Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Που υπάρχει αυτή η τιμή?

Με εγγύηση EE(που να καλύπτει ο Δαμκαλίδης) ή από Χονκ Κονγκ μέσω αποθήκης σε UK όπως simply electronics?

Ειδικά για την D600 η εγγύηση έχει σημασία

Επεξ/σία από TAKE5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο εδώ http://www.valuebasket.fr/fr_FR/Nikon-D600-Digital-SLR-Camera-Body-Only/mainproduct/view/11704-AA-NA 1270

Με δικια τους εγγυηση απ'οτι κατάλαβα

 

Και http://www.mydigitaland.com/nikon-d600-body.html 1350 απο εδώ που απ'οτι κατάλαβα έχει εγγυηση Ευρωπαική

 

Τα 1800 που ζητανε εδω παντως.... για κανενα λογο, ως κ το αμαζον 1500 τν εχει

 

Εγω οπως το σκέφτομαι άν πέσει στα 1100 και κάτω μεταχειρισμένη , καινουργια , refurbished οτι να ναι τα πουλάω όλα και πάω σε Νίκον. Θα μου φτάσουν να πάρω και τον 24-70 και κανεναν 70-200

Επεξ/σία από Rush13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρώτο δεν στελνει Ελλάδα, το 2ο είναι το είδος που σου είπα κινέζος με αποθήκη UK αρα εγγύηση δικιά του. Με τα προβλήμα που έχουν αναφερθεί για την μηχανή (για αυτό και η αναβάθμιση) προσωπικά αν ψαχνόμουνα θα περίμενα να βγάλουν οι επίσημοι dealer ή τα μεγάλα ευρωπαικά μαγαζιά το ξεστοκαρισμα τους. Σε μτχ δε d700 και τα μυαλά στα κάγκελα αν βρεθεί σε πολύ καλή κατάσταση, αλλη αίσθηση

 

Φάτε μάτια ψαρια αλλά λέμε

Επεξ/σία από TAKE5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα που έχει με την σκόνη απ'οτι έχω καταλάβει φευγει μετα απο μερικές χιλιάδες κλίκ. Προσωπικά θα περιμένω τουλάχιστον μεχρι τα χριστουγεννα να δω που θα πάνε οι τιμές , Αν η τιμή της D610 πέσει γρήγορα στα 1700 τότε  οι τιμές θα πιάσουν χώμα στην d600 και όποιος προλάβει πρόλαβε. Αλλιώς περιμένεις για μεταχειρισμένα που πιστευω δυσκολα θα περνανε τα 1200 ευρώ.

Η εκτίμηση μου ειναι μέχρι τα Αρχές Δεκεμβρίου : 
D610 - 1700 κάτι ευρώ

D600 - 1300 κάτι ευρώ στοκ

D600 μεταχ - 1100
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

B&H 1476€

 

Κατά τ' άλλα δεν έβρισκα  το κόστος του σώματος απαγορευτικό για FF. Οι καλοί φακοί είναι ακριβοί. Επίσης κατ' εμέ η κίνηση της Νικον να βγάλει τόσο σύντομα νέο μοντέλο (D70->D70S, D300->D300S) δεν είναι επειδή είχε "πρόβλημα" η D600 (οι πρώτες παρτίδες είχαν το πρόβλημα με την υπερβολική λίπανση) αλλά επειδή δεν πουλούσαν αρκετά κομμάτια. Και κρίνοντας από τον ως άνω συλλογισμό θα είναι επιτυχής στρατηγική κίνηση. Οι ουσιαστικές αλλαγές απ 'οσο διάβασα στα πεταχτά τα σπεκς 0.5 fps παραπάνω, τίποτε άλλο δεν είδα. Προσωπικά το προσπερνάω το νέο, περισσότερο θα ενθουσιαζόμουν με μια D400.

 

Επίσης περιμένω να δω στις 23 Οκτώβρη αν η Sony κι η Nikon θα βγάλουν κάτι σε medium format.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολες σχεδόν είχαν πρόβλημα με ρινίσματα και πολλές και με λίπανση αρα μιλάμε για λάθος σχεδιασμό στα μηχανικά μέρη και για τραγικό qc, αν ήταν αυτοκίνητο θα είχαν αναγκαστεί να τα αποσύρουν όλα και να τα διορθώσουν. Για να μην τους πάνε στα δικαστήρια και ζητάνε αντικατάσταση την εμφανίζουν σαν νέο μοντελο με τις ελάχιστες αλλαγές

 

D400 ανακοινώθηκε απλώς θα γράφει Ricoh στην ούγια. Ετσι τουλάχιστον ισχυρίζεται ο Τομ Χογκαν

http://www.dslrbodies.com/newsviews/meanwhile-meet-the-pentax.html

 

Για medium format τι να πω εως πέρυσι έλεγαν ότι η D800 είναι η μηχανή που θα "καταργήσει" την κατηγορια. Για τη Sony η FF που θα παρουσιάσει θα είναι η μηχανή της χρονιάς δεν νομίζω ότι θα πάει και στο MF

 

Με τις τιμές που έχουν και την οικονομική κατάσταση βέβαια φατε ματια ψαρια όπως είπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ιδου και οι νέες τιμές της D600 στην ελληνικη αγορά..https://www.skroutz.gr/s/2363377/Nikon-D600-Body.html
Με λίγο παζάρι πιστευω την τσιμπάει κάποιος και κάτω απο 1400

 

Τake αυτο ειχα διαβάσει και εγώ αλλα έλεγαν οτι μετα απο μερικές χιλιάδες κλίκ το πρόβλημα φευγει.

 

Την 6d δεν την θεωρώ σοβαρή αναβάθμιση απο την MK II , την ΜΚ ΙΙΙ δεν την πλησιάζω με τίποτα, Η D800 με τα 35mp δεν με βολευει, οπότε η D600 μου φαίνεται ξερολούκουμο έστω και αν τρέχω για καθαρισμούς μέχρι να στρώσει.

 

Η Νικον έβγαλε την d610 καθαρά επειδη ειχε πρόβλημα η d600 και υπήρχε πολύ γκρίνια, έβαλε μισο fps παραπάνω για να την κάνει νέο μοντέλο και να μην απαιτήσουν ολοι αντικατάσταση.

Προσωπικά άμα ήμουν Nikon user θα τα είχα πάρει με αυτη την πρακτική να μην αντικαταστήσει τα προβληματικά μοντέλα....και κοστιζουν και τόσα χρήματα.

Επεξ/σία από Rush13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Η D800 με τα 35mp δεν με βολευει

Τρελή ατακάρα. Κατά τ' άλλα δεν θα τα κουβαλάς και στην πλάτη τα μεγκαπιξελ ναουμ.

 

 η D600 μου φαίνεται ξερολούκουμο

 

Προσωπικά άμα ήμουν Nikon user θα τα είχα πάρει με αυτη την πρακτική

γράψε λάθος αυτή είναι πιο τρελή ατακάρα.  Από την μία πρόταση στην άλλη έχεις πηδήξει από Canon σε Nikon και από τον χειρότερο νικον φανμποη σε canon troll. Χαλάρωσε και άσε το πορτοφόλι κάτω με αργές κινήσεις.

 

Σοβαρά όμως, ποιά (ή ποιες) φωτογραφία έβγαλες και είπες "χρειάζομαι να πάω σε FF και να αφήσω την Canon? Όχι περιγραφή, φωτό πληζ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...