Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 16/3/2019 στις 9:47 ΜΜ, stratigos24 είπε

Κάποια πρόταση για nd φίλτρο 77mm εως 50ευρώ είτε από Ελλάδα είτε από εξωτερικό έχουμε; 

Άκουσα καλά λόγια για το οικονομικό ICE ND1000 σε διάφορα βίντεο/forums/κριτικές αγοραστών, αλλά σε ένα βίντεο (από τα πολλά) που είδα, σε συγκριτικό που έκανε ανάμεσα σε οικονομικά, μεσαίας τιμής και ακριβά nd1000 φίλτρα, ανέφερε ότι αφαιρεί οξύτητα. Βέβαια λογικό να αφαιρεί, δεν κοστίζει ακριβά, αλλά θα είναι μεγάλη η διαφορά με ένα hoya πχ των 50 ευρώ που είναι πιο ''επώνυμο'';

Ακόμα, το zoomei αυτό να λέει τίποτα;; https://www.amazon.co.uk/Zomei-77mm-ND1000-Multi-Coated-HD/dp/B00IZCEM18

 

Στις 17/3/2019 στις 12:35 ΠΜ, afterhours είπε

Εγω παντως καποια στιγμη αν αρχισω να τραβαω τοπια μακρα εκθεση  θα παρω ενα 6στοπ και ενα 10 στοπ και βλεπουμε....

 

Κατέβηκα στο κέντρο σήμερα μαζί με φίλο να πάρουμε φίλτρα για τις μηχανές μας. Εκείνος ήθελε cpl εγώ nd.

Πήρα τελικά το Hoya Pro Nd 64 77mm για τον sigma 17-50 και εκείνος ένα Hoya cpl 40.5mm για τον sony 16-50.

Βρήκα στην ίδια τιμή και το 64 (6 στοπ) και το 32 (5 στοπ) αλλά προτίμησα το 64 για να είμαι πιο σίγουρος. Είδωμεν.

 

Κατι που μου έκανε εντύπωση στο cpl του φίλου. Το κοίταζα με το μάτι (δεν είχαμε τις μηχανές μαζί) για να δω τί διαφορά προσφέρει, μιας και είναι και αυθεντικό Hoya ενώ το δικό μου Hoya όπως είχα γράψει είναι ιμιτασιον και δεν έβλεπα μεγάλη διαφορά σε γυαλάδες κλπ όπως βλέπω εγώ με το μάτι όταν κοιτάω το δικό μου και το περιστρέφω. Πάνω στη μηχανή θα έχει περισσότερη απόδοση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, afterhours είπε

Λογικα το γνησιο θα εχει καλυτερη αποδοση

Καντε ενα crash test και ανεβασε αμα θες τα αποτελεσματα

Ναι θα κάνω τεστ να δούμε. Θα βγάλουμε ίδιες φωτο με φίλτρο και χώρις ο καθένας και θα τις ανεβάσω να δούμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάναμε ένα τεστ με παρόμοιες λήψεις σε ένα σπίτι με λήψεις jpg με και χωρίς φίλτρο:

D7100:

DSC_2457.thumb.jpg.649c23d9a1216f0557d56bf2c2c6e151.jpg

 

DSC_2456.thumb.jpg.df072f1abc82c233b00a56e16a40dd0a.jpg

 

α6000:

DSC03389.thumb.jpg.e193feba62d57c938c5c851abdcd7ca6.jpg

 

DSC03387.thumb.jpg.417f6b85ab90a12aec36732c732b31d6.jpg

 

Ίδια απόδοση φαίνεται να έχουν, μια χαρά κάνουν τη δουλειά τους, θα κάνουμε και τεστ κάποια στιγμή σε εξωτερικό χώρο, τοπία μέρα κλπ.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/4/2019 στις 2:39 ΜΜ, skiabox είπε

Παιδιά για φωτογράφιση προϊόντος που μπορούμε να βρούμε εξοπλισμο;

Για παράδειγμα τριποδακι για το κινητό, λευκό μεγάλο background και λευκές πλάκες για απορρόφηση σκιάς. 

Φωτογράφιση προϊόντων με κινητό απλά δεν είναι καλή επιλογή. Η «εικόνα» του προϊόντος είτε σε έντυπη είτε σε ηλεκτρονική μορφή θα το αναδείξει δίνοντας σας ένα πλεονέκτημα. 

Δανειστείτε  μία φωτ. μηχανή καλύτερα.

ή συνεργαστείτε με έναν φωτογράφο για λίγες ώρες. Με κάποια λογική συμφωνία το κόστος δεν θα είναι μεγάλο.

Αν επιμένεις πάντως.......

Τρίποδο εδώ.

Background εδώ

Light box εδώ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Jiakometi είπε

Φωτογράφιση προϊόντων με κινητό απλά δεν είναι καλή επιλογή. Η «εικόνα» του προϊόντος είτε σε έντυπη είτε σε ηλεκτρονική μορφή θα το αναδείξει δίνοντας σας ένα πλεονέκτημα. 

Δανειστείτε  μία φωτ. μηχανή καλύτερα.

ή συνεργαστείτε με έναν φωτογράφο για λίγες ώρες. Με κάποια λογική συμφωνία το κόστος δεν θα είναι μεγάλο.

Αν επιμένεις πάντως.......

Τρίποδο εδώ.

Background εδώ

Light box εδώ

Όντως, γιατί ενδεχόμενο να χρειαστεί και ενας εξωτερικούς φακός να κουμπώσει στο κινητό,και δεν είναι φθηνοί. Καλύτερα ενας φωτογράφος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λιγο χαζη ερωτηση το ξερω.εχω το σιγμα 17 50 και θελω να ρωτησω σε ποια στοπ δουλευει ο  σταθεροποιητης εικονας που εχει; απ οτι διαβασα στο γουγλη ειναι στο 1.5 1,10 οταν εισαι low light και πρεπει να κατεβαζεις τη ταχυτητα.περα απ αυτα τα 2 σε πιο αλλο στοπ μπορει να δουλεψει δηλ στο 1.50 η 1.70; η μονο σε αυτα τα 2; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά.Πρόσφατα είπα να μπω πάλι στο κλίμα του βίντεο καθώς είπα μετά απο χρόνια αποχής να ξανα κάνω προπόνηση.

Έχω ασχοληθεί στο παρελθόν με video editing και παρόλο που πέρασαν χρόνια πιστεύω θυμάμαι μερικά πραγματα.

Παλαιότερα είχα μια nikon d3200 , μια canon 550 D και μια Go Pro HD Hero2(τότε ήταν το τελευταίο τους μοντέλο).Τα έχω πουλήσει όλα μαζί με εξοπλισμό φακούς , steadicam , τρίποδα κλπ. καθώς μετά απο ένα τραυματισμό σοβαρό δεν πίστευα πως θα επιστρέψω ποτέ.Αλλά να που επέστρεψα και τώρα φτού και απο την αρχή.

Φυσικά ποτέ στο ίδιο επίπεδο επομένος δεν θα επενδύσω ξανά χρήματα για dslr.To μαξ που θα δώσω είναι για ένα gimbal όπως το carma grip και μια gopro(παλιό μοντέλο 4 κάπου εκεί)

Πρός το παρόν όμως θέλω να τραβήξω για λίγο καιρό με τι κινητό,μέχρι τουλάχιστον να είμαι σίγουρος πως αξίζει το κόπο.

Ένα iphone 6s έχω και θα ήθελα διάφορες συμβουλές που μπορεί να δώσει κάποιος που έχει ασχοληθεί με βίντεο απο κινητό.

Βλέπω το filmic pro app αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μου χρησημεύει.Γνώμες.?

Το πρώτο που σκέφτηκα είναι stabilizer.Αλλά υπάρχει κάνα universal φάση που να μπορω να κουμπώσω πανω και smartphone και go pro αργότερα.? Καθώς δεν αξίζει να πάρω ένα σκέτο για smartphone(πόσο μάλλον για το 6s) Αν υπάρχει γνώμες.

Αλλιώς κάποια πρόταση σε δοκιμασμένο φτηνό stabilizer για κινητό.?

Κάποια συμβουλή όσων αφορά settings.? Προφανός το iphone δεν έχει τρελή γκάμα.Εκτός αν βάλω κάποιο app.Για 1080 60fps στοχεύω καθώς είναι ακόμα οκ ανάλυση και τα fps για action είναι πολύ καλά.

Κάτι που βλέπω στο βίντεο του κινητού είναι πως είναι κάπως choppy το βίντεο ακόμα και στα 60fps , όταν κάνεις pan το κινητό.Θα βοηθήσει το stabilizer άραγε σε αυτό ή.? 

Γενικά υπάρχει κανείς να έχει δοκιμάσει κάτι τέτοιο ή χάνω το χρόνο μου προσπαθώντας.? να πάω αμέσως σε gimbal + go pro.?

 

To καλύτερο αποτέλεσμα που έχω δει απο κάποιον με σχεδόν ίδιο κινητό είναι το παρακάτω βίντεο.Φυσικά το εν λόγω είναι εύκολο να γίνει καθώς είναι πολύ ασφαλείς λήψεις και εξολοκλήρου slow mo.Καλο color correction βέβαια και edit.

 

Επεξ/σία από Chocobo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/4/2019 στις 10:22 ΠΜ, Chocobo είπε

Καλημέρα παιδιά.Πρόσφατα είπα να μπω πάλι στο κλίμα του βίντεο καθώς είπα μετά απο χρόνια αποχής να ξανα κάνω προπόνηση.

Έχω ασχοληθεί στο παρελθόν με video editing και παρόλο που πέρασαν χρόνια πιστεύω θυμάμαι μερικά πραγματα.

Παλαιότερα είχα μια nikon d3200 , μια canon 550 D και μια Go Pro HD Hero2(τότε ήταν το τελευταίο τους μοντέλο).Τα έχω πουλήσει όλα μαζί με εξοπλισμό φακούς , steadicam , τρίποδα κλπ. καθώς μετά απο ένα τραυματισμό σοβαρό δεν πίστευα πως θα επιστρέψω ποτέ.Αλλά να που επέστρεψα και τώρα φτού και απο την αρχή.

Φυσικά ποτέ στο ίδιο επίπεδο επομένος δεν θα επενδύσω ξανά χρήματα για dslr.To μαξ που θα δώσω είναι για ένα gimbal όπως το carma grip και μια gopro(παλιό μοντέλο 4 κάπου εκεί)

Πρός το παρόν όμως θέλω να τραβήξω για λίγο καιρό με τι κινητό,μέχρι τουλάχιστον να είμαι σίγουρος πως αξίζει το κόπο.

Ένα iphone 6s έχω και θα ήθελα διάφορες συμβουλές που μπορεί να δώσει κάποιος που έχει ασχοληθεί με βίντεο απο κινητό.

Βλέπω το filmic pro app αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μου χρησημεύει.Γνώμες.?

Το πρώτο που σκέφτηκα είναι stabilizer.Αλλά υπάρχει κάνα universal φάση που να μπορω να κουμπώσω πανω και smartphone και go pro αργότερα.? Καθώς δεν αξίζει να πάρω ένα σκέτο για smartphone(πόσο μάλλον για το 6s) Αν υπάρχει γνώμες.

Αλλιώς κάποια πρόταση σε δοκιμασμένο φτηνό stabilizer για κινητό.?

Κάποια συμβουλή όσων αφορά settings.? Προφανός το iphone δεν έχει τρελή γκάμα.Εκτός αν βάλω κάποιο app.Για 1080 60fps στοχεύω καθώς είναι ακόμα οκ ανάλυση και τα fps για action είναι πολύ καλά.

Κάτι που βλέπω στο βίντεο του κινητού είναι πως είναι κάπως choppy το βίντεο ακόμα και στα 60fps , όταν κάνεις pan το κινητό.Θα βοηθήσει το stabilizer άραγε σε αυτό ή.? 

Γενικά υπάρχει κανείς να έχει δοκιμάσει κάτι τέτοιο ή χάνω το χρόνο μου προσπαθώντας.? να πάω αμέσως σε gimbal + go pro.?

To καλύτερο αποτέλεσμα που έχω δει απο κάποιον με σχεδόν ίδιο κινητό είναι το παρακάτω βίντεο.Φυσικά το εν λόγω είναι εύκολο να γίνει καθώς είναι πολύ ασφαλείς λήψεις και εξολοκλήρου slow mo.Καλο color correction βέβαια και edit.

Το filmic pro όχι απλώς αξίζει, είναι ο μόνος και απαραίτητος λόγος χρήσης ενός κινητού τηλεφώνου για σοβαρή λήψη βίντεο. Χωρίς αυτό μην προχωρήσεις καν - μιας και ξέρεις από μοντάζ, θα σου επιστρέψει πέρα από πλήρη έλεγχο ταχύτητας κλπ, να γράψεις σε πολύ υψηλά bitrates και σε log (περίπου, αρκετά flat) προφίλ, focus peeking, zebras, τα πάντα.

 

Όσο για gimbal, ένα osmo στο κατοσταρικο ή ακόμα καλύτερα ένα smooth 4 που έχει και για χειροκίνητο φοκους - τέλειο- αλλά και τις πιο πλήρεις λειτουργίες - Ελλάδα γύρω στα 110, λίγο πιο φθηνά από Ευρώπη.

 

Επίσης, αυτή είναι η τελευταία ταινία του Stephen sonderberg, εξολοκλήρου με iPhone 7 πάνω σε mobile gimbal, ρίξε μια ματιά για τις δυνατότητες του filmic pro. Εσύ θες στάνταρ υψηλό bitrate και φλατ προφίλ για το post. Μόνο το filmic τα παρέχει αυτά

 

Ελπίζω να βοήθησα, αν είναι ρώτα και άλλα!

Επεξ/σία από alexxkidd31
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σημαντικά ολα αυτα που σε παροτρύνει να κάνεις το παρακάτω άρθρο. Δώστε έμφαση στο νούμερο 15.

http://erickimphotography.com/blog/2016/01/27/100-lessons-from-the-masters-of-street-photography/ 

15. Don’t be a slave to your camera

Επεξ/σία από stratigos24
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς αγόρασα το filmic pro μαζι με το add on που κοστίζει όσο το app.Περι τα 30+ ευρώ όλο.Λέω δυστυχώς καθώς το app ότι κάνει το κάνει σε frame rates 30 και κάτω.Kάνει πολλά οπότε σίγουρα θα το δουλέψω.

Βέβαια δεν έχω ψάξει αν στο δικό μου τηλ που είναι και παλιό υπάρχει αυτό το θέμα.Στο βίντεο οι άλλοι τραβάνε 60 fps και δεν ανέφεραν κάτι για τα settings..

Εγώ το θέλω για parkour κυρίως και δεν βοηθά και πολύ.Το ακόμα χειρότερο είναι πως ενώ το app όταν πάς 60 fps σου λέει πως δεν λειτουργούν τα color settings σε 60fps και πάνω , συνειδητοποιείς πως ούτε σε 50 ή 48 fps λειτουργεί δείχνοντας σου το ίδιο μήνυμα.Επικοινώνησα με την εταιρία και μου είπαν απλά πως δουλεύουν σε ένα update αλλά η απάντηση ήταν κάπως αόριστη. Είπαν απλά συγνώμη για την εμπειρία και αναμονή για ένα update , χωρίς κάποια σαφείς αναφορά σε ότι ρώτησα.

Όπως και να έχει ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Το βίντεο με τα παιδιά στα χιόνια το έχω δει δεν βοηθά και πολύ καθώς το μόνο που λένε είναι να τραβάς extreme quality 4k 24fps και flat profile με locked white balance. Απο κει και πέρα σε αφήνουν στον αέρα για το iso , shutter speed.Απο την ώρα που έχεις fixed aperture στο κινητό ο μόνος τρόπος να παίξεις μπάλα με φωτισμό είναι iso / ss.Αν υποθέσουμε πως για τα 24 fps που τραβάνε αυτοί ακολουθούν το 180 degree rule οπότε είχαν 1/48 shutter speed τότε σίγουρα στις συνθήκες που τραβούσαν είχα και κάποιο ND filter στο φακό(μπορεί και όχι στην λήψη στο δάσος γιατί τα δεντρα μπορεί να φίλτραραν το πολύ φώσ).Αν όχι τότε έπρεπε να μας πούν το Shutter Speed. Επίσης έχει κοτσάρει έναν τεράστιο φακό πάνω στο κινητό που δεν ξέρουμε πάλι τι είναι ούτε αναφέρουν κάτι(λογικά είναι Anamorphic Lens ? ) Τέλος το αποτέλεσμα τους είναι color corrected / graded και προφανός stabilized με το gimbal.Θα ήθελα το raw footage για να καταλάβω καλύτερα.

Επεξ/σία από Chocobo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω τσεκαρει το βιντεο με την ταινια καθως δουλευω.Θα το δω μετα.

Οσο για το gimbal μπορει καποιος να μου δωσει λινκ ; σκρουτζ εχει κοντα 150 το οσμο mobile 2 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Chocobo είπε

Δυστυχώς αγόρασα το filmic pro μαζι με το add on που κοστίζει όσο το app.Περι τα 30+ ευρώ όλο.Λέω δυστυχώς καθώς το app ότι κάνει το κάνει σε frame rates 30 και κάτω.Kάνει πολλά οπότε σίγουρα θα το δουλέψω.

Βέβαια δεν έχω ψάξει αν στο δικό μου τηλ που είναι και παλιό υπάρχει αυτό το θέμα.Στο βίντεο οι άλλοι τραβάνε 60 fps και δεν ανέφεραν κάτι για τα settings..

Εγώ το θέλω για parkour κυρίως και δεν βοηθά και πολύ.Το ακόμα χειρότερο είναι πως ενώ το app όταν πάς 60 fps σου λέει πως δεν λειτουργούν τα color settings σε 60fps και πάνω , συνειδητοποιείς πως ούτε σε 50 ή 48 fps λειτουργεί δείχνοντας σου το ίδιο μήνυμα.Επικοινώνησα με την εταιρία και μου είπαν απλά πως δουλεύουν σε ένα update αλλά η απάντηση ήταν κάπως αόριστη. Είπαν απλά συγνώμη για την εμπειρία και αναμονή για ένα update , χωρίς κάποια σαφείς αναφορά σε ότι ρώτησα.

Όπως και να έχει ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Το βίντεο με τα παιδιά στα χιόνια το έχω δει δεν βοηθά και πολύ καθώς το μόνο που λένε είναι να τραβάς extreme quality 4k 24fps και flat profile με locked white balance. Απο κει και πέρα σε αφήνουν στον αέρα για το iso , shutter speed.Απο την ώρα που έχεις fixed aperture στο κινητό ο μόνος τρόπος να παίξεις μπάλα με φωτισμό είναι iso / ss.Αν υποθέσουμε πως για τα 24 fps που τραβάνε αυτοί ακολουθούν το 180 degree rule οπότε είχαν 1/48 shutter speed τότε σίγουρα στις συνθήκες που τραβούσαν είχα και κάποιο ND filter στο φακό(μπορεί και όχι στην λήψη στο δάσος γιατί τα δεντρα μπορεί να φίλτραραν το πολύ φώσ).Αν όχι τότε έπρεπε να μας πούν το Shutter Speed. Επίσης έχει κοτσάρει έναν τεράστιο φακό πάνω στο κινητό που δεν ξέρουμε πάλι τι είναι ούτε αναφέρουν κάτι(λογικά είναι Anamorphic Lens ? ) Τέλος το αποτέλεσμα τους είναι color corrected / graded και προφανός stabilized με το gimbal.Θα ήθελα το raw footage για να καταλάβω καλύτερα.

Ο φακός που έχουν είναι αναμορφικος, ναι, οι ίδιοι έχουν την πιο γνωστή εταιρία με φακούς για iPhone. Λογικά έχουν και κάποιο ND , αλλιώς παίζεις με την ταχύτητα ανάλογα το περιβάλλον σου αν είναι πολύ φωτεινό.

Δεν εδώ ξανακουσει για περιορισμό στα 30fps, πιθανό να είναι θέμα συσκευής. Πάντως από την στιγμή που σου είπαν πως δουλεύουν πάνω σε κάποιο update, να το περιμένεις σίγουρα, είναι η καλύτερη επαγγελματική εφαρμογή και όλο κάνουν βελτιώσεις.

6 ώρες πριν, Chocobo είπε

Δεν εχω τσεκαρει το βιντεο με την ταινια καθως δουλευω.Θα το δω μετα.

Οσο για το gimbal μπορει καποιος να μου δωσει λινκ ; σκρουτζ εχει κοντα 150 το οσμο mobile 2 

https://www.skroutz.gr/c/587/diafora-aksesouar-kinhton.html?from=catspan&keyphrase=smooth+4

 

Το καλύτερο. Και το filmic pro το αναγνωρίζει αμέσως για να δουλέψει και το follow focus

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...