Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, alexxkidd31 είπε

Ο φακός που έχουν είναι αναμορφικος, ναι, οι ίδιοι έχουν την πιο γνωστή εταιρία με φακούς για iPhone. Λογικά έχουν και κάποιο ND , αλλιώς παίζεις με την ταχύτητα ανάλογα το περιβάλλον σου αν είναι πολύ φωτεινό.

Δεν εδώ ξανακουσει για περιορισμό στα 30fps, πιθανό να είναι θέμα συσκευής. Πάντως από την στιγμή που σου είπαν πως δουλεύουν πάνω σε κάποιο update, να το περιμένεις σίγουρα, είναι η καλύτερη επαγγελματική εφαρμογή και όλο κάνουν βελτιώσεις.

https://www.skroutz.gr/c/587/diafora-aksesouar-kinhton.html?from=catspan&keyphrase=smooth+4

Το καλύτερο. Και το filmic pro το αναγνωρίζει αμέσως για να δουλέψει και το follow focus

Το θεμα ειναι πως ουτε google βρισκω κατι.

67A2D645-C866-4C69-9014-0B894C2E8946.png

B9945A2A-F6A9-4F4A-B9D2-C11802C115F4.png

Εν τελη μετα απο ψαξιμο το βρηκα , οντως δεν το υποστιριζει η συσκευη.

7157BC86-78BD-4563-890E-4A9DC605B1C0.png

Επι της ευκαιριας στο σημερινο update το αλλαξαν το μηνυμα.Στην προηγουμενη εκδοση ελεγε not available in frame rates higher than 60.

Επεξ/σία από Chocobo
επιπλεον πληροφοριες
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, Chocobo είπε

Το θεμα ειναι πως ουτε google βρισκω κατι.

67A2D645-C866-4C69-9014-0B894C2E8946.png

B9945A2A-F6A9-4F4A-B9D2-C11802C115F4.png

Εν τελη μετα απο ψαξιμο το βρηκα , οντως δεν το υποστιριζει η συσκευη.

7157BC86-78BD-4563-890E-4A9DC605B1C0.png

Επι της ευκαιριας στο σημερινο update το αλλαξαν το μηνυμα.Στην προηγουμενη εκδοση ελεγε not available in frame rates higher than 60.

Α δλδ γράφει σε 60 fps αλλά οχι σε log? Κριμα όντως,επειδη το θες και για συγκεκριμένη χρήση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι δεν μπορει πανω απο 30fps.Και δεν βλεπω κανα update να το κανει αυτο δυνατο.

Καθως ξαναεστειλα στο support για παραπανω πληροφοριες καθως οπως ειπα απαντησαν πολυ αοριστα , αυτη τη φορα μου ειπαν πως το update ηταν μονο για το bug επι της ουσιας το app.Επομενος απλα αντια για τα 60fps o higher το εκαναν 30fps or higher στις συσκευες που πρεπει. 

Παραμανει δυνατο app αλλα κλασικα πρεπει κανεις να διαβασει πολυ ψιλα γραμματα για να ειναι φουλ ενημερωμενος.

😕

E457C666-C637-40DA-A95A-20D11CB79EA5.png

Επεξ/σία από Chocobo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Εχω παρει ενα  Lightbox   για να φωτογραφιζω διαφορα προιοντα.η ερωητηση ειναι αν φωτογραφιζω φαγητα η φρουτα,και μετα τα ξαναβαζω στο ψυγειο δεν θα παθουν τιποτα λωγο οτι το Lightbox  εχει φωτακια που φωτιζουν δηλ στελνει ενεργεια σωστα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, star12 είπε

Εχω παρει ενα  Lightbox   για να φωτογραφιζω διαφορα προιοντα.η ερωητηση ειναι αν φωτογραφιζω φαγητα η φρουτα,και μετα τα ξαναβαζω στο ψυγειο δεν θα παθουν τιποτα λωγο οτι το Lightbox  εχει φωτακια που φωτιζουν δηλ στελνει ενεργεια σωστα;;

ναι, αλλα ειναι αστεια.

ειδικα αν ειναι led.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φακός νέας γενιάς , που έχει μοτέρ και ηλεκτρονικά καλούδια όπως vr, όπως αυτός , ο οποίος έχει χρησιμοποιηθεί από επαγγελματία (οι μηχανές του έχουν όλες πάνω από 100Κ κλικ) ,

έχει καθόλου ψωμί ;;;; 

ή είναι στα τελευταία του και αν τον πάρει κανείς θα του πεθάνει στα χέρια ;;;;

Αν σκεφτούμε ότι το e-infinity μου στέλνει σπίτι καινούργιο του κουτιού με 892 ευρώ, πόσα θα άξιζε να δώσω στον παραπάνω ;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κανένας επαγγελματίας δεν χαρίζει αλλά όλοι κρατάνε ψηλά τις τιμές το θεωρώ απίθανο να κατέβει από τα 600 που δεν μου φαίνεται καλή τιμή για φακό με 7-8 χρόνια στην πλάτη.

Τα 450 είναι πολύ καλή τιμή για μένα αλλά φαίνεται εξωπραγματική

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει σχεδόν 10 χρόνια στην πλάτη , τον είχε αγοράσει με το που κυκλοφόρησε. Άλλο θέμα είναι πόση ζωή απομένει στο φακό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ζωή του φακού έχει σχέση με τον τρόπο χρήσης, αν μείνει σε ένα σάκο στον ήλιο μια-δυό καλοκαιρινές μέρες χάνει, νομίζω, περισσότερη ζωή από το να χρησιμοποιείται ένα χρόνο σε κλειστούς χώρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται απο την καταπονηση

κοπανηματα, καιρικες συνθηκες

οι ζουμ εχουν περισσοτερα κινουμενα μερη, και ειναι πιο ευπαθεις.

επισης ρουφανε περισσοτερη σκονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολλά ειναι 10 χρόνια? Άλλοι χρησιμοποιούν ακόμα φακούς που βγήκαν πρίν 20-30 χρόνια

Μιλάμε για φακούς επαγγελματικής σειράς που αντέχουν , όχι για του 50άρικου 

Προσωπικά έχω τον 24-70 2,8 της canon με έτος κυκλοφορίας 2002, τον αγόρασα μεταχειρισμένο πριν χρόνια . Έχω βγάλει εκατοντάδες χιλιάδες κλικ με αυτον και δεν ξέρω και πόσα ακόμα είχε βγάλει ο προηγούμενος κάτοχος. Δέν έχει βγάλει κίχ , ούτε καν το rubber του zoom ring δεν χρειάστηκε να αλλάξω που ειναι το πιο συνηθές μετά απο πολύ χρήση

Άμα τον φακό τον προσέχεις, τον έχεις σωστά αποθηκευμένο σε τσάντα κτλπ θα βγάλει πολλά χρόνια. 

Επίσης παίζει τεράστιο ρόλο τι φακός είναι. Ένας 16-35 δεν νομίζω να είχε πολύ χρήση απο επαγγελματία , εκτός και αν δουλευε φωτορεπόρτερ. Εγω όσα χρόνια έχω τον 16-35 (3 νομίζω)  δεν έχει γράψει ούτε 10,000 κλικ . 

Επεξ/σία από Rush13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Rush13 είπε

Πολλά ειναι 10 χρόνια? Άλλοι χρησιμοποιούν ακόμα φακούς που βγήκαν πρίν 20-30 χρόνια

Μιλάμε για φακούς επαγγελματικής σειράς που αντέχουν , όχι για του 50άρικου

Χρησιμοποιώ κι εγώ έναν Nikon 35-105mm f/3.5-4.5 AF-D του 1995 , ο οποίος είχε βγάλει αρκετές εκατοντάδες γάμους, στα νιάτα του.

Έχει κάποια διαφορά όμως. Εκείνος 1)είναι όλο μέταλο , 2)δεν έχει ενσωματωμένο μοτέρ, χρησιμοποιεί το μοτέρ της μηχανής 3)δεν έχει ηλεκτρονικές πλακέτες όπως vr , 4)δεν έχει την ένδειξη 10 με τα βελάκια ανακύκλωσης, που κατά κάποιο τρόπο αποτελούν προειδοποίηση της εταιρείας , να μην περιμένεις πολύ περισσότερα από 10 χρόνια ... ζωής .

Ο 16-35 στον οποίο αναφέρομαι   έχει αυτή την ένδειξη.

Ο παλιότερος Nikon 17-35mm f/2.8 AF-S    (όπως και ο ακόμη πιο παλιός Nikon 20-35mm f/2.8 D AF ) είναι ένα σιδερένιο κτήνος παλιάς σχολής, που δεν ψοφάει με τίποτε, αν δεν τον σπάσεις ή αν δεν τον πετάξεις από τα βράχια στη βάρκιζα (ελαφρώς υποδεέστερος όμως οπτικά ) . 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

4)δεν έχει την ένδειξη 10 με τα βελάκια ανακύκλωσης, που κατά κάποιο τρόπο αποτελούν προειδοποίηση της εταιρείας , να μην περιμένεις πολύ περισσότερα από 10 χρόνια ... ζωής .

Ο 16-35 στον οποίο αναφέρομαι   έχει αυτή την ένδειξη.

Ο Αριθμός 10 μέσα στον κύκλο ανακύκλωσης είναι ο τύπος του υλικού και όχι τα χρόνια ζωής του φακού.

Κάτι αντίστοιχο με το ευρωπαϊκό σύστημα που σταματάει στο 7

 screenshot_20190601_140503.png.c354d75be680c518f3a1340c659a54d7.pngscreenshot_20190601_141559.png.63ceae9cba954c29ba7832fae964853d.png

Προσπαθώ να βρω περισσότερες πληροφορίες στη nikon αλλά δεν είναι εύκολο άμεσα. Αν βρω κάτι θα επανέλθω.

 

http://www.chinarohs.com/

screenshot_20190601_142207.png.00d9983cb7b88e5634533c170ee02ba3.png

  1. Refrigerators
  2. Air Conditioners
  3. Washing Machines
  4. Water Heaters
  5. Printers
  6. Copiers
  7. Fax Machines (!)
  8. TV Sets
  9. Monitors
  10. Microcomputers
  11. Cell phones
  12. Telephones
Αναφορά σε κείμενο

"The 10 inside recycling circles means that Nikon expects that this lens will be thrown into the dump in 10 years. I hope not, but that's what the "10" means."

That statement got me a bit concerned. Was Nikon saying outright that it has a life of ten years? I did not really think that could be true, but his wording, whether deliberate or accidental, sounds objective and emphatic: "that's what the the '10' means."

I tried finding what the 10 in a recycling symbol means, so I poked around a bit and could come up with no number - representing a type of plastic - past the number "7."

I called Nikon tech and they were quite helpful. "10" in a recycling logo stands for a particular type of plastic, just as any other number does. It means that, when you do recycle it, you need to recycle it with "10" type plastics. Now, the tech guy explained that, since all Nikon lenses everywhere are the same, this "10" and its inclusion on the lens barrel might be more significant for other markets than the US. He also noted that "How many people actually recycle a camera lens?"

So, while Ken MAY have been extrapolating, meaning "Nikon is listing a recycling number, so they expect it to wear out one day, and that day may be in ten years." I think that his use of the words "ten years" is kind of misleading and disingenuous, at best. If it were number "9" plastic, would he have said "9 years?" Some people would say yes.

I think he gets carried away and I still enjoy his posts, but I didn't like this little tidbit and I am also posting this because others may be wondering what the hell that recycling symbol on the lens is about.

 

Επεξ/σία από lefta_yparxoun
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μου λέει κάτι η ένδειξη 10 και δεν νομίζω να σημαίνει και κάτι τέτοιο,  οι κατασκευαστές δίνουν και στις κάμερες 150-200 χιλιάδες κλίκ εκτίμηση για το κλείστρο αλλα τις περισσότερες φορές βγάζει πολύ παραπάνω. 

Ένας vintage φακός χωρίς ηλεκτρονικά εννοείται οτι δεν θα πάθει τίποτα αν ειναι σωστά αποθηκευμένος , θα κρατήσει μια ζωή. 

Αυτό δεν σημαίνει όμως οτι ένας επαγγελματικός σύγχρονος φακός θα κρατήσει μόνο 10 χρόνια και μετά είναι για πέταμα. Φακοί που κόστιζαν 2-2,5 χιλιάρικα δεν ειναι απλα πλαστικούρες με μια πλακέτα, έχουν φτιαχτεί για να αντέχουν 

Τα χρόνια που τον έχει στην κατοχή του κάποιος δεν παίζουν ρόλο, μπορεί να χρησιμοποιείτε σπάνια, να ειναι σωστά αποθηκευμένος και προσεγμένος.  Δεν πιστεύω οτι ένας 16-35 θα είχε ποτέ καθημερινή και βαριά χρήση και ας τον είχε επαγγελματίας. 

 

Επεξ/σία από Rush13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...