Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση

 

Άκουσα κατι που με παραξενεψε. Και καλά blah blah blah in landscape photography you need to use higher ISO in order to get more detail from the enviroment in front of you.

 

Ισχύει;

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά το έχω δει σε tutorials για βραδινές landscape. Να μαι ειλικρινής, δεν ξέρω για ποιο λόγο το υψηλό ISO βοηθάει, αλλά μου φαίνεται λίγο βλαμμένη ως πρόταση*, αφού ειναι σε bulb mode.

Από την άλλη, νομίζω πως ο snik, χρησιμοποιεί υψηλό ISO στις φωτογραφίες του, οι οποίες γενικά έχουν σωστό βάθος πεδίου.

 

*με μόνη εξαίρεση το χρόνο λήψης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι 

το θεμα ηταν οτι ο τυπος μιλαγε για φωτογραφιες που τραβας το πρωι [πριν τις 11:00].

 

θελει μελετη το θεμα


in other news

 

το trigger ακομα να ερθει...

[Sale date: 21/09/13]

 

 

xD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω την εντύπωση ότι όλα σχετικά είναι!

αν τραβάς πχ με την D7100 που τα πάει μιά χαρά σε 3200 iso και δεν έχει και anti-aliasing filter τότε νομίζω και γώ ότι η φωτογραφία μπορεί να έχει παραπάνω οξύτητα γιατί έτσι σου δίνει και την δυνατότητα να τραβήξεις σε πολύ υψηλή ταχύτητα δεδομένου ότι landscape με μεγάλο εύρος εστίασης το θέλει το f>16

απο την άλλη, με την ταπεινή μου D3100 όσο να πείς, πάνω απο iso 800 αρχίζει ο κόκκος να φαίνεται αρκετά οπότε εκεί δεν ξέρω αν βοηθάει κάποια ρύθμιση απο το photoshop - αν αναφέρει και κάτι ανάλογο ο γραφών το συγκεκριμένο άρθρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι 

το θεμα ηταν οτι ο τυπος μιλαγε για φωτογραφιες που τραβας το πρωι [πριν τις 11:00].

 

θελει μελετη το θεμα

in other news

 

το trigger ακομα να ερθει...

[Sale date: 21/09/13]

 

 

xD

Update

 

To rf602 δουλεύει μια χαρά με τα yn560III.

 

Υγ. Μόνο το trigger χρειαζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίες οι νέες Sony ώσπου να βγάλεις κοντινό την γυναίκα σου και να τις το δείξεις

 

http://www.dyxum.com/dforum/my-first-result-with-a7r_topic102199_page1.html

 

 

και μιλάμε για jpeg απευθείας από την μηχανή

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίες οι νέες Sony ώσπου να βγάλεις κοντινό την γυναίκα σου και να τις το δείξεις

 

http://www.dyxum.com/dforum/my-first-result-with-a7r_topic102199_page1.html

 

 

και μιλάμε για jpeg απευθείας από την μηχανή

Shut up and take my money ειναι η όλη φάση...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίες οι νέες Sony ώσπου να βγάλεις κοντινό την γυναίκα σου και να τις το δείξεις

 

http://www.dyxum.com/dforum/my-first-result-with-a7r_topic102199_page1.html

 

 

και μιλάμε για jpeg απευθείας από την μηχανή

 

Εμένα μου φαίνονται άσχημες και over-sharpened.

 

64 ISO some of them on F13 , some of them F4.5 shutterspeed around 1/125

 

WTF?? :wacko: :wacko: :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου φαίνονται άσχημες και over-sharpened:

Παίζει ενα συγκριτικό video, στο YouTube, μεταξύ 5dmark3 και d800.

 

Τα detail της d800 ειναι τα ίδια με της a7r...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παραπάνω παράδειγμα όμως αυτός που ανέβασε τις φωτογραφίες αναφέρει ότι έδωσε +1 σε sharpness και +1 σε contrast, αν η μηχανή ήταν ρυθμισμένη ήδη να δίνει καλό sharpness από τις προεπιλογές της, λογικά το +1 ήταν υπερβολή στην υπερβολή. Γενικά σε πορτρέτο δεν μου αρέσει αυτό το πράμα - άποψή μου πάντα - αλλά αν δείτε τα crop στο δέρμα δείχνουν αφύσικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το +1 στο sharpen δεν είναι υπερβολικό εφόσον μιλάμε για jpeg, το πως φαίνεται η φωτογραφία το βλέπεις στην κανονική διάσταση όπου σκιζει (έχει βέβαια και τέλειο φωτισμό δεν συζητάμε). Στο 100% βλέπεις τις δυνατότητες του αισθητήρα εκτός αν κάποιος εκτυπώνει σε πλήρες μέγεθος (αν υπόλογίσουμε τα 36mp πόσο μεγεθος φτάνει) και κάθετε στα 15εκατοστά να κοιτάει τις λεπτομέρειες. Μην ξεχνάς ότι λείπει και το AA οπότε παραπάνω οξύτητα υπάρχει έτσι και αλλιώς (δες δείγματα της D800E). Αν βγάλεις πρόσωπο με μακρο φακό σε μια 16 ή 24mp καλή DSLR ας πούμε και με καλό φωτισμό παρόμοιο αποτέλεσμα θα πάρεις

Περισσότερα θα ξέρουμε όταν βγει κανονικό μοντέλο και όχι προ-παραγωγής και βέβαια ενημερωθούν και οι διαφοροι editor να διαβάζουν το raw ώστε να δουμε που φτάνει η μηχανή. Πάντως δεν είναι για όλους η συγκεκριμένη.

Επεξ/σία από TAKE5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Ερώτηση

 

Άκουσα κατι που με παραξενεψε. Και καλά blah blah blah in landscape photography you need to use higher ISO in order to get more detail from the enviroment in front of you.

 

Ισχύει;

 

 

 

Μόνο στην περίπτωση που δε θέλεις να βγούνε κουνημένα τα δέντρα, το νερό κλπ.. Αλλιώς απ'όσο ξέρω σε landscape photography πάντα επιλέγουμε το ελάχιστο δυνατό iso.

 

 

Ωραίες οι νέες Sony ώσπου να βγάλεις κοντινό την γυναίκα σου και να τις το δείξεις

 

http://www.dyxum.com/dforum/my-first-result-with-a7r_topic102199_page1.html

 

 

και μιλάμε για jpeg απευθείας από την μηχανή

Παπάδες πάλι έκανε η Sony.. Μου αρέσει που τολμάει και βγάζει τόσα καινοτόμα προϊόντα σε αντίθεση με Nikon-Canon που με τόσα βαρίδια που κουβαλάνε δεν μπορούν να προχωρήσουν με γοργούς ρυθμούς...

Επεξ/σία από akisk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...