Προς το περιεχόμενο

Ποιές είναι οι καλύτερες εταιρείες hosting;


spiralas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 9 μήνες μετά...
Στις 5/20/2017 στις 9:21 ΜΜ, LEFteriz είπε

Είμαι στην τοπχοστ πολλά χρόνια, αλλά τελευταία έχω κουραστεί.... Πόροι με το σταγονόμετρο, κάθε μερα οι σελίδες μου φτάνουν στο όριο , τα limits σε μνημη, Ι/Ο disk ειναι αστεία, και δεν εχουν και την τρελή κίνηση, απλές σελίδες ειναι.

Παρ' όλα αυτά δε μπορώ να φύγω, εχω πακέτο μέχρι τέλος 2018 και ειναι δυσκολο να μεταφέρω αρχεία, emails (να πρεπει να επικοινωνω με όλους για αλλαγη εμαιλ κωδικων κλπ).

 

Πριν λιγο μιλουσα με φιλο μου web developer και μου μιλουσε για την top.host με τα καλυτερα λογια. Επαγγελματιες, πολλες δυνατοτητες να κανεις πραγματα μονος σου, καλη τεχνικη υποστηριξη, επιλεγεις servers σε ποια χωρα θα ειναι, κλπ κλπ.

Ειμαι στην forthnet/nova και επειδη εχω εκνευριστει που η μονη επιλογη που μου δινουν για ssl ειναι μονο με πληρωμη, και μαλιστα η φτηνοτερη ειναι (παρτε υπογλωσσια πριν συνεχισετε την αναγνωση) στην απιστευτη τιμη των....60 ευρω(μιλαμε για απλο site παντα, απλο site εχω!), γι'αυτο λοιπον ψαχνομαι για αλλους hosting providers.

Δεν ξερω τι θα βγαλει η διερευνηση που ξεκινησα. Σοβαρα προβληματα με forthnet δεν ειχα ποτε. Βεβαια, δεν ειχα ποτε και 'ειδικες' απαιτησεις. Συνειδητα πληρωνω κατι παραπανω απο αλλες εναλλακτικες, αλλα αυτη η ταση να μοσχοπουλανε ακομη κι αυτο που οι αλλοι δινουν οχι απλα φτηνα αλλα...δωρεαν, με εκνευρισε.

Γενικα παιζει αρκετα η top host τριγυρω στην πιατσα οπως καταλαβα, αλλα παντα ειμαι φειδωλος σε οτι ακουω...

Για πειτε εμπειριες εν ετει 2018....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή είναι, το μόνο που με είχε ενοχλήσει είναι ο πολυ μικρός χώρος για emails, κάτι βέβαια που λύνεται εύκολα με κάποια υπηρεσία τύπου zoho

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, mindreader είπε

Πριν λιγο μιλουσα με φιλο μου web developer και μου μιλουσε για την top.host με τα καλυτερα λογια. Επαγγελματιες, πολλες δυνατοτητες να κανεις πραγματα μονος σου, καλη τεχνικη υποστηριξη, επιλεγεις servers σε ποια χωρα θα ειναι, κλπ κλπ.

Ειμαι στην forthnet/nova και επειδη εχω εκνευριστει που η μονη επιλογη που μου δινουν για ssl ειναι μονο με πληρωμη, και μαλιστα η φτηνοτερη ειναι (παρτε υπογλωσσια πριν συνεχισετε την αναγνωση) στην απιστευτη τιμη των....60 ευρω(μιλαμε για απλο site παντα, απλο site εχω!), γι'αυτο λοιπον ψαχνομαι για αλλους hosting providers.

Δεν ξερω τι θα βγαλει η διερευνηση που ξεκινησα. Σοβαρα προβληματα με forthnet δεν ειχα ποτε. Βεβαια, δεν ειχα ποτε και 'ειδικες' απαιτησεις. Συνειδητα πληρωνω κατι παραπανω απο αλλες εναλλακτικες, αλλα αυτη η ταση να μοσχοπουλανε ακομη κι αυτο που οι αλλοι δινουν οχι απλα φτηνα αλλα...δωρεαν, με εκνευρισε.

Γενικα παιζει αρκετα η top host τριγυρω στην πιατσα οπως καταλαβα, αλλα παντα ειμαι φειδωλος σε οτι ακουω...

Για πειτε εμπειριες εν ετει 2018....

Αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/21/2018 στις 1:32 ΜΜ, leros2004 είπε

Καλή είναι, το μόνο που με είχε ενοχλήσει είναι ο πολυ μικρός χώρος για emails, κάτι βέβαια που λύνεται εύκολα με κάποια υπηρεσία τύπου zoho


Το papaki σύμφωνα με τους όρους χρήσης του έχει τα εξής όρια:

"Να μην διαθέτει στον server Mailbox το μέγεθος του οποίου να υπερβαίνει τα 100MB για το Free Hosting, τα 500 MB για το πακέτο Small Shared Hosting και το 1GB για τα μεγαλύτερα πακέτα Shared Hosting και όλα τα πακέτα Managed WordPress Hosting."

Επίσης έχω την εντύπωση ότι δεν κρατάνε backups για τα e-mails, παρά μόνο για τα αρχεία των σελίδων και τις βάσεις. Οπότε όποιος ενδιαφέρεται για τις υπηρεσίες τους, θα πρότεινα να επικοινωνήσει μαζί τους για να το διασταυρώσει.

Το zoho πλέον για νέους λογαριασμούς δεν υποστηρίζει POP3/IMAP παρά μόνο webmail. Ευτυχώς (μιας και το χρησιμοποιούν κάποιοι πελάτες μου) μέχρι στιγμής δεν έχει αλλάξει κάτι για τους λογαριασμούς που έχουν ενεργοποιηθεί παλαιότερα.

 

9 ώρες πριν, kormos είπε

Δεν δουλεύει ο σύνδεσμος που έδωσες. Μάλλον εννοείς το:

 

Επεξ/σία από CyberCr33p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, CyberCr33p είπε


Το papaki σύμφωνα με τους όρους χρήσης του έχει τα εξής όρια:

"Να μην διαθέτει στον server Mailbox το μέγεθος του οποίου να υπερβαίνει τα 100MB για το Free Hosting, τα 500 MB για το πακέτο Small Shared Hosting και το 1GB για τα μεγαλύτερα πακέτα Shared Hosting και όλα τα πακέτα Managed WordPress Hosting."

Επίσης έχω την εντύπωση ότι δεν κρατάνε backups για τα e-mails, παρά μόνο για τα αρχεία των σελίδων και τις βάσεις. Οπότε όποιος ενδιαφέρεται για τις υπηρεσίες τους, θα πρότεινα να επικοινωνήσει μαζί τους για να το διασταυρώσει.

Το zoho πλέον για νέους λογαριασμούς δεν υποστηρίζει POP3/IMAP παρά μόνο webmail. Ευτυχώς (μιας και το χρησιμοποιούν κάποιοι πελάτες μου) μέχρι στιγμής δεν έχει αλλάξει κάτι για τους λογαριασμούς που έχουν ενεργοποιηθεί παλαιότερα.

Δεν δουλεύει ο σύνδεσμος που έδωσες. Μάλλον εννοείς το:

Το "έστειλαν" καθώς ότι θέμα βρίσκει κάνει της ίδιες ερωτήσεις που του έχουν απαντηθεί σε άλλο θέμα :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλες και όλους

Ενδιαφέρομαι να μάθω για κάποιον provider ο οποίος παρέχει υπηρεσίες Managed Wordpress Hosting.

Δεν είμαι ειδικός στο χώρο και μετά από μία πρώτη έρευνα εδώ στο Insomnia και στο web βρήκα τις ακόλουθες εταιρείες: Papaki.com, greekhost.gr, top.host.

Σας παρακαλώ μπορεί κάποιος να μου πει τις εμπειρίες του ή την άποψή του για τον πιο αξιόπιστο provider? Γενικά το business site που θέλω να σχεδιάσω είναι απλό και βασικά αυτό που με ενδιαφέρει είναι να υπάρχει κάποια αξιόπιστη εταιρεία η οποία θα διαχειστεί την ασφάλεια και τα θέματα updating του wordpress και των plugins.

Επίσης ποια είναι τα σημεία τα οποία θα πρέπει να προσέξω? Διαβάζω για θέματα που αφορούν server mailbox, plesk control, SSL. Οπότε από ότι καταλαβαίνω υπάρχουν αρκετές διαφοροποιήσεις μεταξύ των providers.

Ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Yannis71 είπε

Καλησπέρα σε όλες και όλους

Ενδιαφέρομαι να μάθω για κάποιον provider ο οποίος παρέχει υπηρεσίες Managed Wordpress Hosting.

Δεν είμαι ειδικός στο χώρο και μετά από μία πρώτη έρευνα εδώ στο Insomnia και στο web βρήκα τις ακόλουθες εταιρείες: Papaki.com, greekhost.gr, top.host.

Σας παρακαλώ μπορεί κάποιος να μου πει τις εμπειρίες του ή την άποψή του για τον πιο αξιόπιστο provider? Γενικά το business site που θέλω να σχεδιάσω είναι απλό και βασικά αυτό που με ενδιαφέρει είναι να υπάρχει κάποια αξιόπιστη εταιρεία η οποία θα διαχειστεί την ασφάλεια και τα θέματα updating του wordpress και των plugins.

Επίσης ποια είναι τα σημεία τα οποία θα πρέπει να προσέξω? Διαβάζω για θέματα που αφορούν server mailbox, plesk control, SSL. Οπότε από ότι καταλαβαίνω υπάρχουν αρκετές διαφοροποιήσεις μεταξύ των providers.

Ευχαριστώ!!!

Γιαννη,

Ρίξε μια ματιά στο σχετικό άρθρο. Περιέχει προσωπικά reviews και οδηγίες επιλογής, γιατί στο τέλος η επιλογη δικη σου.

https://www.kataskeuastisistoselidon.gr/blog/web-design/web-hosting-companies-review/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Yannis71 είπε

Καλησπέρα σε όλες και όλους

Ενδιαφέρομαι να μάθω για κάποιον provider ο οποίος παρέχει υπηρεσίες Managed Wordpress Hosting.

Δεν είμαι ειδικός στο χώρο και μετά από μία πρώτη έρευνα εδώ στο Insomnia και στο web βρήκα τις ακόλουθες εταιρείες: Papaki.com, greekhost.gr, top.host.

Σας παρακαλώ μπορεί κάποιος να μου πει τις εμπειρίες του ή την άποψή του για τον πιο αξιόπιστο provider? Γενικά το business site που θέλω να σχεδιάσω είναι απλό και βασικά αυτό που με ενδιαφέρει είναι να υπάρχει κάποια αξιόπιστη εταιρεία η οποία θα διαχειστεί την ασφάλεια και τα θέματα updating του wordpress και των plugins.

Επίσης ποια είναι τα σημεία τα οποία θα πρέπει να προσέξω? Διαβάζω για θέματα που αφορούν server mailbox, plesk control, SSL. Οπότε από ότι καταλαβαίνω υπάρχουν αρκετές διαφοροποιήσεις μεταξύ των providers.

Ευχαριστώ!!!

Καλησπέρα,

αν μπορείς να αφιερώσεις χρόνο και να υλοποιήσεις τη σελίδα τότε θα σου έλεγα να μεταπηδήσεις στην Wordpress.com όπου (νομίζω) όλες τις αναβαθμίσεις αναλαμβάνονται από εκεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ από easy.gr είμαι πολύ ευχαριστημένος πάντως.

Εντελώς γυμνό hosting μόνο για έμπειρους χρήστες αλλά μια φορά δεν έχει πέσει το άτιμο!

Και τιμή χώμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Hosting υπηρεσία για custom made woocemmerce site παιδιά? Ξένη η Ελληνική? Θα χρειαστώ Dedicated Server η κ με Shared hosting είναι καλά?

Κάποια πρόταση εκτός από spam από εταιρείες δοκιμασμένη?

Επεξ/σία από JohNickZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεκινάς με shared hosting όσο το δυνατόν περισσότερο αξιόπιστο, σχετικά γρήγορο με μηδενικά downtimes και ανεβαινεις σε ισχυρότερο server ανάλογα το traffic και το μέγεθος του περιεχομένου.

Δεν χρειάζεται από την αρχή να πάρεις "τούμπανο" server. Μεγαλώνεις αναλογικά με τις ανάγκες τις ιστοσελίδας

Επεξ/σία από spacer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, JohNickZ είπε

Hosting υπηρεσία για custom made woocemmerce site παιδιά? Ξένη η Ελληνική? Θα χρειαστώ Dedicated Server η κ με Shared hosting είναι καλά?

Κάποια πρόταση εκτός από spam από εταιρείες δοκιμασμένη?

Όπως ανέφερε και ο συμφορουμίτης πιο πάνω, μια Shared Hosting επιλογή είναι ότι πρέπει για τις δικές σου ανάγκες.

Εγώ τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιώ Hostgator και NetworkSolutions (πιο τσιμπημένος) και είμαι παρά πάνω από ικανοποιημένος. Ταχύτατα shared hosting πακέτα και εκπληκτικό support. Δεν υπήρχε φορά που δεν εξυπηρετήθηκα είτε από το Live Support τους άμεσα είτε σε 24 ώρες χωρίς να λύσουν το πρόβλημα μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μου εξηγεί κάποιος πως γινεται αρκετοί hosting providers να προσφερουν απεριοριστο χωρο(unlimited) για ανεβασμα αρχειων/ftp?
Δεν καταλαβαινω την λογικη, και αναρωτιεμαι αν ειναι οντως απεριοριστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...