Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω βρει τον παλιο sigma (f4,5-6). το θεμα ειναι οτι δεν ξερω ποιος ειναι καλυτερος πρακτικα

 

ο sigma καλυπτει ελαφρως μεγαλυτερο φασμα και ειναι λιγο πιο sharp

απο την αλλη εχει ενα τεραστιο filter thread (82mm) οποτε οτι φιλτρο και να θελω θα το χρυσοπληρωσω λογικα.

 

ο tokina ειναι f2,8 σταθερο που μπορει να ειναι χρησιμο σε low light καταστασεις, και ισως το χρειαστω γιατι δε θα εχω παντα τριποδι μαζι μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά αν έχεις πρόβλημα με back-front focus σε σκοτεινό υπερευρυγώνιο ( = τρελό βάθος πεδίου), πέτα τον επιτόπου.

 

Για το πιο sharp του sigma εγώ θα είχα τις επιφυλάξεις μου, γιατί η εταιρεία τότε είχε μεγάλο πρόβλημα στο quality control (μπορεί να έχει ακόμα, δεν ξαναπήρα sigma από τότε και πολύ δύσκολα να ξαναπάρω χωρίς δοκιμή).

 

2 κομμάτια είχα από αυτούς τους 10-20, και οι 2 με προβλήματα οξύτητας. Ο 1ος είχε χοντρό πρόβλημα decentering και πήγε πίσω αμέσως. Ο δεύτερος που κράτησα για κάποια χρόνια ήταν υποφερτός, αλλά σε καμία περίπτωση ιδανικός (πολύ χαμηλότερη οξύτητα στο δεξί μέρος του καρέ σε σχέση με το αριστερό).

 

Ο tokina είναι κλάσεις ανώτερος φακός, με 2 προβληματάκια μόνο:

1. τα chromatic aberrations που λύνονται με ένα κλικ σε πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας

2. τον μηχανισμό εναλλαγής af-mf που σε κάποιους χάλασε μετά από πολλή χρήση.

 

Από μένα βουρ στον 11-16 δίχως σκέψη, ακόμα και αν δε χρειάζεσαι το 2.8 που εδώ που τα λέμε από μόνο του τον κάνει πολύ πιο δελεαστικό...

Επεξ/σία από akisk
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει και ο καινουργιος sigma 10-20mm με σταθερο F3,5... I am just saying, σαν εναλλακτικη επιλογη που πλησιαζει αρκετα στο (οντως δελεαστικο) f2,8 του τοκινα...κατα τ αλλα δεν ξερω αν ειναι οντως καλος και εμπιστευομαι την αποψη σου που εχεις εμπειρια επι του θεματος.

 

αυτο με το front/back focusing σε υπερευρυγωνιο, τωρα που το λες ευσταθει (βασει λογικης τωρα που το λες συνειδητοποιω οτι στο 99,99999% των περιπτωσεων λογικα δε θα το καταλαβω δεδομενου του βαθους πεδιου που θα τραβαω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με akisk δεν ξέρω που τον είδες τον sigma πιο οξύ, όπου είχα διαβάσει συγκριτικά και δοκιμές τον τοκινα έβλεπα μπροστά μου, ακόμα οξύτερος κι από τον αντίστοιχο DX nikon.

 

Για το front/back focusing το έχω ξαναποστάρει κάπου, εγώ χρησιμοποιώ αυτό με σχετικά ακριβή αποτελέσματα IRL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

free-lensing εχετε δοκιμασει ποτε; λεω να το δοκιμασω με τον 35αρη.. ειναι καθολου επικινδυνο για το σενσορα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, θα σας δείξω τον πιο φθηνό φωτιστικό εξοπλισμό μου:

 

Ένα softbox 80χ80 από χαρτόνι του Amazon,λευκό χαρτόνι κι ένα πανί σα μουσελίνα που κάτι που είχα αγοράσει κάποια φορά ήταν τυλιγμένο μέσα του, αλλά δεν θυμάμαι τι και πότε - ευτυχώς είχα αποφασίσει να το κρατήσω.

 

3uln.jpg

 

κόλλησα στο εσωτερικό λευκό χαρτόνι και κάρφωσα το πανί μπροστά. Το έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν σε κάποιες φωτό που έχω ποστάρει στο σχετικό νήμα στο μπλα μπλα.  Κι εδώ είναι σε χρήση:

 

x26u.jpg

Το 80χ80 είναι στα όρια για φλας, έχει λίγο fallof στις άκρες, 60χ60 είναι μάλλον το λειτουργικό μάξιμουμ, μπορεί όμως να διρθώνεται με λίγο μάκρος. Με έχει βολέψει πάντως και γλύτωσα κανένα 50ρικο.

 

Το δεύτερο κομμάτι είναι ένα honeycomb grid +snoot. Πάρα πολύ χρήσιμο. Μπουκάλι από γάλα, καλαμάκια, μαύρο καλσόν, μαύρη πλαστελίνη.

f7r3.jpg

Το δύσκολο είναι να φτιάξεις τη γωνία που τα καλαμάκια κοιτάνε την πηγή φωτός. Χρησιμοποίησα ξυλόκολλα που αργεί να στεγνώσει, περίμενα δέκα λεπτά και τα έστριψα με το χέρι για να φτιάξω ~20 μοίρες γωνία.

 

Εδώ είναι σε χρήση:

wgeh.jpg

whcj.jpg

 

Δημιουργικά έχει πολλές και δραματικές εφαρμογές, τονισμό highlights σε συγκεκριμένο σημείο,

5okl.jpg

 

ή diffused φωτισμό πορτραίτου σαν shoot-through ομπρέλα αλλά με μικρότερο πεδίο.

0ph6.jpg

 

Γλύτωσα κανένα κατοστάρικο μια και τα honeycomb grids είναι πανάκριβα. Θα ήθελα να φτιάξω ένα μεγαλύτερο κάποια στιγμή και με μαύρα καλαμάκια, αλλά είναι πολλή δουλειά να κολλήσεις τα καλαμάκια σε στρογγυλό σχήμα.

Tutorials υπάρχουν άπειρα στο ιντερνετ, οπότε δεν έγραψα παραπάνω. Αλλά με λίγο δουλειά υπάρχουν εναλλακτικές για τα πάντα, χωρίς να κάνεις επένδυση σε ακριβό εξοπλισμό  για το χόμπυ σου.

Επεξ/σία από frenzy
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>εχω βρει τον παλιο sigma (f4,5-6). το θεμα ειναι οτι δεν ξερω ποιος ειναι καλυτερος πρακτικα</p>

<p> </p>

<p>ο sigma καλυπτει ελαφρως μεγαλυτερο φασμα και ειναι λιγο πιο sharp</p>

<p>απο την αλλη εχει ενα τεραστιο filter thread (82mm) οποτε οτι φιλτρο και να θελω θα το χρυσοπληρωσω λογικα.</p>

<p> </p>

<p>ο tokina ειναι f2,8 σταθερο που μπορει να ειναι χρησιμο σε low light καταστασεις, και ισως το χρειαστω γιατι δε θα εχω παντα τριποδι μαζι μου...</p>

 

πόσο τον έχεις βρει το sigma ?

 

ψάχνω αυτές τις μέρες για wide φακό, κάπου 350 λίρες έχει στο αμαζον ο sigma

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.bestbuy.com/site/cameras-camcorder-accessories/camera-tripods/abcat0410045.c?id=abcat0410045

 

 

μιας και στα bestbuy θα μπω για αλλα ψωνια, για δωστε κανα καλο τριποδι μεχρι 60-70 δολλαρια... θελω κατι που να μην ειναι πανω απο 50 ποντους μαζεμενο.. να χωραει στο backpack..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα manfotto ειναι καλύτερα απο τα Hama και τα 3 σημείων ειναι καλύτερα απο των 4 σημείων.

 

Εγω έχω fansier και ειναι εξαιρετικο, παροτι ειναι κινεζια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο με τα 3 και τα 4 σημεια δεν το ηξερα. γιατι ειναι καλυτερα; πιο βολικα μου φαινονται τα 4ων σημειων. μαζευουν περισσοτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...