Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει, δεν είναι και ακριβός ούτε πολύ φθηνός.

Μπορεί να παίζει ρόλο και το που έχω κάνει focus. Τί θα περίμενες στη φωτό να αποτυπωνεται με καλύτερη οξύτητα/ποιότητα;

Σορρυ για το offtopic. Αν είναι πρόβλημα και γεμίζουμε με εκτός θέματος πράγματα τις σελίδες, στείλε πμ (αν θες φυσικά).

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, stratigos24 είπε

Εντάξει, δεν είναι και ακριβός ούτε πολύ φθηνός.

Μπορεί να παίζει ρόλο και το που έχω κάνει focus. Τί θα περίμενες στη φωτό να αποτυπωνεται με καλύτερη οξύτητα/ποιότητα;

Nαι εννοειται αν εχεις κανει μπροστα στα κλαρια focus τοτε μια χαρα εισαι...αρχικα νομιζα οτι ειχες εστιασει στο βαθος βουνα και γι αυτο δεν μου φαινοταν τοσο οξυς...

Στο φλικρ φαινεται πολυ καλυτερα

Μια δικια μου με τον Ταμρον αλλα χωρις φιλτρο

spacer.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, παίζει ρόλο το που είχα κάνει focus και να σου πω την αλήθεια δε θυμάμαι σε ποιό σημείο.

Έχεις πμ.

11 λεπτά πριν, afterhours είπε

...αρχικα νομιζα οτι ειχες εστιασει στο βαθος βουνα και γι αυτο δεν μου φαινοταν τοσο οξυς...

Eρώτηση προς συζήτηση μιας και το θέμα είναι και για ερωτησεις/συζητήσεις των τεχνικών λήψεις. Αν είχα κάνει focus στα βουνά, δε θα ήταν ένα λάθος focus, από την άποψη ότι είναι αρκετά μακριά και θα υπήρχε περίπτωση να είναι λιγότερα πράγματα εστιασμένα από ότι είναι τώρα;

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι με την εννοια οτι παντα εστιαζουμε εκει που θελει να παει το ματι του θεατη

Αν ηθελες να φαινοταν και τα κλαρια μπροστα και το βουνο με ευκρινεια εκει θα χρησιμοποιουσες πιο μικρο διαφραγμα (οσο χρειαζονταν)

Ας πουμε στη φωτο που ανεβασες μπορει να απαιτειτο F11 (λεω εγω τωρα)...οποτε ειναι χρησιμο στα τοπια καποιος υπολογιστης εφαρμογη στο κινητο βαθους πεδιου.

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, afterhours είπε

Ας πουμε στη φωτο που ανεβασες μπορει να απαιτειτο F11 (λεω εγω τωρα)...οποτε ειναι χρησιμο στα τοπια καποιος υπολογιστης εφαρμογη στο κινητο βαθους πεδιου.

Aυτό ακριβώς.

Αν ήθελα και τα κλαδιά και τα βουνά με μια λήψη, μάλλον θα ήθελα f22 και πάλι δε ξέρω αν θα ήταν όλα εστιασμένα. 😛

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να προβεις και σε τεχνικες focus stacking για να αποφυγεις την μειωση οξυτητας που αποφερει το F22.....Aλλα αυτα απαιτουν χρονο και ορεξη και ειναι πολυτελεια για πολλους απο εμας....Εξαλλου και χρονο να εχουμε οταν ειμαστε με μη φωτογραφικη παρεα μειωνεται ο διαθεσιμος χρονος φωτογραφησης κατι που εμενα με οδηγει σε εκνευρισμο 😀

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Είναι και το τί βγάζεις. Νd8 θεωρώ ότι θα είναι το λιγότερο που θα μου κάνει, γιατί θα θέλω να βγάλω με δευτερόλεπτα μέρα/ηλιοβασίλεμα κάποιες λήψεις.

Πολωτικό (κυκλικής πόλωσης, cpl) δοκίμασες ; Για τα χρώματα (του ουρανού) του ηλιοβασιλέματος , το θεωρώ καλύτερο . 

 

Είδα τη φωτό που έβαλες με το cpl . Αυτό ήταν το μέγιστο που μπορούσε να δώσει ;;;;; Λίγο μου φαίνεται.

Έπρεπε να κάνει πολύ πιο έντονα σύννεφα.

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Είδα τη φωτό που έβαλες με το cpl . Αυτό ήταν το μέγιστο που μπορούσε να δώσει ;;;;; Λίγο μου φαίνεται.

Έπρεπε να κάνει πολύ πιο έντονα σύννεφα.

Στο φουλ ναι. Δε ξερω αν θα έπρεπε πιο έντονα να τα κάνει, δεν έχω χρησιμοποιήσει άλλο πέραν αυτού που έχω για να έχω μια κάποια άποψη.

2 από σήμερα, η πρώτη χωρίς cpl, η δεύτερη με cpl.

 

xoris cpl.png

me cpl.png

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδωσα τον παλιο 24-70 2.8 G1 της tamron και πηρα τον G2 χτες

πλεον κανει παρεα με τον 70-200 ^^

Απο πρωτες εντυπωσεις, δειχνει λιγο καλυτερο το AF μεχρι στιγμης

spacer.png

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε τι σώμα @Ntinaras;

Στην αρχή όταν τον πήρα μου είχα φανεί υπερσόφτ σε σχέση με τον 24-70 ii,  αλλά τελικά το πρόβλημα ήταν ότι έχει αρκετό front focus. Hθελε +15 microadjust στο wide και +20 στο tele. Στο τσακ τη γλίτωσα από το να πάρω το tap-in console.

 

Επισύναψα 100% crop από φωτογραφία πριν κ μετά το microadjust.

im.jpg

 

Επεξ/σία από akisk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, akisk είπε

Σε τι σώμα @Ntinaras;

Στην αρχή όταν τον πήρα μου είχα φανεί υπερσόφτ σε σχέση με τον 24-70 ii,  αλλά τελικά το πρόβλημα ήταν ότι έχει αρκετό front focus. Hθελε +15 microadjust στο wide και +20 στο tele. Στο τσακ τη γλίτωσα από το να πάρω το tap-in console.

Επισύναψα 100% crop από φωτογραφία πριν κ μετά το microadjust.

im.jpg

Σε D610

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά για φωτογράφιση προϊόντος που μπορούμε να βρούμε εξοπλισμο;

Για παράδειγμα τριποδακι για το κινητό, λευκό μεγάλο background και λευκές πλάκες για απορρόφηση σκιάς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...