Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν έχεις χρησιμοποιήσει manual φακό είναι λίγο μπέρδεμα μέχρι να το συνηθίσεις 

Ρυθμίζεις το iso στη μηχανή , βάζεις το aperture (f) στο φακό και γυρίζεις στο live view για να ρυθμίσεις τον χρόνο έκθεσης 

συνεχίζεις με την εστίαση και μετά βγαίνεις από live view και ξαναρυθμίζεις την έκθεση βλέποντας το φωτόμετρο.

Όλα αυτά γιατί στην κάμερα θα έχεις ένδειξη F=00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, lefta_yparxoun είπε

Αν δεν έχεις χρησιμοποιήσει manual φακό είναι λίγο μπέρδεμα μέχρι να το συνηθίσεις 

Ρυθμίζεις το iso στη μηχανή , βάζεις το aperture (f) στο φακό και γυρίζεις στο live view για να ρυθμίσεις τον χρόνο έκθεσης 

συνεχίζεις με την εστίαση και μετά βγαίνεις από live view και ξαναρυθμίζεις την έκθεση βλέποντας το φωτόμετρο.

Όλα αυτά γιατί στην κάμερα θα έχεις ένδειξη F=00

Χρησιμοποιούσα manual μηχανές και φακούς από το 1980 , μεταξύ των οποίων ήταν και μια nikon f2 που υπάρχει ακόμη.

Ο συγκεκριμένος επειδή έχει chip στην έκδοση nikon (μόνο) , ρυθμίζεις διάφραγμα από τη μηχανή και έχεις πλήρεις ενδείξεις f και exif data (σε nikon πάντα) . 

Αυτά που γράφεις, ισχύουν γενικά για manual φακούς σε σύγχρονα σώματα, όπως συνηθίζουν οι κάτοχοι ... sony, να βγάζουν φωτογραφίες με φακούς nikon .

Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως, όχι . Στη nikon έχεις και επιβεβαίωση έκθεσης και όλα όσα ανέφερα μόλις (με manual φακους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχε φίλος τον φακό σε Canon και βλέποντάς τον σκέφτηκα ότι είναι τελείως manual ούτε γνώριζα το θέμα με το τσιπάκι. Τώρα αν έχεις το διάφραγμα στο 11-12 απίθανο το θεωρώ να χάνεις σε εστίαση ειδικά αν δεν έχεις πολύ κοντινό αντικείμενο και έχεις πάνω από 3 στην εστίαση

 

πολύ μάγκας θα πρέπει να ήσουν 7 χρονών να δουλεύεις manual φακούς

Επεξ/σία από lefta_yparxoun
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορειτε να μου προτεινεται καποιο βιβλιο για τεχνικες κλπ για  φωτογραφιες ? 

επισης αν γνωριζεται και καμια ταινια ντοκιμαντερ 

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sakisaudi είπε

μπορειτε να μου προτεινεται καποιο βιβλιο για τεχνικες κλπ για  φωτογραφιες ? 

επισης αν γνωριζεται και καμια ταινια ντοκιμαντερ 

ευχαριστω

Youtube  το καλύτερο βιβλίο και όσα ντοκιμαντέρ θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μην ανοίξω θέμα προσφοράς κλπ, ας βάλω μια καλή πρόταση για τα 129 που έχει το aa digital τον 55-200 vrii.

https://www.skroutz.gr/s/6913680/Nikon-AF-S-DX-Nikkor-55-200mm-f-4-5-6G-ED-VR-II.html

Πιθανολογώ και για λάθος στην αλλαγή τιμής από το κατάστημα στα 129 από 159 που το έχουν οι υπόλοιποι επίσημοι μεταπωλητές (photoagora, galaios κλπ..) γιατί συνήθως οι επίσημοι παίζουν σε ίδια τιμή όλοι.

Γενικά έπαιζε στα 210 σε μη επίσημους και είχε πέσει σε αυτούς και στα 185. Στα 129 για κάποιον που θέλει τέτοιο φακό είναι μια χαρά τιμή από Ελλάδα και αντιπροσωπίας.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/11/2018 στις 2:54 ΠΜ, stratigos24 είπε

Για να μην ανοίξω θέμα προσφοράς κλπ, ας βάλω μια καλή πρόταση για τα 129 που έχει το aa digital τον 55-200 vrii.

https://www.skroutz.gr/s/6913680/Nikon-AF-S-DX-Nikkor-55-200mm-f-4-5-6G-ED-VR-II.html

Πιθανολογώ και για λάθος στην αλλαγή τιμής από το κατάστημα στα 129 από 159 που το έχουν οι υπόλοιποι επίσημοι μεταπωλητές (photoagora, galaios κλπ..) γιατί συνήθως οι επίσημοι παίζουν σε ίδια τιμή όλοι.

Γενικά έπαιζε στα 210 σε μη επίσημους και είχε πέσει σε αυτούς και στα 185. Στα 129 για κάποιον που θέλει τέτοιο φακό είναι μια χαρά τιμή από Ελλάδα και αντιπροσωπίας.

Αυτός ο φακός κάνει για την nikon D5300 που πήρα;

Επισεις έχω τώρα τον 18-105 θα έχει μεγάλες διαφορες αυτός ο 55-200;

 

Amateur χρήστης ειμαι,τώρα ξεκιναω με τις dslr, οποτε αν είπα καμία βλακεία sorry 😁

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Αυτός ο φακός κάνει για την nikon D5300 που πήρα;

Κάνει ... αλλά μη βιάζεσαι . Σκέψου για κανένα cpl φίλτρο  θα έλεγα. Διάβασε σχετικά με το θέμα.

(επίσης χρήσιμα βοηθήματα είναι τρίποδο και ντενκλασέρ και τηλεκοντρόλ , όχι original , έχει άριστα συμβατά φθηνά το amazon) .

 

Για cpl φίλτρο , εφόσον ο φακός είναι αυτός

οπότε παίρνει φίλτρο 67mm

αυτά .

(αν τα βρεις amazon φθηνότερα, εννοείται τα βάζεις μαζί με τα άλλα) .

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Κάνει ... αλλά μη βιάζεσαι . Σκέψου για κανένα cpl φίλτρο  θα έλεγα. Διάβασε σχετικά με το θέμα.

(επίσης χρήσιμα βοηθήματα είναι τρίποδο και ντενκλασέρ και τηλεκοντρόλ , όχι original , έχει άριστα συμβατά φθηνά το amazon) .

Επειδή είμαι λιγο άσχετος στο ψαχουλεμα στο amazon (να μου έλεγες καμιά Κίνα μεριά οκ), μπορείς να μου βάλεις κανένα λινκ για τηλεκοντρόλ και άλλα χρήσιμα βοηθηματα; Ότι βάλεις και μου πεις οκ ότι κάνει και αξίζει να πειραματιστο θα το αγοράσω :)

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για CPL θα προτεινα hoya antistatic fusion και για τριποδα δες Manfrotto με ball-head...τωρα για τα αλλα εξαρτηματα θα σου πουνε τα αλλα παιδια στη παρεα που εχουν νικον (εχω αλλη μαρκα οποτε δεν μπορω να βοηθησω).Πρεπει να μας δωσεις και budget ομως..Δηλαδη για τριποδο μπορω να δωσω τοσα για φιλτρα τοσα κλπ....

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Επειδή είμαι λιγο άσχετος στο ψαχουλεμα στο amazon (να μου έλεγες καμιά Κίνα μεριά οκ)

Remote control έχω πάρει αυτά .

Και ντενκλασέρ .

 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Πολλές φορές βλέπουμε πως οι φακοί έχουν λιγότερη οξύτητα στην άκρες σε σχέση με το κέντρο.

Ερώτηση: Σε ένα σώμα με crop αισθητήρα που φοράμε έναν ff φακό, έχουμε καλύτερη οξύτητα σε ολη τη φωτό λόγω του ότι ο αισθητήρας είναι μικρός και αξιοποιεί το κέντρο του φακού;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Ερωτηση: Σε ένα σώμα με crop αισθητήρα που φοράμε έναν ff φακό, έχουμε καλύτερη οξύτητα σε ολη τη φωτό λόγω του ότι ο αισθητήρας είναι μικρός και αξιοποιεί το κέντρο του φακού;;

Δεν υπάρχει γενικός κανόνας. Αν ο φακός σε ff είναι καλύτερος στο κέντρο και πάσχει στα άκρα, τότε σε crop , έχει καλύτερη οξύτητα. Υπάρχουν ff φακοί όμως που πάσχουν ... στο κέντρο (π.χ. ο samyang 14mm , έχει περίεργες παραμορφώσεις στο κέντρο , που σε crop δείχνουν χειρότερες , αλλά με την επεξεργασία φτιάχνουν).  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι,  εννοώ έναν υποτιθέμενο ff φακό που έχει οξύτητα στο κέντρο και χάνει στα άκρα.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...