Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αποδοση χρωματων διαφερει σαφως απο φακό σε φακο. Αλλα αυτο δεν ειναι θορυβος.

Ενας πιο sharp μεγαλυτερης αναλυσης φακός φυσικά θα σου αναδείξει και περισσοτερο τις ατελειες της φωτογραφίας σου. Τι ιδιο και ενας μεγαλυτερης αναλυσης αισθητηρας. Εαν μιλαμε παντα για φακους με το ιδιο f-stop. 

Φυσικα φακοι με το ιδιο f-stop δεν εχουν το ιδιο t-stop. Δηλαδη οι εσωτερικες απωλειες φωτος τους διαφερουν. Αλλα εκει μιλαμε για μικροδιαφορες.

Εαν τωρα μιλαμε για φακους διαφορετικης φωτεινοτητας τοτε αυτοι ειναι η αρχικη αιτια της διαφορας σε θορυβο στην φωτο μας αλλα δεν νομιζω οτι μιλαμε για αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Επειδή "μια εικόνα=χίλιες λέξεις"

Canon 80d + Canon 200 f2.8 L II

_MG_6919.jpg

και 100 crop

Elato_100_crop.jpg

Ταχύτητα: 1/800, f 3.5, ISO 200

Και ένα συγκριτικό τριών σταθερών χωρίς καμία επεξεργασία (παρά μόνο προσαρμογή μεγέθους του αρχείου) πάντα με την Canon 80D

1. Sigma 150 2.8 APO MACRO DG HSM

2. Sigma 180 3.5 APO MACRO EX HSM

3. Canon 200 2.8 L

Manolia_Sigma_150.jpg

Manolia_Sigma_180.jpg

Manolia_Canon_200.jpg

και εδώ η πρώτη (με τον 150) μετά από "αρκετή επεξεργασία" 

Manolia_Sigma_150.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

To ζήτημα της οξύτητας χωρίς πολλές παρεμβάσεις είναι σημαντικό διότι αν χρειάζομαι 10-15' για να διορθώσω μία φωτογραφία είναι προφανές ότι δε θα πάω και πολύ μακριά εάν έχω τραβήξει 50 ή 100 λήψεις σε μια εξόρμηση (πόσο μάλλον με 300 ...). 

Άρα, κατά τη γνώμη μου, δε γλιτώνει κανείς τα αρκετά χρήματα που πρέπει να καταβάλλει για να πάρει κάποια στιγμή "καλούς" φακούς (>500 ευρώ έκαστος). Νομίζω ότι ακόμα είμαστε πολύ μακριά από το σημείο όπου το "ψηφιακό γέμισμα" ανταποκρίνεται σε ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/10/2018 στις 2:43 ΜΜ, Ntinaras είπε

αμα ειναι πιο sharp ο φακος

 

11 ώρες πριν, thepoint είπε

Αν και είναι περισσότερο θεωρητικό στη φωτογραφία, υπάρχει περίπτωση γιατί το διάφραγμα f/number κάνει σύγκριση επιφανειών δεν συμπεριλαμβάνει την απορρόφηση φωτός μέσα στο φακό κάτι που δείχνει το t/number το οποίο είναι πάντα μεγαλύτερο λόγω απώλειας.

Με τις επιστρώσεις των φακών οι διαφορές - απώλειες έχουν μειωθεί αισθητά πλέον.

Τώρα αν σε υψηλά iso υπάρχει διαφορά αισθητή λόγω πολλαπλασιαστή σε μεγάλη μεγένθυση δεν είναι κάτι για να το λογαριάζουμε στη φωτογραφία, imho.

 

10 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Η αποδοση χρωματων διαφερει σαφως απο φακό σε φακο. Αλλα αυτο δεν ειναι θορυβος.

Ενας πιο sharp μεγαλυτερης αναλυσης φακός φυσικά θα σου αναδείξει και περισσοτερο τις ατελειες της φωτογραφίας σου. Τι ιδιο και ενας μεγαλυτερης αναλυσης αισθητηρας. Εαν μιλαμε παντα για φακους με το ιδιο f-stop. 

Φυσικα φακοι με το ιδιο f-stop δεν εχουν το ιδιο t-stop. Δηλαδη οι εσωτερικες απωλειες φωτος τους διαφερουν. Αλλα εκει μιλαμε για μικροδιαφορες.

Εαν τωρα μιλαμε για φακους διαφορετικης φωτεινοτητας τοτε αυτοι ειναι η αρχικη αιτια της διαφορας σε θορυβο στην φωτο μας αλλα δεν νομιζω οτι μιλαμε για αυτο.

 

Μιλάμε για διαφορετικης φωτεινοτητας φακούς:

Έβαλα πριν λίγες μέρες για μερικά πειράματα in door έναν 50mm 1.4d στην d7100 και στα γρήγορα (γιατί δεν έκατσα να συγκρίνω) σε 1.4, 1.8, 2.4, 2.8 ο 50άρης έχω την εντύπωση ότι μου εμφάνιζε περισσότερο θόρυβο από ότι ο sigma, αλλά θα το δω και περισσότερο, να συγκρίνω ίδιες λήψεις με ίδιο f στα ίδια mm και ενημερώνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/5/2018 στις 12:54 ΠΜ, Dr_73 είπε

Ο καθένας με ό,τι μπορεί !!!!!

Δες pm, μην γεμιζουμε και το θέμα εδώ.

Παίδες, κανά καλό τριπόδι και στιβαρό μέχρι κανα 50άρι euros έχετε να προτείνετε... ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Αυτή η κάρτα τα πάει καλά από ταχύτητα; Την έχω παραγγείλει αλλά δεν έχω παραλάβει ακόμη.

128? υπερβολικα μεγαλη.

προτεινω να την ακυρωσεις και να παρεις 2 32ρες η 2 64ρες.

εγω εχω 2 τετοιες

ειναι λιγο ανωτερες απο αυτη που διαλεξες, καθως εχουν πιο γρηγορη εγγραφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πράξη, δύσκολα γεμίζει μια κάρτα μνήμης 32άρα με φωτογραφίες. Χρειάζεται περισσότερες από 1000 raw και είναι στο όριο που αντέχει μια καλή μπαταρία.

Δεν λέω καλό είναι να έχεις χώρο αλλά κι΄εγώ προτιμώ να έχω περισσότερες κάρτες μνήμης.

Μου δίνει μεγαλύτερη σιγουριά. Ακόμη κι αν κάτι τύχει σε μια κάρτα και ξαφνικά δεν διαβάζεται έχω την δυνατότητα να την αφήσω στην άκρη και να συνεχίσω με την δεύτερη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκανα παραγγελία για 128gb με το σκεπτικό των διακοπών (3 βδομάδες τον αύγουστο)  , που θα είμαι χωρίς υπολογιστή. Οπότε αν πάρω μέχρι τότε ακόμη 1-2 τέτοιες, να είναι αδύνατον να γεμίσουν , ακόμη κι αν τραβάω ό,τι βρεθεί μπροστά μου, σε raw.

Μπορεί να δοκιμασω να πάρω και μια 64gb sandisk extreme pro , να δω αν έχει διαφορά στην εγγραφή στη d610 . σε πραγματικές συνθήκες.

 

Δεν με ενδιαφέρει να τραβάω κινούμενα θεματα , σε burst .

Mε κάρτες που είχα για παλιότερη βιντεοκάμερα panasonic που τράβαει η γυναίκα μου βίντεο hd, η d610 αργει να γράψει το raw , οπότε δεν μπορώ να τραβήξω δεύτερη φωτογραφία καπάκι , αναβοσβήνει το πράσινο led για 1"-2" μετά τη φωτογραφία. Φαντάζομαι με την καινούργια που έχω παραγγείλει, δεν θα έχω τέτοιο πρόβλημα

(οι παλιές ήταν  class 10, αλλά του 2011) .

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρήκα ένα τεστάκι που κάνει ένα τυπάκος , σχετικά με τη διαφορά ταχύτητας μεταξύ sandisk extreme & extreme pro

(βίντεο προσωπικά δεν τραβάω ποτέ, ούτε και πρόκειται να τραβήξω με τη nikon) .

 

ΑΣΧΕΤΟ: Στο άμστερνταμ δεν έχω πάει ποτέ, οπότε δεν έχω εικόνα ... τα κτίρια γέρνουν στα αλήθεια ... ή είναι παραμόρφωση ;;;

Θα είχαν την ίδια κλίση , αν η φωτογραφία είχε βγει με καμιά φιλμάτη 4 Χ 5 ;;;

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Βρήκα ένα τεστάκι που κάνει ένα τυπάκος , σχετικά με τη διαφορά ταχύτητας μεταξύ sandisk extreme & extreme pro

(βίντεο προσωπικά δεν τραβάω ποτέ, ούτε και πρόκειται να τραβήξω με τη nikon) .

ΑΣΧΕΤΟ: Στο άμστερνταμ δεν έχω πάει ποτέ, οπότε δεν έχω εικόνα ... τα κτίρια γέρνουν στα αλήθεια ... ή είναι παραμόρφωση ;;;

Θα είχαν την ίδια κλίση , αν η φωτογραφία είχε βγει με καμιά φιλμάτη 4 Χ 5 ;;;

Δεν γ...

Προοπτική το λένε

Είναι το extreme pro που...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Έκανα παραγγελία για 128gb με το σκεπτικό των διακοπών (3 βδομάδες τον αύγουστο)  , που θα είμαι χωρίς υπολογιστή. Οπότε αν πάρω μέχρι τότε ακόμη 1-2 τέτοιες, να είναι αδύνατον να γεμίσουν , ακόμη κι αν τραβάω ό,τι βρεθεί μπροστά μου, σε raw.

Μπορεί να δοκιμασω να πάρω και μια 64gb sandisk extreme pro , να δω αν έχει διαφορά στην εγγραφή στη d610 . σε πραγματικές συνθήκες.

Δεν με ενδιαφέρει να τραβάω κινούμενα θεματα , σε burst .

Mε κάρτες που είχα για παλιότερη βιντεοκάμερα panasonic που τράβαει η γυναίκα μου βίντεο hd, η d610 αργει να γράψει το raw , οπότε δεν μπορώ να τραβήξω δεύτερη φωτογραφία καπάκι , αναβοσβήνει το πράσινο led για 1"-2" μετά τη φωτογραφία. Φαντάζομαι με την καινούργια που έχω παραγγείλει, δεν θα έχω τέτοιο πρόβλημα

(οι παλιές ήταν  class 10, αλλά του 2011) .

Να κοιτάς τα write στης κάρτες , όσο ποιο υψηλό τόσο το καλύτερο για επαναλαμβανόμενα shots αλλιώς η μηχανή δεν προλαβενει  να γράψει την φωτο  με αποτέλεσμα να κομπλάρει 

Παντος η extreme ,extreme pro είναι απο τις καλύτερες μνήμες σε ταχύτητα εγγραφεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Fp84 είπε

Παντος η extreme ,extreme pro είναι απο τις καλύτερες μνήμες σε ταχύτητα εγγραφεις 

Την παραγγελία την έκανα για extreme , σε φοβερη τιμή, 54 ευρώ η 128gb !!!!! Αλλά έχουν περάσει ήδη 9 εργάσιμες και τίποτε ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...