Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω εχω

 

Μια τετραδα energizer 2600mh-πολυ καλη διαρκεια,αλλα ηταν ελαχιστα μεγαλυτερες(μιλαμε για mm) οποτε σε αρκετες συσκευες μπαινοβγαινανε δυσκολα.Επιπλεων φουσκωσανε και βγαλανε υγρα στον 1,5 χρονο με ~50αρια φορτισεις.

 

Μια τετραδα kodak 2200mh,τιποτα αξιοσημειωτο,ουτε θετικο ουτε αρνητικο,παντως λειτουργουν απροσκοπτα εδω και 3 χρονια.

 

Δυο τετραδες aerocell 2200mh φτηνιαρικες απο lidl.εφαμιλλες με τις kodak(ισως με ελαχιστη μικροτερη διαρκεια) με μικρη χρηση μεχρι τωρα ~30αρια φορτισεις) αλλα για την τιμη που ειχαν (κατι του στυλ 4.90) μια χαρα.

 

Αλλα εαν θελεις να τις χρησιμοποιησεις σοβαρα μαλλον οι καλυτερες ειναι οι eneloop(παλιοτερα ηταν sanyo,πλεων panasonic) με σχετικα μικρη χωρητικοτητα 1900-2100mh αλλα υποσχοντε(και απο διαφορα reviews επιβεβαιωνετε) μεγαλο κυκλο ζωης και πως κρατανε το φορτιο τους για πολυ καιρο σε αχρησια.Οι υπολοιπες θελουν σιγουρα να τις ξαναφορτισεις εαν δεν τις δουλεψεις κανενα 2βδομαδο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ποια εφαρμογη προτεινετε για επεξεργασια φωτογραφιας στο iphone?

 

Υπάρχει φωτοσοπ για iphone , ειναι καλό για να παιζεις

 

 

τι επαναφορτιζομενες μπαταριες εχετε για τα flash σας; Προς τα που (brand) να κοιταξω;

 

 

thanks

 

Sanyo Eneloop, έχω άπειρες απο τις άσπρες eneloop , πάρα πολυ καλές. 

Οι μαυρες που έχουν οι XXX έχουν καλύτερες επιδόσεις και χωρητικότητα αλλα αντέχουν λιγότερες επαναφορτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά!

 

Έχω στην κατοχή μου την mirrorless Samsung NX300 με τον "κλασικό" φακό 18-55. Επειδή ήθελα να αγοράσω κάποια στιγμή έναν επιπλέον φακό για macro φωτογραφίες που μου αρέσουν πάρα πολύ να ασχολούμαι, σκέφτομαι για την αγορά του 60 mm F2.8 Macro ED OIS SSA της Samsung. Με αφορμή όμως μια είδηση που διάβασα ότι σταματάει η Samsung να στέλνει τα προϊόντα της (στον τομέα τον φωτογραφικών μηχανών) στην Ελλάδα, σκέφτομαι να προβώ λίγο πιο άμεσα (αν και δυσκολεύομαι στα χρήματα αυτή την περίοδο) για την αγορά του συγκεκριμένου φακού.

 

Απ΄ ότι έχω δει από δείγματα φωτογραφιών του φακού μου φαίνεται αρκετά καλός. Εσείς πως βλέπετε τον macro φακό της Samsung; Αξίζουν τα λεφτά; Μήπως υπάρχει ίσως κάποιος πιο οικονομικός και καλός φακός άλλης εταιρίας για macro;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ΑΑ μπαταρίες πιστεύω παίζει εξίσου σημαντικό ρόλο ο φορτιστής. Εκτός από το battery pack για τη μηχανή, ψάχνω κι εγώ και για μπαταρίες φλας. Επειδή αυτήν τη φορά μάλλον θα πάω σε κάτι της προκοπής, σκέφτομαι να πάρω τις Eneloop Pro μαζί με τον φορτιστή τους. Βγαίνει περίπου 35-40 ευρώ. Πιστεύετε θα είναι ΟΚ; Με προοπτική να πάρω άλλη μια 4αδα εν καιρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλουτσικες τιμες εχουν και στον skroutz.

 

Φορτιστη εχεις?Εκει πιστευω πως θελει περισσοτερο ψαξιμο...

 

 

εχω φορτιστη και μου φαινεται οτι αυτη η τιμη ειναι καλη

http://www.ebay.co.uk/itm/8-x-Panasonic-Eneloop-1900mAh-AA-Rechargeable-Batteries-NiMh-Battery-Case-/131467924158?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item1e9c1952be

 

επισης

τι παιζει με τις μπαταριες και την χωρα μας; Θα τις αφησουν να περασουν ή θα εχουμε κανα κολλημα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15POUNDS->20.39 EURO

 

Εαν βρισκεσαι Αθηνα και μπορεις να περασεις απο photoagora θα τις παρεις 23ευρω.

 

Οπως και να εχει κανενα θεμα δεν εχεις με αποστολες εντος ευρωπης,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τις eneloop τις παιρνετε από eBay?

Υπάρχουν και αξιόπιστοι πωλητές απλά κυκλοφορούν και πολλές μαιμουδες

Μια φορά κάθε 2-3 χρόνια παίρνω   3-4 τετράδες (παλια είχε και 12αδα πιο φθηνή) με τα μεταφορικά ερχονται 10 ευρώ περίπου η τετράδα στις ασπρες ΑΑ και είναι σιγουρα γνησιες

http://eu.nkon.nl

 

Καλύτερη τιμή μόνο σε κανένα deal του αμαζον εχω δει

 

Φορτιστή είχα πάρει ένα Maha μαζί με La Crosse/Technoline θεωρούνται κορυφή. Vfm θεωρείτε ο Accupower iq328. Αν θες και για άλλες δες Nitecore I4

Επεξ/σία από TAKE5
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πού παίρνουμε φθηνά γνήσια φίλτρα; Χρειάζομαι καινούριο πολωτικό και έχω βάλει στο μάτι κάτι σε Marumi αυτήν τη φορά. Πιθανόν το Super DHG γιατί το Hoya πραγματικά σου βγάζει την πίστη μέχρι να καθαρίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για φίλτρα το καλύτερο vfm που έχω βρει είναι στα φίλτρα της nikon, είναι ακριβούτσικα αλλά είναι πολύ καλύτερα από οτιδηποτε άλλο στην ίδια τιμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για φίλτρα το καλύτερο vfm που έχω βρει είναι στα φίλτρα της nikon, είναι ακριβούτσικα αλλά είναι πολύ καλύτερα από οτιδηποτε άλλο στην ίδια τιμή.

 

Ευχαριστώ για την πρόταση αλλά τα φίλτρα της nikon είναι σχεδόν διπλάσια τιμή. Δεν σκοπεύω να δώσω τόσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για nd φιλτρα δες τα Haida.Επωνυμα κινεζικα(οσο γινετε).

Απο τιμες καπου αναμεσα στα ακριβα bw και στα τελειος μαπα ebay.Εγω εχω παρει 72mm nd 10 stop με ~40αρη εαν θυμαμαι καλα...

 

Σε review τα βγαζουν καλυτερα απο τα bw.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...