Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι είναι το science beaches. Γενικά δεν κατάλαβα.

  

εχω την εντυπωση οτι απλα πωρωθηκε με τις λεπτομερειες που αναφερεις...

  

Αααα, αφού είναι τεμπέλης, δεν κάθεται να διαβάσει θεωρία.

Οχι

Αυτα που είπε τα ήξερα και εγω αλλα τα είχα ακούσει απο αμερικανούς.

Επίσης

Αυτό που δεν αναφέρει κανεις για τις 90 μοίρες ειναι: που ειναι οι 0 μοίρες...;

 

Οοοοοοοουυυυ να μου χαθητε, εξυπνακηδες

 

In other news

Θα πάρω και άλλο yongnuo...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    

Οχι

Αυτα που είπε τα ήξερα και εγω αλλα τα είχα ακούσει απο αμερικανούς.

Επίσης

Αυτό που δεν αναφέρει κανεις για τις 90 μοίρες ειναι: που ειναι οι 0 μοίρες...;

 

Οοοοοοοουυυυ να μου χαθητε, εξυπνακηδες

 

In other news

Θα πάρω και άλλο yongnuo...

Οι αμερικανοί σου τα είπαν, αλλά δεν τους άκουσες.

Οι 90 είναι εκεί που είναι ο ήλιος. Αν το βελάκι του φίλτρου δείχνει τον ήλιο (την κατεύθυνση σμαρταςς) το γυρνάς στις 90.

 

Επίσης, στα παλιά μας τα παπούτσια πόσα ΥΝ θα πάρεις μιας και ΜΙΑ φωτό δεν έχεις ποστάρει. Οπότε μπορείς να πάρεις και τέσσερα, στο μηδέν μένεις afaik.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οι 90 είναι εκεί που είναι ο ήλιος. Αν το βελάκι του φίλτρου δείχνει τον ήλιο (την κατεύθυνση σμαρταςς) το γυρνάς στις 90.

 

 

XAXAXAXA τι έγραψα, σορρυ βαηπερ. Ήθελα να πω οι 0 είναι στον ήλιο, και γυρνάς το φίλτρο ανάλογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λένε καλύτερα και έχουν και πιο εύχρηστο cpl απο το δικό μου...

 

 

So sad

 

Επίσης

Το τρίγωνο ή βέλος κοιτάει τον ήλιο...

 

http://photography-on-the.net/forum/archive/index.php/t-1201798.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπα δεν είναι ακριβή αυτά που λέει, το σταμάτησα εκεί που είπε πως σε υψόμετρο  γίνεται μαύρος ο ουρανός γιατί είναι μαλακία. Με το άπλετο χιόνι γίνεται σκούρος όχι με το υψόμετρο. Εξαιτίας των αντανακλάσεων. Επίσης αυτοί δεν είναι αμερικάνοι. Για το βελάκι παίζει, εγώ με το μάτι το ρυθμίζω πάντως. Τελικά τη δυσκολία στα πολαραηζερ που την βρίσκεις, γιατί βλέπω έχεις πηγές (αμφίβολες αλλά έχεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπερνάμε πράγματα για να μην πιάσουμε στα χέρια.

 

 

Πχ γιατί να μην πιστέψω τον τύπο που ειναι φωτογράφος για το high altitude και να πιστέψω εσένα;

Επειδη μιλάμε την ίδια γλώσσα;

 

Οπότε καλύτερα να το αφήσουμε να πέσει για να μην γράφουμε σε ξένα και λιγότερο up close and personal forums...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πχ γιατί να μην πιστέψω τον τύπο που ειναι φωτογράφος για το high altitude και να πιστέψω εσένα;

 

Οπότε καλύτερα να το αφήσουμε να πέσει για να μην γράφουμε σε ξένα και λιγότερο up close and personal forums...

Γιατί εγώ ποστάρω αυτό από τα 2600 μέτρα.

qc4t.jpg

 

 

Και δεν αφήνω να πέσουν πράγματα γιατί αυτοί που διαβάζουν και αγαπούν την φωτογραφία σαν κι εμένα έχουν κάτι να πάρουν από το σχόλιο, ενώ από στεγνούς και random κοπη-πεηστερς (σαν κι εσένα γουηνκ-γουηνκ) τίποτε. Κατά τ' άλλα εσύ προσπερνάς πράγματα θες δεν θες γιατί είσαι άσχετος και προσπαθείςμε ψευτοατιτιουντ, κοπη-πεηστ και ατάκες αμερικάνικου δημοτικού να το κρύψεις. Οι υπόλοιποι που θέλουμε να μάθουμε από το παρε δώσε απόψεων και γνώσεων που προσφέρει τουτη η κοινότητα δεν τα προσπερνάμε. Αυτό που προσπερνάμε είναι η ανοησία, η ημιμάθεια κι η ξερολιά. Αλλαά έγινες θρασύς πιτσιρίκο, οπότε φροντίζω να μην επαναληφθεί.

Επεξ/σία από frenzy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί εγώ ποστάρω αυτό από τα 2600 μέτρα.

qc4t.jpg

 

 

Και δεν αφήνω να πέσουν πράγματα γιατί αυτοί που διαβάζουν και αγαπούν την φωτογραφία σαν κι εμένα έχουν κάτι να πάρουν από το σχόλιο, ενώ από στεγνούς και random κοπη-πεηστερς (σαν κι εσένα γουηνκ-γουηνκ) τίποτε. Κατά τ' άλλα εσύ προσπερνάς πράγματα θες δεν θες γιατί είσαι άσχετος και προσπαθείςμε ψευτοατιτιουντ, κοπη-πεηστ και ατάκες αμερικάνικου δημοτικού να το κρύψεις. Οι υπόλοιποι που θέλουμε να μάθουμε από το παρε δώσε απόψεων [1] και γνώσεων που προσφέρει τουτη η κοινότητα δεν τα προσπερνάμε. Αυτό που προσπερνάμε είναι η ανοησία, η ημιμάθεια κι η ξερολιά [2]. Αλλαά έγινες θρασύς πιτσιρίκο [3], οπότε φροντίζω να μην επαναληφθεί.

 

[1] everybody has one

[2] ξανα δες το, μιας και δεν ειμαι αυτος που λεει "Εγω εκανα αυτο"

[3] real class

 

in other news

για $30 δεν ειναι κακο

http://petapixel.com/2013/09/19/triggertrap-releases-revamped-version-2-0-now-offers-14-triggering-options/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με frenzy, πού είναι η δυσκολία του polarizer; Γυρίζεις και βλέπεις επιτόπου το αποτέλεσμα από το σκόπευτρο ή την οθόνη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι δεν ειναι τοσο intuative οσο τα υπολοιπα + οτι ο ηλιος επρεπε να ειναι σε συγκεκριμενη θεση σε σχεση με την καμερα,

kατι που δεν θυμόμουνα και το γεγονος οτι επαιξα με το cpl για 5 λεπτα.

Α, η δικια μου η dslr lcd δεν δειχνει τα ιδια πραγματα με την Ips οθονη μου. 

Φανταζομαι οι δικιες σας θα ειναι ρυθμισμενες.

 

 

 

Συμφωνώ με frenzy, πού είναι η δυσκολία του polarizer; Γυρίζεις και βλέπεις επιτόπου το αποτέλεσμα από το σκόπευτρο ή την οθόνη..

 

 

Επισης 

το κουρασαμε με αχρηστα πραγματα οπως authorotative εξηγησεις και τα σχετικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε περιπτωση αγορας μεταχειρισμενου φακου (ειμαι αναμεσα σε tokina 11-16 και sigma 10-20) πως μπορω να αντιληφθω το front-back focusing και να καταλαβω αν ο φακος εχει προβλημα;

 

εχω δει καποια διαγραμματα που μπορεις να τα βαλεις σε 45μοιρων γωνια και να δοκιμασεις το autofocus... φανταζομαι αυτος ειναι ο μονος τροπος ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις βρεί? αν ναί, σε τί τιμές?

Το σκέφτομαι και γώ σιγά σιγά να πάρω έναν ευρυγώνιο αλλά οι καινούριοι θέλουν 500+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...