Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, stratigos24 είπε

Κοίταξες Amazon Γερμανίας Γαλλίας Ιταλίας Ισπανίας κλπ κλπ που είναι ΕΕ και δε θα έχει τελώνιο; 
Πχ: 

https://www.amazon.de/Speedlite-Blitz-Eingebauter-4G-Empfänger-X-Systemauslöser-Sony-Kamera/dp/B08M8VS19L/ref=mp_s_a_1_3?dchild=1&keywords=godox+tt685s+sony&qid=1627285258&sprefix=Godox+TT685s&sr=8-3

 

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου! Δυστυχώς το voucher μπορεί να εξαργυρωθεί μόνο σε amazon.co.uk. Κοίταξα και στα υπόλοιπα, αλλά η τιμή του είναι ίση, ή και ακριβότερη, ανάλογα τον retailer, σε σχέση με τα σκρουτζομάγαζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα στην παρέα, θα χρειαστώ τα φώτα σας (κυριολεκτικά και μεταφορικά).

Το θέμα είναι η επιλογή φωτισμού για φωτογράφηση αντικειμένων σε εσωτερικό χώρο. Πώς διαλέγουμε εξοπλισμό και τι εξοπλισμός είναι αυτός? Εξωτερικό φλας, softbox, ring light? Με έχουν μπερδέψει οι επιλογές.

Το σενάριο είναι το εξής. Θέλω να φωτογραφίσω διάφορες φιγούρες και αντικείμενα μικρού και μεσαίου μεγέθους. Υπάρχει background σταθερό και είναι πάντα σε εσωτερικό χώρο, με μέτριο φυσικό φωτισμό. Μέχρι τώρα φωτογράφιζα χωρίς φλας, αλλά με τη χρήση μακρόστενου φακού σαν ledοταινία, όπου θεωρούσα οτι χρειάζομαι κάποιο side light. Έτυχε προχθες να έχω ένα ring light στα χέρια μου και το έστησα να φωτίζει τα αντικείμενα και η διαφορά ήταν πολύ μεγάλη προς το καλύτερο.

Αυτό με έβαλε σε σκέψεις, αλλά δεν ξέρω αν αυτό είναι η καλύτερη αναβάθμιση ή αν κάτι άλλο αξίζει περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σοβαρό product photography θες πολλά φλας (σε γενικές γραμμές 3 τουλάχιστον) και ιδανικά φλασόλαμπες όχι speedlights + συχνότητες για να παίζεις ασύρματα. Απο τη στιγμή που θα είσαι σε στουντιακό στήσιμο το ttl είναι μάλλον περιττό οπότε μπορείς να κινηθείς σε manual καταστάσεις

Υπάρχουν αρκετές επιλογές απο τα βάθη της Κίνας πλέον, αλλά θέλει πειραματισμό η ολη φαση και με επιφάνειες (plexi, καθρέφτες), γωνίες κλπ μέχρι να βρεις το αποτέλεσμα που σου κάνει

Οσο μεγαλύτερα softboxes έχεις τόσο μεγαλύτερα τα περιθώρια για "παιχνίδι" (θες και μεγαλύτερα φλας προφανώς για να τα "γεμίσουν" ομως!) 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, and_64 είπε

Για σοβαρό product photography θες πολλά φλας (σε γενικές γραμμές 3 τουλάχιστον) και ιδανικά φλασόλαμπες όχι speedlights + συχνότητες για να παίζεις ασύρματα. Απο τη στιγμή που θα είσαι σε στουντιακό στήσιμο το ttl είναι μάλλον περιττό οπότε μπορείς να κινηθείς σε manual καταστάσεις

Υπάρχουν αρκετές επιλογές απο τα βάθη της Κίνας πλέον, αλλά θέλει πειραματισμό η ολη φαση και με επιφάνειες (plexi, καθρέφτες), γωνίες κλπ μέχρι να βρεις το αποτέλεσμα που σου κάνει

Οσο μεγαλύτερα softboxes έχεις τόσο μεγαλύτερα τα περιθώρια για "παιχνίδι" (θες και μεγαλύτερα φλας προφανώς για να τα "γεμίσουν" ομως!) 

Ναι, όσο διαβάζω, τόσο καταλαβαίνω πως στήνεται ο φωτισμός γύρω από το αντικείμενο. Θέλει μελέτη και πειραματισμό.

Στην περίπτωση μου θεωρώ οτι είναι περιττά τα πολλά πράγματα γιατί δεν το κάνω σοβαρά και δεν απαιτώ κάποιο συγκεκριμένο και σοβαρά ποιοτικό, επαναλαμβανόμενο αποτέλεσμα. Μιλάμε για 1-2 φορές το μήνα και αν. Μου έκανε εντύπωση πως με ένα ring light πήρα πολύ καλύτερο αποτέλεσμα, το οποίο μου αρκεί. Δεν θέλω να επενδύσω σε εξοπλισμό που θα κάθεται εν τέλει. 

Απλά δεν ξέρω τι θα είναι αυτό που θα μου δώσει αυτό το κάτι παραπάνω, ένα ring light ή ένα softbox πχ. Ποιό είναι πιο "σωστό"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nullindex είπε

Απλά δεν ξέρω τι θα είναι αυτό που θα μου δώσει αυτό το κάτι παραπάνω, ένα ring light ή ένα softbox πχ. Ποιό είναι πιο "σωστό"?

Πάσο! Νομίζω ενα light wand θα σε βολέψει αρκετά, κατι τετοιο πχ https://www.skroutz.gr/s/25610840/Yongnuo-YN360S-3200-5500Κ-465x64x35mm.html?from=catspan

Ειχα πάρει προ δασμών κλπ αυτο https://www.ebay.com/itm/353257493094 ~45€ αν θυμάμαι καλά και παίζει άψογα για πολλές χρήσεις, επαναφορτιζόμενο...μπόμπα! Αν το έχεις με το post και έχεις όρεξη να κανεις λίγο εξτρα blend μπορείς να κάνεις πολύ καλή δουλειά και μόνο με ενα τέτοιο.

Επίσης μπορείς εννοείται να παίξεις και με speedlights αν τα αντικείμενα που θες να φωτίσεις ειναι αρκετά μικρά και με αντίστοιχα Softboxes κλπ που παίζουν πάρα πολλά απο ebay ή και εδώ πλέον φυσικά china του θανάτου 😛 

Προσωπικά ετσι παίζω (εχω ενα nikon sb700, yonguo 568, yongnuo ttl 622 triggers + ομπρέλες, lightstand και softbox απο ebay) και το κέρδος σε αυτή την περίπτωση είναι η φορητοτητα και οτι εχεις τα φλασάκια και για άλλες χρήσεις όπου θες είτε on είτε off camera 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, and_64 είπε

Πάσο! Νομίζω ενα light wand θα σε βολέψει αρκετά, κατι τετοιο πχ https://www.skroutz.gr/s/25610840/Yongnuo-YN360S-3200-5500Κ-465x64x35mm.html?from=catspan

Ειχα πάρει προ δασμών κλπ αυτο https://www.ebay.com/itm/353257493094 ~45€ αν θυμάμαι καλά και παίζει άψογα για πολλές χρήσεις, επαναφορτιζόμενο...μπόμπα! Αν το έχεις με το post και έχεις όρεξη να κανεις λίγο εξτρα blend μπορείς να κάνεις πολύ καλή δουλειά και μόνο με ενα τέτοιο.

Επίσης μπορείς εννοείται να παίξεις και με speedlights αν τα αντικείμενα που θες να φωτίσεις ειναι αρκετά μικρά και με αντίστοιχα Softboxes κλπ που παίζουν πάρα πολλά απο ebay ή και εδώ πλέον φυσικά china του θανάτου 😛 

Προσωπικά ετσι παίζω (εχω ενα nikon sb700, yonguo 568, yongnuo ttl 622 triggers + ομπρέλες, lightstand και softbox απο ebay) και το κέρδος σε αυτή την περίπτωση είναι η φορητοτητα και οτι εχεις τα φλασάκια και για άλλες χρήσεις όπου θες είτε on είτε off camera 

Πολύ καλή ιδέα το Light wand, μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για άλλες περιπτώσεις. Μπορείς να κάνεις φοβερό light painting! Μάλλον εδώ θα καταλήξω, ευχαριστώ για την πρόταση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nullindex είπε

Πολύ καλή ιδέα το Light wand, μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για άλλες περιπτώσεις. Μπορείς να κάνεις φοβερό light painting! Μάλλον εδώ θα καταλήξω, ευχαριστώ για την πρόταση!

Να σαι καλα, εννοείται πως μπορείς και γω γι αυτό το πήρα ;) 

_DSC1994.jpg.50a891bda40d7e51ce72d446c0f9dea5.jpg_DSC1984.jpg.4e731edb0776c4fb9145b858e40eeb96.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα στην παρέα, έχω μια σοβαρή ερώτηση.

Πως φωτογραφίζω plus size χωρίς να φάω ξύλο;

Βαρέθηκα να ακούω την γυναίκα μου να μου λέει "δεν μου αρέσει καμία"...

 

Έχω σώμα Canon M50 με φακούς Canon EF-M 22mm f/2 STM + Canon EF-M 55-200mm f/4.5-6.3 IS STM.

Δεν έχω βρει ακόμα το χρόνο να ασχοληθώ πιο σοβαρά λόγω έλλειψης χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, Crypton-R- said:

Καλησπέρα στην παρέα, έχω μια σοβαρή ερώτηση.

Πως φωτογραφίζω plus size χωρίς να φάω ξύλο;

Βαρέθηκα να ακούω την γυναίκα μου να μου λέει "δεν μου αρέσει καμία"...

 

Έχω σώμα Canon M50 με φακούς Canon EF-M 22mm f/2 STM + Canon EF-M 55-200mm f/4.5-6.3 IS STM.

Δεν έχω βρει ακόμα το χρόνο να ασχοληθώ πιο σοβαρά λόγω έλλειψης χρόνου.

Η ερώτηση του ενός εκατομμυρίου.. :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, and_64 είπε

photoshop is ur friend!

Φίλε μου πάνω από 15 χρόνια το δουλεύω το ρημάδι το Photoshop, δεν θέλω να επεμβένω κάθε φορά και δεν είναι το ίδιο ωραίο σαν μια φυσική φωτογραφία.

Θέλω να βρω τον τρόπο για να βγάλω καλή φωτογραφία που λογικά παίζουν πολλά πράγματα ρόλο για να γίνει αυτό.

Πρέπει να βρω πως να τη στήσω, τι φακό να έχω, τι ρυθμίσεις, φωτισμό, τοπίο, κτλ κτλ. Αυτό είναι το πρόβλημα μου.

Έχω δει μερικά βίντεο στο YouTube αλλά είναι λίγα. Ακόμα και με πληρωμή μαθήματα αν βρω μου κάνει αν έχει κάποιος κάτι υπόψη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Crypton-R- said:

Φίλε μου πάνω από 15 χρόνια το δουλεύω το ρημάδι το Photoshop, δεν θέλω να επεμβένω κάθε φορά και δεν είναι το ίδιο ωραίο σαν μια φυσική φωτογραφία.

Θέλω να βρω τον τρόπο για να βγάλω καλή φωτογραφία που λογικά παίζουν πολλά πράγματα ρόλο για να γίνει αυτό.

Πρέπει να βρω πως να τη στήσω, τι φακό να έχω, τι ρυθμίσεις, φωτισμό, τοπίο, κτλ κτλ. Αυτό είναι το πρόβλημα μου.

Έχω δει μερικά βίντεο στο YouTube αλλά είναι λίγα. Ακόμα και με πληρωμή μαθήματα αν βρω μου κάνει αν έχει κάποιος κάτι υπόψη.

Πέρα απο την πλάκα που έκανα προηγουμένως, ειδικά για γυναίκες θα έλεγα δύο πραγματάκια όσον αφορά το πορτραίτο: φωτισμός και μακιγιάζ. Με το μακιγιάζ μπορούν να κάνουν θαύματα και με τον κατάλληλο φωτισμό (σκιές, diffuser κλπ) μπορείς να βγάλεις εντυπωσιακά πορτραίτα. 

Σχετικά με full body φωτο, θα έλεγα να διαλέγεις προοπτικές που να κολακεύουν το σώμα της (ας πούμε, ένα σκηνικό στο οποίο θα υπάρχουν ογκώδη αντικείμενα ώστε να μειωθεί η αίσθηση του plus size ή να χρησιμοποείς props ώστε να γεμίζει το πλάνο) και επιλογή σημείων για φωτογράφιση που να σου δίνουν την δυνατότητα να βγάλεις κάποιες φωτογραφίες απο απόσταση και υπο γωνία. Οι ρυθμίσεις δεν σε απασχολούν τόσο. Μια ιδέα μπορείς να πάρεις απο τεχνικές βιντεοσκόπησης ταινιών του Hollywood σχετικά με την προοπτική. 

Είχα δεί κάποτε ένα σεμινάριο αλλά δυστυχώς είμαι ερασιτέχνης και είναι ένα απλά το χόμπυ μου και δεν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Crypton-R- είπε

Φίλε μου πάνω από 15 χρόνια το δουλεύω το ρημάδι το Photoshop, δεν θέλω να επεμβένω κάθε φορά και δεν είναι το ίδιο ωραίο σαν μια φυσική φωτογραφία.

Θέλω να βρω τον τρόπο για να βγάλω καλή φωτογραφία που λογικά παίζουν πολλά πράγματα ρόλο για να γίνει αυτό.

Πρέπει να βρω πως να τη στήσω, τι φακό να έχω, τι ρυθμίσεις, φωτισμό, τοπίο, κτλ κτλ. Αυτό είναι το πρόβλημα μου.

Έχω δει μερικά βίντεο στο YouTube αλλά είναι λίγα. Ακόμα και με πληρωμή μαθήματα αν βρω μου κάνει αν έχει κάποιος κάτι υπόψη.

      Όχι γιατί δεν είμαι φαν του post processing , που δεν είμαι , χωρίς να αμφισβητώ την αξία του , όμως έτσι ακριβώς έχουν τα πράγματα . Η φωτογραφία πρέπει να βγει εξαρχής όπως πρέπει .  Εννοείται πως μία εκ των υστέρων επεξεργασία ίσως χρειαστεί , αλλά σε βαθμό που να βελτιώνει την εικόνα στα σημεία και όχι να την ωραιοποιεί σε υπερθετικό βαθμό .

    Θα επανέλθω για τα περαιτέρω ......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, babisskg είπε

      Όχι γιατί δεν είμαι φαν του post processing , που δεν είμαι , χωρίς να αμφισβητώ την αξία του , όμως έτσι ακριβώς έχουν τα πράγματα . Η φωτογραφία πρέπει να βγει εξαρχής όπως πρέπει .  Εννοείται πως μία εκ των υστέρων επεξεργασία ίσως χρειαστεί , αλλά σε βαθμό που να βελτιώνει την εικόνα στα σημεία και όχι να την ωραιοποιεί σε υπερθετικό βαθμό .

    Θα επανέλθω για τα περαιτέρω ......

Οντας και εγώ στα πρώτα μου βήματα στην φωτογραφία, είμαι υπερ αυτής της άποψης.  Μου κάνει εντύπωση όμως οτι σε πολλά εκπαιδευτικά βίντεο που έχω δεί απο επαγγελματίες φωτογράφους υποστηρίζουν ακριβώς το αντίθετο. 

Βγάζω μια φωτό, και μετα την φτιαχνω όσο θέλω στο photoshop και όχι απαραίτητα μικροδιορθώσεις. Δεν ξέρω γιατι επικρατεί αυτή η άποψη, αν κάποιος μπορεί ας μας το τεμκηριώσει ωστε να μαθαινουμε και εμείς  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, CONAN_ είπε

Οντας και εγώ στα πρώτα μου βήματα στην φωτογραφία, είμαι υπερ αυτής της άποψης.  Μου κάνει εντύπωση όμως οτι σε πολλά εκπαιδευτικά βίντεο που έχω δεί απο επαγγελματίες φωτογράφους υποστηρίζουν ακριβώς το αντίθετο. 

Βγάζω μια φωτό, και μετα την φτιαχνω όσο θέλω στο photoshop και όχι απαραίτητα μικροδιορθώσεις. Δεν ξέρω γιατι επικρατεί αυτή η άποψη, αν κάποιος μπορεί ας μας το τεμκηριώσει ωστε να μαθαινουμε και εμείς  :)

Αυτό έχει να κάνει και με το τι δουλειά πρέπει να παραδώσεις, μπορεί να είναι για τεκμηρίωση πχ οπότε πρέπει να αποτυπώσεις οσο πιο κοντά στο 100% το θέμα χωρίς αλλοιώσεις ή μπορεί να πρέπει απλά να το πουλήσεις.

Ενα αυτοκίνητο πχ συνήθως τρώει άπειρο post γιατί ελάχιστοι έχουν το budget να το πάρουν και να το πάνε στο ιδανικό σκηνικό την ιδανική μέρα κλπ κλπ (πέρα απο το ότι είναι δύσκολο σαν αντικείμενο λογω αντακλάσεων και γωνιών και συνήθως θέλει blend πολλών καρέ για να βγει το ίδιο το αυτοκίνητο σωστά φωτισμένο πέρα απο το background)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...