Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Ότι και αν έψαχνε, μάλλον βρήκε ένα όμορφο διακοσμητικό χώρου... :P 

   Ναι , για την ιστορία ....... καλό καθάρισμα με αλκοολούχο λοσιόν ...... θα γίνει μπιμπελό ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, babisskg είπε

  Αν επιτρέπεται ποιός ενδιαφέρεται για τις Nikkormat η Nikkomat ώστε να τον επαναφέρουμε στο σωστό δρόμο .... 🤣🤣🤣 ....... 

Εννοείτε .... δεν τολμώ ούτε να πω το όνομά του ... κανά τηλέφωνο με μήλο των 1500€ ;;;;;;

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια ερώτηση έτσι, κουβέντα να γίνεται..

Με ενα υψηλό shutter speed (2000-3000-5000....) χάνουμε καπου χανουμε κάτι; πχ δυναμικο εύρος ή δε ξέρω τι άλλο 

 

Παράδειγμα 

 

Νταλα ηλιος τερμα φωτεινά ολα τριγύρω και εγω θέλω να φωτογραφισω με ενα f 1.8 ενα f 1.4 

 

Ειναι προτιμότερο να βάλουμε ενα nd ώστε να έχουμε ενα "νορμάλ " shutter speed ή ειναι το ιδιο και το αυτό ανεβάζοντας απλα τη ταχύτητα σε τοσο μεγαλα νούμερα (για να εχουμε την σωστή έκθεση δηλ και στις δυο περιπτώσεις)

Την εχω ξανακανει αυτη την ερώτηση σε φωτογράφους 

Ο ενας ειπε δε παιζει κανένα ρολο το shutter (δε χάνουμε τίποτα δηλ

Ο αλλος ειπε ναι χανουμε στο δυναμικό ευρος με τέτοιες μεγαλες ταχύτητες 

 

Επισης και στο παρακάτω βίντεο του Καρπά καπου το αναφέρει (περιπου στο 32:40)

Ακριβως ετσι νταλα ηλιο παραλια κλπ και μας λεει για φίλτρο nd, ειχα την απορία γιατι δε λεει απλα ανεβασε το shutter ρε μεγάλε 

 

 

Ποια η γνώμη σας για ολα αυτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Ntinlanden είπε

Και μια ερώτηση έτσι, κουβέντα να γίνεται..

Με ενα υψηλό shutter speed (2000-3000-5000....) χάνουμε καπου χανουμε κάτι; πχ δυναμικο εύρος ή δε ξέρω τι άλλο 

Παράδειγμα 

Νταλα ηλιος τερμα φωτεινά ολα τριγύρω και εγω θέλω να φωτογραφισω με ενα f 1.8 ενα f 1.4 

Ειναι προτιμότερο να βάλουμε ενα nd ώστε να έχουμε ενα "νορμάλ " shutter speed ή ειναι το ιδιο και το αυτό ανεβάζοντας απλα τη ταχύτητα σε τοσο μεγαλα νούμερα (για να εχουμε την σωστή έκθεση δηλ και στις δυο περιπτώσεις)

Την εχω ξανακανει αυτη την ερώτηση σε φωτογράφους 

Ο ενας ειπε δε παιζει κανένα ρολο το shutter (δε χάνουμε τίποτα δηλ

Ο αλλος ειπε ναι χανουμε στο δυναμικό ευρος με τέτοιες μεγαλες ταχύτητες 

Επισης και στο παρακάτω βίντεο του Καρπά καπου το αναφέρει (περιπου στο 32:40)

Ακριβως ετσι νταλα ηλιο παραλια κλπ και μας λεει για φίλτρο nd, ειχα την απορία γιατι δε λεει απλα ανεβασε το shutter ρε μεγάλε 

Ποια η γνώμη σας για ολα αυτα;

Ωραία ερώτηση, έχω αρχίσει ήδη και ψάχνω να δω, αν και μέχρι στιγμής από όσα διαβάζω δε λένε ότι χάνεις κάπου με το γρήγορο κλείστρο. Είδα και το βίντεο και έχω την εντύπωση πως μιλάει για βίντεο στη συγκεκριμμένη περίπτωση και κρατάει σε τόσο χαμηλές ταχύτητες το κλείστρο.

What shutter speed should I use for video?
When deciding your shutter speed for video, use this general rule: double your frame rate. If you're shooting at 24fps, your shutter speed should be 1/48 (rounded up on the DSLR to 1/50). If you're shooting at 60fps, your shutter speed should be 1/120.7 Ιαν 2019
Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι στο παραπανω βίντεο ο Αλέξανδρος μιλάει για φωτογραφία. Τωρα λίγο μπρος λιγο πίσω καπου εκει είναι που αναφέρει και το "λογικες τιμές shutter για να εχουμε τη ποιότητα που θελουμε" 

Η καπως ετσι τέλος πάντων αλλα το νοημα ήταν αυτο!

 

Αλλα εκτός απο το βίντεο, ο ενας στους δυο φωτογράφους που ρώτησα μου είπε ναι, χανεις..

Ο αλλος οχι δε χάνεις τιποτα.

 

Κουβέντα να γίνεται περι αυτού, να μαθαίνουμε!

 

Δεν βρηκα και εγω κατι καπου να αναφέρετε κατι..

 

Χοντρικά το ερώτημα μου μπορεις και να το πεις: shutter πχ 1/80 θα εχουμε την ιδια ποιότητα με ενα 1/8000 η χάνουμε κατι στο δεύτερο; 

Για παράδειγμα υψηλό iso, δε εχουμε μονο τον θόρυβο, εχουμε και απώλεια στο dynamic range 

Αν βρεις/βρείτε δώστε τα φωτα σας τη γνώμη σας!

Επεξ/σία από Ntinlanden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ntinlanden είπε

Και μια ερώτηση έτσι, κουβέντα να γίνεται..

Με ενα υψηλό shutter speed (2000-3000-5000....) χάνουμε καπου χανουμε κάτι; πχ δυναμικο εύρος ή δε ξέρω τι άλλο 

Παράδειγμα 

Νταλα ηλιος τερμα φωτεινά ολα τριγύρω και εγω θέλω να φωτογραφισω με ενα f 1.8 ενα f 1.4 

Ειναι προτιμότερο να βάλουμε ενα nd ώστε να έχουμε ενα "νορμάλ " shutter speed ή ειναι το ιδιο και το αυτό ανεβάζοντας απλα τη ταχύτητα σε τοσο μεγαλα νούμερα (για να εχουμε την σωστή έκθεση δηλ και στις δυο περιπτώσεις)

Την εχω ξανακανει αυτη την ερώτηση σε φωτογράφους 

Ο ενας ειπε δε παιζει κανένα ρολο το shutter (δε χάνουμε τίποτα δηλ

Ο αλλος ειπε ναι χανουμε στο δυναμικό ευρος με τέτοιες μεγαλες ταχύτητες 

Επισης και στο παρακάτω βίντεο του Καρπά καπου το αναφέρει (περιπου στο 32:40)

Ακριβως ετσι νταλα ηλιο παραλια κλπ και μας λεει για φίλτρο nd, ειχα την απορία γιατι δε λεει απλα ανεβασε το shutter ρε μεγάλε 

Ποια η γνώμη σας για ολα αυτα;

 

2 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Ωραία ερώτηση, έχω αρχίσει ήδη και ψάχνω να δω, αν και μέχρι στιγμής από όσα διαβάζω δε λένε ότι χάνεις κάπου με το γρήγορο κλείστρο. Είδα και το βίντεο και έχω την εντύπωση πως μιλάει για βίντεο στη συγκεκριμμένη περίπτωση και κρατάει σε τόσο χαμηλές ταχύτητες το κλείστρο.

What shutter speed should I use for video?
When deciding your shutter speed for video, use this general rule: double your frame rate. If you're shooting at 24fps, your shutter speed should be 1/48 (rounded up on the DSLR to 1/50). If you're shooting at 60fps, your shutter speed should be 1/120.7 Ιαν 2019

    Enjoy ........ https://www.cambridgeincolour.com/tutorials/dynamic-range.htm 

    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Ntinlanden είπε

Οχι στο παραπανω βίντεο ο Αλέξανδρος μιλάει για φωτογραφία.

Tους πάω τους UnboxHolics και τον Κάρπα αλλά στο παραπάνω βίντεο τα έχει λίγο χαμένα και μπερδεμένα, τα ξέρει αλλά δεν τα ''ξέρει'', εννοώ δυσκολεύεται να τα μεταδόσει και βγαίνουν λίγο μπερδεμένα. Συνεχίζω να πιστεύω πως στο συγκεκριμμένο κομμάτι μιλάει για ταχύτητες κλείστρου σε βίντεο. Αν όχι, τότε κάνει τρελά λάθος για τις ταχύτητες που προτείνει για φωτογραφία...

Mέχρι και εδώ (μπορεί να φύσαγε βέβαια.. :P) ο Κάρπας έχει επιλέξει 1/500. https://500px.com/photo/1018984577/nature-warned-us.-by-alexandros-karpas

Και εδώ 1/500 https://500px.com/photo/273565555/jenny-morgan-by-alexandros-karpas που μπορεί να βάλει πιο κάτω  και να πάιξει με τον φωτισμό (πάλι εκτός και αν το μοντέλο είναι σε κίνηση)

Και εδώ 1/400 βάζει: https://500px.com/photo/271160433/the-baptism-of-lady-comstock-1-by-alexandros-karpas

Και εδώ 1/500 https://500px.com/photo/252443193/piccolo-diablo-by-alexandros-karpas

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνώ απόλυτα μαζι σού. 

Και στο οτι τους παω αλλα κ για το παραπανω βίντεο. 

Το ειχα δει αρκετές φορές στο παρελθόν (μαζι με πολλά αλλα διάφορων) ώστε να κατανοήσω καποια πράγματα, πριν ακομα ξεκινήσω με το άθλημα φωτογραφία. Δεν ειχα καν μηχανή. 

Με βοηθησαν όμως, ολη αυτη η πληροφορία που ειχα μαζεψει απο εδω και απο εκει, γραπτα βίντεο ερωτησεις και οτι άλλο τουλάχιστον στο με το που ήρθε το κουτι απο Αγγλία (?)..e infinity😁 να βαλω το ροδακι στο Μ και να αρχίζω να κατανοώ τι κανω και γιατι το κάνω.

Ακομα βέβαια στα βρεφικα σταδια βαζω τον εαυτό μου σε ολο αυτο.

 

Το παραπανω βίντεο, καλα τα λεει σε γενικές γραμμες βοηθάει, (για φωτογραφία μιλάει και εξηγει σε αυτό στο 95% και ενα 5% ισως για βίντεο)  αλλα σε μερικα μου κλωτσάει. Ενα απο αυτα ήταν αυτο. Το ερώτημα που εκανα δηλ.

Δεν ξερω όμως εαν θα το πρότεινα σε καποιον να κατανοησει τι παιζει γυρω απο ολο αυτο (φωτογραφία) ισως και ναι αλλα με επιφυλάξεις σε καποια σημεία. 

Αυτο θα ελεγα και εγω, στο θεμα μεραδοτικοτητας, τα ξερει αλλα δε μπορεί κατα τη γνώμη μου να μου σε καποια σημεια να μεταδώσει σωστα ολη τη πληροφορία.

 

Πάντως μπραβο του και μακάρι να υπαρχουν και αλλοι ποσοι (που υπάρχουν) και αφιερώνουν το χρονο τους για κατι τετοια. 

Ξαναλεω ειδικός δεν ειμαι και πόσο μαλλον σε σχέση με τον Αλέξανδρο που εχει ασχοληθεί με το αντικείμενο..

Αρα καταλήγουμε στο οτι δεν χανουμε τιποτα με ενα παρα πολυ μεγάλο shutter? 

Δεν αναφέρομαι αποκλειστικά στο δυναμικό ευρος, γενικα.

🙂

Επεξ/σία από Ntinlanden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ntinlanden είπε

 

Ξαναλεω ειδικός δεν ειμαι και πόσο μαλλον σε σχέση με τον Αλέξανδρο που εχει ασχοληθεί με το αντικείμενο..

Αρα καταλήγουμε στο οτι δεν χανουμε τιποτα με ενα παρα πολυ μεγάλο shutter? 

Δεν αναφέρομαι αποκλειστικά στο δυναμικό ευρος, γενικα.

🙂

O άνθρωπος καλά κάνει και καλά έκανε και έβγαλε το βίντεο. Και εγώ δε θα το πρότεινα, υπάρχουν άλλα Ελλήνων που τα εξηγούν πιο καλά και κατανοητά, αλλά όπως είπα, καλά έκανε και το έβγαλε γιατί τον βλέπουν αρκετοί και μπορεί να τους ξύπνησε να ψαχτουν.

Από εκεί και πέρα, δεν καταλήγουμε στο ότι δε χάνουμε κάτι από το γρήγορο κλείστρο, πρέπει να το ψάξουμε και να βεβαιωθούμε. Πάντως μέχρι στιγμής, δε βρίσκω κάτι που να επιβεβαιώνει πως χάνεις ποιότητα ή dynamic range ή ότι άλλο, αν έχεις επιλέξει γρήγορο κλείστρο.

Ψάχνω λίγο τώρα του Μπάμπη το λινκ καθώς διαβάζω και αυτό: https://photographylife.com/image-quality
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Ntinlanden είπε

Και μια ερώτηση έτσι, κουβέντα να γίνεται..

Με ενα υψηλό shutter speed (2000-3000-5000....) χάνουμε καπου χανουμε κάτι; πχ δυναμικο εύρος ή δε ξέρω τι άλλο 

'Οπως το θέτεις, πουθενά δεν χάνεις. Πολλές κάμερες (και πολλοί επαγγελματίες) αν βάλεις να προστατέψουν τα highlights δε θα επιλέξουν base ISO 100 αλλά θα σε πάνε στο 200. Επίσης οι κινήσεις του κλείστρου κάνουν κάποιες μικροδονήσεις εξαιτίας των οποίων ίσως κάποιες ταχύτητες κλείστρου να είναι λιιιιγο μειονεκτικές (τύπου να είσαι στο 1/500 αλλά να έχεις ένα απειροελάχιστο artifact κινησης που ίσως να μην το έχεις στο 1/250).

Αλλά γενικά δεν έχεις κάτι να "φοβάσαι" από τις υψηλές ταχύτητες κλείστρου στη φωτογραφία.

Βέβαια αν θέλεις να έχεις πιο "φυσικές φώτο" όπου η κίνηση θα δημιουργεί και μια μικρή θολούρα, ή βιντεο όπως το έχουμε συνηθίσει θα προτιμήσεις κάτι τύπου 1/48-1/60s.

Επίσης αν κάποιος τραβάει 60fps video, δεν έχει κανένα λόγο κατά τη γνώμη μου να βάλει 1/120s και να μην μείνει στο 1/60s (οπότε κερδίζει 1 στοπ φως).

Ειλικρινά δεν ξέρω αυτός ο περιορισμός του φιλμ γιατί πρέπει να περνάει με τεχνητό τρόπο στο digital. Αν κανείς έχει λίγο φως και τραβά 24fps video μπορεί να πέσει και στο 1/24s με λίγο artifact κίνησης που κατά τη γνώμη μου συνήθως δεν ενοχλεί ιδιαίτερα. Υπάρχουν και τεχνικές όπου η έκθεση είναι μεγαλύτερη από τα fps τύπου 1/12s έκθεση για 24fps που δημιουργεί ενδιαφέροντα εφέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα αγοράζατε το συγκεκριμμένο στην τιμή που ζητάει, αντί να αγοράσετε teleconverter?

https://www.fotomarket.gr/index.php?route=product/product&product_id=41976

Edit: Βιάστηκα να ρωτήσω... μάλλον η ευκρίνεια πάει περίπτατο.... 

 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Θα αγοράζατε το συγκεκριμμένο στην τιμή που ζητάει, αντί να αγοράσετε teleconverter?

https://www.fotomarket.gr/index.php?route=product/product&product_id=41976

Edit: Βιάστηκα να ρωτήσω... μάλλον η ευκρίνεια πάει περίπτατο.... 

 

   Τα συγκεκριμένα extension tubes , έφτασαν στα χέρια μου από την αγορά κάποιων μεταχειρισμένων φακών στο παρελθόν , σαν πρόσθετα αξεσουάρ , τα οποία οι πρώην κάτοχοι δεν ήθελαν πλέον να έχουν παρτίδες μαζί τους . Έχω δύο σετ , ένα 37αρι κι' ένα 52αρι κι' αν κάποιος επιθυμεί του στέλνω όποιο θέλει αρκεί να μου πληρώσει τα μεταφορικά , χωρίς άλλη επιβάρυνση .

   Το ένα ( 2x ) το δοκίμασα πάνω σε έναν 18 - 55 της Nikon και έναν 55 - 200 , όπου κατά πρώτον έγειρε τον φακό μπροστά , λόγω μεταλλικής κατασκευής , θέτοντας σε σοβαρό κίνδυνο το lens thread του φακού αφενός , ενώ από την άλλη δυσκόλεψε το γενικότερο κράτημα .

  Τα τελικά αποτελέσματα σε επίπεδο εικόνας ήταν από αδιάφορα έως τραγικά , έχοντας σοβαρή επίπτωση στην ευκρίνεια της εικόνας .

  Επιπλέον δοκιμή έγινε στην παλιά μου powershot a490 , για την οποία έχω ξεχωριστό tube για προσθήκη φίλτρων , όπου τα αποτελέσματα ήταν πάλι αδιάφορα τουλάχιστον , έδωσαν όμως ένα χαρακτηριστικό vignetting , το οποίο κάποιος με ενθουσιασμό θα μπορούσε να χαρακτηρίσει σαν ένα είδος φίλτρου ρετρό , τόσο χάλια δηλαδή ήταν το πράγμα .

   Προσοχή , δεν πρέπει να γίνει σύγχυση με τα πρόσθετα σειράς TCON της Olympus , τα οποία είναι παρόμοια σε εμφάνιση , έχουν σχεδιαστεί εξαρχής για να δουλεύουν με φακούς Zuiko η και Lumix , είναι πανάκριβα , όμως κάνουν δουλειά , αφού μπορείτε να μετατρέψετε έναν 14 - 42 mft σε ultra wide με αξιοπρεπή αποτελέσματα .

  Όπως επίσης δεν πρέπει να γίνει σύγχυση με τα extension που κυκλοφορούν ακόμη για τις παλαιού τύπου compact της Sony και της Canon , αν υπάρχουν άνθρωποι που τις χρησιμοποιούν ακόμη , τα οποία είναι κι' αυτά σχεδιασμένα για τους αντίστοιχους φακούς και βγάζουν αποτέλεσμα .

  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκέφτομαι τελευταία να αλλάξω την d7500 με μια mirrorless crop μηχανή.
 

Μου αρέσει η canon m50 αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος που την έχει ή την έχει δοκιμάσει να μου πει πώς τα πάει από άποψη εργονομίας. Το να αλλάξεις τα iso, shutter speed και aperture γινεται στα γρήγορα με κάποια ροδέλα κλπ ή είναι πιο αργή η διαδικασία; 

ΥΓ: Αν εχετε στα υπόψιν και κάποια άλλη πρόταση για mirrorless ευχαρίστως να την ακούσω. Όσο πιο ελαφριά και μικρή τόσο το καλύτερο αλλά να υπάρχει viewfinder και καλή εργονομία.

Μια Olympus em10 m3 που έχει φιλος μου αρέσει και με τις ροδέλες που έχει οι αλλαγές των ρυθμίσεων γίνονται πολύ γρήγορα, μου είχε κάνει πολύ καλή εντύπωση αλλά δε θα ήθελα να πάω σε μικρότερο αισθητήρα από aps-c. 
 

Το τι είδος φωτογραφιας τραβάω μη σας απασχολεί, με όλες κάνω τη δουλειά μου.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Σκέφτομαι τελευταία να αλλάξω την d7500 με μια mirrorless crop μηχανή.
 

Μου αρέσει η canon m50 αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος που την έχει ή την έχει δοκιμάσει να μου πει πώς τα πάει από άποψη εργονομίας. Το να αλλάξεις τα iso, shutter speed και aperture γινεται στα γρήγορα με κάποια ροδέλα κλπ ή είναι πιο αργή η διαδικασία; 

ΥΓ: Αν εχετε στα υπόψιν και κάποια άλλη πρόταση για mirrorless ευχαρίστως να την ακούσω. Όσο πιο ελαφριά και μικρή τόσο το καλύτερο αλλά να υπάρχει viewfinder και καλή εργονομία.

Μια Olympus em10 m3 που έχει φιλος μου αρέσει και με τις ροδέλες που έχει οι αλλαγές των ρυθμίσεων γίνονται πολύ γρήγορα, μου είχε κάνει πολύ καλή εντύπωση αλλά δε θα ήθελα να πάω σε μικρότερο αισθητήρα από aps-c. 
 

Το τι είδος φωτογραφιας τραβάω μη σας απασχολεί, με όλες κάνω τη δουλειά μου.

      Σε τρώει ο .......... αγκώνας σου ....... 🤣🤣🤣 ....... αλλά ας είναι . Άλλο να στο λένε κι' άλλο να το βλέπεις .

     Τέλος πάντων αν δεν βιαστείς πολύ ευχαρίστως να συζητήσω μαζί σου αργότερα ....... να τσακώσω εγώ την D7500 .

     Στο ζήτημα μας , δεν βλέπω την m50 , αφού η Canon εγκατέλειψε το mount , όχι ότι η μηχανή δεν τραβάει φωτογραφίες , προς Θεού .

    Κάποια προβλήματα υπερθέρμανσης που εμφανίστηκαν , μάλλον αφορούσαν χρήση βίντεο .

   Olympus δεν σου κάνουν λόγω μεγέθους αισθητήρα , αλλά κι' εγώ που δοκίμασα την omd em10 mark ii , δεν βρήκα κάτι που να μου αποσπάσει την προσοχή και δεν λέω τίποτε άλλο για να μην φανώ κάπως .

   Αν η m50 έχει την ροδέλα ρυθμίσεων γύρω από το shutter button , όπως η m10 που είχα , σε βεβαιώνω πως είναι κάτι ιδιαίτερα εύχρηστο , όπως επίσης σε βεβαιώνω πως δεν μπορεί να γυρίσει άθελά σου και πως χειρίζεται πανευκολα με το ένα δάχτυλο .

   Σημ. Όχι , δεν μας ενδιαφέρει κι' ούτε θέλουμε να μάθουμε τι είδους φωτογραφίες τραβάς ........ 🤣🤣🤣 ....

   Τώρα , για την ουσία του θέματος μάλλον πας να ψάξεις τις νεοτευκτες κατηγορίες των Canon και Nikon διότι πιο χαμηλά τα πράγματα δεν έχουν κάτι το ενδιαφέρον .

   Θα εκμεταλλευόμουν το διάστημα μέχρι κάποια Black Friday ώστε να μελετήσω με την ησυχία μου το ζήτημα .

   Καλή επιτυχία .

   Για Sony ...... proceed at your own risk ........ καλού κακού πάρε και μία 5ετή επέκταση εγγύησης ....... 

   Για Fuji ....... δεν γνωρίζω , δεν απαντώ .

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, babisskg είπε

 Αν η m50 έχει την ροδέλα ρυθμίσεων γύρω από το shutter button , όπως η m10 που είχα , σε βεβαιώνω πως είναι κάτι ιδιαίτερα εύχρηστο

Έχει, επιβεβαιώνω. Η Μ50 είναι η camera μου και με έχει εθίσει στη φωτογραφία. Δεν έχω, όμως, εμπειρία από άλλες μηχανές, οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω παραπάνω.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...