Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Τελικά έγινε μια αγορά mirrorless … μια Nikon 1 j3  :lol: ( @georgerapp) τα φώτα σου… σαν δεύτερη μηχανή μιας και τη βρήκα πολύ οικονομικά (65 ευρώ με τον κιτ) μεταχειρισμένη αλλά υπάρχει περίπτωση να μη μας τα λέει καλά, να έχει κάποιο θέμα, κάτι μου έκανε εντύπωση σε 2 ληψεις που ίσα ίσα πρόλαβα και σε ένα long exposure (θα σας ενημερώσω τι και πως..). 
 

Ενημερωτικά, η σκεψη για mirrorless για αντικατάσταση της d7500 προς το παρόν αναβάλλεται (θα ενημερώσω σε επόμενο μήνυμα τις σκέψεις μου για να μου πείτε και εσείς την άποψη σας) 

     Πολύ σωστά ενεργήθηκες ........ 🤣🤣🤣 ...... προς το παρόν . Όπως εξήγησα το ζήτημα χρειάζεται μελέτη . Βέβαια μεγάλο ρόλο παίζει το από πού προέρχεται κανείς , οι προερχόμενοι από τις DSLR ναι μεν , αλλά θα προσαρμοστούν δύσκολα στις mirrorles ....... το χάσμα των γενεών κλπ κλπ ....... περισσότερα τεχνικά σε επόμενο τεύχος διότι και V σειρά δοκιμάσαμε και omd και eos M ...... όλες εξαιρετικές για διαφορετικούς λόγους η καθεμιά ....... αλλά ...... τελείωνε γρήγορα η μπαταρία ........ συν κάτι άλλα ...... τα λέμε .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@stratigos24. Ελα φιλε μου . 

Ως νουμπας κ οτι μπορώ να βοηθήσω , αν κ εσύ θα ξέρεις ειδη περισσότερα απο εμενα , κ μιλαω για τα manual κ προγράμματα . 

Εχε υπόψη οτι έχω επάνω διαρκώς κ μόνιμα τον 1.8 nikor , έτσι έμαθα να τραβαω με αυτή . Πόδια κ μπροστά πίσω κ αν βγει κατι βγήκε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, georgerapp είπε

@stratigos24 εγω εχω την j5 ξέχασα να σου πω .

Τα θυμάμαι όλα, μη φοβάσαι... :P Και νουμπάς δεν είσαι... να το ξεκαθαρίσουμε.. 

Το θέμα είναι πως μου κάνει φοβερή εντύπωση στην j3 που πήρα τώρα, ότι σε εσωτερικό χώρο μέρα έξω, με τον 10-30mm να δυσκολεύεται να εστιάσει. Ναι, είπαμε, μικρός αισθητήρας αλλά όχι και έτσι. Νομίζω πιο καλά παίζει η παλία μου lumix tz7. Σε μέρα έξω εστιάζει σχετικά γρήγορα με επιφύλαξη όμως πάλι για το iso το οποίο επιλέγει (θα περίμενα πολύ χαμηλότερο) για να κάνει τη λήψη με μια ταχύτητα πχ 1/160 σε φουλ μέρα. Μπορεί να δουλεύει και έτσι.. μπορεί όμως και να έχει κάποιο θέμα ο φακός και να την δυσκολεύει. Επίσης, μπορεί σε πολύ καλό φωτισμό το autofocus να είναι αρκετά γρήγορο, αλλά πάλι και με μονό σημείο ενώ παίρνει το οκ με χρώμα πράσινο ότι έχει εστιάσει, βλέπεις τη λήψη και λες είναι και δεν είναι εστιασμένο το λουλούδι πχ..

Ίσως αμα μπορέσουμε κάποια στιγμή να βρεθούμε να κουμπώσω πάνω τον 18.5 σου μπας και δουλέψει πιο κοντά σε αυτό που περιμένω ή αν έχεις και τον 10-30 να δοκίμαζα και αυτόν..

Εσύ γενικά, αν έχεις τον 10-30 (η αλήθεια είναι ότι δεν τα θυμάμαι όλα τελικά ... :P ) θυμάσαι να είχες θέματα όπως τα παραπάνω που αναφέρω;;

Tέλος, σε κάποιες λήψεις με κλείστρο κάτω από 1 δευτερόλεπτο (δηλαδή 2 sec, 4 sec, 10 sec κλπ) το σκηνικό έβγαινε στο τέλος σαν rave party με μωβ ρόζ και φούξια χρώματα. Ίσως το θέμα να το κάνει κάποια επεξεργασία long exposure NR ή κάτι τέτοιο που ίσως έχει ενεργό (ή ανενεργό)..

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω τιποτα νιωσει απο αυτα , και δεν νομιζω να τα εχω δει κ με τον μαμα φακο καποιες φορες που τον εχω βαλει για να συγκρινω ευκολια vs ποιοτητα κ τελικα καταλήγω στην ποιοτητα ξανα κ ξανα , δηλαδη στον 1.8  . 

και φυσικα αν θες να κανουμε τεστ να καταληξεις καπου με τους φακους μου κ την δικια μου . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, georgerapp είπε

δεν εχω τιποτα νιωσει απο αυτα , και δεν νομιζω να τα εχω δει κ με τον μαμα φακο καποιες φορες που τον εχω βαλει για να συγκρινω ευκολια vs ποιοτητα κ τελικα καταλήγω στην ποιοτητα ξανα κ ξανα , δηλαδη στον 1.8  . 

και φυσικα αν θες να κανουμε τεστ να καταληξεις καπου με τους φακους μου κ την δικια μου . 

Σε ευχαριστω πολύ! Θα μιλήσουμε σε πμ μήπως μπορέσουμε κάποια στιγμή να κάνουμε ένα πείραμα από κοντά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Τα θυμάμαι όλα, μη φοβάσαι... :P Και νουμπάς δεν είσαι... να το ξεκαθαρίσουμε.. 

Το θέμα είναι πως μου κάνει φοβερή εντύπωση στην j3 που πήρα τώρα, ότι σε εσωτερικό χώρο μέρα έξω, με τον 10-30mm να δυσκολεύεται να εστιάσει. Ναι, είπαμε, μικρός αισθητήρας αλλά όχι και έτσι. Νομίζω πιο καλά παίζει η παλία μου lumix tz7. Σε μέρα έξω εστιάζει σχετικά γρήγορα με επιφύλαξη όμως πάλι για το iso το οποίο επιλέγει (θα περίμενα πολύ χαμηλότερο) για να κάνει τη λήψη με μια ταχύτητα πχ 1/160 σε φουλ μέρα. Μπορεί να δουλεύει και έτσι.. μπορεί όμως και να έχει κάποιο θέμα ο φακός και να την δυσκολεύει. Επίσης, μπορεί σε πολύ καλό φωτισμό το autofocus να είναι αρκετά γρήγορο, αλλά πάλι και με μονό σημείο ενώ παίρνει το οκ με χρώμα πράσινο ότι έχει εστιάσει, βλέπεις τη λήψη και λες είναι και δεν είναι εστιασμένο το λουλούδι πχ..

Ίσως αμα μπορέσουμε κάποια στιγμή να βρεθούμε να κουμπώσω πάνω τον 18.5 σου μπας και δουλέψει πιο κοντά σε αυτό που περιμένω ή αν έχεις και τον 10-30 να δοκίμαζα και αυτόν..

Εσύ γενικά, αν έχεις τον 10-30 (η αλήθεια είναι ότι δεν τα θυμάμαι όλα τελικά ... :P ) θυμάσαι να είχες θέματα όπως τα παραπάνω που αναφέρω;;

Tέλος, σε κάποιες λήψεις με κλείστρο κάτω από 1 δευτερόλεπτο (δηλαδή 2 sec, 4 sec, 10 sec κλπ) το σκηνικό έβγαινε στο τέλος σαν rave party με μωβ ρόζ και φούξια χρώματα. Ίσως το θέμα να το κάνει κάποια επεξεργασία long exposure NR ή κάτι τέτοιο που ίσως έχει ενεργό (ή ανενεργό)..

     Μείον το viewfinder , αλλιώς τα ίδια .

https://sansmirror.com/cameras/camera-reviews/nikon-1-camera-reviews/nikon-v1-review.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/7/2021 στις 5:18 ΜΜ, georgerapp είπε

 

και φυσικα αν θες να κανουμε τεστ να καταληξεις καπου με τους φακους μου κ την δικια μου . 

Την πηγα σε Σερβις τελικά μιας και βρέθηκα κέντρο Αθήνα το πρωί και τελικά έχει θέμα ο φακός, δεν περνάει σωστά το φως και έτσι ανεβάζει πολύ iso κλπ.. 

Δυσκολα τα πράγματα… αυτό το πρόβλημα που έχει δε φτιάχνεται γιατι δεν υπάρχουν πλέον ανταλλακτικά. Μέχρι πριν 6 μήνες (κάτι τέτοιο μου είπαν) η αντιπροσωπία αυτό το πρόβλημα το έφτιαχνε δωρεάν.. τώρα το σταμάτησε που τέλος τα ανταλλακτικά… και δε με βλέπω να δίνω 100++ για φακό τέτοιο που και πάλι μόνο από Κίνα τον βρίσκω.. θα δούμε …

Edit: 

Μίλησα και με το Σερβις της Νικον και μου είπαν να το πάω από εκεί για έλεγχο με ένα κόστος 10 ευρώ και μετά με ενημερώνουν για το τι χρειάζεται και για το οποίο κόστος. Μπορεί μου είπαν να είναι από κάτι απλό πχ να μη δουλεύουν σωστά οι κουρτίνες του shutter του φακού ή κάποια επαφή να μην κάνει καλή ή να έχει πρόβλημα κάποιο καλώδιο αλλά μπορεί να θέλει και αλλαγή μέσα όλο το εσωτερικό που εκεί σίγουρα θα ξεφεύγει το κόστος.. ίσως τον πάω μήπως είναι κάτι απλό αλλιώς βλέπουμε και κάνουμε ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μαμα φακός δηλαδή φταίει . 

Αν δεν φτιαχτεί σε λογικά πλαισια τι θα κάνεις ; Οι φακοι που εχεις απο την αλλη που εχεις δε μπαίνουν με καποιον ανταπτορα φθηνό ; Δε τα έχω ψάξει αυτά καθόλου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, georgerapp είπε

Ο μαμα φακός δηλαδή φταίει . 

Αν δεν φτιαχτεί σε λογικά πλαισια τι θα κάνεις ; Οι φακοι που εχεις απο την αλλη που εχεις δε μπαίνουν με καποιον ανταπτορα φθηνό ; Δε τα έχω ψάξει αυτά καθόλου .

Μπαίνουν λογικά με κάποιον φθηνό ανταπτορα αλλά χωρίς αυτόματη εστίαση που εγώ θέλω να έχει αυτόματη που βέβαια για να πάρεις ανταπτορα με αυτόματη εστίαση μιλάμε για 200 ευρώ κλπ 😛 

Ναι, φταίει ο φακός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, georgerapp είπε

Ο μαμα φακός δηλαδή φταίει . 

Αν δεν φτιαχτεί σε λογικά πλαισια τι θα κάνεις ;

Αν δεν φτιάχνεται βλέπουμε. Μπορεί να δώσω το σώμα σκέτο αγγελία σε χαμηλή τιμή μπας και το πάρει κάποιος που μπορεί να έχει σώμα νικον 1 και να θέλει άλλο ένα. 
 

θα τον πάω πρώτα και βλεπω. Έβαλα και μια αγγελία μπας και βρω κάποιον φακό για νικον 1 μεταχειρισμένο σε καλή τιμή και βλέπουμε.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.nikonusa.com/en/service-and-support/service-advisories/technical-service-advisory-for-users-of-the-1-nikkor-vr-10-30mm-f-3-5-5-6.html

Οντως για λίγο δεν πρόλαβα το να επισκευάζεται δωρεάν… 

 

CE7205F4-F21F-47FB-9F76-5E67EEEF52E3.png

Και ένα βίντεο από τη λύση πρόβληματος που συνήθως εκεί οφείλεται (aperature control unit):

 


Το παθαίνει και ο 30-110 καθώς και άλλοι του Nikon cx mount φακοί..

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Αν δεν φτιάχνεται βλέπουμε. Μπορεί να δώσω το σώμα σκέτο αγγελία σε χαμηλή τιμή μπας και το πάρει κάποιος που μπορεί να έχει σώμα νικον 1 και να θέλει άλλο ένα. 
 

θα τον πάω πρώτα και βλεπω. Έβαλα και μια αγγελία μπας και βρω κάποιον φακό για νικον 1 μεταχειρισμένο σε καλή τιμή και βλέπουμε.

      Υπήρχε παλιότερα στο Χονγκ Κονγκ , ο 10 - 30 ( όχι vr ) σε refurbished έκδοση στα 40 περίπου ευρώ κομπλέ αλλά απ' ότι είδα έγινε ανάρπαχτος δυστυχώς .

    Ελάχιστα προβλήματα είχα συναντήσει με συνδυαστική χρήση φθηνού ανταπτορα και κάποιων φακών γενικά , ειδικά σε ότι αφορά την εστίαση και παρόλη την απουσία focus peaking . 

   Ο γνήσιος αντάπτορας για χρήση με F mount φακούς και πλήρη ηλεκτρονική επικοινωνία , ζητείται ακόμη στο 200αρι μεταχειρισμένος κιόλας .   

    Φυσικά η μηχανή ήταν στα καλύτερα της με τους δικούς της φακούς . 

     

      

 

 

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Θέλω να αγοράσω ένα speedlight, το οποίο μέχρι να το μάθω θα το χρησιμοποιώ on-camera και στην πορεία με bowens mount να το χρησιμοποιώ και για studio light. Η κάμερα που έχω είναι η α6300 και "γέρνω" προς το TT685S μιας και είναι TTL, ενώ είναι πιο future proof από TT350 που είναι αρκετά πιο αδύναμο. Έχω ένα voucher 20GBP από Amazon.uk αλλά απ' ότι βλέπω η τιμή του βγαίνει πάνω-κάτω ίδια αν προσθέσεις κόστος εκτελωνισμού. Υπάρχει κάποιο κατάστημα εντός ΕΕ που θα μπορώ να το βρω κάτω από 100€;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, spyros95 είπε

Καλησπέρα σας,

Θέλω να αγοράσω ένα speedlight, το οποίο μέχρι να το μάθω θα το χρησιμοποιώ on-camera και στην πορεία με bowens mount να το χρησιμοποιώ και για studio light. Η κάμερα που έχω είναι η α6300 και "γέρνω" προς το TT685S μιας και είναι TTL, ενώ είναι πιο future proof από TT350 που είναι αρκετά πιο αδύναμο. Έχω ένα voucher 20GBP από Amazon.uk αλλά απ' ότι βλέπω η τιμή του βγαίνει πάνω-κάτω ίδια αν προσθέσεις κόστος εκτελωνισμού. Υπάρχει κάποιο κατάστημα εντός ΕΕ που θα μπορώ να το βρω κάτω από 100€;

Κοίταξες Amazon Γερμανίας Γαλλίας Ιταλίας Ισπανίας κλπ κλπ που είναι ΕΕ και δε θα έχει τελώνιο; 
Πχ: 

https://www.amazon.de/Speedlite-Blitz-Eingebauter-4G-Empfänger-X-Systemauslöser-Sony-Kamera/dp/B08M8VS19L/ref=mp_s_a_1_3?dchild=1&keywords=godox+tt685s+sony&qid=1627285258&sprefix=Godox+TT685s&sr=8-3

 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...