Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστω για τις απαντήσεις. 
 

μπαμπη, το ίδιο εύκολα ρυθμίζεις όπως στην 610 σου ή στην νικον υπάρχει περισσότερη σβελτάδα ; 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Ευχαριστω για τις απαντήσεις. 
 

μπαμπη, το ίδιο εύκολα ρυθμίζεις όπως στην 610 σου ή στην νικον υπάρχει περισσότερη σβελτάδα ; 

      Αν η Canon m50 ακολουθεί την ίδια διάταξη χοντρικά , στα εξωτερικά χειριστήρια με την m10 , ο χειρισμός της ακόμη και με ένα χέρι είναι εξαιρετικός .

      Την είχα μόνιμα να κρέμεται από τον καρπό μου με ένα φθηνό strap , απλά τιναζες το χέρι σου και ερχόταν μέσα στην χούφτα σου ακόμη και με την οθόνη σε ανάκλιση , η οποία όμως ήταν tilt και όχι swivel όπως της m50 .

     Ναι , υπάρχει μεγαλύτερη σβελταδα σχετικά με την D610 , κάτι λογικό από τον όγκο και το βάρος . Σίγουρα δεν μπορείς να αφήσεις μια D610 να κρέμεται με strap από τον καρπό σου , για πολλούς λόγους .

    Η σβελταδα θα χαθεί αν χρειαστεί να επέμβεις σε ρυθμίσεις μέσω της οθόνης αφής , όπου η προσοχή σου θα αποσπαστεί μοιραία κλπ . 

    Σε διάρκεια μπαταρίας η D610 για χρήση μόνον φωτογραφίας , βάζει άνετα κάτω τα πάντα και το εννοώ .

   Για την m50 , ένα ζήτημα που θα χρειαστεί αξιολόγηση από μέρους σου , το έχω ζήσει σε άλλες mirrorles , είναι το τι συμβαίνει αν φέρεις την μηχανή στα μούτρα σου για χρήση με viewfinder , αν τα χειριστήρια στο πίσω μέρος είναι στριμωγμένα και ακουμπάνε στο πρόσωπο σου , δυσχεραίνοντας τον χειρισμό . Θα το καταλάβεις εύκολα δοκιμάζοντας πρόχειρα το σώμα σε εκθετήριο καταστήματος .

     

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

τι συμβαίνει αν φέρεις την μηχανή στα μούτρα σου για χρήση με viewfinder

Πάντως το Touch'n'drag AutoFocus (κοιτάω στο ViewFinder και σέρνω τον αντίχειρα εκεί που θέλω να εστιάσω) είναι απόλαυση.

Ο φίλος babisskg έχει δίκιο για τα εκθετήρια καταστημάτων και νομίζω πως η μηχανή είναι πολύ εύκολο να βρεθεί παντού.

Επίσης, εάν μπορείς, με λίγα χρήματα παραπάνω, προτίμησε mark ii, λόγω του ότι το Eye Detection AF υποστηρίζεται και σε Servo mode.

Τέλος, να προσθέσω, ότι η M6 mark ii με αρκετά χρήματα παραπάνω και μεπροαιρετικό/αφαιρούμενο EVF (μαζί με αυτό έχει φτάσει 800 ευρώ μεταχειρισμένη), θεωρείται καλύτερη μηχανή σε όλα της και η κορωνίδα του συστήματος Μ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία και η μ6 αλλά ή έχεις ματάκι ή δεν έχεις.. τα έξτρα δεν θα βλέπω καν.. 😛 

Μπαμπη, εννοώ στην ταχύτητα που αλλάζεις αυτά τα 3 πράγματα (iso, shutter speed και aperture) αν είναι το ιδιο γρήγορα με την 610 ή χειρότερα; 
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stratigos24 είπε

Ωραία και η μ6 αλλά ή έχεις ματάκι ή δεν έχεις.. τα έξτρα δεν θα βλέπω καν.. 😛 

Μπαμπη, εννοώ στην ταχύτητα που αλλάζεις αυτά τα 3 πράγματα (iso, shutter speed και aperture) αν είναι το ιδιο γρήγορα με την 610 ή χειρότερα; 
 

 

     Δεν βλέπω με ποιόν τρόπο θα χρειαστεί να αλλάξεις όλα αυτά μαζί την ίδια στιγμή ?

    Με την Pentax δουλεύω σε Av , έχω  ρυθμίσει επίτηδες το WB σε σκιά , έχω δώσει στην έκθεση - 0.3 ....... άντε να αλλάξω κάπως το διάφραγμα ....... 

   Εννοείς να αλλάξει άρδην το σκηνικό ...... πιθανόν ...... ΟΚ , θα έχεις μελετήσει όπως είπαμε τα χειριστήρια και θα έχεις το πλέον χρήσιμο στην ροδέλα γύρω από το shutter button .

11 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Ωραία και η μ6 αλλά ή έχεις ματάκι ή δεν έχεις.. τα έξτρα δεν θα βλέπω καν.. 😛 

Μπαμπη, εννοώ στην ταχύτητα που αλλάζεις αυτά τα 3 πράγματα (iso, shutter speed και aperture) αν είναι το ιδιο γρήγορα με την 610 ή χειρότερα; 
 

 

    Είσαι συνηθισμένος στην χρήση μέσα από viewfinder , γι' αυτό είπα να δεις την πιο πάνω κατηγορία στις mirrorles ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

   Εννοείς να αλλάξει άρδην το σκηνικό ...... πιθανόν ...... ΟΚ , θα έχεις μελετήσει όπως είπαμε τα χειριστήρια και θα έχεις το πλέον χρήσιμο στην ροδέλα γύρω από το shutter button .

Όχι απαραίτητα. Παράδειγμα που μου συμβαίνει συχνά. Βγάζω μια φωτο με ενα πρόσωπο μια γάτα μια Μελίσσα κλπ. Έχω επιλέξει ταχύτητα κλείστρου 1/200, iso 800 και aperture f5.6. Βγάζω μια και βλέπω ότι θα έπαιρνα καλύτερο αποτέλεσμα με 1/250, iso 400 και f4. Με την d7100 που είχα αλλά και με την 7500 που έχω τώρα αυτά γίνονται άμεσα στα μπαμ. Στην m50;;

Θα προσπαθήσω να πάω να την δω σε κάποιο κατάστημα για να καταλάβω πως δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stratigos24 είπε

 Στην m50;;

Θα προσπαθήσω να πάω να την δω σε κάποιο κατάστημα για να καταλάβω πως δουλεύει.

Στην Μ50 πατάς ένα κουμπάκι και ορίζεις τι θέλεις να αλλάζει με τη ροδέλα.

Εναλλακτικά, όλα μέσω touch screen: touch αυτό που θέλεις να αλλάξεις και μετά drag στην επιθυμητή τιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προς χάριν της συζήτησης να σου πω πως τραβάω εγώ γενικά σε τέτοιες περιπτώσεις με την X-T20 η οποία δεν έχει iso ροδέλα. Την έχω σε aperture priority και με preset να ρίξει το χρόνο μέχρι πχ 1/250 και να ανεβάσει το iso μέχρι 800. Οπότε απλώς ρυθμίζω aperture και ας κάνει ότι καταλαβαίνει. Δέχεται 3 τέτοια presets οπότε έχω για διαφορετικές περιπτώσεις. Επίσης η ροδέλα για το aperture είναι πάνω στο φακό (όχι σε όλους) που είναι πολύ βολικό.

Τώρα αν θες να ορίσεις ακριβώς τιμές έχεις το aperture στη ροδέλα του φακού, έχει ροδέλα για χρόνο, ενώ το iso το έχω σε κλικ του σταυρού και μετά ροδέλα. 

Η x-t3 έχει και iso ροδέλα.

Αναφέρω αυτές τις δύο μηχανές γιατί τις θεωρώ τις πιο value for money Αυτή τη στιγμή όσον αφορά τη Fuji.

Επεξ/σία από Axelfc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Όχι απαραίτητα. Παράδειγμα που μου συμβαίνει συχνά. Βγάζω μια φωτο με ενα πρόσωπο μια γάτα μια Μελίσσα κλπ. Έχω επιλέξει ταχύτητα κλείστρου 1/200, iso 800 και aperture f5.6. Βγάζω μια και βλέπω ότι θα έπαιρνα καλύτερο αποτέλεσμα με 1/250, iso 400 και f4. Με την d7100 που είχα αλλά και με την 7500 που έχω τώρα αυτά γίνονται άμεσα στα μπαμ. Στην m50;;

Θα προσπαθήσω να πάω να την δω σε κάποιο κατάστημα για να καταλάβω πως δουλεύει.

     Δώσε βαρύτητα σ' αυτό που σου έγραψα για την κατάσταση όπου θα φέρεις την μηχανή στο πρόσωπο σου για να δεις από το viewfinder , τα υπόλοιπα είναι εύκολα . Ο χώρος στην πλάτη μιας mirrorles δεν είναι ακριβώς το ίδιο με την D7500 και θα το καταλάβεις γρήγορα .

    Οι μεγαλύτερες σειρές ( βλέπε Canon R κλπ ) είναι μεν mirrorles , όμως οι διαστάσεις τους είναι πολύ κοντά στην DSLR που έχεις συνηθίσει .

    Όπως επίσης ψάξε το ζήτημα της εμφάνισης σε πραγματικό χρόνο των αλλαγών που κάνεις στις ρυθμίσεις και το πώς εμφανίζονται άμεσα αυτές οι αλλαγές είτε στο viewfinder , είτε στην οθόνη στην πλάτη . Το αναφέρω διότι δεν πρόσεξα τόσο έντονη την διαφορά . 

    Για ζητήματα όπως διάρκεια μπαταρίας , μην περιμένεις πολλά , αφού η πληθώρα των ηλεκτρονικών δεν αφήνει περιθώρια , κάτι λογικό φυσικά .

   Εννοείται πως προτείνω να δεις παράλληλα μια m50 αλλά την ίδια στιγμή και μια eos R αλλά και μια Z50 , ώστε να νιώσεις τις διαφορές .

   Τελευταίο και φαρμακερό , αν δεις τα παραπάνω σε μια βιτρίνα και τα πιάσεις με τα χέρια σου , άντε μετά να δεις και μιά D850 .......... όπου ναι μεν θα σε ξυνίσει η διαφορά βάρους , αλλά τα υπόλοιπα ......

   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκλονιστικό χαρακτηριστικό της D850 , είναι ότι έχει native iso που ξεκινάει από 64 ! Και η D810 το ίδιο . Οι mirrorless συνήθως ξεκινάνε από 100 ή και παραπάνω οι crop . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Συγκλονιστικό χαρακτηριστικό της D850 , είναι ότι έχει native iso που ξεκινάει από 64 ! Και η D810 το ίδιο . Οι mirrorless συνήθως ξεκινάνε από 100 ή και παραπάνω οι crop . 

      Είναι πολλοί οι λόγοι για τους οποίους ανέφερα την D850 ........ ο κυριότερος ότι θα αισθανθεί αμέσως σαν στο σπίτι του ........ κακά τα ψέματα ...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την έχει ο κολλητός μου την d850 και την έχω δουλέψει αρκετά. Το θεμα είναι να πάω σε κάτι πιο μαζεμένο τελικά γιαυτο και δεν κοιτάω και αυτές που είπες που είναι mirrorless αλλά μεγάλες σε μέγεθος.
 

Για την μπαταρία των mirrorless, ναι, το γνωρίζω και θα πάρω 2 έξτρα άμα κάνω την αλλαγή τελικά. 
 

Ναι, αυτό με το viewfinder πρέπει να το δω. Πχ στην em10 m3 που έχει πάλι ο κολλητός μου σαν δεύτερη μηχανή, το ματάκι της μου ήταν οκ από όσο θυμάμαι. 

15 ώρες πριν, Axelfc είπε

Προς χάριν της συζήτησης να σου πω πως τραβάω εγώ γενικά σε τέτοιες περιπτώσεις με την X-T20 η οποία δεν έχει iso ροδέλα. Την έχω σε aperture priority και με preset να ρίξει το χρόνο μέχρι πχ 1/250 και να ανεβάσει το iso μέχρι 800. Οπότε απλώς ρυθμίζω aperture και ας κάνει ότι καταλαβαίνει. Δέχεται 3 τέτοια presets οπότε έχω για διαφορετικές περιπτώσεις. Επίσης η ροδέλα για το aperture είναι πάνω στο φακό (όχι σε όλους) που είναι πολύ βολικό.

Τώρα αν θες να ορίσεις ακριβώς τιμές έχεις το aperture στη ροδέλα του φακού, έχει ροδέλα για χρόνο, ενώ το iso το έχω σε κλικ του σταυρού και μετά ροδέλα. 

Η x-t3 έχει και iso ροδέλα.

Αναφέρω αυτές τις δύο μηχανές γιατί τις θεωρώ τις πιο value for money Αυτή τη στιγμή όσον αφορά τη Fuji.

Ευχαριστω. Κατάλαβα πως την δουλεύεις και ακούγεται ok βολικό. 
 

Δεν έχω ψάξει ιδιαίτερα τις Fuji. Θα τις κοιτάξω να δω θετικά αρνητικά κλπ. 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Axelfc είπε

 

Αναφέρω αυτές τις δύο μηχανές γιατί τις θεωρώ τις πιο value for money Αυτή τη στιγμή όσον αφορά τη Fuji.

Την xt200 πως την βλέπεις ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/7/2021 στις 1:43 ΜΜ, stratigos24 είπε

Την xt200 πως την βλέπεις ; 

Σε θεωρητικό επίπεδο μόνο μπορώ να σου απαντήσω γιατί δεν την έχω δει από κοντά.

H X-T200 καταρχήν έχει Bayer αισθητήρα σε αντίθεση με τον xtrans της X-T20/X-T3. Για κάποιους αυτό είναι καλό, για κάποιους πάλι όχι. Σίγουρα δεν θα έχεις το θέμα με τα worms στο Lightroom με αυτή. Επίσης είναι μηχανή PASM. Δεν βλέπω να έχει διαφορετικές ροδέλες για iso, shutter, aperture. Πιθανότατα τα ρυθμίζεις αυτά με κάποιο fn button και τη ροδέλα που έχει. Δε νομίζω να σου προσφέρει κάτι παραπάνω σε σχέση με την d7500.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά έγινε μια αγορά mirrorless … μια Nikon 1 j3  :lol: ( @georgerapp) τα φώτα σου… σαν δεύτερη μηχανή μιας και τη βρήκα πολύ οικονομικά (65 ευρώ με τον κιτ) μεταχειρισμένη αλλά υπάρχει περίπτωση να μη μας τα λέει καλά, να έχει κάποιο θέμα, κάτι μου έκανε εντύπωση σε 2 ληψεις που ίσα ίσα πρόλαβα και σε ένα long exposure (θα σας ενημερώσω τι και πως..). 
 

Ενημερωτικά, η σκεψη για mirrorless για αντικατάσταση της d7500 προς το παρόν αναβάλλεται (θα ενημερώσω σε επόμενο μήνυμα τις σκέψεις μου για να μου πείτε και εσείς την άποψη σας) 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...