Προς το περιεχόμενο

Ποιές είναι οι καλύτερες εταιρείες hosting;


spiralas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ έχω εδώ και πολλά χρόνια ένα dedicated στην Hetzner (το αναβαθμίζω που και που) και η εταιρεία που συνεργάζομαι κάποια ακόμα. Τώρα θέλω πάλι να αναβαθμίσω για να βάλω M.2 και να πάρω ένα ακόμα μια και πιστεύω ότι το έχω φτάσει στο όριο με 214 low και 3 low-medium traffic websites/eshops. Ήθελα να ρωτήσω τα εξής για να μην χάσω άπειρο χρόνο σε δική μου έρευνα ξεκινώντας από το μηδέν (και χωρίς να έχω κανένα στοιχείο για την αξιοπιστία):

α. Υπάρχει στην Ελλάδα δοκιμασμένη εταιρεία hosting με τιμές συγκρίσιμες με την Hetzner και αντίστοιχο επίπεδο; Δεν με ενδιαφέρει κάτι κορυφαίο και ακριβότερο. Το ποιο πιθανό είναι ότι δεν θα χρειαστώ ποτέ το support όπως δεν το χρειάστηκα τόσα χρόνια. Θα εκτιμούσα κάποια links.

β. Υπάρχει στην Αθήνα ή Πάτρα κάποια εταιρεία hosting που να μπορώ να βάλω τα δικά μου rack με λιγότερα λεφτά από το να νοικιάσω μηχάνημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 304
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, CyberCr33p είπε

Ας φύγουμε από τους μπουφέδες και τις ασφαλιστικές και ας επιστρέψουμε στο hosting. Όσοι έχουν unlimited/unmetered πακέτα όσο αφορά το χώρο στο δίσκο, έχουν άλλους περιορισμούς. Μιας και αναφέρεις ότι φιλοξενείσαι στην tophost όπως βλέπω στα πακέτα τους τα δύο από τα τρία πακέτα τους έχουν περιορισμό στον αριθμό των domains που φιλοξενηθούν, τα mailbox έχουν περιορισμό 300MB, 1GB ή 2GB ανάλογα το πακέτο, δεν επιτρέπουν να μεταπωλήσεις χώρο σε άλλους στα shared hosting πακέτα, έχουν όριο τα 300MB για τις βάσεις δεδομένων MySQL, δεν επιτρέπεται μέσα στο χώρο που δίνουν να αποθηκεύεις backups, δεν παρέχουν backups για τα e-mails. Κάποιους δηλαδή μπορεί να καλύπτουν αυτά τα πακέτα και κάποιους όχι.

Εννοειτε οτι εχουν αλλους περιορισμους. Δεν ειπα εγω unlimited σε ολα. Ναι, εχω συμβιβαστει με τους λοιπους περιορισμους, mailbox, mysql κλπ, και καμια φορα λεω οτι αυτο δεν μου αρεσει και τοσο αλλα το αποδεχομαι, αλλα στο ftp δεν εχουν τετοιο περιορισμο. Μαλλον θα μπω στη διαδικασια να κανω μια ερωτηση παλι σε αυτους, ειδικα γι'αυτο. Θα επανελθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mindreader είπε

Εννοειτε οτι εχουν αλλους περιορισμους. Δεν ειπα εγω unlimited σε ολα. Ναι, εχω συμβιβαστει με τους λοιπους περιορισμους, mailbox, mysql κλπ, και καμια φορα λεω οτι αυτο δεν μου αρεσει και τοσο αλλα το αποδεχομαι, αλλα στο ftp δεν εχουν τετοιο περιορισμο. Μαλλον θα μπω στη διαδικασια να κανω μια ερωτηση παλι σε αυτους, ειδικα γι'αυτο. Θα επανελθω.

Εάν κάνεις χρήση του wordpress και έχεις στήσει κάτι παραπάνω από ένα απλό εταιρικό site που δεν χρειάζεται πολλούς πόρους, π.χ. ένα e-shop ή ένα ειδησεογραφικό site τότε δεν θα μπορείς να αξιοποιήσεις τον "unmetered" χώρο μιας και θα φτάσεις πολύ εύκολα στο όριο των 300MB της βάσης πρώτα. Στην ουσία οι άλλοι περιορισμοί που υπάρχουν σε περιορίζουν και στο να χρησιμοποιήσεις στις περισσότερες περιπτώσεις πολύ χώρο από το δίσκο.

9 ώρες πριν, elpenor είπε

Εγώ έχω εδώ και πολλά χρόνια ένα dedicated στην Hetzner (το αναβαθμίζω που και που) και η εταιρεία που συνεργάζομαι κάποια ακόμα. Τώρα θέλω πάλι να αναβαθμίσω για να βάλω M.2 και να πάρω ένα ακόμα μια και πιστεύω ότι το έχω φτάσει στο όριο με 214 low και 3 low-medium traffic websites/eshops. Ήθελα να ρωτήσω τα εξής για να μην χάσω άπειρο χρόνο σε δική μου έρευνα ξεκινώντας από το μηδέν (και χωρίς να έχω κανένα στοιχείο για την αξιοπιστία):

α. Υπάρχει στην Ελλάδα δοκιμασμένη εταιρεία hosting με τιμές συγκρίσιμες με την Hetzner και αντίστοιχο επίπεδο; Δεν με ενδιαφέρει κάτι κορυφαίο και ακριβότερο. Το ποιο πιθανό είναι ότι δεν θα χρειαστώ ποτέ το support όπως δεν το χρειάστηκα τόσα χρόνια. Θα εκτιμούσα κάποια links.

β. Υπάρχει στην Αθήνα ή Πάτρα κάποια εταιρεία hosting που να μπορώ να βάλω τα δικά μου rack με λιγότερα λεφτά από το να νοικιάσω μηχάνημα;

α. Στις τιμές της Hetzner με αντίστοιχο επίπεδο υπηρεσίας δεν πρόκειται να βρεις dedicated server στην Ελλάδα.

β. Στην Πάτρα απ' όσο γνωρίζω δεν υπάρχει κάποιο datacenter. Στην Αθήνα υπάρχουν αλλά υπολόγιζε ότι θα βγει πιο ακριβά από αυτό που πληρώνεις τώρα. Δες μια λίστα στο https://www.datacentermap.com/greece/athens/ και επικοινώνησε μαζί τους για να δεις τι μπορούν να παρέχουν.

Επεξ/σία από CyberCr33p
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για πειτε οσοι εχετε sites σε shared hosting severs, τι ορια Input/output traffic ανα second, εχουν οι servers σας. Αν δεν το ξερετε....ρωτηστε να σας το πουν, γιατι σιγουρα υπαρχει, κι ας μη το αναφερουν στις προδιαγραφες των πακετων που διαφημιζουν/πουλανε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα όρια είναι ένας μόνο παράγοντας για το εάν μια ιστοσελίδα θα δουλεύει γρήγορα και χωρίς downtime. Σε ένα κακοστημένο ή υπερφορτωμένο server ο χρόνος εκτέλεσης της PHP θα είναι υψηλότερος. Οπότε εάν για παράδειγμα σου πει κάποιος webhost ότι επιτρέπουν μέχρι 20 ταυτόχρονες PHP διεργασίες και η εκτέλεση της PHP κάνει 2 sec, ενώ ένας άλλος webhost σου πει ότι επιτρέπουν μέχρι 10 ταυτόχρονες PHP διεργασίες αλλά επειδή είναι μη υπερφορτωμένος ο server η εκτέλεση της PHP κάνει 0,5 sec τότε ο δεύτερος webhost παρέχει καλύτερη υπηρεσία.

Το ερώτημα δηλαδή δεν πρέπει να είναι τι όρια υπάρχουν, αλλά το να δουλεύουν οι ιστοσελίδες που φιλοξενούνται με την βέλτιστη ταχύτητα και σταθερότητα όλο το 24ωρο χωρίς να υπάρχουν δικαιολογίες του τύπου "είναι ώρα αιχμής".

Πάμε σε ένα άλλο παράδειγμα:

Εάν κάποιος webhost έχει συγκεκριμένα και χαμηλά όρια για κάποιο πακέτο και φιλοξενείται κάποιο e-shop που κάνει μαζικά import προϊόντων ή συγχρονισμό της διαθεσιμότητας των προϊόντων του με την βάση που έχουν στην αποθήκη τους (κάτι που χρειάζεται για κάποιο διάστημα περισσότερους από τους συνήθεις πόρους) τότε η σελίδα για αυτό το διάστημα θα αργεί πολύ να φορτώσει για όλους τους επισκέπτες της.

Αντίθετα εάν σε κάποιο άλλο webhost που έχει μη υπερφορτωμένους servers (π.χ. ανοίγει λίγα πακέτα σε ένα server, έχει κάνει καλό optimization του server) δεν υπάρχουν όρια ή είναι τόσο υψηλά που δεν δημιουργούν καθυστερήσεις θα γίνεται μεν περισσότερη χρήση πόρων για αυτό το διάστημα χωρίς όμως να υπερφορτώνουν τον server και να δημιουργούν πρόβλημα. Σε αυτή τη περίπτωση το import / συγχρονισμός των προϊόντων θα γίνεται πολύ πιο γρήγορα και χωρίς να παρατηρήσουν κάποια καθυστέρηση οι επισκέπτες της ιστοσελίδας.

Απλά το να έχει υψηλά ή καθόλου όρια κάποιος webhost προϋποθέτει ότι πρέπει να παρακολουθεί την υποδομή του 24/7 ώστε εάν ποτέ προκύψει πρόβλημα (π.χ. από κάποιο προβληματικό script) να μπορεί να παρέμβει άμεσα. Οι περισσότεροι webhosts για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο και για να γλιτώσουν εργατοώρες από τη σωστή συντήρηση, παραμετροποίηση και παρακολούθηση της υποδομής τους θα πετάξουν πάνω ένα cloudlinux με χαμηλά όρια για το κάθε πακέτο hosting ώστε και να μπορούν να ανοίξουν περισσότερα πακέτα σε ένα server (για να αυξήσουν το κέρδος τους ανά server) και εάν κάποιος πελάτης τους κάνει παράπονα γιατί η ιστοσελίδα του σέρνεται να του προτείνουν άλλες "λύσεις" όπως αναβάθμιση σε VPS (ή να μπλοκάρουν bots μηχανών αναζήτησης όπως ανέφερες σε άλλο σου μήνυμα), ενώ κανονικά εάν ήθελαν να μην επιβαρύνουν με μεγαλύτερες χρεώσεις τον πελάτη (ή να μην κάνουν τη σελίδα του να μην φαίνεται σε άλλες χώρες όπως στη Ρωσία μπλοκάροντας την Yandex) θα έπρεπε να αφιερώσουν χρόνο για να του προτείνουν λύσεις για την βελτίωση της ιστοσελίδας του, ώστε να χρησιμοποιεί λιγότερους πόρους και να μπορεί να παραμείνει στο ίδιο πακέτο πακέτο hosting.

Επεξ/σία από CyberCr33p
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

CyberCr33p ευχαριστουμε για τις πολυ χρησιμες πληροφοριες.

Να πω εγω τι καταλαβα, απο την εμπειρια μου ως κάτοχος site, δημιουργος, και πελατης πακετων hosting επι δυο δεκαετιες; Ότι ποτε δεν μπορείς να ξέρεις -να το πω απλοϊκά- 'τι θα σε βρει' σε εναν hosting provider, ειδικα οταν μιλαμε για value for money πακετα, δηλαδη οχι μεν απολυτη φτήνια(πχ με το 'κιλο' σε servers στην αλλη μερια του πλανητη), αλλα παντως σε shared hosting περιβαλλον αναφερομαι. Πλεον, δεν δεχομαι αιτιολογιες του τυπου 'εμεις τα κανουμε καλυτερα' κλπ. Γιατι αραγε; Ειναι η αγορα τοσο 'ομοιογενης'; Και ναι και οχι. Καταλαβα οτι ΠΑΝΤΑ, θα υπαρχουν ψιλά γράμματα που δεν θα ξέρεις. Πάντα, θα υπαρχουν πραγματα που θα τα βρεις στην πραξη, και που δεν στα ειπαν, ή δεν σκεφτηκες να ρωτησεις.

Αλλα ακομη και αν ως πελατης τα κανεις ολα τελεια, πες πχ οτι φτιαξω ενα checklist προδιαγραφων 5 σελιδων, και τα μαθω ολα, παλι δεν εισαι σιγουρος τι θα παιχτει. Πάλι ειναι τοπιο στην ομιχλη. Γιατι και τα specs απο μονα τους, λενε μεν πολλα, αλλα οχι ολη την αληθεια. Εξαλλου, ολα αυτα ειναι δυναμικα. Δηλαδη σημερα ειναι ετσι, αυριο αυτοι αλλαζουν κατι, και εγω δεν το μαθαινω ποτε, ή το ανακαλυπτω με ασχημο τροπο στην πραξη. Εδω βεβαια υπαρχει το θεμα 'αξιοπιστια', που ειναι πολυ σχετικο.

Εν κατακλειδι, καταληγω οτι οτι καλυτερο και πιο safe που μπορω να κανω ως 'πελατης', ειναι να εχω μια ρεαλιστικη προσεγγιση της πραγματικοτητας μιας εταιριας, απο αλλους πελατες της, αν μπορω να το κανω κι αυτο βεβαια. Στην πραξη δηλαδη. Εκει που μετρανε ολα, εκει που φαινονται ολα, εκει που τελικα μας ποναει και μας ενδιαφερει.

Και φυσικα, ας μην ξεχναμε οτι η δυναμη μας ως 'πελατες', ειναι εν τελει η επιλογη μας. Αν το πραγμα φτασει σε δυσκολα μονοπατια, απλα σηκωνεσαι και φευγεις, και να μεν ειναι μια καποια μικρη ταλαιπωρια, αλλα αυτους θα τους πονεσει πιο πολυ....ας προσεχαν.

Γιατι παντα, με την επιλογη μας, πρεπει για την ψυχικη μας ηρεμια αλλα και την ποιοτικη μας εξυπηρετηση, να επιβραβευουμε ή να αποδοκιμαζουμε, το καλό και το κακό αντίστοιχα.

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@mindreader καλα κανεις και το ψαχνεις μεχρι αηδιας κι ας μας κουραζεις καποιες φορες αλλα δεν μπορεις να τα κανεις αλλα και να τα θες και ολα, αλλιως δεν θα υπηρχαν vps και dedicated καθως ουτε sys admins. 

Τον χρονο που εχεις χασει με τις αλλαγες αλλα και το συνεχες σκαλισμα τυφλοσουρτη για τη βελτιστοποιηση του server χωρις καν root access(!!) αν τον ειχες αξιοποιησει σε διαβασμα θα μπορουσες ενα droplet των 15$ στη digitalocean το μηνα να το εκανες να φυσαει με varnish, nginx, percona, memcached, php-fpm. Υπαρχουν φυσικα hosters που εχουν ηδη αυτη την υποδομη ειδικα για wordpress sites. Ειναι κριμα να περιοριζεις το μερακι σου σε shared hosting. 

Επεξ/σία από Predatorkill
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, mindreader είπε

Και φυσικα, ας μην ξεχναμε οτι η δυναμη μας ως 'πελατες', ειναι εν τελει η επιλογη μας. Αν το πραγμα φτασει σε δυσκολα μονοπατια, απλα σηκωνεσαι και φευγεις, και να μεν ειναι μια καποια μικρη ταλαιπωρια, αλλα αυτους θα τους πονεσει πιο πολυ....ας προσεχαν.

Γιατι παντα, με την επιλογη μας, πρεπει για την ψυχικη μας ηρεμια αλλα και την ποιοτικη μας εξυπηρετηση, να επιβραβευουμε ή να αποδοκιμαζουμε, το καλό και το κακό αντίστοιχα.

Aνάλογα το target group του κάθε webhost μπορεί να μην τους "πονέσει" και καθόλου εάν φύγεις αλλά το ότι θα φεύγει ένα ποσοστό δυσαρεστημένων πελατών να είναι μέσα στο business plan του. Εάν λόγο marketing έρχονται περισσότεροι πελάτες από αυτούς που φεύγουν επειδή είναι δυσαρεστημένοι με την παρεχόμενη υπηρεσία τότε μια χαρά τα πάει ο webhost και να τον κράζουν για το ότι παρέχει χάλια υπηρεσίες καρφί δεν του καίγεται. Βέβαια το να επενδύει κάποιος περισσότερο στο marketing και λιγότερο στο after sales support είναι κακό για τον πελάτη.

Για να αλλάξει κάποιος τον webhost του πρέπει να είναι πολύ δυσαρεστημένος με την υπηρεσία και συνήθως έχει να κάνει με το εάν παθαίνει οικονομική ζημιά. Π.χ. εάν κάποιος φιλοξενεί κάποια ιστοσελίδα ως χόμπι μπορεί να μην τον ενδιαφέρει ιδιαίτερα εάν σέρνεται, κάποιος όμως που έχει e-shop και το οποιοδήποτε πρόβλημα μεταφράζεται σε οικονομική ζημιά τότε θα αλλάξει πιο εύκολα webhost εάν αυτός που χρησιμοποιεί παρουσιάζει συχνά προβλήματα.

Πάντως η δικιά μου εκτίμηση από αυτό που έχω δει να συμβαίνει στην ελληνική αγορά (κυρίως από groups στο facebook) είναι να κράζουν όταν συμβαίνει κάτι με τον πάροχο τους (συνήθως για να κράξει κάποιος σημαίνει ότι το support είναι άφαντο ή ότι έχουν συνεχώς προβλήματα και έχουν αγανακτήσει), απειλούν ότι θα αλλάξουν πάροχο, περνάνε μετά 2-3 ημέρες χωρίς προβλήματα, ξεχνιέται το θέμα, και μένουν στον ίδιο, και αυτό επαναλαμβάνεται ξανά και ξανά.

Επεξ/σία από CyberCr33p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 19/2/2019 στις 9:07 ΜΜ, Predatorkill είπε

κι ας μας κουραζεις καποιες φορες

Sic 😂😂😂

Στις 19/2/2019 στις 9:07 ΜΜ, Predatorkill είπε

Τον χρονο που εχεις χασει με τις αλλαγες αλλα και το συνεχες σκαλισμα τυφλοσουρτη για τη βελτιστοποιηση του server χωρις καν root access(!!) αν τον ειχες αξιοποιησει σε διαβασμα θα μπορουσες ενα droplet των 15$ στη digitalocean το μηνα να το εκανες να φυσαει

Εκεί σε θέλω κάβουρα να περπατάς στα κάρβουνα 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/4/2019 στις 8:12 ΜΜ, pOLoS είπε

έχει κανείς εμπειρία από hetzner cloud https://www.hetzner.com/cloud ?

Είχα και έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένος σε συνδυασμό με CentminMod.

Hetzner Cloud CX11 | 1 Intel Xeon Processor (Skylake, IBRS) - 2GB RAM

spacer.png

spacer.png

Επεξ/σία από Corona
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/2/2012 στις 8:55 ΜΜ, spiralas είπε

Καλησπέρα ψάχνω μια ελληνική εταιρία για dedicated server με ενδιαφέρει πολύ η υποστήριξη, η ασφάλεια και το backup

Έχετε συνεργαστεί με κάποια εταιρία που να είστε ευχαριστημένοι ?

Τι την θέλεις την Ελληνική εταιρία? Πήγαινε απευθείας στο εξωτερικό. OVH, Hetzner να κάνεις τη δουλειά σου.

Επεξ/σία από possiz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα στην ομάδα, μας βοηθάτε πολύ με τέτοιου είδους threads..

Να καταθέσω κι εγώ την ερώτησή μου λοιπόν, χρειαζόμαστε να κάνουμε αλλαγή hosting στην εταιρία μας γιατί το max των emails που μπορούμε να στείλουμε ανά ώρα δε μας αρκεί πλέον (είναι έως εκατό και αποφασίσαμε να το πάμε μέχρι 500). 

Αυτή τη στιγμή έχουμε δύο wordpress sites και αρκετό traffic σε emails ανά site & ~3Gb χώρο ανά site

Πιστεύετε ότι χρειαζόμαστε shared ή dedicated hosting?

 

Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...