Προς το περιεχόμενο

Οδηγός εγκατάστασης Android σε HTC HD2!


ektor7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σ ευχαριστώ πολύ για τον οδηγό και τις χρήσιμες συβουλές!!

Πραγματικά είναι σα να πήρα καινούριο κινητό!!!

Παρακαλω!

Που εισαι ακομη,οταν περασεις και wp7.5!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1437463

 

Aυτή έχω εγώ..Προτείνει κανείς μήπως κάποια άλλη??

Σε sd rom development ποιά θεωρείται top??

Αυτην εχω και εγω!

Απλα περιμενω να βγει η ics με το sense! ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δoκιμασε μια τo Fancy widgets...Μoιαζει πoλυ..Πιστευω αν συνεχισει αυτoς να τo αναβαμιζει θα ειναι τoυρμπo τo ICS

 

Aυτό ακόμα

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1576980

 

Πλέον και με hwa για σούπερ ταχύτητες...!!!

Επεξ/σία από boulek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα παιδες βλεπω εισται και εσεις του htc hd2 ειναι υπερδυναμη το κινητο με απλα λογια :P. Ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις μερικες αποριες που εχω πανω στα android, εχω βαλει αυτη την ρομ http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=26212400 αλλα παιδια καιει πολυ μπαταρια ρε σεις τι κανουν αυτα τα android ελεος και αναγκαστικα να παραγγειλω μια μπαταριουλα http://www.ebay.com/itm/2430MAH-High-Capacity-REPLACEMENT-Gold-Battery-For-HTC-HD-2-T8585-/130695960144?pt=PDA_Accessories&hash=item1e6e161650 και τωρα σκεφτομαι να αλλαξω παλι ρομ γτ αυτη ρουφαει πιο πολυ και απο την προηγουμενη που ειχα πανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η rom,που εχεις βαλει ειναι καινουρια κ ανετοιμη ακομη,γι'αυτο θα αντιμετοπισεις πολλα προβληματα,οχι μονο με τη μπαταρια.

Δοκιμασε καποια αλλη πιο ετοιμη,που οι developers εχουν διορθωσει αρκετα πραγματα και δουλευουν σχεδων ολα,οπως πρεπει!

Και πες μας αν εξακολουθεις να εχεις παλι το προβλημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα δοκιμασω αυτη που προτυνες εσυ πιο πανω αυτη ειχα και πριν και ηταν καπως καλυτερα τα πραγματα. ηθελα να σε ρωτησω κατι ακομα επισης αν γνωρηζεις. Ακολουθησα αυτη εδω την διαδικασια για χωρο

ΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΕΧΤ PARTITION ΣΤΗΝ SD ΓΙΑ ΑΥΞΗΣΗ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗΣ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ

 

Το ext partition είναι ένας χώρος στην sd που διαμορφώνουμε κατάλληλα ώστε να χρησιμοποιείται ως προέκταση της εσωτερικής μνήμης. Οι cyanogen rom, όπως η typhoon, μετά την εγκατάσταση της, μας αφήνει για το ευρωπαϊκό hd2 περίπου 225mb ελεύθερο χώρο για αποθήκευση εφαρμογών. Αν κάποιος δεν έχει πολλές εφαρμογές ή δε σκοπεύει να δοκιμάσει nand roms με htc sense, τότε δεν είναι απαραίτητο να κάνει το ext partition.

 

Για τους υπόλοιπους

Η διαδικασία που ακολουθεί θα κάνει format στην sd γιαυτό φροντίστε να έχετε πάρει backup πριν την εκτελέσετε

 

1. Ξεκινάμε τον magldr και μετά το clockwork recovery

 

2. Πάμε στην επιλογή advanced--->partition sd card

 

3. Επιλέγουμε το μέγεθος του ext partition. 1gb είναι αρκετό. Στη συνέχεια μας ζητάει αν θέλουμε να κάνουμε swap file. Αυτό είναι προαιρετικό και αν θέλουμε στη συνέχεια να το χρησιμοποιήσουμε (θα γράψω την διαδικασία) επιλέγουμε 256. Διαφορετικό το αφήνουμε 0.

 

Περιμένουμε λίγο και μόλις τελειώσει είμαστε έτοιμοι. Οταν συνδέουμε τη κάρτα μας στο pc δε θα βλέπουμε το ext partition αλλά μόνο τον υπόλοιπο (fat32) χώρο στον οποίο θα αντιγράφουμε τα αρχεία μας.

 

Επειτα φλασάρουμε τη ρομ και είμαστε έτοιμοι. Δε χρειάζεται κάθε φορά που αλλάζουμε ρομ να κάνουμε από την διαδικασία από την αρχη

 

οποτε εγω ειχα 4 GB συνολο τωρα μου εμφανηζει μονο 2.67Gb το 1 GB δεν το εμφανηζει λογο του παραπανω. αλλα οταν θελω να παω να κανω copy paste ενα μουσικο αρχειο για να το μεταφερω απο την καρτα μνημης στην μνημη του κινητου δεν με αφηνει μου βγαζει error μιπως ξερεις εσυ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπηκα στη διαδικασια να αυξησω το χωρο,αλλα μεσα σ'αυτες τις μερες,θα πρεπει να το κανω και θα σου γραψω αν αντιμετοπισω και εγω το ιδιο προβλημα!

Μπορει καποια αρχεια,να ειναι γραμμενα μονο για αποθηκευτικο χωρο,καποια αλλα μονο για τον internal και καποια να μπορεις να τα μεταφερεις οπου θες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ φιλος δοκιμασε και εσυ και πες μου μηπως σου συνεβει τπτ παρομοιο

Ευχαριστω που εγραψες την διαδικασια,για να ξερουν και αλλοι πως να φτιαχνουν partitions!;)

 

Θα στο εβαζα στην πρωτη σελιδα,γιατι το θεωρω πολυ συμαντικο,αλλα δε μπορω πλεων να την επεξεργαστω,για να το προσθεσω! :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος θελει μια ρομ,απροβληματηστη και σμουθατη,που να λειτουργουν ολα οπως πρεπει με τρελλες ταχυτητες,προτεινω:

AmeriCanAndroid AOSP HD2 GB 2.3.7 CM7.2

Ειναι για sd ΜΟΝΟ!

 

Download!

 

Για Haret(μεσων των winmobile):

Βηματα:

 

1.Κατεβάζουμε το americanandroid.7z και κάνουμε unzip!

2.copy folder unzipped\AmeriCanAndroid\Android -> to -> \sdcard\Android

(Κάνουμε copy όλο το φάκελο android και όχι μόνο αυτά που έχει μέσα,και τον περνάμε στην sd)

3.Βάζουμε την sd στο κινητό.

4.Σε winmo, τρέχουμε πρώτα το clrcad.exe και αμέσως μετά το haret.exe.Αυτά θα τα βρούμε στο \storage card\Android.(Εναλλακτικά κάνουμε install exceller bootloader for winmo)

5.Το πρώτο boot καθυστερεί αρκετά γιατί γίνεται εγκατάσταση του λογισμικού στην sd,οπόταν λίγη υπομονή.

6.Τέλος.

 

Και μέσω MAGLDR:

Βηματα:

 

1.americanandroid.7z -> unzip!

2.copy folder unzipped\AmeriCanAndroid\Android -> to -> \sdcard\Android

(Κάνουμε copy όλο το φάκελο android και όχι μόνο αυτά που έχει μέσα,και τον περνάμε στην sd)

3.Στο φάκελο Android/MAGLDR υπάρχουν οδηγίες για το τι αλλαγές θα πρέπει να κάνουμε για να μπορέσει να τρέξει η rom στο MAGLDR.

4.Βάζουμε την sd στο κινητό

5.Ανάβουμε το τηλέφωνο και κρατάμε πιεσμένο το κουμπί για το start(red button) μέχρι να μπει στο μενού του MAGLDR Bootloader

6.Χρησιμοποιούμε τα κουμπιά του volume για να μπορούμε να κατευθυνόμαστε στις επιλογές του MAGLDR.

7.Πηγαίνουμε στη επιλογή στο 10.Services και το επιλέγουμε με το κουμπί που απαντάμε τη κλίση(πράσινο κουμπί).

8.Μετά επιλέγουμε το 1.BootSettings

9.Και μετά το 3.AD SD Dir

10.Όταν μπούμε στο AD SD Dir,θα επιλέξουμε την επιλογή Android.

11.Μόλις το επιλέξουμε,θα μας βγάλει στη αρχική λίστα του MAGLDR.

12.Τότε πηγαίνουμε στο 2.Boot AD SD και το επιλέγουμε.

13.Αμέσως θα ξεκινήσει η εγκατάσταση του Android!

14.Τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...