τον αισθητήρα της nx300 αλλά με samsung που μίλησα αλλά και easyservice.gr μου είπαν ότι θα πρέπει να μείνει εκεί η μηχανή και δεν γίνεται αυθημερόν.

 

Καταστήματα όπως katarelos και photoagora δεν αναλαμβάνουν.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα βιντεάκι με σύντομα ''κολπάκια'' που πέτυχα στο youtube. 

 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=ES2_eNgrv4M

 

Edit: Με τη σακούλα στο φλας μόλις το δοκίμασα, διαφορά δεν είδα. 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιο μαγαζί στην Αττική που να κάνει καθαρισμό αισθητήρα επιτόπου υπάρχει;

 

Θέλω να καθαρίσω έναν φακό και προληπτικά τον αισθητήρα της nx300 αλλά με samsung που μίλησα αλλά και easyservice.gr μου είπαν ότι θα πρέπει να μείνει εκεί η μηχανή και δεν γίνεται αυθημερόν.

 

Καταστήματα όπως katarelos και photoagora δεν αναλαμβάνουν.

Εγω τον καθαριζω μονος μου...ειναι αρκετα ευκολο αν και στην αρχη φοβομουν και εγω αλλα ειδα οτι ειναι πανευκολο αρκει να εχεις το σωστο εξοπλισμο...αν εχεις καποιο φιλο που φωτογραφιζει και αυτος μπορει να ξερει ηδη να το κανει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πήγα σε μαγαζί πριν λίγο καιρό, ήθελε τελικά καθάρισμα, μου το έκανε επιτόπου και τώρα είναι οκ.

 

Εγώ με γυμνό μάτι έβλέπα πεντακάθαρο τον αισθητήρα. Ο τεχνικός όμως είχε άλλη άποψη.. :P

 

Στις φωτό μου δεν φαινόταν κάτι, αλλά βγάζοντας τον ουρανό με μικρό f (22 κλπ) εμφανίστηκαν πριν τον καθαρισμό κάποια σημάδια. Μετά τον καθαρισμό δεν εμφανίστηκε σε ίδια λήψη τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ακριβως..εμενα οταν ειναι πολυ βρομικος το κανει και σε πιο μεγαλα διαφραγματα τυπου F10-16

 

Απο οτι εχω παρατηρησει σε εμενα θελει το καθαρισμα του καθε 6-8 μηνες κατα μεσο ορο...5 λεπτα δουλεια ειναι ομως σιγα τα αυγα... :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ να σου πω την αλήθεια φοβάμαι λίγο να το κάνω μόνος και για αυτό το πήγα σε σερβις φωτογραφικών μηχανών (μου το πρότεινε φίλος) και μου το έκαναν. Τουλάχιστον το πήγα σε σέρβις που και άλλα καταστήματα που δεν αναλαμβάνουν προσωπικά καθαρισμό στέλνουν εκεί (και το photoagora εκεί με έστειλε) και έγινε σωστή δουλειά, επιτόπου και με επεξηγήσεις για το τί και πως.

 

Εσύ θες κάθε 6-8 μήνες λόγω του ότι συνέχεια αλλάζεις φακούς ή όπως και να χει βρωμίζεται;

 

Ακόμα, πώς βλέπεις ότι έχει βρωμιά; Έχεις και εσύ ειδικό εργαλείο - φακό και το βλέπεις;; γιατί με γυμνό μάτι εγώ δεν έβλεπα τίποτα από βρώμα.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ να σου πω την αλήθεια φοβάμαι λίγο να το κάνω μόνος και για αυτό το πήγα σε σερβις φωτογραφικών μηχανών (μου το πρότεινε φίλος) και μου το έκαναν. Τουλάχιστον το πήγα σε σέρβις που και άλλα καταστήματα που δεν αναλαμβάνουν προσωπικά καθαρισμό στέλνουν εκεί (και το photoagora εκεί με έστειλε) και έγινε σωστή δουλειά, επιτόπου και με επεξηγήσεις για το τί και πως.

 

Εσύ θες κάθε 6-8 μήνες λόγω του ότι συνέχεια αλλάζεις φακούς ή όπως και να χει βρωμίζεται;

 

Ακόμα, πώς βλέπεις ότι έχει βρωμιά; Έχεις και εσύ ειδικό εργαλείο - φακό και το βλέπεις;; γιατί με γυμνό μάτι εγώ δεν έβλεπα τίποτα από βρώμα.

Ναι αλλαζω συχνα φακους...γι αυτο και επειδη τον καθαριζω οποτε θελω δεν προσεχω καθολου για σκονες κλπ οταν τους αλλαζω (το σωμα να κοιταει το πατωμα και τετοια)...

 

Μόνη εξαιρεση η παραλια.(η αμμος μπορει να γρατσουνισει  το γυαλι που ειναι ακριβως απο πανω απο το σενσορα ή αλλα φιλτρα IR κλπ που μπορει να υπαρχουν)

 

Για να δω οτι εχει βρωμια ειτε φαινεται μονο του στιγματα ακομα και σε διαφραγματα τυπου F10 ή αλλιως τραβαω μια λευκη κολλα Α4 (ο φακος ανεστιαστος με ISO 100 και σχετικα αργη ταχυτητα κλειστρου πχ 6 second) σε διαφραγμα F22 και την βλεπω εκει τη βρωμια.

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τελευταία άρχισα να φωτογραφίζω αστέρια και μπορώ να πω ότι έχω καλό αποτέλεσμα. Όχι όμως όλες τις φορές. Φταίει το τρίποδο μου (ένα giottos vt801), γιατί δεν είναι πολύ καλής ποιότητας και επίσης δεν έχει ballhead. Οπότε αναζητώ καλύτερο τρίποδο. Έχω την D300s, η οποία είναι σχετικά βαριά. Επειδή δεν ξέρω τι να πρωτοψάξω, τι προτείνετε εσείς?

Budget 60-80€

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...