Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να βοηθήσω μερικούς που μπορεί να μην το έχουν σκεφτεί..

Για όσους δεν έχουν μηχανή με wifi, nfc κλπ και θέλουν να περνάνε τα αρχεία τους στο κινητό, εγώ έχω κάνει το εξης:

Έχω πάρει ένα καλώδιο otg  από micro usb (android) σε usb  και εκεί πάνω συνδέω το card reader με την sd κάρτα μου και τα βλέπω/περνάω στο κινητό. Και περνάς και βλέπεις κανονικά στο κινητό τα raw και μπορείς να τα επεξεργαστείς με το snapseed πχ.

Νομίζω σε raw δε μπορείς να περάσεις ασύρματα με wifi/nfc ακόμα και αν είχε η μηχανή τέτοια συνδεσμολογία.

 

ΥΓ: Για όποιον έχει iphone ή παίρνει otg από iphone βύσμα σε usb αν υπάρχει ή παίρνει ανταπτοράκι από iphone σε micro usb και βάζει πάνω εκεί τον παραπάνω συνδιασμό που προείπα. Εγώ τα περνάω και σε iphone και σε android ανάλογα τί θέλω να κάνω και δουλεύει και στα 2.

 

IMG_3209.jpg.9d6d6aaaedb7977e666f51295b59802d.jpg

 

IMG_3210.jpg.5268844bc51f26282bd3a3fdee210205.jpg

 

IMG_3211.jpg.65084d77c36624c1e371a197c7dc4222.jpg

 

IMG_3212.jpg.58f93f528b4019ed9b87e3c3d1133ac6.jpg

 

IMG_3213.jpg.119ded2e48e845cd127063a5849b97c0.jpg

 

IMG_3215.jpg.2a8c9f88162bb2def3fe1f3ae15212ac.jpg

 

IMG_3216.jpg.bdedb0b2d69bf49d976f13ad889aafda.jpg

 

 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για φορητότητα.

 

Για ποιο εύκολη και απλή επεξεργασία (για τα βασικά) με μια εφαρμογή φωτογραφίας από το κινητό.

Επεξ/σία από stelios18120
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποιος μπορεί να θέλει να στείλει κάπου ή να ανεβάσει κάπου κάποια φωτο που τράβηξε. Δεν κάνουν όλοι το τρελό edit ή ανεβάζουν Flickr/500px. Άλλοι μόνο fb/Insta ανεβάζουν.

Ακόμα κάποιος όπως εγώ πχ δε θέλω να κουβαλάω λαπτοπ μαζί σε διακοπές. Στην παρούσα φάση είμαι σε 2ημερο με τη μηχανή και δυο κάρτες 16αρες. Περνάω στο κινητό τις φωτογραφίες για να αδειάζω τις κάρτες και έν συνέχεια έχω εξωτερικό σκληρό τον οποίο τον συνδέω πάλι με το otg στο κινητό και αδειάζω τις φωτο στον σκληρό και τις σβήνω από το κινητό.

 

47 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Καλο, αλλα παρε ενα μικροτερο card reader :P

Είχα 2 στικάκια μικρά που έπαιρναν κάρτες αλλά χάλασαν και τα δυο και έτσι αγόρασα και είμαι με το παραπάνω που δείχνω.

Και πάλι, δεν ενοχλεί το μέγεθος. Το έχεις στην τσάντα και το βγάζεις μια φορά τη μέρα για να περάσεις τις φωτο. 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι δεδομένο ότι ο καθένας κάνει ό,τι θέλει . Αλλά από την άλλη,  ορθολογικά το κόστος των καρτών , είναι αστείο μπροστά στο κόστος των κινητών . Δεν δικαιολογεί κάτι τέτοιο . 

Σημερινές τιμές sd καρτών για φωτογραφικές :

https://www.skroutz.gr/c/45/memory-cards/m/469/Sandisk/f/462192_587982/U3-SD.html?o=sd&order_by=pricevat&order_dir=asc

 

και πιο συγκεκριμένα για 128άρες sd :

https://www.skroutz.gr/c/45/memory-cards/m/469/Sandisk/f/462192_587978_587982/U3-128GB-SD.html?o=sd&order_by=pricevat&order_dir=asc

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, μαζί σου στο θέμα τιμης και οντως ισχύει, αλλά πέραν της βασικής χρήσης για την οποία κάνω εγώ τα παραπάνω (περνάω φωτο δηλαδή επειδή δεν έχω μεγάλη χωρητικότητα) το κάνω και για σιγουριά μην πάθει κάτι κάποια sd και χαθούν φωτογραφιες αλλά και επειδή θέλω να στέλνω σε φίλους που μιλάμε για τις φωτο ή να τις βλέπω σε καλύτερη οθόνη από αυτήν της κάμερας ή και να τις επεξεργάζομαι ακόμα στο κινητό μέχρι να γυρίσω στο σπίτι μου/υπολογιστή μου από διακοπές.

Οπως και να έχει, η ουσία είναι πως εγώ δε ξέρω τι θέλει να κάνει ο καθένας, αλλά είπα ότι για όποιον δεν έχει WiFi/nfc στην κάμερα και θέλει να περνάει φωτο στο κινητό αυτός είναι ο τρόπος που σκέφτηκα και δούλεψε.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Ναι, μαζί σου στο θέμα τιμης και οντως ισχύει, αλλά πέραν της βασικής χρήσης για την οποία κάνω εγώ τα παραπάνω (περνάω φωτο δηλαδή επειδή δεν έχω μεγάλη χωρητικότητα) το κάνω και για σιγουριά μην πάθει κάτι κάποια sd και χαθούν φωτογραφιες αλλά και επειδή θέλω να στέλνω σε φίλους που μιλάμε για τις φωτο ή να τις βλέπω σε καλύτερη οθόνη από αυτήν της κάμερας ή και να τις επεξεργάζομαι ακόμα στο κινητό μέχρι να γυρίσω στο σπίτι μου/υπολογιστή μου από διακοπές.

Οπως και να έχει, η ουσία είναι πως εγώ δε ξέρω τι θέλει να κάνει ο καθένας, αλλά είπα ότι για όποιον δεν έχει WiFi/nfc στην κάμερα και θέλει να περνάει φωτο στο κινητό αυτός είναι ο τρόπος που σκέφτηκα και δούλεψε.

Για βίντεο χρησιμοποιείς κάτι αντίστοιχο; Για iPad ξέρω το lumafusion, πολύ καλό & σοβαρό video editing πρόγραμμα, αλλά για Android δεν γνωρίζω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Καλο, αλλα παρε ενα μικροτερο card reader :P

🙄 Και εγώ έχω ακόμα ένα τέτοιο....! Σκυλί!

(Πέρυσι εδέησα και πήρα ένα από τα καινούργια...) 

2 ώρες πριν, stratigos24 είπε

2ημερο με τη μηχανή 

Για τέτοια φάση είσαι αρχηγός! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/3/2019 στις 12:54 ΠΜ, stratigos24 είπε

Για να βοηθήσω μερικούς που μπορεί να μην το έχουν σκεφτεί..

Για όσους δεν έχουν μηχανή με wifi, nfc κλπ και θέλουν να περνάνε τα αρχεία τους στο κινητό, εγώ έχω κάνει το εξης:

Έχω πάρει ένα καλώδιο otg  από micro usb (android) σε usb  και εκεί πάνω συνδέω το card reader με την sd κάρτα μου και τα βλέπω/περνάω στο κινητό. Και περνάς και βλέπεις κανονικά στο κινητό τα raw και μπορείς να τα επεξεργαστείς με το snapseed πχ.

Νομίζω σε raw δε μπορείς να περάσεις ασύρματα με wifi/nfc ακόμα και αν είχε η μηχανή τέτοια συνδεσμολογία.

ΥΓ: Για όποιον έχει iphone ή παίρνει otg από iphone βύσμα σε usb αν υπάρχει ή παίρνει ανταπτοράκι από iphone σε micro usb και βάζει πάνω εκεί τον παραπάνω συνδιασμό που προείπα. Εγώ τα περνάω και σε iphone και σε android ανάλογα τί θέλω να κάνω και δουλεύει και στα 2.

IMG_3209.jpg.9d6d6aaaedb7977e666f51295b59802d.jpg

IMG_3210.jpg.5268844bc51f26282bd3a3fdee210205.jpg

IMG_3211.jpg.65084d77c36624c1e371a197c7dc4222.jpg

IMG_3212.jpg.58f93f528b4019ed9b87e3c3d1133ac6.jpg

IMG_3213.jpg.119ded2e48e845cd127063a5849b97c0.jpg

IMG_3215.jpg.2a8c9f88162bb2def3fe1f3ae15212ac.jpg

IMG_3216.jpg.bdedb0b2d69bf49d976f13ad889aafda.jpg

Λογικα δεν χρειαζεσαι καν το card reader αν η φωτογραφικη σου υποστηριζει mass storage, σε sony δουλευει κανονικα.

Για nikon (επαιζε και με canon) πολυ παλιοτερα χρησιμοποιουσα ενα προγραμμα (DSlrdashboard) που εκανε tethering με usb, οχι μονο διαβαζε την sd, αλλα δουλευες κανονικα την φωτογραφικη απο το κινητο.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια πρόταση για nd φίλτρο 77mm εως 50ευρώ είτε από Ελλάδα είτε από εξωτερικό έχουμε; 

Άκουσα καλά λόγια για το οικονομικό ICE ND1000 σε διάφορα βίντεο/forums/κριτικές αγοραστών, αλλά σε ένα βίντεο (από τα πολλά) που είδα, σε συγκριτικό που έκανε ανάμεσα σε οικονομικά, μεσαίας τιμής και ακριβά nd1000 φίλτρα, ανέφερε ότι αφαιρεί οξύτητα. Βέβαια λογικό να αφαιρεί, δεν κοστίζει ακριβά, αλλά θα είναι μεγάλη η διαφορά με ένα hoya πχ των 50 ευρώ που είναι πιο ''επώνυμο'';

Ακόμα, το zoomei αυτό να λέει τίποτα;; https://www.amazon.co.uk/Zomei-77mm-ND1000-Multi-Coated-HD/dp/B00IZCEM18

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stratigos24 είπε

Κάποια πρόταση για nd φίλτρο 77mm εως 50ευρώ είτε από Ελλάδα είτε από εξωτερικό έχουμε; 

Τα 77άρια hoya που βλέπω στο σκρουζ, γύρω εκεί παίζουν . Θα έλεγα nd2 ή nd4 . Ένα nd8 που πήρα , μάλλον άχρηστο το θεωρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Κάποια πρόταση για nd φίλτρο 77mm εως 50ευρώ είτε από Ελλάδα είτε από εξωτερικό έχουμε; 

Άκουσα καλά λόγια για το οικονομικό ICE ND1000 σε διάφορα βίντεο/forums/κριτικές αγοραστών, αλλά σε ένα βίντεο (από τα πολλά) που είδα, σε συγκριτικό που έκανε ανάμεσα σε οικονομικά, μεσαίας τιμής και ακριβά nd1000 φίλτρα, ανέφερε ότι αφαιρεί οξύτητα. Βέβαια λογικό να αφαιρεί, δεν κοστίζει ακριβά, αλλά θα είναι μεγάλη η διαφορά με ένα hoya πχ των 50 ευρώ που είναι πιο ''επώνυμο'';

Ακόμα, το zoomei αυτό να λέει τίποτα;; https://www.amazon.co.uk/Zomei-77mm-ND1000-Multi-Coated-HD/dp/B00IZCEM18

Eγω αυτο θα επαιρνα (προς το παρον χρησιμοποιοω variable ND που ειναι πιο πολυ για χρηση βιντεο)

Δες εδω

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...