Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όντως. Γενικά πιο πολύ προς γκατζετάκια και περιφερειακές λειτουργίες τείνουν οι αναβαθμίσεις των μοντέλων παρά σε ριζοσπαστικές τεχνολογίες σενσορα ή αυτόματης εστίασης. Οπότε κάποιος που δεν ενδιαφέρεται και πολύ για τα γκατζετάκια (εγώ) βγαίνει κερδισμένος με φθηνά προηγούμενα μοντέλα με παραπλήσιες δυνατότητες στην βασική λειτουργία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ωπ, να και ο Κορεατης.......

 

Samsung NX500 mirrorless camera announced for Korea, features 28MP APS-C sensor and 4K video recording

 

The NX500 will be offered in three colors: Black, White, and Brown, and is already available globally for $799.99.

 

 

 

http://www.sammobile.com/2015/03/13/samsung-nx500-mirrorless-camera-announced-for-korea-features-28mp-aps-c-sensor-and-4k-video-recording/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα ήταν καλή ιδέα μια μηχανή με ένα open source υπο-μενου για χειρισμό strobes? Θα είχε ας πούμε την δυνατότηατ η profoto να γράψει το λογισμικό της στο firmware της Νικον και να ρυθμίζεις τα φώτα σου από την μηχανή χωρίς έξτρα tranceivers.

 

Να κάνω ένα kickstarter λέτε κανα 2 εκατομύρια$ για αρχή; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργησε κατι αντιστοιχο με το Magic Latern για τις Canon, εσυ κανε για Νικον, και βαλε και τα στοιχεια που θελεις μεσα..... :-D :-D :-D

 

Η κοινοτητα της Νικον θα σε κανει Θεο μετα απο αυτο..... χαχαχαχα..... :-D :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ σκεφτόμουν κάτι σε φάση γκριπ, που να έχει tranceiver κι επεξεργαστή και να δίνει στην lcd ένα έξτρα μενου για χειρισμό. Το μανίκι θα ήταν να βρεις κάποιον τρόπο να είναι universal tranceiver (programmable) και να σε αφήσει η νικον να μπεις ως εκεί στο firmware.

Επεξ/σία από frenzy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ αυτό το συναίσθημα όταν έχεις βγάλει μια ωραία φωτό μεθυσμένος και ξυπνάς το πρωί να την δεις και βλέπεις πως δεν έχει κάρτα η μηχανή μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση στους φίλους  φωτογράφους: Χοντρικά πόσες εκτυπώσεις κάνετε τον χρόνο; Πόσες μεγάλες ~Α3 και πάνω;

και για να μην ξαναρωτάω, αυτοί που κάνετε αρκετές, έχετε/έχετε σκεφτεί αγορά κάποιου καλού large format φωτογραφικού εκτυπωτή;

 

Ζαχαρώνω τον epson R3000 και η απόσβεση μου βγαίνει στα ~1.5-2 έτη χωρίς να υπολογίζω υπεραξία σε ποιότητα, ελευθερία επιλογής χαρτιού (ή άλλης επιφάνειας για τον R3000). Ο κίνδυνος βέβαια  είναι να εκτυπώνω πολύ περισσότερο απ' όσο χρειάζομαι πραγματικά και να χάσω την απόσβεση σε μελάνια και χαρτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση στους φίλους  φωτογράφους: Χοντρικά πόσες εκτυπώσεις κάνετε τον χρόνο; Πόσες μεγάλες ~Α3 και πάνω;

και για να μην ξαναρωτάω, αυτοί που κάνετε αρκετές, έχετε/έχετε σκεφτεί αγορά κάποιου καλού large format φωτογραφικού εκτυπωτή;

 

Ζαχαρώνω τον epson R3000 και η απόσβεση μου βγαίνει στα ~1.5-2 έτη χωρίς να υπολογίζω υπεραξία σε ποιότητα, ελευθερία επιλογής χαρτιού (ή άλλης επιφάνειας για τον R3000). Ο κίνδυνος βέβαια  είναι να εκτυπώνω πολύ περισσότερο απ' όσο χρειάζομαι πραγματικά και να χάσω την απόσβεση σε μελάνια και χαρτί.

 

 

Εγώ δεν κάνω και παρα πολλές , οι περισσότερες είναι σε kapa fix όποτε δεν πολύ αξίζει μιας και της βγάζω και σε συγγενή που εχει καλα μηχανήματα και η ποιότητα είναι πολύ υψηλή σε σχέση με έναν εκτυπωτή που θα είχα στο σπίτι .  Το θέλεις για ερασιτεχνική χρήση η θα δίνεις και σε άλλους φωτογραφίες ; , γενικά καλό ειναι να υπάρχει ενας καλος εκτυπωτής έχεις την ανεση να κανεις της δοκιμες σου να τυπώσεις στην ποιότητα που θέλεις κτλ εάν βγάζεις και αρκετές πιστεύω αξίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ δεν κάνω και παρα πολλές , οι περισσότερες είναι σε kapa fix όποτε δεν πολύ αξίζει μιας και της βγάζω και σε συγγενή που εχει καλα μηχανήματα και η ποιότητα είναι πολύ υψηλή σε σχέση με έναν εκτυπωτή που θα είχα στο σπίτι .  Το θέλεις για ερασιτεχνική χρήση η θα δίνεις και σε άλλους φωτογραφίες ; , γενικά καλό ειναι να υπάρχει ενας καλος εκτυπωτής έχεις την ανεση να κανεις της δοκιμες σου να τυπώσεις στην ποιότητα που θέλεις κτλ εάν βγάζεις και αρκετές πιστεύω αξίζει

 

Κοίτα αν τον έχω θα δίνω κιολας, έτσι κι αλλιώς μου ζητάνε πορτραίτα φίλοι αν έχω και την δυνατότητα να τα εκτυπώνω θα τα δίνω αντί κόστους χαρτιού και μελανιού. Από αυτά που έχουν τυπώσει έξω φίλοι μου έχω δει μερικά που είναι με νερά το φωτογραφικό χαρτί (σαν να είναι βρεγμένο)  άλλο που έχει έντονα bronzing υπό γωνία, κρίμα είναι.

 

Είσαι κωλόφαρδος όμως για τον συγγενή :P.

Επεξ/σία από frenzy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...