Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Ο 16-35 F4 VR ειναι ισως ο καλυτερος φακος για βιντεο

εχει ακριβως το ευρος που χρειαζεσαι σε βιντεο, ακριβως το Fstop και φυσικα το απαραιτητο VR

προσωπικα δεν θα τον επαιρνα για φωτογραφιες, οχι οτι δεν κανει, αλλα υπαρχουν καλυτερες επιλογες, οπως ο 24-70 2.8

+1 (με κάλυψες πλήρως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 27/6/2018 στις 11:20 ΠΜ, stratigos24 είπε

Απο επίσημο μεταπωλητη 185 με το παζάρι;;

Ακριβώς φίλε stratigos24......και μάλιστα αλυσίδα........ο πωλητής πήγε στον προϊστάμενο (?), (εγώ τους είχα πει ότι στη Μπενάκη μου τον δίνουν 175 μετρητά), κοιτάξανε skrutz και μου είπανε 190, μπλα μπλα μπλα......185 ευρω ΜΕ αποδειξη!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Ο 16-35 F4 VR ειναι ισως ο καλυτερος φακος για βιντεο

εχει ακριβως το ευρος που χρειαζεσαι σε βιντεο, ακριβως το Fstop και φυσικα το απαραιτητο VR

προσωπικα δεν θα τον επαιρνα για φωτογραφιες, οχι οτι δεν κανει, αλλα υπαρχουν καλυτερες επιλογες, οπως ο 24-70 2.8

Με ενδιαφέρουν μόνο οι φωτογραφίες. Αποκλειστικά. 100% . 

Τα 24mm δεν μου φαίνονται αρκετά για εσωτερικούς χώρους για να τα έχω όλα στα κάδρο . Σκεφτόμουν και για τον παλιό prime 20mm f/2.8d . 

Αλλά τα 18mm ή 16mm των άλλων δύο , είναι ακόμη πιο δελεαστικά ! Με τσούζει λίγο η τιμή , ειδικά του 16-35. 

Μπαίνω σε πειρασμό και για τούτον

https://www.eglobalcentral.eu/tokina-at-x-16-28mm-f-2.8-pro-fx-lenses-nikon-mount.html

που είναι σε δελεαστική τιμή . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dr_73 είπε

Με ενδιαφέρουν μόνο οι φωτογραφίες. Αποκλειστικά. 100% . 

Τα 24mm δεν μου φαίνονται αρκετά για εσωτερικούς χώρους για να τα έχω όλα στα κάδρο . Σκεφτόμουν και για τον παλιό prime 20mm f/2.8d . 

Αλλά τα 18mm ή 16mm των άλλων δύο , είναι ακόμη πιο δελεαστικά ! Με τσούζει λίγο η τιμή , ειδικά του 16-35. 

Μπαίνω σε πειρασμό και για τούτον

https://www.eglobalcentral.eu/tokina-at-x-16-28mm-f-2.8-pro-fx-lenses-nikon-mount.html

που είναι σε δελεαστική τιμή . 

εχεις αρχισει να πορωνεσαι και να σκας λεφτα ? :P

καλος ειναι κι αυτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

εχεις αρχισει να πορωνεσαι και να σκας λεφτα ? :P

καλος ειναι κι αυτος

Αυτό που δεν μου αρέσει είναι ότι δεν έχει vr και δεν μπορείς να βάλεις ένα βιδωτό nd για τον ελληνικό ήλιο , σε λογική τιμή (cpl έτσι κι αλλιώς δεν λειτουργεί) .

Και ότι δεν είναι .... nikon .... οπότε αν δεν κάτσει καλά και είναι αγορά από Χονγκ Κογκ .... τον ήπια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/6/2018 στις 8:22 ΜΜ, chris pap είπε

Ακριβώς φίλε stratigos24......και μάλιστα αλυσίδα........ο πωλητής πήγε στον προϊστάμενο (?), (εγώ τους είχα πει ότι στη Μπενάκη μου τον δίνουν 175 μετρητά), κοιτάξανε skrutz και μου είπανε 190, μπλα μπλα μπλα......185 ευρω ΜΕ αποδειξη!! 

Ναι, οκ, αν μιλάς για κάποιο κατάστημα (μιας και λες αλυσίδα) τύπου media, kotso κλπ κλπ, αλλά από όσο έχω δει στα καθαρά φωτογραφικού εξοπλισμού μαγαζιά που είναι επίσημοι μεταπωλητές σε nikon, sigma, canon κλπ κλπ (και συνήθως έχουν ακριβώς ίδιες τιμές μεταξύ τους) δεν κάνουν εύκολα έκπτωση. Το να τους πεις ότι ένα μαγαζί σου δίνει τον τάδε φακό 100 ενώ αυτοί τον έχουν 180 πχ σου λένε εμας είναι επίσημης αντιπροσωπίας και όχι παραεισαγωγή.

Εγώ πήρα την d7100 στα 599 που έχει πέσει πλεον από επίσημους χωρίς να κάνω κάποιο παζάρι κλπ. Λίγες μέρες πριν από μένα, πό το ίδιο κατάστημα, είχε πάρει και φίλος μου (στο BF) μια 750d canon. Φίλοι μου μετά από λίγες μέρες, από το ίδιο κατάστημα πήραν τσάντα, ένα τρίποδο των 50 ευρώ και κάτι ζελατίνες προστασίας, κιτ καθαρισμού κλπ. Μετά ξαναπήγα (ήξερε ότι πήγαν και φίλοι μου) για να πάρω τον sigma 17-50 και των είχε στα 360 όπως και όλα τα άλλα καταστήματα που ήταν επίσημοι αντιπρόσωποι. Όταν του έκανα παζάρι (εννοείται μετρητά πληρωμή) μου λέει δεν μπορώ να κόψω, αλλά επειδή ήρθατε έτσι σε λίγο καιρό 2-3 άτομα και ψωνίσατε, άντε να σου κόψω ένα 20άρικο και μου τον έδωσε 340 με απόδειξη κλπ.

Άλλος φίλος από άλλο πάλι κατάστημα του κέντρου που είχε πάρει το 2016 μια a5000 που κόστιζε τότε σε προσφορά 340, με μετρητά του την άφησαν 320 με δώρο 32gb μνήμη. Με απόδειξη.

Άλλοι 2 φίλοι μου που πήραν την ίδια μέρα (πριν 6 μηνες ακριβώς) μαζί 2 sony a6000 (μια ο καθένας) σε όσα μαγαζιά και αν πήγαν του κέντρου πάλι που ήταν επίσημοι μεταπωλητές τους έκοβαν αν θυμάμαι καλά 30 ευρώ στην κάθε μηχανή και πχ από 580 ο καθένας έδωσαν 550 με απόδειξη που θα περίμενε κανείς με μετρητά να τους πουν 1000 ευρώ μαζί.

 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλορίζικος ! Πόσες μέρες έκανε να έρθει από το eglobal ; Όλα κομπλέ ; Δοκιμάστηκε ;

 

Κοιτάω στο flickr φωτογραφίες του samyang 14mm f/2.8

Βλέπω τούτη:

Acapulco

Για το χάλι της, δεν φταίει ότι έβαλε f=2.8 με ντάλα ήλιο , ενώ έχει τις ξαπλώστρες στα 3 μέτρα , τη γυναίκα στα 5 και τα ξενοδοχεία στα 80 μέτρα ;

Με f=8 δεν θα ήταν σωστή η φωτογραφία ;

 

Όπως κι εδώ

Sanxiantai, Taiwan.

με D800 , έβαλε f=2.8 , 1/200 iso 200 ... 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΑ δειγματα συνηθως ειναι οι καλες φωτο που βγαινουν

κανεις δεν θα ανεβασει μια σαπια φωτογραφια, ουτε θα σου πει οτι απο τις 100 που εβγαλε οτι μονο οι 32 ηταν καλες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

ΤΑ δειγματα συνηθως ειναι οι καλες φωτο που βγαινουν

κανεις δεν θα ανεβασει μια σαπια φωτογραφια, ουτε θα σου πει οτι απο τις 100 που εβγαλε οτι μονο οι 32 ηταν καλες.

Και οι από πάνω , σου φαίνονται καλές ; Εμένα μου φαίνονται ναυάγια. 

Ειδικά αυτή στο ακαπούλκο . Σάπια. Για τα χάλια τους δεν φταίει το f=2.8 ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Και οι από πάνω , σου φαίνονται καλές ; Εμένα μου φαίνονται ναυάγια. 

Ειδικά αυτή στο ακαπούλκο . Σάπια. Για τα χάλια τους δεν φταίει το f=2.8 ; 

τι εχουν επεξεργαστει πολυ, εχουν τραβηξει shadows Και highlights και φαινεται σαν ψευδο hdr

επισης η πρωτη δειχνει να ειναι κοντρα στον ηλιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Ακαπούλκο είναι πιτσιρικάς από ότι φαίνεται και αν δεις και άλλες φωτογραφίες του έτσι "πειράζει" τα χρώματα. Δες τις φωτογραφίες από τη Βενετία που έχει. Προσπαθεί να πουλήσει ένα στυλ.

Το ίδιο και ο άλλος, και έχει πολλούς ακόλουθους, βγάζει έντονα χρώματα στις νυχτερινές.... Και αυτός νομίζω προσπαθεί να κάνει ένα ύφος, μια πρωτοτυπία.

Αυτό δεν είναι που πουλάει; Το διαφορετικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 10/7/2018 στις 12:46 ΠΜ, Dr_73 είπε

Καλορίζικος ! Πόσες μέρες έκανε να έρθει από το eglobal ; Όλα κομπλέ ; Δοκιμάστηκε ;

Κοιτάω στο flickr φωτογραφίες του samyang 14mm f/2.8

Βλέπω τούτη:

Acapulco

Για το χάλι της, δεν φταίει ότι έβαλε f=2.8 με ντάλα ήλιο , ενώ έχει τις ξαπλώστρες στα 3 μέτρα , τη γυναίκα στα 5 και τα ξενοδοχεία στα 80 μέτρα ;

Με f=8 δεν θα ήταν σωστή η φωτογραφία ;

Όπως κι εδώ

Sanxiantai, Taiwan.

με D800 , έβαλε f=2.8 , 1/200 iso 200 ... 

Έχω την εντύπωση ότι φταίει η γωνία λήψης με την έντονη παραμόρφωση που δημιουργεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ... ακαπούλκος , στις φωτογραφίες που έχει βγάλει στην Βενετία ... αξιώθηκε και έβαλε διάφραγμα f=4,5 !!!!!

(ταχύτητες παίζει 1/4000 και 1/2000 σε όλες όσες βλέπω ).

Έστω και με το f=4.5 έχει πολύ πιο ικανοποιητική οξύτητα, σε σχέση με αυτή στο ακαπούλκο , με το f=2,8 . 

Και πάλι αποτυχημένες τις βρίσκω , με f=8 ή f=11 και πολύ πιο αργή ταχύτητα (ντουβάρια τραβάει , δεν φεύγουν) θα είχαν οξύτητα οι φωτογραφίες. Χαντακώνει τον εξοπλισμό του . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...