Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρά είναι και εδώ που τα λέμε ο μόνος είναι που έχει για να πάρεις το ef-m σύστημα. 😛 Τα 18-150 και 18-200 με 500+ ευρώ (από Ελλάδα τουλάχιστον, έξω δεν έχω δει τι παίζει) είναι αστεία. 

Μετά, μόνο αν πας για κανένα αντάπτορα ef to ef-m και να βάζεις πάνω φακούς της canon, αλλά δεν έχω δει ούτε πόσο κοστίζει ο αντάπτορας, ούτε αν δουλεύει απροβλημάτιστα σε όλα. Πάντως αν δουλεύει οκ υπάρχουν πολλές μετά επιλογές, οικονομικότερες από αυτές που κοιτάς τώρα. Βέβαια, ο 55-200 που κοιτάς, είναι και ελαφρύς, οπότε με το σύστημα σου/σώμα σου ίσως είναι καλύτερα αυτός.

Στα 220 (συμπεριλαμβανομένων μεταφορικών) από το e-infinity είναι μια χαρά: 

https://www.e-infin.com/eu/item/2622/canon_ef-m_55-200mm_f/4.5-6.3_is_stm_lens_f4.5-6.3_(black)_(white_box)

https://www.e-infin.com/eu/item/3319/canon_ef-m_55-200mm_f/4.5-6.3_is_stm_lens_f4.5-6.3_(silver)_(white_box)

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

7 ώρες πριν, billthes είπε

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια, θα τον παραγγείλω με την πρώτη ευκαιρία 

Λοιπόν Αντελίνο, συγνώμη Βασίλη, είδα λίγο τις φωτογραφίες σου στο flickr. Νομίζω πως δεν θα κερδίσεις πολλά με τον ζουμ, αλλά σε αυτά τα χρήματα δεν είναι κακό να τον έχεις. Έχεις πολύ καλή ματιά, όμως όλοι βελτιωνόμαστε. Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις κάποια μαθήματα φωτογραφίας που έχει το skillshare.com, αν δεις στο  φόρουμ με τις προσφορές παίζει 3 μήνες δωρεάν. Μην το χάσεις ΠΑΟΚάκι 😉 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, lefta_yparxoun είπε

Λοιπόν Αντελίνο, συγνώμη Βασίλη, είδα λίγο τις φωτογραφίες σου στο flickr. Νομίζω πως δεν θα κερδίσεις πολλά με τον ζουμ, αλλά σε αυτά τα χρήματα δεν είναι κακό να τον έχεις. Έχεις πολύ καλή ματιά, όμως όλοι βελτιωνόμαστε. Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις κάποια μαθήματα φωτογραφίας που έχει το skillshare.com, αν δεις στο  φόρουμ με τις προσφορές παίζει 3 μήνες δωρεάν. Μην το χάσεις ΠΑΟΚάκι 😉 

στο μαξιμουμ ζουμ δηλαδή στα 200, δεν θα ειναι σημαντική η διαφορά όμως σε σχέση με τα 45 που φτάνει ο βασικός;

σίγουρα θα χρειάζεται περισσότερο φως ή αργό κλείστρο για νυχτερινές.. η παραμόρφωση θα ειναι μεγάλη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, η διαφορά είναι σημαντική και ναι, το ζοομ χρειάζεται σε πολλές περιπτώσεις και είναι και στο τί τραβάει ο καθένας αλλά και θέμα το πώς δουλέυει. Για να δώσω παράδειγμα, φίλος μου, που βγάζει κατα βάση τοπία, τραβάει τις περισσότερες φωτό του με τον 55-250 της canon. 

Ακόμα, θα αποκτήσεις περισσότερες επιλογές για λήψη (πορτραίτο, να φέρεις κάτι από μακριά κοντά, να βγάλεις ένα λουλούδι με περισσότερο θόλωμα πίσω, να απομονώσεις ένα θέμα από άλλα αρνητικά πράγματα που δε θα ήθελες να συμπεριλάβεις στο κάδρο σου κλπ).

Η παραμόρφωση δεν είναι κάτι που πρέπει να σε ανησυχεί, μιας και διορθώνεται εύκολα σε lightroom και αλλα τέτοια προγράμματα. Και η προοπτική των zoom φακών (συμπίεση που κάνουν στις αποστάσεις μέσα στο θέμα για να το πω απλά, που ίσως αυτό να αναφέρεις ώς παραμόρφωση), είναι πάρα πολλές φορές πιο κολακευτικές από το αποτέλεσμα ευριγώνιων φακών...  δίνουν μια πιο ''κινηματογραφική'' ατμόσφαιρα.

Όσον αφορά το ''σκοτείνός'' μη νομίζεις ότι θα έχει διαφορά από τον 15-45 σου. Ίσα ίσα που στα 45 εσένα είναι στο f6.3 ενώ αυτός στα 55 ξεκινάει από f4.5.
 

Και βάζω και το πρώτο βιντεάκι που μου έβγαλε το youtube σε αναζήτηση ''τοπίο με τηλεφακό'' για δεις (πολλές φωτό από αυτές, αν δεν είχε τηλέφακό ο φωτογράφος, απλά δε θα μπορούσαν να βγουν...): 

 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, billthes είπε

ήσουν άκρως κατατοπιστικός, αυτά ακριβώς ήθελα να μάθω και το θελω για landscape φωτογράφιση πιο πολύ.. αρα το προχωράω!

Θα σε βοηθήσει πολύ στο να  «πιάνεις» επίσης τις μικρές αρχιτεκτονικές λεπτομέρειες από τα  κτίρια που φωτογραφίζεις. Εκεί που ο 15-45 δεν «φτάνει».

Θα σου πρότεινα να ξανατραβήξεις κάποια από τα θέματα σου (ειδικά τα νυχτερινά) με τον καινούργιο φακό  και είμαι σίγουρος ότι το αποτέλεσμα θα είναι ενδιαφέρον, και θα σε δικαιώσει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Jiakometi είπε

Θα σε βοηθήσει πολύ στο να  «πιάνεις» επίσης τις μικρές αρχιτεκτονικές λεπτομέρειες από τα  κτίρια που φωτογραφίζεις. Εκεί που ο 15-45 δεν «φτάνει».

Θα σου πρότεινα να ξανατραβήξεις κάποια από τα θέματα σου (ειδικά τα νυχτερινά) με τον καινούργιο φακό  και είμαι σίγουρος ότι το αποτέλεσμα θα είναι ενδιαφέρον, και θα σε δικαιώσει. 

Είδα κάποιες εντυπωσιακές φωτογραφίες σε μια σελίδα στο fb οπου ενας φωτογράφισε απο την πλατεία Αριστοτέλους τον Ολυμπο και τον ''έφερε'' τοσο κοντα που φαινόντουσαν χιόνια,κορυφογραμμες, χαράδρες κλπ. ''στο πιάτο'' που λενε

εντάξει προφανώς θα ειχε τηλεφακό πανακριβο αλλά εστω κατι ανάλογο θελω να πετύχω αν οχι με τον Ολυμπο τότε με τα αξιοθέατα της πόλης και τα κτίρια όπως ανέφερες.. Ευχαριστώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άντε, βάλε λινκ να δούμε και εμείς... (εκτός αν εννοείς αυτή) 

 


Πάρε μια φωτό με τον 55-200 πάνω στη μηχανή σου:
 

Curiosity

ΥΓ: Πολύ καλό τον βρίσκω να ξέρεις, από διάφορα δείγματα που είδα σε 500px και flickr..

 

Edit: Άντε, γιατί είσαι καλό παιδί, πάρε και μια με τον 15-45.... (μα πάνω στη μηχανή σου εννοείται...)
 

Monte vettore (right), cima del Redentore (left)

ΥΓ2: Μη σκεφτείς ποτέ, ότι φταίει ο εξοπλισμός σου για τις φωτό που δε μπορείς να βγάλεις....

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 λεπτά πριν, billthes είπε

στρατηγε αυτην εννοουσα.. 

89550735_1240290682836714_49955281261392

25 λεπτά πριν, billthes είπε

εντάξει προφανώς θα ειχε τηλεφακό πανακριβο αλλά εστω κατι ανάλογο θελω να πετύχω αν οχι με τον Ολυμπο τότε με τα αξιοθέατα της πόλης και τα κτίρια όπως ανέφερες.. Ευχαριστώ

 

Δεν είχε.... :P  :P  :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να πω, ότι δε χρειάζεται ακριβός εξοπλισμός για να βγει αυτή η φωτό, άσχετα με το τί είχε ο συγκεκριμμένος φωτογράφος:

https://youropia.gr/i-thessaloniki-tou-marti/

Δε ξέρω σε τί απόσταση είναι ο Όλυμπος απο εκεί και το πως φαίνεται με γυμνό μάτι, αλλά εικάζω πως βγαίνει με τον 55-200 που λέμε (όπως και με κάθε 55-200, 70-300, 55-250 κλπ κλπ κλπ)

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Δε ξέρω σε τί απόσταση είναι ο Όλυμπος απο εκεί και το πως φαίνεται με γυμνό μάτι, αλλά εικάζω πως βγαίνει με τον 55-200 που λέμε (όπως και με κάθε 55-200, 70-300, 55-250 κλπ κλπ κλπ)

Αν με 200mm ή 300mm εστιακής απόστασης φωτό , δεν βγάζεις φωτογραφία τοπίου , σε crop μηχανή μάλιστα, ισοδύναμα δηλαδή σε full frame (ή φίλμ 35mm για τους παλιότερους) με 300mm ή 450mm ... τότε μάλλον η φωτογραφία δεν είναι εφικτή με κανένα μέσο. Μεγαλύτερων εστιακών αποστάσεων φακοί , χρησιμοποιούνται για άγρια ζώα σε σαφάρι . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

 ... τότε μάλλον η φωτογραφία δεν είναι εφικτή με κανένα μέσο...

Τί να σου πω... το λογικό αυτό είναι, αλλά επειδή δε ξέρω πώς φαίνεται από εκεί ο Όλυμπος είπα το ''εικάζω''... 
Μπορεί να βγήκε και με μια bridge σε μεγαλύτερα mm (κάνει το ανέφικτο που λες παραπάνω, εφικτό λοιπόν) από αυτά που λέμε...

Βάζω το παρακάτω λινκ από ένα πόστ μου, για να δούμε τα mm που μπορεί να φτάσει μια bridge..

 

Να, ορίστε, χρειάστηκε 1000mm με τηλεσκόπιο ο άνθρωπος εδώ: :P :P 

 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...