Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, afterhours είπε

Eγω αυτο θα επαιρνα (προς το παρον χρησιμοποιοω variable ND που ειναι πιο πολυ για χρηση βιντεο)

https://www.amazon.co.uk/Hoya-72-Pro-1000-Filter/dp/B00HF6HJDI/ref=sr_1_4?keywords=hoya+nd1000&qid=1552774910&s=electronics&sr=1-4

Έχεις βάλει το 72αρι. Οπότε κοιτάω το 77mm για μενα. Από Ελλάδα ξεκινάει στα 95 ευρώ, οπότε από έξω αν το βρω πιο φθηνά.

Variable είναι να μπορείς να αλλάζεις πχ από nd4, σε nd8 κλπ στο ίδιο φίλτρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nαι εχεις δικιο δεν εβαλα το 77αρι....Κανε ερευνα αγορας θα διαπιστωσεις μεγαλες διακυμανσεις τιμων οποτε μπορεις να βγεις κερδισμενος

Variable ND ναι ειναι κυριως για βιντεο μπορεις να αλλαζεις κατα βουληση τα ND απο 1 εως 7-8 στοπ αναλογως τη μαρκα..

Ειναι κυριως για βιντεο τη μερα που χρειαζεσαι  ταχυτητες 1/50 ή 1/100 οπως καταλαβαινεις με νταλα ηλιο και φακο φ1.8 δεν γινεται να παρεις 1/50 χωρις φιλτρα

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Τα 77άρια hoya που βλέπω στο σκρουζ, γύρω εκεί παίζουν . Θα έλεγα nd2 ή nd4 . Ένα nd8 που πήρα , μάλλον άχρηστο το θεωρώ. 

Είναι και το τί βγάζεις. Νd8 θεωρώ ότι θα είναι το λιγότερο που θα μου κάνει, γιατί θα θέλω να βγάλω με δευτερόλεπτα μέρα/ηλιοβασίλεμα κάποιες λήψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, afterhours είπε

Nαι εχεις δικιο δεν εβαλα το 77αρι....Κανε ερευνα αγορας θα διαπιστωσεις μεγαλες διακυμανσεις τιμων οποτε μπορεις να βγεις κερδισμενος

Variable ND ναι ειναι κυριως για βιντεο μπορεις να αλλαζεις κατα βουληση τα ND απο 1 εως 7-8 στοπ αναλογως τη μαρκα..

Ειναι κυριως για βιντεο τη μερα που χρειαζεσαι  ταχυτητες 1/50 ή 1/100 οπως καταλαβαινεις με νταλα ηλιο και φακο φ1.8 δεν γινεται να παρεις 1/50 χωρις φιλτρα

Ναι, θα ψάξω.

Από ότι βλέπω σε μάρκα για variable ανεβαίνουμε αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω πηρα ενα φτηνο Variable για να δω πως παει και μετα θα αγοραζα κατι σε Hoya..... Eιχα παρει ενα Haida (οχι την multicoated εκδοση)

Τελικα εμεινα με το φτηνο γιατι μεχρι 5 στοπ κοψιμο φωτος κανει καλη δουλεια σε βιντεο... απο 5 στοπ και πανω κλαταρει ομως (βγαζει το κλασσικο Χ pattern)

Αν θες για φωτογραφια ομως καλυτερα να πας σε σκετα ND και οχι variable

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, afterhours είπε

Εγω παντως καποια στιγμη αν αρχισω να τραβαω τοπια μακρα εκθεση  θα παρω ενα 6στοπ και ενα 10 στοπ και βλεπουμε....

Κολλητός μου που βγάζει τοπία φουλ με καλό εξοπλισμό, με παροτρύνει πάντως για 10στοπ nd. Με τέτοιο έβγαλε και την παρακάτω και επειδή είχε κύμα έβαλε πολλά sec για να το κάνει αυτό το κλασσικό της μαρκάς έκθεσης ομιχλώδες.

40476286425_a5d8751cf0.jpg

Rio-Antirio Bridge by George T, on Flickr

 

Kαι επειδή ήταν μέρα, την έβγαλε με nd1000, f22 και 240 δευτερόλεπτα.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nαι πιστευω τα 10στοπ ειναι κλασσικα δεν νομιζω να απογοητευθεις ειδικα αν πας σε καλη μαρκα οπως Hoya, B+W κλπ

Μετα αν εχεις αλλες αναγκες βλεπεις ποσα στοπ πανω η κατω θες για συνεφιες η με νταλα ηλιο κοντρα κλπ....

Προσφατα αγορασα ενα Hoya HD nano CIR-PL και ειναι ετη φωτος μπροστα..κορυφαια αγορα

Πολυ ωραια και η φωτο του φιλου σου.

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, τα cpl κάνουν δουλειά.

Είχα πάρει ένα όπως είχα αναφέρει και σε άλλο θέμα, hoya αλλά μάλλον ιμιτασιον που όμως κάνει δουλίτσα (δε ξέρω τα ακριβά τί κάνουν), πάντως έχει διαφορά προς το καλύτερο βγάζοντας με αυτό σε σχέση με χωρίς.

Θα ανεβάσω και φωτό που έβγαλα με και χωρίς από την καθαρά Δευτέρα που πήγα λίμνη Δόξα, για να δει τη διαφορά όποιος θέλει.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θελει προσοχη κυκλοφορει της απομιμισης το καγκελο....τωρα βεβαια αν εδωσες λιγα λεφτα και πηρες καλο αποτελεσμα βγηκες μαλλον κερδισμενος χαχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα 20αρικο έδωσα ενώ κανονικά από Ελλάδα new ξεκινάει στα 50.

 

xoriscpl.png

mecpl.png

Η δεύτερη είναι με το cpl.

Και τα 2 είναι screenshot των Raw.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

 

40476286425_a5d8751cf0.jpg

Rio-Antirio Bridge by George T, on Flickr

Kαι επειδή ήταν μέρα, την έβγαλε με nd1000, f22 και 240 δευτερόλεπτα.

Edit: Έχει χρησιμοποιήσει στην παραπάνω nd 10 stops και nd graduated 4 stops, άρα 14 στοπς στον ουρανό και 11 στοπς στο κάτω μέρος.

Μόλις τώρα, afterhours είπε

Ναι για το 20αρικο που εδωσες πιστευω καλο αποτελεσμα πηρες...με ποιον φακο τραβηξες το τοπιο ;;

Τον sigma 17-50 2.8 έχω. Στα 17mm με f8 έβγαλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Edit: Έχει χρησιμοποιήσει στην παραπάνω nd 10 stops και nd graduated 4 stops, άρα 14 στοπς στον ουρανό και 11 στοπς στο κάτω μέρος.

Τον sigma 17-50 2.8 έχω. Στα 17mm με f8 έβγαλα.

Μπορει να ειναι ιδεα μου αλλα στη φωτο που ανεβασες τον περιμενα λιγο πιο οξυ τον φακο στα 17 με f8 (ισως βεβαια ηθελες πιο πολυ εστιαση στα μπροστα χορτα)...ισως φταειει η συμπιεση

Εγω εχω τον Tamron 17-50 2.8...φοβερος φακος... αλλα τον εχω βαλει για πουλημα γιατι θελω να παω στον Sony 16-50 2.8 ο οποιος κανει 500 ευρω καινουργιος αλλα ειναι TOP στο ευρυγωνιο κομματι

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα με εισαγωγή συνδέσμου και το λινκ από το flickr που μπορείς να την δεις σε οκ ποιότητα. Και εκεί την βλέπεις λίγοτερο sharp από όσο θα περίμενες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...