Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, SlickNick είπε

Καλησπέρα, 

Είμαι κάτοχος μίας Panasonic GX80 με τον Kit φακό 12 - 32mm. Η χρήση που κάνω είναι street photography/video καθώς και video σε εσωτερικούς χώρους. Το βασικό πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι η έλλειψη καλού φωτισμού κάτω από τις συνθήκες που τραβάω συνήθως βίντεο. 

Έχω καταλήξει στο ότι χρειάζομαι κάποιον prime φακό και βρίσκομαι ανάμεσα σε Panasonic Leica 15mm/1.7, Panasonic Leica 25mm/1.4 και Olympus Zuiko 25mm/1.8. Ανάμεσα σε αυτούς τους φακούς μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον; Υπάρχει κάποια καλύτερη επιλογή; 

Εγώ θα πήγαινα με τον φωτεινότερο (25mm/1.4).  Εκτός αν σου χρειάζεται να ανοίγεις τόσο πολύ στα 15mm, που δεν νομίζω.

Ο φακός είναι πολύ οξύς σε όλο το φάσμα του και έχει καλές κριτικές. Δεν τον έχω,  αλλά έτυχε  να έχω διαβάσει στο παρελθόν καλά λόγια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 29/7/2019 στις 11:36 ΠΜ, SlickNick είπε

Καλησπέρα, 

Είμαι κάτοχος μίας Panasonic GX80 με τον Kit φακό 12 - 32mm. Η χρήση που κάνω είναι street photography/video καθώς και video σε εσωτερικούς χώρους. Το βασικό πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι η έλλειψη καλού φωτισμού κάτω από τις συνθήκες που τραβάω συνήθως βίντεο. 

Έχω καταλήξει στο ότι χρειάζομαι κάποιον prime φακό και βρίσκομαι ανάμεσα σε Panasonic Leica 15mm/1.7, Panasonic Leica 25mm/1.4 και Olympus Zuiko 25mm/1.8. Ανάμεσα σε αυτούς τους φακούς μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον; Υπάρχει κάποια καλύτερη επιλογή; 

Πρώτα πρέπει να τσεκάρεις ποιο εστιακό μήκος σε βολεύει για το βίντεο και έπειτα να δεις το χαμηλό διάφραγμα. Επίσης πολύ σημαντικό είναι να διαθέτει σταθεροποίηση ο φακός για να σε βοηθά όταν κινείσαι.

Ξεχνάς τους olympus γιατί δεν έχει κανένας σταθεροποίηση, ιδανικά θα πρότεινα για εσωτερικούς χώρους τον 15mm για να κινείσαι άνετα,  σίγουρα όμως θα χρειαστείς και ένα μικρό led όπως σου προτείνουν για να μην ανεβάζεις πολύ iso και έχεις θόρυβο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα.Γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να βρώ anamorphic lens για iphone κάπου στην Ευρώπη.? Κάτι απο Moondog Labs ή Moment ή κάποιο άλλο αντίστοιχης ποιότητας και δοκιμασμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά. Έχω μια ερώτηση-απορία, όντας μη γνώστης του αντικειμένου... Μια φωτογραφική μηχανή DSLR δεκαετίας (canon eos 400D εν προκειμένω), βγάζει καλύτερες φωτογραφίες από ένα σύγχρονο κινητό? Με συγχωρείτε για την απορία... δεν είμαι πολύ σχετικός! Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ferrari84 είπε

Καλησπέρα παιδιά. Έχω μια ερώτηση-απορία, όντας μη γνώστης του αντικειμένου... Μια φωτογραφική μηχανή DSLR δεκαετίας (canon eos 400D εν προκειμένω), βγάζει καλύτερες φωτογραφίες από ένα σύγχρονο κινητό? Με συγχωρείτε για την απορία... δεν είμαι πολύ σχετικός! Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

1. Με ποιον φακό;

2. Ποιο κινητό;

3. Τι εννοείς καλύτερες;

Όρισε πρώτα όλα τα παραπάνω.

Εγώ τις φωτό των κινητών με τα υπερκορεσμένα χρώματα και το "υπολογιστικό" αποτέλεσμα τις απεχθάνομαι.

Η 500D που έχω, σίγουρα βγάζει πιο "φωτογραφίες" από όλα τα κινητά.

Για την 400 δεν γνωρίζω.

Τα παραπάνω πολύ περιληπτικά, διότι στο τάμπλετ δεν μπορώ να γράψω εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Ferrari84 είπε

Καλησπέρα παιδιά. Έχω μια ερώτηση-απορία, όντας μη γνώστης του αντικειμένου... Μια φωτογραφική μηχανή DSLR δεκαετίας (canon eos 400D εν προκειμένω), βγάζει καλύτερες φωτογραφίες από ένα σύγχρονο κινητό? Με συγχωρείτε για την απορία... δεν είμαι πολύ σχετικός! Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Βγάζει καλύτερες η φωτογραφική, ακόμα σε στο αυτόματο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Ferrari84 είπε

Καλησπέρα παιδιά. Έχω μια ερώτηση-απορία, όντας μη γνώστης του αντικειμένου... Μια φωτογραφική μηχανή DSLR δεκαετίας (canon eos 400D εν προκειμένω), βγάζει καλύτερες φωτογραφίες από ένα σύγχρονο κινητό? Με συγχωρείτε για την απορία... δεν είμαι πολύ σχετικός! Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Ακόμα και με τον κιτ φακό (το πλαστικό 18-55) είναι σαφώς καλύτερες. 

Το κινητο είναι για την άτυχη στιγμή που δεν έχεις μαζί σου τπτ καλύτερο. 

Επιπλέον, αν τραβήξεις σε raw έχεις τεράστιες δυνατότητες διόρθωσης - βελτίωσης. 

Για παράδειγμα δες εδώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα, σαν αρχάριος με φωτογραφικές μηχανές ξεκίνησα με ενα οικονομικό μοντέλο και συγκεκριμένα την mirrorless canon eos m100.. ο κιτ φακος 15-45 που φοράει με ικανοποιεί για τα πρώτα μου βήματα. Ωστοσο σε περίπτωση που χρειαστώ μεγαλυτερο ζουμ, σε τι φακο θα με συμβουλεύατε να παω;  ο πιο οικονομικός που πιστεύω ταιριαζει στις απαιτήσεις μου (αν και σκοτεινός) ειναι αυτος:

https://www.skroutz.gr/s/5056849/Canon-EF-M-55-200mm-f-4-5-6-3-IS-STM-Canon-EF-M.html?from=catspan&o=canon+efm+55-200

τι γνώμη έχετε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, billthes είπε

Καλησπέρα, σαν αρχάριος με φωτογραφικές μηχανές ξεκίνησα με ενα οικονομικό μοντέλο και συγκεκριμένα την mirrorless canon eos m100.. ο κιτ φακος 15-45 που φοράει με ικανοποιεί για τα πρώτα μου βήματα. Ωστοσο σε περίπτωση που χρειαστώ μεγαλυτερο ζουμ, σε τι φακο θα με συμβουλεύατε να παω;  ο πιο οικονομικός που πιστεύω ταιριαζει στις απαιτήσεις μου (αν και σκοτεινός) ειναι αυτος:

https://www.skroutz.gr/s/5056849/Canon-EF-M-55-200mm-f-4-5-6-3-IS-STM-Canon-EF-M.html?from=catspan&o=canon+efm+55-200

τι γνώμη έχετε; 

Μην σκέφτεσαι το σκοτεινός, στο επίπεδο του αρχάριου μια χαρά είναι, απλά θέλει λίγο να δεις τι θέλεις να βγάζεις. Όταν είσαι αρχάριος το ψάχνεις το ζουμ, αργότερα το ξεπερνάς, και όταν γίνεται πας πιο κοντά περπατώντας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, lefta_yparxoun είπε

Μην σκέφτεσαι το σκοτεινός, στο επίπεδο του αρχάριου μια χαρά είναι, απλά θέλει λίγο να δεις τι θέλεις να βγάζεις. Όταν είσαι αρχάριος το ψάχνεις το ζουμ, αργότερα το ξεπερνάς, και όταν γίνεται πας πιο κοντά περπατώντας

θέλω να βγάζω τοπία αξιοθέατα κλπ.. για παράδειγμα αυτη την τράβηξα με τον βασικό φακο και θα ήθελα λιγο παραπάνω ζουμ για να αποφύγω τα κάγκελα (δεν ειχε αλλο σημείο κοντινότερα να το στηρίξω μιας και δεν εχω ακόμα τριποδο) αλλά και να φέρω τα κάστρα πιο κοντά..

49671077972_919561d651_z.jpg20200316215732_IMG_0028 by vasilis poun, on Flickr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...