Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν έχω ψαχτεί,θα μπορούσα να βρω στο amazon αλλά σίγουρα εσείς θα ξέρετε κάτι περισσότερο και για αυτό ρωτάω εσας.

ώπα,με μπέρδεψες.Όταν λες φωτεινό κάποιον εννοείς να χει μεγάλο διάφραγμα,μικρό f σωστά; δεν ξέρω,αλλά δεν νομίζω να λέγεται και πολύ φωτεινός ο stock.

Οι φακοί με αρκετό zoom και καλό f πόσο κοστίζουν;

wide με αυτά τα λεφτά ποιον?

αν δεν έχεις ήδη σταθερό φωτεινό (ας πούμε τον 50άρη) σίγουρα κάτι τέτοιο

 

50 f1.8

plastic fantastic και τα σχετικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

έχω και εγώ την 600D με τον Kit. Ο φακός στο πιο ανοιχτό του είναι αρκετά wide για τις περισσότερες φωτό, εξάλλου η μηχανή είναι crop οπότε στο χαλάει λίγο αυτό. Και στο wide του ο kit είναι και ανεκτά φωτεινός, το πρόβλημα είναι όταν κάνεις ζουμ που από 3,5 πάει στο 5,6... εκεί κολάει ο nifty fifty ;) ο 50ρης f1.8 που κάνει γύρω στα 100 ευρώ και πάνω στην 600D λόγω crop θα σου είναι σαν 85ρης περίπου δηλαδή αρκετά περισσότερο zoom από τον Kit (55ρης) + πολύ πολύ φωτεινός + bokkeh! χαχα

 

Και οι δύο μαζί είναι κομπλέ για αρχή και εγώ έτσι κινούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας φωτεινός 50ρης είναι must στη συλλογή κάθε φωτογράφου!

 

Meraklis56 wide angle με 150 ευρώ δυστυχώς δεν παίρνεις. Ούτε καν μεταχειρισμένο. O πιο φτηνός zoom uwa είναι ο Tamron 11-18 f4.5-5.6 στα 380 ευρώ περίπου.. Φτηνές και πολύ αξιοπρεπείς λύσεις είναι οι Samyang 8mm και 14mm (σταθερής εστιακής απόστασης, δηλαδή δεν είναι zoom) που κοστίζουν 250-350 ευρώ..

 

Τώρα, η πιο φτηνή λύση που μπορώ να σκεφτώ για σένα είναι η εξής:

Με 20-30 ευρώ περίπου μπορείς να πάρεις wide angle adapter για τον φακό του κιτ που ήδη έχεις (μπαίνει από μπροστά). Η ποιότητα εικόνας βέβαια θα είναι τραγική..

 

 

 

...λόγω crop θα σου είναι σαν 85ρης περίπου δηλαδή αρκετά περισσότερο zoom από τον Kit (55ρης)

Να διευκρινίσω εδώ 2 πράγματα.

1. O 50ρης δεν έχει καθόλου zoom. Είναι σταθερός 50ρης.

Ζοοm λέγεται ο λόγος του tele end με το wide end ενός φακού. Πχ ο 18-55 έχει 55/18 = 3,05x zoom. Ο 70-200 έχει 200/70 = 2,85x zoom. Δηλαδή αν και πιο τηλεφακός από τον 18-55, έχει λιγότερο zoom.

2. O 50ρης δεν είναι πιο τέλε από τον 18-55. Το tele end του 18-55 είναι 55mm *1.6 = 88mm ενώ ο 50mm γίνεται 80mm (50 * 1.6)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα ας πούμε αυτό θα μου έκανε,σωστά;

http://www.amazon.co.uk/Canon-EF-50-1-8-Lens/dp/B00005K47X/ref=sr_1_1?s=photo&ie=UTF8&qid=1352124256&sr=1-1

Αν κάτσει και άλλη έκπτωση 23//1, σίγουρα θα τον τιμήσω.

akisk όχι,δεν πρόκειται να πάρω wide angle adaptor.Αν είναι να πάρω,θα πάρω κανονικό φακό.

Πάντως βλέπω και τον Canon 20 - 35 mm / F 3,5 - 4,5 USM Lens ματαχειρισμένος κάνει 200 κάτι ευρώ.Θα τον έχω στην to buy list.Τι λέτε;

Αυτός που πρότεινες της Samyang βλέπω δεν έχει autofocus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To φάσμα 20-35mm το καλύπτεις με τον 18-55 σου, άρα δεν σου χρειάζεται (εκτός αν σκοπεύεις να τον βάλεις σε full frame). Oi samyang όντως δεν έχουν af..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κρισεως ερωτηση:

 

τι επεξεργασια θα πρεπει να κανω σε μια φωτογραφια που προοριζεται για μεγαλη εκτυπωση?

2 μετρα Χ 4 μετρα και τα σχετικα

 

οποια πληροφορια δεκτη

 

thanks

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φωτογραφία ή συρραφη πολλών? Τι ποιότητα?

Γενικά να έχει υπόψην σου ότι το ματι διακρίνει από απόσταση ανάγνωσης περίπου 150ppi. Μια και μιλάμε για τόσο μεγάλη εκτύπωση σαφώς και θα έχεις καλή ποιότητα και με μικρότερη μια και κανείς δεν θα την δει από απόσταση ανάγνωσης. Για να δεις πάντως τι μεγεθος φωτογραφίας χρειάζεσαι δες το παρακάτω calculator http://www.photokabo...calculators.htm

 

Εχε υπόψην (αν και δεν έχω τυπώσει τόσο μεγάλη) ότι θα είναι περίπου 30 ευρώ ίσως και παραπάνω το m2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ακριβώς τα λέει ο TAKE5.

Τα 300 dpi δεν είναι απαραίτητα εκτός και αν θέλεις να φαίνεται η εκτύπωση καλά από απόσταση αναπνοής. Αν είναι να κρεμαστεί κάπου ψηλά η φωτογραφία, μπορεί και τα 80 dpi να είναι αρκετά.. Δηλαδή έχει σχέση και η απόσταση θέασης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Να διευκρινίσω εδώ 2 πράγματα.

1. O 50ρης δεν έχει καθόλου zoom. Είναι σταθερός 50ρης.

Ζοοm λέγεται ο λόγος του tele end με το wide end ενός φακού. Πχ ο 18-55 έχει 55/18 = 3,05x zoom. Ο 70-200 έχει 200/70 = 2,85x zoom. Δηλαδή αν και πιο τηλεφακός από τον 18-55, έχει λιγότερο zoom.

2. O 50ρης δεν είναι πιο τέλε από τον 18-55. Το tele end του 18-55 είναι 55mm *1.6 = 88mm ενώ ο 50mm γίνεται 80mm (50 * 1.6)

 

Απάντηση:

 

1. ίσα ίσα που είπα ότι ο 50ρης είναι σταθερός, κάτι δεν διάβασες καλά, η απάντηση στο

2. ο κιτ 18-55 είναι crop φακός EF-s άρα το έυρος που βλέπεις είναι με το crop δεδομένο. Ο 50ρης 1.8 ΔΕΝ είναι crop φακός και εκεί το πολλαπλασιάζεις με το 1.6 άρα "βλέπει πιο μάκρια".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Απάντηση:

 

1. ίσα ίσα που είπα ότι ο 50ρης είναι σταθερός, κάτι δεν διάβασες καλά, η απάντηση στο

2. ο κιτ 18-55 είναι crop φακός EF-s άρα το έυρος που βλέπεις είναι με το crop δεδομένο. Ο 50ρης 1.8 ΔΕΝ είναι crop φακός και εκεί το πολλαπλασιάζεις με το 1.6 άρα "βλέπει πιο μάκρια".

 

δεν μπορω να πω οτι ειμαι επαγγελματιας φωτογραφος

αλλα εχω την νοσηρη υποψια οτι οσο μεγαλωνεις το mm τοσο λιγοτερα βλεπεις [ζοομ δλδ]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο 50ρης f1.8 που κάνει γύρω στα 100 ευρώ και πάνω στην 600D λόγω crop θα σου είναι σαν 85ρης περίπου δηλαδή αρκετά περισσότερο zoom από τον Kit (55ρης) + πολύ πολύ φωτεινός + bokkeh! χαχα

Σε αυτό σε διόρθωσα, που είπες ότι είναι πιο zoom, ενώ δεν είναι καθόλου zoom.

Αν εννοείς ότι είναι πιο tele, πάλι κάνεις λάθος, δεν είναι πιο tele.

 

Όσο για το 2, απλά κάνεις λάθος. O 18-55 είναι 28,8-88mm equivalent σε aps-c αισθητήρα. Ό,τι φακό και να βάλεις, πρέπει να πολλαπλασιάσεις με 1,6 για να βρεις το εστιακό μήκος δεδομένου του aps-c αισθητήρα.

 

Άλλο παράδειγμα οι φακοί που προορίζονται για micro4/3 σώματα. Αν δεις εκεί normal θεωρούνται οι 25mm γιατί γίνονται 25x2 = 50mm equivalent σε αυτά τα σώματα. Πχ δες τον Panasonic 25mm. Αν και προορίζεται μόνο για crop 4/3 σώμα, γράφει 25mm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τσεκαρε και αυτά για δεις τις διάφορες μεταξυ των φακων κλπ.

 

http://www.europe-nikon.com/en_GB/product/nikkor-lenses/simulator

 

http://lenshero.com/lens-comparison

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...